rook) om dezelfde reden noodzakelijk wasof echter diezelfde bezwaren zouden gegolden hebben, zoo het een gegradueerde betroffen had, ben ik zoo vrij ten sterkste te betwijfelen. Maar gesteld zelfs dat het vervoeren een feitelijke onmogelijkheid ge weest was, zou het dan zoo veel tijd en geld ge kost hebben het lijk desnoods in een eenvoudige ongeschaafde kist te leggen, de vaderlandscho drie kleur daarom te wikkelen en met dat decorum ter aarde te bestollen, waarop - de militaire eerbe wijzen nog daargelaten - ieder doode volgens de begrippen van alle beschaafde natiën tot nog toe aanspraak mocht maken? En bad niet in allen gevalle het hoofd der gemeente op de plaats bo- hcoren tegenwoordig te zijn? Yan lijkschouwing schijnt geen sprake geweest te zijn. Men wist alleen te vertellen dat de om gekomene een forsch gebouwd man met zwart hoofdhaar moet geweest zijn. Onmiddellijk na volbrachten arbeid verlieten ce drie mannen de plek waar het lijk thans rust en welke door geen enkel merkbaar teeken in de omrin gende zandwoestijn te herkennen is. Een der veld wachters droeg in een touw saamgebonden het zak boekje, de portemonnaie (waarin een gulden en eenig klein geld) en de stropdas van den onge lukkige, gemerkt N°. 1405, en waaruit zijn iden titeit waarschijnlijk zal kunnen bewezen worden. In het boekje moet, zooals wij later vernamen, een lot. gelegen hebben iu eeno of andere particuliere lotorj, met de verklaring dat, zoo op het daarin vermelde nummer de 100,000 in de Staatsloterij viel, de bezitter recht had op eenzilveren cilinder-horloge I Ook wj verwjderden, ons diep geroerd overliet lot van den armen schipbreukeling, die, op zoo droevige wijze in het gezicht der vaderlandsche kust omgekomen en na weken lang een speelbal der golven geweest te zijn, naar hot oordeel der autoriteiten geen eerljke begrafenis verdiende. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeo; Twee schuiten blijven de kautvisscherj uitoefenen, welke "Woensdag 11. wc-geDS harden wind aan wal kwamen en besomden van 60 tot 70 in twee dagen. In den afslag werd besteed voor tong 0.20 a f 0.70, rog f 0.40 a f 0.60 en levende schol f 0.60 a f 0.80 per stuk; droogscharren 9 a 10.50 en braat f 4 a f 5 per mand. De twee laatste schuiten staan gereed om met gunstig weer op de haringvaart uit te gaan, welke dit jaar met 55 bommen wordt uitgeoefend. De eerste schuit is heden aangekomen van schipper Dk.v.d. Plas, reeder P. HaasnootPz., met 165Tcantjes pekel- en 20 ton stourharing, in 6 weken reis. Omtrent den op gisteren voorgenomen schietwedstrjd op duiven meldt men aan het Hbl. dat des morgens om 9.34 te Yeenenburg acht heeren aankwamen. Yjf hunner hadden geweren. Een ver slaggever van de „Sport" sloot zich bij hen aan. Yier der beereu lieten hun jachtgeroedscbap aan het station. Allen begaven zich met den heer Wilson, die tot het gezelschap behoorde, naar den huize „Rustenburg." In het koffiehuisje tegenover het station bevonden zich de advocaat-generaal Jolles, do officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem en de burge meester van Ilillegom, tot welke gemeente Yeenen burg behoort. Zij Heten de heeren voorbijgaan en begaven zich eerst een half uur later op weg. De optocht, die nu langs de laan wandelde, be stond uit de drie handhavers der wet, twee dagblad- verslaggevers en twee heeren die als publiek dienst deden, daarachter volgden zeven veldwachters, die een kar met planken en lichte balkjes (ribbon) voortstuwden. Drie veldwachters waren reeds voor uitgezonden. De stoet bewoog zich door een laan, ging ver volgens links af langs den weg naar Hillegom, sloeg daarna nogmaals linksom langs een laantje, behoorende tot het particuliere terrein dos heeren Wilson. Hier werd halt gehouden voor een breede greppel, daar gegraven voor de vorige gelegenheid om den toegang te beletten en nu nog in wezen. Laatstleden Yrijdag moest men zich daarover zoo goed mogel jk een weg banen. Nu ging dit beter. Met het mede gebrachte bout werd er namel jk snel een brug over geslagen. Alvorens daarover te trekken, wachtte de heer Jolles de komst der heeren jagers af, die spoedig verschenen. Twee hunner waren gewapend met geweren, een derde droeg een mandje met vier duiven. Bij de brug aangekomen, vroeg jhr. Michiels Yan Keisenioh wat de heer Jolles van plan was te doon, waarop deze antwoordde dat hj zou afwachten wat de heeren deden. Na korte beraadslaging van de heeren of zj al dan niet over de brug zouden gaan, besloten ze terug te keeren en laugs een anderen weg den overkant van den weg te beroikoD. Toen ze daar i waren aangekomen en den weg Daar het stuk land insloegen, waarop de wedstrjd zou plaats hebben, volgde de justitie en de pers en het publiek, dat nog altijd uit slechts twee heeren bestond. Men liep nu door tot een gedeelte waar de heeren stilhielden en waar kleine getimmerten waren. Dit was het terrein. Het een stuk land, gelegen aan de andere zjde eu op zekeren afstand van „Rusten burg" en is in huur bj Maaskamp, den koffiehuis houder aan het station. Hier ontspon zich een gesprek. De heer Jolles deelde mede dat hj, evenals do vorige maal, hier was gekomen om te zien of het verbod van den minister om duiven te schieten werd nagekomen. Op de vraag of dit verbod dan ook voor hodon gold, gaf hij voorlezing van een telegram des mi nisters, waarin o. a. de zinsnede voorkwam„Verbod bl ij ft in elk opzicht gehandhaafd." Jhr. Michiels van Kessonich zeide daarop met luider stemme: „Namens den heer Wilson verzoek ik u het terrein te verlaten." Daaraan werd onmid dellijk voldaan door de pers en het publiek. De justitie bleef. Een veldwachter deed ons behoorljk uitgeleide. De heeren en de justitie gingen nu het tot schie ten bestemde terrein op. Tot tweemalen toe deden een paar heeren hunne jassen uit en aan, alsof de „wedstrijd" zou beginnen. Maar dan begonnen weder pourparlers met de justitie. Men vroeg of een spe ciale wettelijke bepaling of wol de jachtwet zou worden toegepast, waarop de beer Jolles antwoordde dat bij hier was om een schietwedstrijd te verhin deren, en dat overtreding van de jachtwet hier delict zou kunnen zjn, waarvoor hj echter niet was gekomen. De heeren hielden beraad. Het gevolg daarvan was dat men bet groepje aan de zjde van de spoor baan zag verdwijnen. Langs de baan kwamen de heeren in het station, en per trein van 10.48 keerde men huiswaarts, Mr. Jolles seinde hot voorgevallene onmiddellijk aan den minister. Tot de party, die de vorige maal uit 30 perso nen bestond, behoorde ditmaal noch baron Nagell die hel telegram aan den minister teekende, noch de advocaat Kappeyue, noch eenig vreemdeling. De duiven werden teruggebracht, het verbod des ministers geëerbiedigd, geen schot gelost. Wel tee kenden de heeren verzot aan, omdat zj in hun voornemen verhinderd waren, doch dat dit voor nemen niet ernstig was bleek genoegzaam uit de kleine opkomst der jagers, waarvan het meeren- deel niet eens het jachtgereedschap naar het ter rein meenam, en de kleine hoeveelheid duiven. Gonemuidon is door een hevig en brand geteisterd. Gistormorgen om halfelf lagen reeds 28 huizen, de kerk met toren en 36 hooibergen in de ascb. De brandspuiten uit Kampen en Zwart sluis waren toen te Genemuiden aangekomen, doch de brand wcodde nog voort. GenemnideD, in het weston door de Zuiderzee bespoeld en verder ingesloten door Ambt-Yollenhoven, Zwollerkerspel, Grafhorst en Kampen, beslaat een oppervlakte van ruim 2400 bunders. De inwoners, omstreeks twee duizend in getal, vinden meerendeels hun bestaan in veeteolt, handel in landbouw-voortbrengselen, biezen en matten, scheepvaart en mattenvlechterij. Genemuiden heeft een betrekkeljk nieuw Raad huis, eene Hervormde en Chr. Geref. kerk. Het werd in 1868 insgelijks door een brand geteisterd, die op 11 en 12 Maart 140 huizen en 39 hooi bergen vernielde, waardoor de ingezetenen een schade loden van ƒ339,725. De huizen waren meeren deels met rieten daken bedekt. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Juli. Uit Padang wordt van 22 Juni gemeld: Naar wij vernemen zjn jl. Maandag- en Dinsdag-avond door kwaadwilligen pogingen aangewend om het artillerie-kampement in brand te steken. Spoedig word de toeleg ontdekt, zoodat een groot ongeluk is voorkomen. Naar men wil, zjn aan officieren strenge orders gegeven, om telken ure appèl in de kazernes te houden. Eergisteravond is door een schildwacht in de kazerze van het subsistenten- kador een pakje met dynamiet ontdekt en in be slag genomen. De resident van Madioen bericht onder dagtee- kening van 19 Juni, dat de reeds met koffie be plante kweekbedden van 26 dessa's van het district Lorok door bandjirs zijn weggespoeld of met mod der bedekt, zoodat daarvan niets meer te ver wachten is. Ook heeft de bevolking ten gevolge van die overstroomingen veel schade aan huizen en erven geleden. Door den goavemenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol- geode beschikkingen genomen: Civiel DepartementBenoemd: Tot advocaat-generaal bij het hooggerechtshof van Ned.-Indie mr. A. M. Pino; tot opz. ste kl. bij den waterst. en 'a lands openb. werken L Van der Tas; tot hoofdingen. bij den dienst der Slaatsspw. op Java J. J. Dijk stra; tot notaris te Batavia J. A Cambier; tot adsist.-resid. van Temanggoeng, tevens vendumeester aldaar, G. A. C. O. Kraft; van Klateu W. C. J. Castenistot comm. op het res.-bnreau te Kediri L. F. Bonte. Bij de algem. rekenkamertot lsten com mies 11. A. Meppelink; tot 2den id. G. W. Anthonijsztot 3don id. Th. M. Theuveüet en W. H. Bisschoff; tot onderwij zeres 1ste kl. W. A. P. De Brniju Ouboter; tot id. 2de kl. F. H. W. Van Slee; tot hnlponderwijzeres E. M. D. Gade; tot onderwijzer 3de kl. A. Van der Kolff; Bij het binnenl. bestnur op de bezittingen buiten Jata en Madnra: tot controleurs 1ste kl. F. A. Bol on W. M. H. Van Schmidj tot id 2de kl. G. E. A. F. Rudolph; tot nd9pir.-control. W. J. Rahder; tot tijdel. boekh. by den dienst der waterwerken in Demak A. Meijers tot verificat. 4de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. G. II. F. BodeLstafT. Bij het dep. van financiën: tot 2den comm. J. J. Gorter; tot 3den id. C. 11. E. Vau Gelder. Ontheven: Bij het biuuenlandsch bestnur op Java en Ma- dara, eervol van de tijd. waarn. der betr. van contr. 2de kl. M. J. A. Kruseman, P. L. Ten Cate, P. H. Van Andel en A. J. F. Veenstra, van adsp.-contr. C. F. De liaan, D. de Boer en J. J. W. Brouwer. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den benoemden adj.-secretaris bij ds wees- en boedelkamer te Soerabaia H. C. Vau der Linden; id. aan J. E. Van Oeveren geb. Van Scbaik, laatstelijk onderwijzeres 1ste kl. bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederl.-Indië. Ontslagen: Eervol uit zijue betrekkiDg w. ziekte de opz. lste kl. C. F. Welker, eervol uit 's lands dienst R. A. Wescb, W. F. Dannenfelser, eervol de amblenaar op wachtgeld J. C. M. E. Beek eu de adj.-commies bij den post- eu telegraafdienst E. J. Van Geuns; id. de commies op het residentie-bureau te Ke diri J. Meute. Geplaatst: Als hnlpouderw. aau de opènb. lagere school te Modjokerto de onderwyzer 3de kl. A. v. d. Kolff. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot opz. over den wagenmakers- en knipersw. bij deu art.-constrnctiewinkel te Soe- rab3ia, A. F. Van Heivoortid. der kuetverlichting, J. P. Pee- ters; tot vice-comraandeur voor het vak van landbouw te Soe rabaia C. Van Heek; tot magazijnra. 3de kl. C. Molenaar. Geplaatst: De lste luit. der inf. G. A. Bischoff te Atjeh en de 2de id. P. KottiDg te SauiaraDg. Overgeplaatst: De luit.-kol. vau den staf 3de afJ. II. K. F. Van TeyeD naar Batavia; de majoor der inf. J. H. A. Yssel De Schepper naar Bandong; de lste luits -adj. der id. J. P. Meyer id., H. Van Wicheren als adj. naar Tjilatjapde majoors der inf. D. Schater n. Kedong Kebo en E. Perné n. PadaDg; de ond.-intend. 2de kl. H. Stuiterhcim n. Batavia; de kapt.-kwar- lierm. M. P. J. G. Brouwer n. SamaraDg; de lste luits.-kwar- tierm. P. Brouwer d. Batavia en A. D. De Bergh n. Soerakarta en de 2de id. J. B. Koopman d. Djokdjakarta; de lste luit. der inf. Hebbes naar Meesier Cornell's; de off. v. gez. 2de kl. "Bolhalter d. Willem i; de lste luit. der art. L. Adriani n. Soerabaia en de 2do id. K. A. Osten n. Macassar; de kapt. der inf. A. S. H. Bcoms n. Willem I, de lste luits. der inf. H. W. Mortier n. Soerakarta cn J. P. Schoenmaker n. SamaraDg en C. Lem n. id.; de 2de id. P. J. Manden en H. J. Muller n. id.; de lste id. G. J. Vos n. id. en C. A. T. Ebell naar Klatten; de majoor der inf. G. L. K. J. Ruempoll d. Trogong. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine de off. v. adm. 2de kl. M. C. Hazenberg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. 12 jaren onafgebroken dienst, aan den opz. 11. Pas. Departement van Marine. Benoemd: Bij de mariuc-elablij- seraeDten te Soerabaia: Tot dekmeester F. Krommenhoek; tot id. J. Allcin; tot commandeur van het vak vau scheepsbouw W. Straver; tot vice-coramandenr C. Van Hoek. BUITENLAND. Frankrijk. De raad van bestuur der Suez-Kanaalmaat- sehappij, op eene depecbe van den heer De Lesseps bijeengeroepen, heeft eene motie goedgekeurd, waarin verklaard wordt dat de khedive de bepalingen der concessie voor het kanaal niet kan wijzigen, daar de ontwerpers der concessie voor het oog der ge- heelo wereld zich verbonden hebben het kanaal onzijdig te verklaren. De Maatschappij moet die verbintenis Dakomen en bijgevolg protosteert de raad van bestuur tegen olke militaire handeling in het kanaal en sluit hij zich aan bij het protest van den heer De Lesseps, wien de raad ten slotte zijn dank betuigde. Eg-ypte- De Engelschen vielen Zaterdag-namiddag te 5 uren de voorhoede aan van Arabi's leger nabij Ram- leh, tusschen het Mahmoedieh-kanaal en den spoor weg naar Cairo. Zij waren ruim van geschut voor zien en schoten van drie kanten op don vijand. Er ontstond een ernstig gevecht. Arabi-pacha zond des ochtends 14 man met de parlementaire vlag naar het Engelsche kamp, waar zij door een officier ontvangen werden. Het onder houd bleef echter zonder resultaat. Een nadere depeeho meldde dat het gevecht zeer bevredigende uitkomsten geleverd heeft. De bewegÏDg begon to 4 uren. Het hoofdcorps trok langs den spoorweg op; tegelijkertijd rukte een corps voor-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2