personen bezocht. De verzameling wassenbeelden wordt eerstdaags aangevuld met koningin Sophie, Willem den Zwijger, Prins Manrits, Tromp, De Ruyter, Rembrandt, Thorbecke, Vondel en generaal Kohier. De Génestet en mr. Jacob Van Lennep volgen later. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de aan* gekondigde duivenschieterij te Bassnm niet op het terrein der Harddraverij- en Renvereenïging plaats hebben. Naar de Amst. Crt. vernéemt, is hetlijk der vermiste dame, welker opsporing dezer dagen door middel van advertenties in de dagbladen her haaldelijk werd verzocht, nabij Diemen opgevischt. Men meldt uit Goes aan de H. Crt.: Bij het graven van eene nïenwe sloot of waterleiding vond een polderjongen alhier een klein, bruin kruikje, met een paar uitgesneden koppen er op. Hij liet dit kruikje zien aan een koopman in antiquiteiten en deze kreeg het in bezit voor f 1.50. En wat blijkt nu? Onze slimme koopman zette gisteren dat kruikje voor de glazen met het opschrift„Een echt Jacoba- kannetje, vervaardigd door Jacoba van Beieren, omstreeks het jaar 1428". Kenners verzekerden dat zij oogenblikkelijk f 50 er voor geven wilden; de koopman zeide echter, dat hij er vroeger al eens een voor f 120 verkocht had en dit ook niet minder gaan zou. Te Roermond is in de lucifersfabriek van de heeren Gabriels Co. een 25-jarig werk zaam, die in een waterput was nedergelaten, om naar een lek in het metselwerk te zooken, korten tijd na de nederdaling daarin gestikt. Tus8chen Brussel en Leuven viel een meisje van vier jaar uit den trein, en de moeder, zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong het na. Bij aankomst aan het eerstvolgend station, te Cortenbergh, werden spoor weg werkers ter op sporing van moeder en kind uitgezonden. Dezen vonden de kleine bezig met bloempjes te plukken, de vrouw echter lag bewusteloos op den weg uit gestrekt, met een gebroken arm en been en bo vendien met ernstige verwondingen aan het hoofd. De vrouw zou volgens latere berichten reeds zijn overleden, terwijl ook het kind er niet zoo goed afkwam als men aanvankelijk dacht, daar het be gon te klagen over inwendige pijn. Men is te St.-Petersburg zeer bezorgd over het lot van de „Moskwa", een schip, dat den 7den Juni met een lading thee, eenïge passagiers en een bemanning van ruim 100 personen van Wladiwostok vertrok en waarvan men sedert dien tijd niets heeft vernomen. Het 10 dagen later van Wladiwostok vertrokken schip „Petersburg" is reeds te Odessa aangekomen en had op de reis de „Moskwa" niet gezien. Men zegt dat reeds bij het vertrek de stoomketel beschadigd was en vreest dat de „Moskwa", die V/h millioen roebels kostte, is vergaan. Een vreemd natuurverschijnsel vond den 18den Juni 11. nabij Tarsus (in Cilicië), de ge boorteplaats van Paulus, plaats. De bewoners van de groote bergvlakte Kara Yaila aldaar, hoorden plotseling een onderaardsch gedruisch, dat zoo sterk werd dat zij verschrikt uit hunne woningen het veld invloden. Met angst zagen zij toen, hoe een hoogland van 200 voet hoogte gestadig rees tot zes voet boven het gewone vlak en toen als een zeep bel uiteenspatte. Waar vroeger eene grazige weide was geweest, gaapte nu eene diepe kloof, waaruit vuil, zout water zoo sterk opwelde dat in een oogen blik een groot meer was gevormd. Twee boeren huizen, die op de weide stonden, worden met al wat er in was door den stroom verslonden. Intus- schen duurden de onderaardsche losbarstingen voort. Handenwringend liep het volk al gillend dooreen. De lucht werd mijlen ver door een zwavelreuk ver pest. Eerst na ettelijke uren scheen het gevaar voorbij. Eene commissie van onderzoek, uit Tarsus gekomen, bevond dat nog steeds het water rees; men peilde op 15 el geen grond, in het zeer zoute en warme water. Acht dagen na het ongeval rees het water nog, zoodat denkelijk een groot zoutmeer als de Doode Zee zal ontstaan. Terzelfder tijd wer den op Chios en te Smyrna aardschokken gevoeld. Te Antwerpen is de groote stoomzagerij van gebrs. Dewaele verbrand; 120 man zijn zon der werk. Professor Balfour van Cambridge is door een val in de Zwitsersche Alpen omgekomen. De stormen en regens in de Alpen hebben veel schade in Zwitserland veroorzaakt. Op verschillende plaatsen zakte de grond in. Bij de Italiaansche grens staat de Simplon-weg voor een deel onder water. Zeven reizigers veröronkon op het meer van Conataoz. De Noorweegsche kapitein Fred. Nor- man zal den Atlantischen Oceaan oversteken, al leen, op een gewone roeiboot. Hjj denkt den ge vaarlijken overtocht in 100 dagen te zullen maken. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft het debat over het eerste Egyp tische krediet geopend. De conclusie der commissie strekt tot goedkeuring van het krediet, maar tevens de betuiging van leedwezen over het gebrek aan eene nauwkeurig afgebakende politiek der regeering. De heer De Broglie zeide dat hij en zijne vrienden niet voor het krediet zullen stemmenhij betreurde het verlaten der politiek van afwachten en toezien. Na De Freycinets uiteenzetting van de politiek der regeering op den grondslag van het Europeesche concert, met handhaving van het verbond met Enge land, heeft de Senaat mot 214 tegen 5 stemmen het Egyptische krediet van 8,000,000 toegestaan. Groot^Britannlë. De heer Gladstone heeft gisteravond in het La gerhuis eene koninklijke boodschap medegedeeld, waarbij de reserve wordt opgeroepen en werd voor gesteld, die heden in overweging te nemen. De heer Campbell kondigde een voorstel aan, inhou dende dat het Huis het ondoeltreffend en onrecht vaardig verklaren zou, dat Indië met kosten voor de interventie in Egypte belast zou worden. Lord Elcho bestreed een interventie in Egypte zonder medewerking des sultans. De heer Gladstone we- derlegde dit betoog en lord Elcho's voorstel werd zonder stemming verworpen, waarna het Huis de beraadslaging over het aangevraagde krediet voort zette. De minister Dilke verdedigde de politiek der regeeriDg en verklaarde dat de regeeriDg het mi nisterie, waarin Arabi-pacha minister van oorlog geweest was, als eeD door den khedive gekozen ministerie erkende en tot dat ministerie in officiëele betrekking getreden was. Op eene vraag van den heer Northcote ant woordde de heer Dilke dat de Porte de identieke nota niet had aangenomen, doch zij betuigde dat zij als de hoofdzaak in de nota beschouwde het voor stel om troepen te zenden, en bij deze hoofdzaak legde zij zich neder. Het sprak van zelf dat het der Porte vrij zou staan om morgen in de confe rentie de voorwaarden te behandelen. - Het debat werd tot de avondzitting verdaagd. Hot Hoogerhuis nam zonder stemming het voor stel aan, dat de kosten der Indische expeditie naar Egypte uit de Indische inkomsten bestreden zouden worden. Lord Eülield verklaarde in den loop van het debat dat het aantal troepen hoogstens 6000 man bedragen zou. Uit Port-Saïd werd gisteren aau Lloyds ge meld „Het kanaal is nog vrij, maar de toestand is onzeker on wekt onrust". Bij de regeering is bericht ontvangen van hare consulaire agenten te Caracas en St.-Thomas, mel dende de aanhouding van een der moordenaars van Cavendish en Burke. Telegrammen. ALEXANDRIE, 25 Juli. De khedive heeft Omar- Lufti-pacha tot minister van oorlog en van marine benoemd. Het ministerie is bezig met het ontwerpen van een nieuwe proclamatie, gericht tot het volk en houdende uitnoodiging aan de bevelen van Arabi- pacha niet te gehoorzamen. Een paleis-beambte is naar Kafr-el-Dowar vertrokken, om aan Arabi het decreet waarbij hij wordt afgezet, ter hand te stel- leD. De Ro8etta-spoorweg is tusschen Aboukir en Ramleh afgesneden. Yol'gens gerucht zou Arabi naar Cairo vertrokken zijn en Tulba de troepen van Arabi aanvoeren. Men gelooft dat de Engel- schen hedenavond een aanval zullen doen. PARIJS, 25 Juli. Saïd-pacha heeft gisteren in de conferentie te Konstantinopel de officiëele ver klaring afgelegd dat Turkije aan de vroegere voor stellen der conferentie zijne volledige toestemming verleent en troepen naar Egypte zal zenden. Yolgens berichten, welke de „Union fran^aise" uit Buenos-Ayre8 ontvangt, zou de keizer van Bra zilië, dom Pedro H,,voornemens zijn afstand van de regeering te doen ten gunste van de prinses Isabella, gemalin van den graaf van Eu. Alvorens tot dien stap over te gaan, zon dom Pedro in een manifest de redenen uiteenzetten, welke hem doen besluiten het gezag neder te leggen. WEENEN, 25 Juli. De „Presse" meldt uit Bu dapest dat te Dombrovan, in het district Dolnau, een bloedige botsing tusschen de boeren en de spoorwegarbeiders is ontstaan. Veertien menschen hebben daarbij het leven verloren. In de Russische stad Radziewilow, nabij Brody, zijn 500 huizen en eenige groote magazijnen een prooi der vlammen geworden. Drieduizend menschen zijn zonder dak. SIMLA, 25 Juli. Het Indische contingent heeft in last gekregen zich naar Egypte in te schepen. De getalsterkte is tot 5000 man verminderd. MADRID, 25 Juli. In eene officiëele depeche wordt het gerucht betreffende uitzetting der Fran- sche en Spaansche consuls uit Port-au-Prince, weder tegengesproken. LONDEN, 26 Juli. De „Times" zegt: „Daar Engeland alleen en op zijne verantwoordelijkheid de zaak op zich neemt Egypte van de regeering- loosheid te verlossen, zal het aanspraak maken op het recht om toezicht uit te oefenen over het bestuur van hot laüd dat het gered heeft. Begeeft Enge land zich in een oorlog tot herstel van de orde in Egypte, dan moeten de vormelijke verbintenissen der diplomatie, welke waren aangegaan toen de toe stand anders was, als vervallen aangemerkt worden. Het herstel van een krachtige regeering in Egypte on der bescherming van Engeland zou het beste middel zijn om het Egyptische vraagstuk op te lossen." Het ambt van kanselier van het hertogdom Lancaster, opengevallen door het aftreden van John Bright, wordt voorloopig waargenomen door lord Kimberley, minister van koloniën. De persoon, die ondersteld wordt de moor denaar van lord Cavendish te zijn, is een Ier en heet O'Brien. Hij heeft zich te Puerto Cabello bij de politie aangegeven en bekend een moord ge pleegd te hebben met drie andere personen, welke hij noemde. De „Daily News" meldt dat Engeland en Frankrijk eergisteren (Maandag) Italië hebben uit- genoodigd met hen deel te nemen aan de maatre gelen ter bescherming van het Suez-kanaal, en dat heden Engeland een tweede uitnoodiging tot Italië zal richten, strekkende om gemeenschappelijk (En geland en Italië) de orde in Egypte te herstellen. Nadat het Lagerhuis tot 1 uur na middernacht vergaderd was, werd de voortzetting van het debat bepaald op heden. LEIDEN, GO Juli. De verwachting voor morgen is: tamelijk krach tige noordwestenwind, vrij goed weder. Op de tentoonstelling van bouquetten en afge sneden rozen te Haarlem is aan den heer J. De Groot alhier een bronzen medaille en aan mej. J. F. Kriest een getuigschrift toegekend. Prins Albert van Pruisen bracht heden een bezoek aan prinses Hendrik. De prins vertrok per trein 10.48 van het Hollandsche spoor naar Soest- dijk en wordt heden te Scheveningen terugverwacht. Hedenochtend is een ambachtsman, werkzaam op den steiger die aan den toren der Nieuwekerk te 's-Hage verrezen is tot verrichting eener restau ratie tor hoogte van de torenspits, naar beneden gestort. De werkman was oogenblikkelijk dood. Het lijk is per brancard naar het gasthuis overgebracht. Wij vernemen met genoegen dat een onderzoek naar het aantal nagelaten betrekkingen van de verongelukte equipage van de „Adder" die daar door ook stoffelijk zijn getroffen en dientengevolge nooddruftig zijn geworden, in gang is. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South ampton de „Celebes" arriveerde heden toIJmuiden. BURGERLIJKE STAND YAN LEI1JEN, van 20 tot en met 26 JalL BEVALLEN. A. A. W. Bik gek. v. Ingen D. J. E. M. G. De Haas geb. Deelen Z. J. Oawerkerk geb. Crama D. A. v. Soest geb. v. Leeuwen Z. E. Raar geb. v. Rhijn D. J. Prins geb. v. d. Steen D. P. Fiolet geb. Dorsman D. A. Bink geb. Blok Z. G. J. Erades geb. v. Buoren Z. C. D. M. Le Poole geb. De Vriese D. G. De Wit geb. Ramak D. A. Kloos geb. v. d. Bosch D. A. M. Reizevoort geb. Zwarts Z. A. M. Biegstraaten geb. Dirksen Z. S. Kecreweer geb. Cederhont Z. A. M. v. Bergen Henegouwen geb. Goldenberg Z. GEHUWD. A. Borgman jm. en C. M. S. Van 't Hooftjd. J. Tenne jm. en C. J. La Feber jd. N. J. Singels jm. en J. A. Heintz jd. W. H. Van Bilderbeek jm. en J. A. C. Lamaison jd. J. Brugman jm. en G. M. Lagas jd. A. J. De Cler jm. en M. Selier jd. J. Byloo jm. en J. H. Hes- selberg jd. T. De Wringer jm. en M. M. Van der Voorden jd. OVERLEDEN. J. De Haay W. 77 j. C. De Graaf Z. 6 m. L. Rijgersveer D. 11 w. A. J. Zirkzee Z. 7 j. T. Goddijn Z. 23 m. W. G. De Graaf Z. 3 j. M. Hart- mann geb. Jacobs D. levenl. W. Borgh Z. 79 j. N. J. Van der Mark Z. 4 m. C. Provoo geb. Brittijn V. 74 j. P. C. Van den Berg Z. 6 m. J. H. Dirkse D. 9 m. J. Dirkawager D. 3 j. J. In 'tVeld Z. 23 j. E- Van Rees geb. Van Brammelen Z levenl. W. J. Pierlot D. 2. j. A. De Mey Z. 4 j. F. Dingslaken m. 53 j. C. Knynen- burg D. 4 m. J. C. Flammau Z. 33 j. H. Teakegeb. Van Iterson D. levenl.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2