DAGBLAD. i\°. 6894. Dinsdag S Augustus. A\ 1882: Avond-editie. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COUEAKT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$*' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. SPOEDEIBCHEXD. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden, op Dinsdag 8 Aug. 1882, des namiddags le twee uren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek vail G. Aalbertsberg, om continuatie als stads- heelkundige. (148) 2°. Benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de Meis jesschool 2de klasse. (145) 3°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882. (147) 4°. Voordracht tot het aangaan van eene geldleening. (146) 5°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1881.(137) De Burgemeester, Hoofd van het Gemeenlebestunr van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 5den Aug. jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, voor Wijk IV, dienst 1882/83, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag.op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. LEIDEN, 7 Augustus. Voor de tegen hedennamiddag uitgeschreven ge meenteraadszitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Harte velt, Yan Dis sel, Dercksen, Donner, Bool, Quant en Yan Wen sen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Le Poole, De Clercq en Knappert. Aangezien er alzoo geen voldoend aantal leden aanwezig was (het vereischte getal is thans minstens 14) kon de zit ting geen doorgang hebben. De Yoorzitter deelde mede dat hij voornemens was tegen morgen op het zelfde uur don Raad weder bijeen te roepen. Door den waarnemenden commandant der dd. schutterij alhier is bij dagorder bepaald dat het bataljon in zijn geheel tot de exercitiën zal worden ■opgeroepen op morgen, 8 Augustus, en vervolgens -om de 14 dagen, in Augustus te vijf uren en in Sep tember te vier uren. De plaats van aantreden is het schuttersveld. Het muziekcorps zal telkens er bij tegenwoordig zijn. Eenige oud-jagers der Leidscbe hoogeschool hebben, in verband met het besprokene op de laat ste bijeenkomst, bet voornemen zich op Maandag den 14den Augustus a. s. aan een diner te ver- •eenigen in het Hotel „Lion d'or" alhier. Per Fransche mail ontvingen we de Indische bladen van Ü6 Juni tot en met 1 Juli. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 35, f 17.00, 3.50 en f 1.80; de laagste f 34, f 17/00, ƒ3.20 en 1.75. De heer J. Haasaoot, te Katwijk aan Zee, is aannemer geworden van het maken der gebou wen voor een stoomgemaal in den polder <Ooster- wold -(Gelderland) voor f :34,100. -Omtrent de gun ning «voor het verzwaren en herstellen van den Kerk dijk bij Elburg, vraarvoor «op drie wijzen werd in geschreven, is nog niet beslist. Te Reeuwijfc is tot hoofd hij het openbaar lager onderwijs benoemd de heer A. Van der Spie gel, onderwijzer te '«-Gravenhage. Uit de rekening en verantwoording der ge meente Haarlem over het dienstjaar 1881, dezer dagen door B. en Ws. den Ritad aangeboden, blij kit o. a. dat de gemeente-reinigiig onder eigen beheer in dat jaar aan de gemeente méér heeft gekost dan opgebracht de som van f 12,338.69. De ontvangsten van haardasch, vuil,, enz. bedroegen f 20,047.43 en de uitgaven voor het ophalen enz. van idem f 32,386.12. De rekening en verantwoording zelve der gemeente bedraagt in ontvangst f 825,430,85, in nitgaaf f 772,862.99ya, zoodat zij een voordeelig saldo aanwijst van f 52,567.85y2. De naamlooze vennootsehap „Maatschappij voor Bloembollencultuur," te Vogelenzang, waarvan de statuten bij kon. besluit zijn goedgekeurd, heeft ten doel het kweeken van en den handel in bloem bollen, tuin- en bloemzaden en al hetgeen daartoe in den ruimsten zin kan geacht worden te behooren. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van vijf en twintig achtereenvolgende jaren, aan vangende met den dag, waarop de koninklijke be williging aan deze akte zal zijn verleend, en alzoo zullende eindigen in 1907, behoudens verlenging na het verloopen van dien tijd, op den voet als bij artikel negen en veertig is bepaald en met inacht neming van artikel 51 van het Wetboek van Koop handel. Het kapitaal der vennootschap is groot hon- derd-zestig-dnizend gulden, verdeeld in driehonderd- twintig aandeelen ieder groot vijfhonderd gulden, waarvan voorshands tweehonderd-dertig stuks wor den uitgegeven. Tot de uitgifte der resteersnde negentig stuks wordt bij uitbreiding van de zaken der vennootschap op voorstel van de directie door commissarissen besloten. De overige aandeelen moe ten geplaatst zijn vóór primo Januari 1885, behou dens verlenging van dien termijn door den Koning op verzoek der oprichters. Yoor do eerste maal wor den tot directeuren benoemd de heeren Anno Johan Elisa baron Yan Ittersum en jonkheer Aagusfc Eduard Barnaart en tot commissarissen mr. Jan Pieter Adolf Teding Yan Berkhout, Cornelis Jan Yan der Ouder- meulen en Petrus Hendrik Koltzman. De jury der internationale tentoonstelling van schoone kunsten te Weenen heeft de vanwege het ministerie van openbaar onderwijs uitgeloofde gouden staatsmedaille toegekend aan de Belgische schilders Brakeleer, Gallait en Yerhas, en aan den Neder- landschsn schilder Stroebel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van do akten, in art. 65 der wet van 17 Augustus (Staatsblad no. 127), tot regeling van het lager onderwijs, ditjaarinden loop der maand October zullen aanvangen. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amster dam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Londen; de „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde Vrijdag te Suez, moest één dag quarantaine hou den en zou gisteren de reis vervolgende „Pollux" is Zaterdag en de „Schiedam" Zondag van Am sterdam te Nieuw-York aangekomen; de„Jason"is dien dag van Nieuw-York n. Amsterdam vertrokken. Gemengd Nieuws. De 63-jarige K., wonende indeHeeren- steeg bij de Hooigracht, heeft gisternacht docr op hanging een einde aan zijn leven gemaakt. Men vond het lijk hangende aan de deur van deplait-il met een briefje waarop gesebreven stood„Werken kan ik niet meer, mijn vrouw heb ik gered." Tot nu toe is de juiste oorzaak tot den zelfmoord onbe kend. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat de man tot moedeloosheid was vervallen, te meer daar zijne vrouw door vlagen van krankzinnigheid in het ziekenhuis is opgenomen. Bij een troepje artilleristen, dat zich hedenmorgen om tien uren aan de „lage zijde" op weg naar Leiderdorp bevond, was een paard dat bereden werd door eon opperwachtmeester en dat, door onbekend toeval* ter plaatse van de olieslagerij zoodanig aan het springen ging dat èn paard èn ruiter in den Rijn terechtkwamen. Het ros zwom met den wachtmeester boven zich van den wal, doch in het midden gekomen geraakte de berijder van zijn viervoeter, maar kon gelukkig behouden naar den wal zwemmen. Het paard werd van het eilandje aan de overzijde bij de scheiding van den Rijn teruggejaagd en kwam er zoodoende weer uit waar het iDgegaan was. De rijtoer werd toen voort gezet alsof er niets gebeurd was. Aan het strand te Loosduinen isZater- dag het in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een marinier aangespoeld, waar schijnlijk afkomstig van den monitor de „Adder": Door de zorg der gemeente-politie is het op het strand begraven. Omtrent dezo plechtigheid wordt ons door eon ooggetuige uit de residentie het volgende mede gedeeld Aan het stille strand te Loosduinen is een feit gepleegd, zóó afschuwelijk en zóó ongehoord, dat ik door het te verhalen gevaar loop mijne waarheids liefde, zoo niet bij u die mij daarvoor te lang en te goed kent, dan toch bij uwe lezers in zware ver denking te brengen. Ge zult u zeker nog wel het bekende vonnis herinneren, dat in den tijd der vee pest zonder genade over de zieke koeien gestreken werd, nl. ten algemeenen nutte „onteigend, afge maakt eu daarna in een put met ongebluschte kalk begraven te worden." Welnu, dat laatste proces werd Zaterdag-middag op een mensch toegepast, een drenkeling, blijkens zijne kleederen een marinier, waarschijnlijk behoord hebbende tot de equipage van Zr. Ms. Monitor de „Adder", en nog wel op eene wijze, die men in geen beschaafd land, aller minst op ongeveer een uur afstands van den zetel der hooge regeering, voor mogelijk zou houdeD. Ziehier een waarachtig verhaal van hetgeen door mij en een vriend die mij vergezelde met eigen oogen gezien is, in al zijne naaktheid, zonder de minste overdrijving opgeteekend. Toen wij Zaterdag-middag, omstreeks halfdrie, een wandeling langs het strand maakten, op de hoogte van het bekende Kijkduin, werd onze opmerkzaamheid getroffen door een be wegingloos voorwerp aan het strand, welk voorworp veel op een mensckelijk lichaam geleek en waar mede een drietal personen aan het zeulen waren. - Naderbij komende, zagen wij het in een kuil ver dwijnen, waaruit een oogenblik later een witte rook wolk opsteeg, vergezeld van een ondanks bet go- bulder der golven duidelijk hoorbaar gesis. Hierop wierpen de mannen, die, naderbij gezien, twee veld wachters en een persoon met eon kort stompje pijp in den mond en wiens voorkomen het midden hield tusschen een boer en een visscher, bleken te zijn, eenige schoppen aarde op de rookende massa, en toen wij eindelijk de plek, waar het zonderlinge tooneel voorviel, bereikt hadden, was daar niets bijzonders meer te zien; het mulle duinzand was weder glad en effen als altijd. En wat moesten wij nu uit den mond dier lieden vernemen? Niets meer of minder dan dat hier het stoffelijk overschot van iemand, die in dienst van het vaderland zijn leven gelaten had, op last van den burgemeester van Loosduinen en met goedkeuring van den procureur-gene raal, geheel in den toestand waarop het vóór eenige uren uit de zee aan het strand spoelde, in den grond was gestopt, met evenveel plechtigheid als men dat een dooden hond zou doen. Och, het was ook maar het lijk van een een- - voudig marinier, dat daarenboven in een vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. Waartoe dns die omslag, zal men geredeneerd hebben; de man zelf voelt er toch niets van en de naaste familie betrekkingen - nn ja, die zullen ook wel niet tot de hoogere standen behooren en het grievend zielo- leed over de rnwe handelwijze hun kind of broeder aangedaan, dus wel in stilte verdragen, zoodat er geen haan naar kraaien zal. Met die redeneering echter zal, geloof ik, geen mensch met eenig gevoel begaafd vrede hebben: - ik voor mij althans, vind ze zoo onmenschelijk mogeljjk. Nu moge het waar zijn dat tegen het vervoer van het lijk bezwaren van hygiëniscben aard be stonden, en dat het verbranden met ongebluscbte kalk (de oorzaak van den door ons waargenomen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1