op f 22,114..j81/i, sluitecde alzoo met een batig saldo van. f 2476.65. Met alle reserve maakt het Yad. melding van een gerucht dat de heer Tak Yan Poortvliet tegen Maandag-middag bij den Koning op het Loo zou zijn ontboden, welke conferentie in verband zou, sfraan met een opdracht tot vorming van een ministerie. In de veertiende zitting der Algmeene Synode "van de Ned. Herv. kerk kon worden geconstateerd dat er uit alle gemeenten des vaderlands slechts één enkele klacht was opgegaan over tegenwerking van het godsdienstonderwijs door een hoofdonderwijzer. Het groote belaug van het godsdienstonderwijs werd opnieuw ernstig ter sprake gebracht in ver- baad met de vraag, wat door do Synode zou kun nen geschieden behalve hetgeen reeds plaats grijpt, om maatregelen te nemen, die tot bevordering kun nen leiden. Door dr. Yan Heel, pred. te Roermond, werd namens do commissie verslag uitgebracht over de proponents-examina, waaruit bleek dat in velerlei opzicht op verbetering was te wijzen ten aanzien van vroeger vermelde klachten. Dit gold inzonder heid de Christelijke zedekunde, waarvan de resul taten ten vorigen jare zoo bijzonder ongunstig wa ren genoemd. De gisteren te dezer plaatse vermelde be kendmaking des ministers van justitie is door een groot aantal dagbladen met instemming en dank betuiging overgenomen. Thans leest men in de Staats courant van heden, 5 Augustus: fólnisterle van Jusüüc. Blijkens rapport van den advocaat-generaal mr. Jolles, werd, nadat de Rijkspolitie heden (Yrijdag) tijdig op do terreinen nabij station Yeenenburg was verschenen, het voorgenomen schieten op duiven vervangen door het schieten op glazen ballen. Tot waarborg gaf men vrijwillig de vijf honderd vijftig duiven, bereids op het terrein aanwezig, aan de politie ter bewaring af. De orde werd niet gestoord. Intusschen werd zooeven door den ondergeteekende het volgende telegram ontvangen: „Amsterdam, 4/8, 2—15. „"Wij hebben de eer Uwer Excellentie mede te deelen, dat wij heden door overmacht verhinderd zijn duiven te schieten, daarom zal de schietwedstrijd plaats hebben Zondag a. s. Het Bestuur, Yan Nagell, voorzitter". De MinisterHoofd der Rijks-politie A. E. J. Modderman." Ongeveer 30 schutters, onder welke verscheiden buitenlanders, waren gisteren voor den wedstrijd opgekomen. Yolgons eon particulier telegram uit Berlijn aan het „Wiener Fremdenblatt," oen officieus or gaan van het ministerie van buïtenlandsche zaken te Weenen, zou de Nederlandscho regeering, in antwoord op eeno vertrouwelijke aanvrage, te ken nen gegeven hebben dat zij eventueel niet onge negen zou zijn aan gemeenschappelijke maatregelen ter bescherming van het Suez-kanaal deel te nemen. De Brus8elsche „Gazette" deelt evenwel mede dat het bericht geheel onjuist is. Nadat, voor dat oogenblik door goed weder be- guustigd, de parade was afgeloopen, hadden er in het kamp bij Milligen eenige vermakelijkheden voor de onderofficieren en manschappen plaats. De nati onale en andere vlaggen wapperden stevig en vroo- lijk heen en weer, de muziek voerde eenige stukken uit en de vroolijke stemming werd bovendien nog door de grappen van een reizenden goochelaar verhoogd. Yerder weerklonk den geheelen dag het gezang der soldaten en ieder voelde zich zoo goed te huis dat men niet zou gezegd hebben dat de kampen zoolang uit de mode geweest zijn. Aan de tafel der officieren werd door den kolonel Leers een feestdronk ingesteld op het Koninklijk Huis en in het bijzonder op H. M. de Koningin. Later werd per telegram aan HH. MM. een geluk- wensch aangeboden. Een en ander werd met luid gejuich begroet. Namens Z. M. werd uit Frankfort den volgenden dag antwoord ontvangen. De regenvlagen hadden intusschen opgehouden. om nieuwe krachten te vergareu; althans telkens jaagden er dichte regens over het kale heideveld. Doch dan was alles in een wip binnen cantines en tenten verdwenen; eerstgenoemde varen er gewoon lijk wèl bij. 's Avonds werd eenig vuurwerk afge stoken, dat zich vrjj dapper tegen de nattigheid weerde. Een muzikale taptoe besloot den feestelijken dag; alleen bleef in de cantines de jjtap" nog een oortje langer open dan gewoonlijk. (N. RC.) Hot stoomschip „Yoorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Donderdag te Londende „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is gisternamiddag Dungenes6 gepasseerd. Den 17den dezer hoopt de heer W. D. Nibbelink, notaris te Zwijndrecht, den dag te herdenken waarop hij vóór 50 jaren, op 30-jarigen leeftijd, tot dat ambt werd benoemd. Telegrainmen. ALEXANDRIE, 4 Augustus. Hedenavond was hier het gerucht in omloop dat de Europeesche wijk te Caïro in vlam zou staan. Men geloofde het echter niet. Generaal Alison heeft beden de vestingwerken van Mex geïnspecteerd. Hij heeft maatregelen voor hare bezetting door eene afdeeling mariniers ge nomen. De Engelsche voorposton worden door kleine benden ruiterij van Arabi-pacha bezig gehouden, maar er is geen enkel spoor van eene meer algemeene beweging. De heer Colvin heeft heden al de hier gevestigdo bankinrichtingen bezocht en haar gewaarschuwd tegen het verhandelen van do wissels der Turksche regeering. KONSTANTINOPEL, 4 Aug. "Wegens ongesteld heid van Assym-pacha heeft de conferentie heden geene zitting gehouden en is de bijeenkomst tot morgen uitgesteld, wanneer ze alsdan ten huize van graaf Corti zal plaats hebben. Lord Dufferin heeft opnieuw aan de Porte eene nota gezonden, waarin op het verklaren van Arabi-pacha tot rebel aangedrongen wordt. Hij ont ving, buiten de conferentie om, een voorloopig ant woord, dat ook aan de andere ambassadeurs is toe gezonden. De Porte spreekt het door Arabi-pacha ver spreid bericht tegen dat de sultan den khedive heeft afgezet en troepen zond om de nationale partij in Egypte te ondersteunen. PARIJS, 4 Augustus. Alle geruchten betreffende het nieuwe ministerie zijn tot nu toe onnauwkeurig of voorbarig. De „Agence Havas" meldt dat president Grévy heden opnieuw den heer Brisson ontboden heeft en heeft aangedrongen, dat hij het mandaat tot vorming van een Kabinet zon aannemen. De heer Brisson volhardde echter in zijne stellige wei gering. Naar 't schijnt, heeft de heer Grévy even eens opnieuw een dergelijk beroep gedaan op den heer Jules Ferry, dio evenmin het aanbod heeft aangenomen. LONDEN, 5 Augustus. Het Lagerhuis heeft het voorstel betreffende de invoering van de pakket- post bij derde lezing aangenomen. Naar men ver neemt, zal deze dienst eerst na Kerstmis in wer king komen. De generaal Adye, chef van den generalen staf bij het Egyptische expeditiecorps, is gisteren over Marseille en Briüdisi naar Alexanderië ver trokken. - Heden vertrekken vijf transportschepen met 3000 man troepen van alle wapenen. ALEXANDRIE, 5 Augustus. Het gisteravond in omloop gebrachte gerucht, dat de Europeesche wijk te Caïro in brand zou staan, heeft zich niet be vestigd. De generaal Graham heeft het bevel over de Engelsche brigade te Ramleh op zich genomen. LÏÏIDHN, 5 Augustus, De verwachting voor morgen isafnemende noord- westen- of noordenwind, goed weder. De wedrennen te Bussum werden heden door fraai weer begunstigd. Het aantal toeschouwers overtreft zeer ver dat van Donderdag. Er heerschte dan ook een alleropwekkendste drukte op het ter rein. Prinses Hendrik en hare zuster, die te één uur aankwamen, werden met levendig gejuich ontvangen. Bij de harddraverij voor inlandsche paarden niet ouder dan 7 jaren, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor twee-of vierwieligerijtuigen, afstand 3200 meters, werd de prijs: f 750 en 2/3 der inleggel- den, behaald door de „Marianne" van B. Zoeteman te Simonshavende premief 250 en 1/3 der inleg- gelden, door de „Deugd" van A. C. Van don Akker te Hazerswoude. Bij den wedren voor paarden van alle landen en rassen op de vlakke baan, afstand 2400 meter, werd de prijsf 2000 en 2/3 der inleggelden en forfeits, behaald door de „Boraine" van Vicomte De Duisseret te casteaude premie!/3 der inleg gelden en forfeits, door de „Volante" van J. Peter sen te Amsterdam. De heden door den gemeenteraad van Zwam- merdam voorloopig vastgestelde rekening der ont vangsten en uitgaven dier gemeente over 1881 bedraagt in ontvang f ll,789.46,/a en in uitgaaf f 10,737.28l/2 en sluit mitsdien met een batig salda van f 1052.18. Wegens dringende gezondheidsredenen heeft de heer J. J. Meinsma, hoogleeraar aan de Instel ling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch-Indië te Delft, aan het college van Burgemeester en Wethouders van ge noemde gemeente verzocht voor eenige maanden van het geven zijner lessen in de JavaaDsche en Madoereesche talen te worden ontheveD. Dit ver zoek is toegestaan. Ten einde echter in den geregelden gang der lessen, aan gezegde onderwijs-inrichting gegoven, zelfs niet de geringste stoornis zoude worden ge bracht, zijn tegelijkertijd voor den nieuwen cursus 18S2/83 door de betrokken autoriteit, de colleges in de Javaansche taal voor de beide studiejaren opgedragon aan den heer J. A. Yan den Broek, tevens lector in de geschiedenis van Nederlandsch- Indië aan de Indische instelling te Delft, en die in de Madoereesche taal, eveneens voor beide stu diejaren, aan den heer Joh. S. A. Yan Dissel, caudi- daat Oost-Indisch ambtenaar, te Leiden. Met de waarneming van het directeurschap is, gedurende de ontstentenis van professor Meinsma,. belast de hoogleeraar J. Spanjaard. Heden worden de Koning en de Koningin met do prinses op het Loo verwacht. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zou heden het kanaal ingaan; de „Nemesis", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde hedenochtend te zeven uren Scilly. Officiëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en -\VETiiOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 der Wet van den 14den September 1806 (Staatsblad n°. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en leveranlién over 'sKonings leger of ves tingen gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat bij voor melde Wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst vooi komende personen, van de inkwartiering of het onderhoud; mits zij van den wensch daartoe Kennis geven aan den Burgemees ter, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. C. VERPOORT, spekslager alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houde.i van var kens, voor de slachtbank bestemd, in het pakhuis in de Valkesteeg No. 12; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te welen dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag don lOden Aug. aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma P. CLOS LEEM BRUGGEN en hare rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij en de plaatsing van eene nieuwe stoom machine en 2 nieuwe stoomketels in het perceel aan de Lan- gegracht No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Aug. Heden aangevoerdTarwe hectoliter. Win tertarwe l9tequal. /12.— a /13.2dequal./7.— a ƒ7.50. Zomer tarwe f 9.— a 11.Rogge 7 H.L Winterrogge f 7.a f 7.60. Zomerrogge f 6.a f 6.60. Gerst 9 H. L. Zomergerat 6.a f 6.50. Chevalier-gerat f 6.75 a f 7.50. Haver 10 H. L. Zware Haver/"5.a 5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Doivenboonen 3 hectol. 8.50 a f 9.Paardenboonen 3 bectol. 7.50 a 8.60. Boter8390 kilogr.. late qoalit. 1/4 vat f 54.a 60. 2de quolit. 1/4 vat f 48.a f 52.Boter latt onalit. per kilogr. f 1.35 a f 1.50, 2de qualit. per kilogr f 1.20 a f 1.30. Lange Zwarte Taxi 12000 dubb. hectol„ 0.24 a/0.28.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2