LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6883. Woensdag 26 Juli. A0. 1882. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandeni./ 1.10. Franco per post.t 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Comant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADTERTEXTIEK Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. LEIDEN, 25 Juli. Op den personeelen schietwedstrijd te Rotter dam zijn nog prijzen behaald door de heeren "W. W. Wichers "Wierdsma (3), Th. Evekink en W. Yan der Wijck (2) alhier. Eerstgenoemde behaalde bij den corpswedstrijd bovendien nog een zilveren medaille en de heer Yan Noorden een bronzen als bijzon dere prijzen voor de hoogste schutters. Met ingang van 1 Augustus a. 8. is de brieven besteller T. A. Yan Egmond te Warmond benoemd tot brievengaarder te Leidschendam. Het comité van uitvoering voor de internatio nale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam in 1883 heeft aan de plaatselijke sub- commissiën in Nederland eene circulaire gezonden, waarin o. a. het volgende wordt gezegd: „Yan verschillende zijden wordt ons medegedeeld dat de exposanten het tarief van de plaatsruimte te hoog achten en op vermindering aandringen. Wij vleien ons dat de hooge regeering ons door het verstrekken van een geldelijk subsidie in staat zal stellen aan het geopperd bezwaar der inzenders te gemoet te komen. Doch afgescheiden daarvan meenen wij dat de industriëelen wel zullen doen hiervan hunne aanvragen om plaatsruimten niet afhankelijk te stellen, omdat het werkelijk van veel belang is voor de geheele organisatie van de 2de afdeeling der tentoonstelling die opgaven ten spoedigste te ontvangen. Men kan er verzekerd van zijn, dat het comité van uitvoering de belangen der Nedorlandscbe inzenders z. v. m. behartigt en gaarne zijne beste pogingen zal aanwenden om de lasten voor de inzen ders zoo weinig bezwarend te maken als mogelijk zij. Zoolang er van regeeringswege echter geen hulp verleend wordt, kan er van eene geheele of partiëele vermindering van het tarief geen spraak zyn." In de derde zitting van de Algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk bleek opnieuw de houding, die de Amsterdamsche kerkeraad ook ten aanzien van het fonds voor noodlijdende kerken en personeü, en dat voor geestelijke behoeften, waar eigen mid delen ontbreken, aanneemt. Amsterdam collecteert wel voor noodlijdende personen, niet voor nood lijdende kerken. UitkeeriDg aan den quaestor- generaal heeft echter geen plaats. Vroeger bracht de collecte voor noodlijdende kerken en personen ongeveer 5000 op. De collecte voor geestelijke behoeften, waar eigen middelen ontbreken, wordt op het predikbriefje aangekondigd zonder de gespatiëerd gedrukte nadere bestemming van het fonds. Waartoe de opbrengst gebruikt wordt, kon blijkbaar geen enkel lid der Synode mededeelen; het was ook den quaestor- generaal onbekend. Uit het Synodale fonds voor geestelijke behoef ten, waar eigen middelen ontbreken, werden opnieuw ter voorziening in voortdurende behoeften bij dragen toegekend aan Bussum, Krommeniedijk, Heer Hngowaard, Oosterdijk, Bakkeveen, Yroomshoop, Haaksbergen, Willemsoord, De Wilp, Nieuwe Pe- kel-A, Helenaveen, Pesse, Nieuw-Amsterdam en Nieow-Dordreckt. Ter voorziening in de tijdelijke behoeften werden in de vierde zitting bijdragen toegekend aan Laren, Feyenoord, Hekendorp, Huizen, Hoornsterzwaag, Drogeham en Harkema-Opeinde, Helenaveen, BeileD, Hollandsche Yeld, Ter Neuzen, Over 't Schild, Mil- lingen, IJmuiden en Odoorn. Er werd een gros opgemaakt ter verkiezing van twee leden der Synodale commissie. Aan het einde der eerste week mocht de voorzitter dankbaar terugzien op het werk dat volbracht was. Het krachtig woord, waarmede hij zijn taak had aanvaard, was beantwoord door daden van mannen, die, hoe uit eenloopend in richting, als broeders wilden samen werken, waar zij dit konden. Moge het zoo blijven ook waar zij elkander bestrijden, omdat zij dit moeten, In de vierde zitting kwam het zeldzame ver schijnsel ter sprake, dat beschikbare gelden niet waren uitgekeerd, omdat ze niet waren aangevraagd. Het gold het overschot van de collecte, véór eenige jaren gehouden ten behoeve van het godsdienst onderwijs, die niet in staat had gesteld de hand te slaan aan de poging tot reorganisatie, zooals dit was bedoeld. De collecte werd bestemd voor kleine toelagen ter voorziening in behoefte aan hulpmid delen bij dat onderwijs, waar eigen middelen ont breken. Ondanks bekendmaking in de „Kerkelijke Courant" hadden slechts zeer enkele gemeenten zich aange meld. Bestond er dan in deze geen behoefte en was de tijd gekomen om te beraadslagen, of de naast- bijgelegen bestemming niet moest worden gezocht, waar zoo groote behoefte op zoo velerlei gebied aanwezig was? Na overweging besloot de vergade ring in hare vijfde zitting, dat daartoe de tijd nog niet was gekomen. Waar eigen middelen ontbreken, kunnen dus gemeenten zich nog aanmelden tot ver krijging van kleine toelagen ten behoeve van het godsdienstonderwijs. Het fonds ter verbetering van de schraalste trak tementen kwam in behandeling. Op voorstel der Synodale commissie werd aangenomen de toelage alleen te verstrekken aan gemeenten, wier trakte ment geen f 1000 bedraagt, zooals er nog zoovele zijn, waarvan in een volgende zitting een opgave ter tafel zal komen. Een aangenaam verschijnsel was het, dat blijkbaar sommige kerkvoogden en ook gemeenteleden in de toelage uit het fonds voor noodlijdenden een spoorslag hadden gevonden, om zeiven met kracht pogingen tot verbetering aan te wenden, die met gelukkigen uitslag waren bekroond. Hun werk kan den behoeftigen ten goede komen, waar ondanks alle inspanning nog geen f 1000 kan worden aangeboden. De pogingen, door Multatuli's vrienden aan gewend om zijne laatste levensjaren van den ver- lammenden druk te ontheffen, dien de zorg voor het stoffelijk bestaan op de veerkracht van het genie uitoefent, zijn slechts voor een klein gedeelte gelukt, zegt een inzender in de Midd. Crt. Yolgens de inlichtingen, die ik en andere deelhebbers van het Multatuli-fonds bekomen hebben, heeft de som van alle ontvaügen bijdragen, zoo in Nederland als in Indië, zooveel beloopen, dat men in staat is geweest voor zijn persoon een dadelijk ingaande lijfrente van f 840, voor zijne echtgenoote een gelijktijdige van f 600 aan te koopen. Zoolang beiden dus in leven blijven, is hun te zamen een schamel bestaan verzekerd. Bovendien is een deel van het bijeen gebrachte kapitaal gebruikt om in eenige dadelijke behoeften te voorzien, welke gedurende de laatste jaren ontstaan waren, waarin de pen van Multatuli reeds geen „vruchten" meer afwierp voor de beurs van hem, die haar voerde. Door den minister van oorlog is bepaald dat - voor zooverre de belangen van den dienst er niet onder lijden - aan alle officieren van de verschil- tende corpsen, die hiertoe hun verlangen te kennen geven, gelegenheid moet worden gegeven tot het bezichtigen dor gewapende forten in de Nieuwe Hollandsche waterlinie. Gemengd Hieu-ws, De „Scientific American1' deelt een merkwaardig voorbeeld mede van een gedeeltelijk en tijdelijk verlies van geheugen. Een Engelsch geleerde, die zijne vacantiedagen in den Harz door bracht, had van zonsopgang tot den laten avond zich met loopen zonder rusten, eten of slapen buiten gewoon vermoeid. Toen hij eindelijk in zijn nacht verblijf gekomen was en zijn avondeten wilde be stellen, was hij, tot zijne groote verbazing, al zijn Duitsch, dat hij vloeiend sprak, kwijt. Zijn geheugen was op ieder ander punt goed gebleven, hij kon zich al wat hij dien dag en vroeger gedaan en ondervonden had volkomen herinneren, - maar hij kon zich geen woord Duitsch te binnen brengen. Hij moest door teekens beduiden wat hij wenschte te eten en te drinken, en eerst toen hij zich ver sterkt en volkomen uitgerust had, keerde ook zijne kennis van het Duitsch geheel en al terug. Het Amerikaansche blad merkt hierbij op dat menige machinist of wisselwachter door overspanning in gelijken toestand kan verkeeren en volstrekt onge schikt worden voor zijn ambt, waarvan de veiligheid afhangt van honderden. Te Gent is een wedrengehoudeD, waar van het eigenaardige hierin bestond dat de prijzen ten deel vielen aan hen, die mot de wielen hunner voertuigen de meeste eieren raakten. Op de ren baan nl. waren metalen eieren op veeren gelegd, die bij de minste aanraking geluid gaven. Dat de taak niet gemakkelijk was, kan hieruit blijken dat van de 266 mededingers slechts zeven het tot tien of twaalf eieren wisten te brengen. Meer geluk dan wijsheid. - Aan hetsta- tion van Charleroi werd een hoofdconducteur, toen hij uit een wagen stapte, aangereden door de loco motief van een goederentrein met veertig wagens en juist dwars tusschen twee rails voortgeslingerd, zoodat hij met de voeten tegen de rails aan de eene zijde, met het hoofd tegen die aan den an deren kant kwam te liggen. Zóó ging de geheele trein over hem heen, de hakken zijner laarzen en het vel van zijn voorhoofd meenemende. Overigens kwam de man er ongedeerd af. Hij verklaarde later dat die tijd hem een eeuwigheid toescheen, maar dat hij zich vast had voorgenomen, ofschoon hij niet wist hoe hij daar lag, onbeweeglijk te blij ven liggen. Een koopman, die behalve het aanzien lijk fortuin, dat hij in den handel heeft verdiend, ook vier huwbare dochters bezit, heeft voor allen gezamenlijk een millioen franken als huwelijksgift bestemd, dus 250,000 fr. elk. Yoor de oudste heeft hij, dank zij dat lokaas, reeds een toekomstigen schoonzoon, die na een fijn middagmaal, onder het rooken van een havannah, zich aldns jegens zijn aanstaanden schoonvader uitlaat: „Zij zijn toch alle vier even liefl Hoe jammer ze van elkaar te schei den l" - „Ach ja", antwoordt de geldman, den ander hartelijk de hand drukkende, „wat zou het heerlijk zijn, als het millioen niet behoefde gesplitst te wor den. Maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Enfin, gij zult een goed echtgenoot zijn: gij zijt een man van zaken!" Zijn de beruchte stierengevechten in Spanje nog maar altijd niet afgeschaft, zij worden misschien minder bloedig, althans wat de paarden betreft, merkt een spotvogel op. OnlaDgs toch werd te Bilbao zulk een kampstrijd gehouden, waarbij de picadores op vélocipèdes waron gezeten. Het volk noemde ze vélocipeadores. Uit de goederenloods der Wester- spoorbaan te Parijs ontsnapte des nachts een stier en nam, door beambten achtervolgd, de wijk onder een tunnel. Zijne vervolgers - wat trouwens geen wonder is - durfden hem echter niet te best aan, althans op verzoek van den stationschef nam een piket der garde de gevaarvolle taak van hen over, doch wist zich die volgenderwijze vrij gemakkelijk te maken. Met het geladen geweer bij zich, lieten de mannen van het zwaard zich heel eenvoudig in een wagen naar de tunnel rijden. Terstond liep het woedende dier met gebogen kop op den wagen toe, en nu viel het den soldaten gemakkelijk het van uit hun beweegbare vesting dood te schieten,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1