kweekt wordt, niet het geval is. Een deel der be- Btemde terreinen is, met de koninklijke goedkeu ring, verkregen. De aardappelziekte is in de omstreken Tan Deventer in de laatste dagen zeer toegenomen. Geheele akkors ziet men waarop het loof reeds zwart is, terwijl ook de knol reeds is aangetast. Voor den roggeoogst is het weder thans ook zeer slecht. Indien de regen niet spoedig ophoudt, be staat er vrees dat de graanoogst zal mislukken. De rechtbank te 's-Bosch heeft den no taris J. S. Jiskoot, te Veen, voor vier maanden in zijne bediening geschorst, en den notaris J. G. Loe- gert, te 's-Bosch, uit zijn ambt ontzet. In een circus te Epernay deed een zoo genaamde „homme-canon" deze toer: Hangende met zijn voeten aan eeno trapéze, hield hij met zijn tanden een kanon van een meter lengte en ^So kiio we£en^e) omhoog. Dit kanon werd dan afgeschoten. Zondagavond 8P™Dg het kanon en kwetste, behalvo den kunstenmaker, een clown en drie bezoekers. De stukken ijzer vlogen dour het, zeil van de tent tot op vijftig meter afstand. Een voddenraper, oud S6 jaren, is te Parijs dood gevonden. Door eon geneeskundige werd geconstateerd dat hij stierf door gebrek aan voedsel. Niettemin vond men een som van 3120 fr. in zijne zakken. De man had er blijkbaar do voor keur aan gegeven om te komen van honger, in plaats van één frank uit te geven. Vreeselijk moeten de Egyptische so 1- daten in het binnenland buis houden, naar men meldt. In Tantab richtten zij een waar bloedbad aan58 Europeanen, Christen-inboorlingen en Jodon, waaronder twee Engelsche telegrafisten, werden gevangen genomen en gemarteld. Men legde hen uitgestrekt op den grond neer, sneed bun de buik open en rukte hun de ingewanden uit het lijf. Daarna werden de nog trillende lichamen aan stukken ge sneden, terwijl de vrouwen voor die mishandelin gen nog de afschuwelijkste geweldenarijen moesten verduren. De gouverneur der stad stond hot menscli- onteerend schouwspel met belangstelling gade te slaan. Geen spoor van verzet van zijne zijde. Het gespuis hielp de soldaten in die dierlijke handelingen. In den Willemstoren te Dillenburg, daar ter herinnering aan Prins Willem van Oranje, den Zwijger, gesticht, wordt thans eene tentoon stelling gehouden van oudheden, herkomstig uit de tijden toen Nassau en Oranje nog saam verbonden waren. Deze tentoonstelling, die 1400 nommers om vat, blijft tot 15 Augustus geopend. In een armhuis teLondenisdezerdagen in den ouderdom van 97 jaren een veteraan ge storven, die den slag van Waterloo had medege maakt. Er is geld bijeengebracht om te verhinde ren, dat hij als een bedeelde zou begraven worden. Bij een hevige donderbui, die Dinsdag 11. gedurende langen tijd boven de Shetlandsche eilanden woedde, is eene rots door den bliksem ge troffen, met dit gevolg, dat geweldige rotsblokken naar beneden op den openbaren weg stortten, dien zij geheel versperden. Op de plaats waar de blik sem de rots getroffen heeft, was een zeer lange en diepe scheur te zien. - De Engelschman WilliamGaloheeftge- wed dat hij in 1000 uren 2500 Eng. mijl zal af leggen; hij zal 6 weken achtereen dag en nacht loopen en slechts enkele minuten in elk uur rust nemen. De ontvanger van het departement Alpes Maritimes, Gautier De Rigny, is voortvluch tig; in zijn kas ontbreekt 1 millioen fr. In het departement Gard zijn twee her ders, de gebroeders Raphel, ten gevolge van een zonnesteek krankzinnig geworden. De oudste moest worden geboeid en werd naar een hospitaal gebracht, waar hij den geest gaf; de jongere is verdwenen. Men denkt dat hij zich in de Rhone verdronk. BUITENLAND. Frankrijk, De „Courrier des Etats-Unis" meldt dat het ge schil tusschen Frankrijk en Guatemala, over be. leediging, welke den hoer Pilet, kanselier van het Fransche gezantschap in Middel-Amerika, is aange daan, uit den weg geruimd i6. De rogeering van Gua temala heeft zich onderworpen aan de eischen van Frankrijk, welke hierop neerkomen: plaatsing van een brief van leedbetuiging in het ofiBciëele blad; gevangenzetting van den schuldigen ambtenaar voor den tijd van een maand en eeno schadeloosstelling van 10,000 fr. ^an den heer Pilet. In de Kamer is gisteren het rapport der com missie over het tweede Egyptische krediet voorge lezen, waarin gezegd wordt: Het ligt niet in de bedoeling van de regeering om in Egypte werkelijk tusschenbeide te komen, maar alleen met Engeland in overleg te treden ten aanzien van het Suez- kanaal. Frankrijk zou het noordelijk deel van het kanaal bewaken en zich tot e^ne verdedigende hou ding bepalen, maar de minister-president acht een interventie niet noodig. De commissie kan dienten gevolge de goedkeuring van het krediet niet aan bevelen. De minister-president, de heer De Freycinet, nam daarop het woord en vroeg verdaging tot morgen, Zaterdag, omdat eene depeche uit Konstantinopel ontvangen was, inhoudende dat Turkije bereid is tusschenbeide te komen. De discussie is daarop tot morgen verdaagd. ^ööt-Britannlc. In Engeland, komt de zaak-Bradlaugh weder ter Sprake. Toen deze driemaal gekozen volksvertegen woordiger in het Parlement verscheen, om van zijne rechten gebruik te maken, werd hem dit niet toe gestaan, en de schandalen, die telken keere voor vielen, liggen nog versch in het geheugen. Vier maanden zijn sedert verloopen en Bradlangh berust in zijn lot; doch dit is niet het geval met zijne vij anden. Deze zijn nog volstrekt niet ontwapend en gaan thans aanvallenderwijze te werk. Buiten het Parlement wordt de oorlog voortgezet, die in het Parlement tegen hem werd gevoerd. Zij gaan hem nu gerechtelijk vervolgen wegens een artikel door hem in „the Freethinker" geplaatst en dat, zoo als zij beweron, een beleediging van den godsdienst, of meer nog, een Godslastering inhoudt. Om den volksvertegenwoordiger-vrijdenker op dit terrein aan te vallen, moe6t een oude wet, die reeds lang in onbruik was geraakt, opgedolven wordeD, en krach tens die wet kan de aan genoemde misdrijven schul dig verklaarde met het verlies van zijne civiele en politieke rechten gestraft worden. "Wordt Bradlangh alzoo met toepassing van die wet veroordeeld, dan is hij niet bevoegd gekozen te worden tot lid van het Parlement, en de zaak is voor goed afgedaan, zoo als zijne bestrijders in het Lagerhuis dit wenschen. De heer Gladstone deelde gisteravond in het Lagerhuis mede dat hij tot zijn leedwezen de wet op de omkooping bij verkiezingen moest laten vareB. De heer Bourke zette het debat over de krediet aanvraag voort. In het Hoogerhuis zeide lord Salisbury geen be zwaar te hebben tegen de tweede ïeziDg der pacht wet, maar hij eischte verwijdering van gevaarlijke beginselen, daarin vervat, oer het ontwerp wet wordt. Egjyjyic*- Uit Alexandrië wordt gemeld dat men gisteroch tend groote beweging in het vijandelijk kamp be speurde, maar men geloofde dat de vijand alleen zijn aardwerken ging bezetten. De Engelschen zul len het fort Mukbebe bij Met bezetten en het fort, dat den weg langs het meer Mareotis bekeerscht, waar patrouilles van Arabi gezien zijn. Er was een groote brand in de inlandsche wijk ontstaan, die aangestoken moet zijn. De stoomboot, die naar Aboukir was gegaan, is teruggekomen zonder troepen, daar deze weigeren naar Alexandrië te gaan. Een brief van Arabi, te Cairo openbaar gemaakt, antwoordt op de proclamatie van den khedive en zegt dat deze onder de bevelen der Engelschen han delt; het leger zal het land tot het uiterste ver dedigen tegen de Engelsche invasie. Arabi heeft den sultan geschreven, dat hg hoopt dat het bericht valsch is, als zouden Turksche troepen naar Egypte gaan, aangezien hij verplicht zal zijn tegen hen te strijden. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juni. Met leedwezen verneemt men dat een der ver dienstelijkste en ijverigste mannen, die ooit Indië's bodem hebben betreden, door den dood is weggerukt. Gisteren nl. overleed te Buitenzorg de oud-hoofd- inspectour der cultures Teysmann, in den ouderdom van 74 jaar, waarvan hij er 53 in Indië doorbracht. Uit Atjeh - dien hoek van eeuwigdurende on weerswolken en stormen - nadert een feit, of het gerucht van een feit. Dadelijk ingewonnen infor maties leidden echter tot het vermoeden dat er te Oleh-leh wel iets voorgevallen moest zijn, maar niet van groot aanbelang. Firma's toch hier ter stede, die hun agentschappen te Atjeh en te Penang hebben en geregeld door deze op do hoogte worden gehouden, waren geheel zonder eenig bericht. "Wat er gebeurd is, weet men nog niet. Doch de berichten, die men verscheiden dagen na den Saturn van den beweerden aanval, nl. 10 Juni 11., hier ontving - be richten getrokken uit hetgeen door latere booten uit Oleh-leh was overgebracht, - meldden dat te Penang de opinies omtrent het gebeurde uiteenliepen, en dat de magazijnen van de Atjeh-leveranciers ongedeerd gebleven waren. Een onaangenaam feit is het voortdurend opnieuw in de residentie Batavia uitbreken der veepest. Deze week weder In 4 districten van de afdeeling Bui tenzorg. De overige gewesten zijn al sinds maanden, op een enkele, niet noemenswaardige uitzondering na, vrij gebleven. De cholera, ter Sumatra's Oostkust afnemendo, blijft te Batavia en in eenige andere plaatsen nog steeds heerschen. De omvang der ziekte is wel niet uitgebreid, maar haar karakter is hoogst kwaad aardig. Behalve Batavia zijn ook Cheribon, Probo- lingo, Bezoeki en Banjoemas, door do regeoring der Straits Settlements opgenomen onder de streken, waarvan de uitgeklaarde schepen te Singapore quaran taine moeten houden. Omtrent Borneo geen nieuws. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indié zijn de vol- r gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol als tijdelijk verv. van den not. te Batavia J. H. Vorstman, J. De Bruyn M G. Zn. en zulks ingaande met deu dag van overgave van het protocol aan zijn opvolger; eervol uit 's lands dienst, de commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst W. F. Van Hcemskerck. Benoemd: Tot vice-president van den raad van justitie te Batavia mr. W. C. Vceostra; tot off. van justitie bij den raad t van justitie te Soerabaia, mr. K. A. De Jongh. Tot griffier: bij den landraad te Madioen, J. F. Van der Zon i Brouwer; bij de landraden te Grissee en Sidajoe (Soerabaia) y C. E. Middlcton. Bij het op. lager onderwijs voor Europeanen enz.tot onder- wijzeres lste kl. W. A P. De Bruyn Ouboter; tot onderwijzeres 2de kl. F. H. "W. Va» Slee. Gesteld: Ter be'schikking van den algemcenen secretaris, de ambtenaar op Bon-act. A. L. Van Hasselt. Belast; Met de tijd. verv. van den notaris J. H. Vorst man gedurende den verderen duur van diens verlof naar Europa dc not. te Meester Cornelis J. P. De Riemer en zulks met be houd van zijn tegenwoordige betrekking. Tijdelijk benoemd: Tot controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madara, J. L. B. Hei ligers, met bepaling dat hij bij zijn corps gevoegd wordt i la suite. Benoemd: Tot secretaris der res. Bah en Lombok, tevens vendumeester aldaar, J. C. Barkmeijer; tot controleur 2de kl. bij het bionenl. bestuur op de bezittingen bniten Java en Madura H. A. Van der StceDstratentot ass.-res. van Banjoewangi, tevens vendumeester aldaar, H. G. J. G. Vriesman. Tot algemeen pakhuismeester te Samarang, H. Van Santwijk; tot ass.-res. van Dcli, tevens vendam, aldaar, J. A. Velders. Bij do in- en nitvoerr. en aec tot verificateur 2do kl. J. W. Van Ham; tot idem 3de kl. D. C. Visser; tot ontvanger te Bandjermassing J. J. Hendrikstot verificateur 4de kl. Th. N. Muller; tot ontvanger te Proboliügo, jhr. P. D. J. De Burry de MauregDanlt; tot. verificateur 4de kl. H. R E. Dnitshoff; tot ontv. te Rembang C. F. Krijgsman; tot idem te Baros, F. H. P. Palm. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den gonvernements-veearts A. Th. H. Drieasen en aan den algemeenen pakhuismeester te SaraaraDg A. Smits. Ingetrokken: De benoeming van den ass.-res. voor de politie ter hoofdplaats Palembang, G. J. Du Clonx, tot ass.-res. van Dcli (Oostkust van Sumatra), tevens vendumeester aldaar. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot majoor hij het wapen der genie de kapt. G. H. W. Van Haeften. Overgeplaatst: De 2de lnits.-kwartm. J. S. C. F. Blan- kenstein naar SaraaraDg, J. W. Hoepeling naar Trogong, A. H. Verniers Van der Loeff, N. A. De Voogt en F. J. Maller naar Atjeh; de off. van gez. 2de kl. L. E. Van Teyn naar Willem I; de off. van gez. lste kl. J. Timmermans naar Batoe-Toelis dé off. van gez. 2de kl. A. Stein naar Buitenzorg; de 2de luit. der inf. baron H. M. -Collot D'Escury naar Kedong Kebode lste lait. der inf. R. A. Wijgersma Daar Mr. Cornelis; de kapt. der jnf. H. E. Munniks De Jongh als chef van den staf in de 2de rail. afd. te Saraarang; de lste luit. der inf. W. Th. N. Von Gensau naar Batavia en werkzaam gesteld bij de 2de afd. van het dep. van oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. raiL dienst de off. van gez. 2de kl. J. Sprayt Landskroon, met vergnnniDg om de aan dien raDg verbonden uniform te blijven dragen. Op verzoek eervol nit Zr. Ms. militairen dienst, de lste luit. der art. C. Holl, en de offi. van gez. 2de kl. Dr. J. Schnlein. Eervol als militaire commandant in de residentie Sumatra's Oostkust, de luit.-kol. der inf. E Perne. Ontheven: Van het bevel over de troepen, aaugewezeu ter bewaking van de paggers, daargesteld tot wering der veeziekte op Java, de luit.-kol. der inf. H. K. F. Van Tcjd, onder dankbe tuiging. Benoemd: Tot militairen commandant in de res.Sumatra's Oostkust de majoor der inf. A. W. H. Perelaer. Telegramm en. LONDEN, 27 Jali. Lagerhuis. - Alvorens tot stemming over de krediet-aanvrage wordt overge gaan, geeft Gladstone te kennen dat het hoofddoel, waarnaar de regeering streefde, is geweest het lo- caliseeren van het conflict, opdat niet een Euro- peesche verwikkeling er uit zou ontstaan. De wijze waarop de regeering is te werk gegaan, zal aan Europa de overtuiging geven dat zij onbaatzuchtig heeft gehandeld. Engeland en Europa zijn van meening dat de sultan door een proclamatie duide lijk moet aantoonen het standpunt door hem tegen over Arabi aangenomen. Met 275 tegen 19 stem men wordt de krediet-aanvrage toegestaan. - Zonder stemming volgt de aanneming van het ontwerp van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2