DAGBLAD. Zaterdag 5 Augustas. A\ 1882. Avond-editie. N\ 6892. PEIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1A0. /wzj>aderl\jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK AD VERTESTIEN: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rcn buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 144 tot 148 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. OiScIëele Kennisgevingen. Vergadering vail den Gemeenternad van Leiden, op Maandag 7 Aug. 1S82, lies namiddags te twee uren. Tunien ier behandeling '1°. Verzoek van G. Aalberlsberg, om continuatie als stads- heelkundige. (148) 2°. Benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de Meis jesschool 2de klasse. (145) 3°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882. 147) 4°. Voordracht tot het aangaan van eene geldleening. (146) 5°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1881.(137) De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 3den Aug. jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, voor de Wijken I, II en III, dienst 1882/83, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Aug. 1882. DE KANTER. jL3£I22ë£Ni, 4= Augu*tus. Onze stadgenoot de heer H. "Witte is benoemd tot lid der jury voor de te Maastricht te houden tentoonstelling van tuin- en landbouwvoortbrengseleu. Aan het eindexamen voor do Hoogere Bur gerscholen in Noord-Holland is deelgenomen door 47 candidaton, verdeeld als volgt: uit Amsterdam 28, uit Leiden 12, uit Haarlem 5, uit Zaandam 1, ait Alkmaar 1. Toegelaten werden uit Haarlem: A. Van Veen, L. J. Kit Van Waveren, A. B. Ma- rinkclle, O. Van Breda Kolff en A. J. Sandenbergh Matthicssen; uit Amsterdam: H. W. Heinsius, J.F. Schmölo, J. E. Stampff, W. F. Van Hell Jr., D. Okhuizen, J. J. A. Wijs, H. W. Salomonson, A. C. Antuseh, A. Verwey, J. C. Spakler, H. J. F. De Vries, O. J. Koopman, J. G. Gobi, J. Beuker, H. Peereboom, E. P. Lugt, M. C. Vau Essen, B. A. Van Ketel, J. W. Tideman, P. J. De Bruine, G. A. Dinger, S. Mendes Da Costa en J. J. Benjamins; uit Zaandam: N. J. Singeb; uit Alkmaar: J. J. Halbertsma; uit Leiden: S. ""an Dissel, P. G. Was senaar, D. P. Van Noukuys, F. L. Gualtheri d'Au- morie, W. L. Driessen, H. J. Meerburg, J. Bouw meester, E. C. A. Veenstra, A. D. Van der Harst, G. Hoog, H. De Vogel en H. W. Witte. Gedurende het tweede kwartaal van 1882 werdon aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor hot buitealand bestemde brieven, die door onbekendheid dor gcadresseordon niet besteld konden worden: België: G. A. Van Amerom, Antwerpen; Mad. A. Schuurman, Brussel; M. Metzmacher Lecog, Verviers; twee stuks. DuitschlandA. Taingeman Zoon, Wildeshauseu. Engeland: Bec Bij, Londen. FrankrijkJ. J. Dorsman, dr. H. Hilleger Giglich Parijs. Oost-IndiëMevr. M. Graat, geb. Van Aaken, Samarang. Zwitserland: Bandet, Genève. Gedurende de afgeloopen maand zijn per Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 29,424 personen met eene totaal-opbrengst van /"5769.16J, zijnde ƒ21.70 per dag en per K.M. Sedert 1 Jan. 1882 zijn vervoerd 193,136 reizigers met eene totaal-opbrengst van f 27,053.41*, zijnde f 14.82 per dag en per KM. De aan den Raad van Boskoop aangeboden gemeente-rekening bedraagt in ontvangst ƒ21,164.95 en in uitgaaf f 19,436.62, zoodat het batig saldo bedraagt f 1728.33. Ds. J. Barger, te Goudswaard, heeft eervol ontslag uit zijn ambt gevraagd en vorkregen. De Prins van Oranje zal in het laatst van Augustus zich voor geruiraen tijd naar Zwitserland begeven. De volledige uitslag van de gisteren te Bus- sum gehouden wedrennen, is als volgt: I. Koningsprijs. - Harddraverij voor iulandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, ingespan nen voor Hollandsche sjeezen. Afstand 1000 meters. Prijs: een gouden zweep door Z. M. den Koning aangeboden en 250, beneveDS 2/3 der inleggelden. Premie f 100 en !/s der inleggelden. De prijs werd behaald door de „Willem III" van den heer C. Brommer, te Zijpe (pikeur de eigenaar), en de pre mie door de „Koningin" van den heer G. Rees te Dordrecht (pikeur P. Van Santen). II. Handicap. - Wedren voor paarden van alle landen en rassen, op de vlakke baan. Afstand 1600 meters. Prijs f 1200 en 2/3 der inleggelden en For feits. De tweede aankomende ontvangt !/3 der in leggelden en Forfeits. De derde ontvangt het inleg- geld terug. De prijs werd behaald door „Boraine" van Vicomto de Buisseret, die de „Etoile d'or" van Bauschau te Gent slechts een hal ven meter voor wae, welke daarom l/z dor inleggelden ontvangt. Het derde kwam aan de „Volante" van J. Petersen te Amsterdam. UI. Nationale prijs. - Harddraverij voor inlacd- 8che paarden, toebehoorende aan Nederlanders, in gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Af stand 4000 meters. Prijs f 2000, benevens !/3 der inleggelden. Premie f 500 on */3 der inleggelden. Prijs behaald door de „Telegraaf" van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam (pikeur P. Van Santen). Premie door de „Sophie" van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen (pikeur Arie De Graaf.) IV. Internationale prijs. - Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 4000 meters. Prijs f 2000 en 2/3 der inleggelden. Premie f 500 en */3 der inleggelden. Prijs behaald door de „Gramotey" van A. Stechow te Berlijn; premie door de „Pourtchac" van baron Van Tuijl van Se- roo3kerken te Velzen. V. Koningsprijs. - Offieiers-Steeplechaso, vooï paarden, bereden door HH. officieren van het Ned.- of Ned.-Indische leger. Afstand 2400 meters. Prijs een rijpaard, uitgeloofd door Z. M. den Koning, f 500 en a/3 der inleggelden. De tweede ontvangt eene veldcantine, uitgeloofd door Z. M. den KonÏDg, en y3 der inleggelden. De derde ontvaügt eene veldcantine, uitgeloofd door Z. M. den Koning. Prijs behaald door de „Queen Louise" van luit. Meteler- kamp te Leiden; 1ste premie door de „Japonnaise" van luitenant O. Van Diepenbrugge, teZutfen;2de premie door de „Cupid" van luitenant Van Door- ninck to Venloo. VI. „Hurdle Race." Voor paarden van alle landen en rassen. Afstand 3200 moters. 8 Hurdles. Prijs f 1000 en 2/3 der inleggelden en Forfeits. Premie V3 der inleggelden en Forfeits. Alles na aftrek der inleggelden van den derden aankomende, welke doze terugontvangt. Prijs behaald door de „Vétiver" van Gaston Do Lichter velde te Gent; premie door de „Miss May" van baron Tuyl Van Serooskerken te 's-Hage. Een Duitsch ritmeester uit Hannover, die aan de wedrennen kwam deelnemen, is te Hilversum door een achternitstoomenden trein aangereden, mot het noodlottig gevolg dat hem de beide beenon werden afgesneden en hij aan de gevolgen overleed. Te ruim één uur kwam prinses Marie, vergezeld van de erfhertogln van Oldenburg en verder ge- volg, gezeten in drie rijtuigen aan. Het hooge ge zelschap nam plaats in het middelgedeelte der tri bune, dat evenals verleden jaar voor den Koning smaakvol was versierd. Prinses Hendrik was ge kleed in een licht zjjden japon met kanten afge zet; zij droeg een zwarten mantel, een hoed met bruine linten en witte parasol met kant. Ter benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool te Zaandam zijn voorgedragen de heeren A. Gauthey te Noorthey en A. J. Dirks te Tirlemont. Duizenden waren gisteren te Utrecht op de been, om de begrafenisplechtigheid van nu wijlen den hoogleeraar Van Oosterzee hij te wonen. De stoet, die om twaalf uren van 't sterfhuis zou gaan, kon ten gevolge van den toevloed van toeschouwers eerst een half uur later vertrekken. Er waren zoo vele kransen aangeboden, dat ze niet alle op de kist gelegd konden worden, vandaar dat de geheele lijk wagen er als 't ware mee behaügen was. De slip- pendragers waren uit de Utrechtsche predikanten gekozen. Daarenboven werd het lijk nog door een honderdtal predikanten en theologische studenten gevolgd. Al de hoogleeraren hadden plaats genomen in de rouwkoetsen. Toen de lijkstoet de academie voorbijtrok, werden de poorten geopend on schaarden de pedellen, in ambtsgewaad, zich met hunne om floerste staven eerbiedig aan de ingangen. De plech tigheid werd ook bijgewoond door een vertegen woordiger van prinses Marianne. Aan de groeve voerden het woord prof. Doedes van Utrecht, ds. Theesing van Rotterdam, ds. Ton Kate van Amster dam, ds. "Wolff, ds. Koningsberger en ds. De Koe, van Utrecht. Nadat een der zonen van den overledene voor de bewijzen van deelneming had dank gezegd, werd door de aanwezigon het lste en 7do vers van Psalm 89 gozongen. In de veertiende zitting der Algemeene Synode der Ned.-Herv. kork werd de zaak van de Herv. gemeente te Yeenhuizen opnieuw ter hand genomen. In eene vorige zitting was reeds met groote meer derheid van stemmen aangenomen, zoo mogelijk verandering te brengen in de kerkelijke organisatie aldaar. De eigenaardige toestand der gemeente, ook in hare betrekking tot de regeering, maakte het niet slechts wenschelijk, maar zelfs onvermijdelijk noodzakelijk, in overleg te treden met de regcering, om gevolg te geven aan hetgeen door do Synode was aangenomen. Aan het moderamon werd opge dragen zich daartoe tot don minister van justitie te wenden. Met de synodale commissie moest de Synode de vraag, of door den predikant van de Ned.' Protest, gemeente te Smyrna kan worden deelgenomen aan de algemeene woduwenbeurs, ontkennend worden boantwoord, omdat volgens het kerkelijk reglement de Protestantsche gemeente Smyrna niet gerekend kan worden tot de Ned.-Herv. kerk behoord te hebben en als zoodanig nog met haar in betrekking te staan. Het verslag over do kerkvisitatie, in een vorige- vergadering door ds. G. Ringnalda, predikant te Oldenbroek, uitgebracht, gaf tot de aangename op merking aanleiding, dat vroeger opgemerkte ver keerdheden verbeterd waren, zooals uit de verslagen gebleken was. De besturen zijn uitgenoodigd op vroeger en later vermelde verkeerdheden het oog te houden, die nit den weg te ruimen en daarvan te gelegener tijd kennis te ge vod. Op den lsten Augustus jl. overleed op 67- jarigen leeftijd te Velp, waarheen hij zich sedert korten tijd tot herstel zijner geschokte gezondheid had begeven, de geachte voormalige Amerongsche predikant dr. P. A. Borger. Hij was de zoon van den beroemden Leidsohon hoogleeraar en dichter dr. Elias Anne Borger. De overledene woonde sedert velo jaren te Arnhem en hield zich in zijne laatste levensjaren voornamelijk onledig met het bijeen brengen eener uitgebreide verzameling portretten van bekende Nederlandsche godgeleerden. N.R.C Het congres van leeraars en bestuurders van inrichtingen van blinden, dat te Frankfort gehouden is, heeft de medaille van verdienste toegekend aan den oud-zeeofficier, den heer Corver Schuyt, te Sneek, voor het uitvinden van een schrijfmachine

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1