LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6886. Zaterdag 29 Juli. A\ 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.ITJ. Grootere letters naar, plaatsrnimte. Voor het incaseee- rea buiten de stad -wordt 0.10 berekend. Oiliciëel© Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuar van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 27sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, dienst 1882/83, van "Wijken 7, 8, 9 en restanten en herinnert voorts een ieder aan zijne verplich ting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Juli IS82. DE KANTER. LEIDEN, 25 Juli. Do commissie, die zich hier ter stede belast heeft met het inzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen van hen die het leven lieten bij de ramp aan Zr. Ms. monitor „Adder" overkomen, ver zoekt ons mede te deelen dat de opbrengst van het concert op Zomerzorg gegeven, na aftrek van eonige kleine onkosten, bedraagt 267.605. Dat die onkosten zoo geriüg zijn geweest, dankt de commissie aan de medewerking van eenige inge zetenen, waardoor niet alleen de muziek en de plaats van bijeenkomst, doch ook het drukken van lijsten en programma's geheel gratis werden verstrekt. Yoor vrijwillige bijdragen werd op de lijsten ge- teekend tot een bedrag van f 509.10; terwyl nog voor dit doel ontvangen word bij den heer burge meester: van mevrouw N. N. f 5bij den heer Leers van den heer Engels, als opbrengst van een door hem uitgegeven werkje f 47.50; van N. N., bije&i- gebracht op eene bruiloftspartij f 6.66; - bij den heer Obreen f 1- bij den heer C. H. De Goeje van X. IJ., collecte op eene bruiloftspartij f 63.50: totaal f 632.76. Het geheele bedrag van f 900.365 zal door de commissie aan het hoofd-comité gezonden worden met verzoek het to bestemmen voor het op te rich ten fonds. De opbrengst der collecte, gehouden in de ge meente Oegstgeest ten behoeve der achtergebleven betrekkingen van de verongelukten op Zr. Ms. monitor „Adder" heeft opgebracht de scm van f 70.21 De opbrengst aldaar zou grooter geweest zijn, indieu de commissie zelve niet bij eenige inge zetenen had doen inschrijven. De uitvoering in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, gegeven door het onderofficiers-comité der marine en mariniers, alsmede de jongens van het opleidingschip „Admiraal van Wassenaar", heeft na aftrek der onvermijdelijke onkosten eene som van f 3017.54 opgebracht. Behalve de reeds vermelde prijzen zijn door de firma Ph. J. Von Siebold alhier op de bloemen tentoonstelling te Haarlem nog behaald aan bestuurs- prijzen1 zilveren medaille voor eene collectie nieuwe planten en 1 bronzen medaille voor eene collectie bontbladige vollegrondsplanten. Hedennamiddag ontvingen we via Marseille do Indische bladen van 19 tot en met 23 Juni. Do minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd in de commissiën, in het najaar 1882 be last met het afnemen der examens, bedoeld in art. 56, onder a der wet van 17 Aug. 1878 CStbl. no. 127), in Zuid-Holland: tot lid en voorzitter den schoolopziener in het district 's-Gravenhage; tot leden: de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondissementen "Woerden, Vlaardingen en Sommelsdijktot plaatsvervangers: de schoolop zieners in het district Dordrecht en in de arrondis sementen 's-Gravenhage, Delft, Leiden, Rotterdam en Dordrecht. In de zevende zitting der Algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk werd de arbeid ter hand genomen, die toestanden in het licht stelt, waarvan het in den volsten zin des woords gelden moet dat zij behooren op te houden. Het is zeker sprekend dat er 25 gemeenten moesten worden voorgedragen door de Synodale Commissie tot ontvangst van kleine toelagen uit hot Fonds voor noodlijdende kerken en personen, omdat gebleken was, na zeer ernstig onderzoek, dat zij in de gewone behoeften der kerkelijke administratie niet konden voorzien. Alles werd opnieuw nagegaan, aanvrage voor aanvrage en, gehoord do rapporteerende commissie voor iedere aanvrage, moest men Dog tot verhooging overgaan, zelfs omdat van de behoefte gebleken was en eenige meerdere inkomsten er toe in staat stelden. Een bedrag van f 2610 werd, omdat er bij de voorge- dragene nog twee gemeenten werden opgenomen, over 54 gemeenten verdeeld. Er was te beslissen over 160 aanvragen voor noodlijdende pef&onen, nagelaten betrokkingen van predikanten, door de Synodale commissie voorgedragen, nadat de classicale en provinciale bestoren over iedere aanvrage waren gehoord. Wat wonder, als soms de stem stokte in de keel of een traan opwelde in het oog, als namen waren gelezen van eens gevierde mannen, wier weduwe of dochters moesten vragen om een gift van f 30 of iets meer, bij zeldzame uitzondering f 90! - Wat ellende moeter al geleden zijn, vóórdat de aanvrage geschiedt! Daar zijn, die, bij hun leven op de handen gedragen, half vergood door hen die aan hun lippen hingen, niet hebben gedacht dat eens uit het door ben welsprekend aanbevolen fonds hunne dochters eene gift zouden moeten vragen. Maar al werden zo niet gevierd of op de handen gedragen... wie dacht er niet: als de bezielende geest der pastorieën de lieve kinderen eens moesten bedelen om een gift! Er werden 7305 verdeeld onder de 160 nood lijdenden. Uit de Amsterdam8che classis konden geen aan vragen worden behandeld, omdat die niet waren ingekomen langs kerkelijken weg. Een aanvrage, niet langs den wettelijk voorgeschreven weg tot de Synode gebracht, kon daarom niet in behandeling genomen worden. Vóór zijn afscheid van do vergadering kon de quaestor-generaal eene verheffende mededeelingdoon. Opnieuw was door hem een gift van f 1000 ont vangen voor de noodlijdenden, van iemand, die hem volslagen onbekend was en die ook onbekend wilde blijven. De voorzitter braoht den dank der vergadering aan den quaestor-generaal en beval hem opnieuw de belangen dor kerk aan, wier bevordering, ook volgens diens afscheidswoord, hem ten zeerste ter harte blijven gaan. Het stoomschip „W. A. Scholten" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam, met de mail voor Nederland en 40 passagiers. Z. M. heeft den ontvanger der kanaal- en havengelden te Terneuzen A. C. N. Grenu, met ingang op 1 Januari a. s., belast met de ontvangst van al de scheepsvaartrechten op het kanaal van Terneuzen geheven wordende; - aan J. C. L. Van de Graaff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Veenendaal c. a., behou dens aanspraak op pensioenW. F. R. P. De Salengre, ontvaüger der directe belastingen en acc. te Wormerveer c. a., benoemd tot ontvanger der- zelfde middelen te Uithuizen c. a.- F. F. C. Stein- metz, ontvanger der dir. bel. en acc. te Breukelen c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Alkmaar, buitengemeenten- mr. P. A. Jansma Van der Ploeg benoemd tot commies bij het departement van buitenlandsche zaken; - aan D. Van der Sluys, op verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk assistent aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht ;- J. Bosboom, thans telegrafist 2de kl., benoemd tot telegrafist lste kl. bij de rijkstelegraaf; - benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, standplaats Tem aard, gemeente WestdongeradeeT, mr. F. Witteveen, candidaat-notaris, burgemeester van Achtkarspelen, lid der Provinciale Staten van Friesland, kantonrechter-plaatsvervanger en advo caat, wonende te Buitenpost; - benoemd in de prov. Zuid-Holland, in het bestuur van den polder Dirk Smeetsland en Meester Arend Van der Woudens- land, tot dijkgraaf P. Kooyman Janszoon en tot heem» raad J. Klootwijk; - dr. C. J. Vaillant, te Schiedam, dr. J. W. Germain, te Maastricht, dr. J. B. Stokvis, te Amsterdam, en den predikant J. Hoek, te Kam pen, benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Gemengd Nieuws, Alle tenten waren gisteravond druk bezocht. Het cagliostro-theater van den heer Basch en de schouwburgloge van de heeren Van Ollefen c. s., beiden op de Ruïne, waren propvol. Naar de Oude Vest waren er eveneens zeer velen getogen om te genieten van het Rotterdamsch Tooneelge- zelschap, met den heer Willem Van Zuylen aan het hoofd, van wien vóór het scherm opging werd medegedeeld dat hjj een onverwachten aanval van rheumatiek had gekregen, doch die desniettemin zijn rol prachtig vervulde. In de Stadszaal was de opkomst zóó dat velen hunne toevlucht tot de gaan derij moesten nemen; beneden was geen plaats meer open. Van het bal, waarmede de soirée werd besloten, werd een bijzonder talrijk gebruik ge maakt. Naar we vernemen, liep alles in de beste orde af. Miss Cora, staande met hare tent op de Ruïne, lokt mede vele toeschouwers. De dressuur der leeuwen en beren verwekt inderdaad verbazing. Zij begeeft zich in het hok en legt zich ter ruste tusschen die woudbewoners, die hare -menden schijnen. Zij lekken aan hare zijde liggend haar handen en aangezicht, doch sidderen op den aan blik van hunne meesteres. Het komt zeker weinig voor, om een jong leeuwtje van 4 weken oud, als I een jonge hond in de handen te knnnon houden, waartoe het publiek dat deze menagerie bezoekt, j in de gelegenheid is. De slangen welke miss Cora laat zien, zijn voorzeker van een uitnemend soort. De geringe entrée-prijs zal zeker velen tot een bezoek blijven uitlokken. Mochten er onder de kermisgangers nog zijn, die geen bezoek aan den circus van de heeren Blanes en Cohen hebben gebracht, dan kan men hun, indien ze iets goeds op dit gebied willen zien, gerust aanraden dat nog te doen. Wanneer men slechts enkel en alleen de jeugdige koorddanseres op het bijna onzichtbare ijzerdraad heeft zien wer ken, dan moet men reeds als 't ware zeggen„neen, zoo iets had ik niet gedacht te zullen zien." Een ieder verliet dan ook gisteravond weder, zeer vol daan over hetgeen hij te zien kreeg, genoemden circns. Op den wissel te Rijnsburg van den Rijnlandschen stoomtram reden gisternamiddag de beide trams die om 3.35 moesten aankomen tegen elkaar in, met het ongelukkig gevolg dat een der wagens 3de klasse zwaar beschadigd is. Persoon lijke ongelukken heeft men niet te betreuren. Een der zitplaatsen van het balkon was opengesprongen. Onder de leiding van twee bekwame boomkweekers wordt thans uitvoering gegeven aan het voor drie jaren door de afdeeling Gooiland der Nederl. Maats, van Tuinbouw en Plantkunde be raamde plan, tot oprichting te Bnssum van een „arbo retum", d. i. eene zoo volledig mogelijke verzame ling van alle houtgewassen, die in ons land voor komen of in cultuur gebracht kunnen worden, om daar met de meeste zorg behandeld en zoo min mogelijk verpoot te worden, zoodat men elk gewas in zijne volle ontwikkeling kan leeren kennen, iets wat in boomkweekerijen, waar voor den handel ge-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1