een ruw bergvolk levende, nog treurt om het ver lies van haar kind. „Al den twijfel harer ziel, al de smart van haar fel bewogen gemoed", zegt het blad, „stort zij in haar stout en krachtig gedicht „Jehovah" uit." Na steenkolen te hebben ingenomen, vertrok gisteren van Hellevoetsluis, tot het doen der ge wone oefening8tochten op de rivieren, de monitor ,Haai," onder bevel van den luitenant ter zee lste kl. J. G. J. Spanjaard. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Marseille; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Lizard. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederland- sche Bank, op 22 dezer en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ7,011,234,521. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter algemeene kennis dat in don loop der maanden September, October, November en December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tand meester; alsmede in de maand September of October a. 8. tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft J. J. G. Yan Wicheren, commies ter inspectie der dir. bel., invoerr. en acc. te Mid delburg, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te "Weert c. a.; met ingang van 1 Aug. a. s., aanjhr. S. Tjarda Van Starkenborgh Stachouwer, telegra phist 2de kl. bij de rijkstelegraaf, op verzoek een eervol ontslag verleend. Gemengd Nieuws. De kermisheefthier weder hareintrede gedaan. Langs straten en grachten doen zich de verschillende tonen uit draai- en blaas-instrumenten hooren. Ter plaatse waar de kermistenten en wat dies meer zij zijn opgeslagen, wemelt het van wande laars, zoowel groote als kleine, de laatste natuurlijk niet het minst bij de draaimolens. De kermis schijnt echter nog niet „compleet'7 te zijn. Het een en ander dat van elders is komen afzakken, is men nog druk bezig aan het opslaan. Men noemt het dan ook een „volle kermis." Den eersten avond was het boven dien reeds zeer druk op straat. Maar ook de tenten werden vrij goed bezocht: niet het minst die van den heer Basch. Dit is trou wens ook geen wonder. Men weet van vroeger dat wat deze te zien geeft, steeds goed is. Bovendien is er thans veel nieuws, met veel verscheidenheid. De tooverstaf hanteert Basch nog mot meesterlijke hand. Zijne steeds zoo geprezen goocheltoeren worden opgevolgd door de werkzaamheden van den heer Otto Niirnberg, die kan buik 6preken alsof men zijne groote en kleine poppen inderdaad zelf hoorde praten of zingen. Hij heeft het in deze kunst zeer ver gebracht en verwierf dan ook bijzonderen bijval. Hierin wed jj verden echter met hem de „wereld beroemde Massini et los Figaros", die met hunne viool, mandoline en guitaar een echt muzikaal genot aanboden, waarbij vooral de violist een zeld zame kunstvaardigheid ten toon spreidde. Het pu bliek was niet tevreden vóór het nog op een twee tal voordrachten was onthaald. Miss Niagara is eea eveneens herhaaldelijk toe gejuichte water-koningin, wegens haar langdurig verblijf onder water en hetgeen zij alsdan al dui kende, zwemmende of rustende verricht, ten aan schouw© van een ieder in een op het tooneel geplaatst vierkant bassin. Ook thans wordt de voorstelling weder besloten met een groote feeërie, die werkelijk - voorafge gaan door de meest veelkeurige en kleurige schakee ringen van de hoog opspringende waterstralen, af gewisseld door tal van levende beeldengroepen - een phantastisch schouwspel aanbiedt. Het kan daar om niet anders of de heer Basch zal deze week op een druk bezoek opnieuw kunnen rekenen. Een bezoek aan de Gehoorzaal, waar het gezel schap van „Eldorado" uit Antwerpen geëngageerd is, geeft mede een van de beste amusementen. "Wij zijn het gewoon in deze zaal bij gelegenheid van de kermis iets goeds te vinden en ook ditmaal kunnen we getuigen dat wat we gisteravond ten minste daar konden zieK en hooren niet voor vorige keeron heeft onder te doet^ Mile, De Dieu o. a., een lieve ver schijning en in het bezit van een uitmuntende sopraan- stem en eene goede voordracht, kan van het dames- personeel het eerst genoemd worden, terwijl mr. Pother het publiek ook door zijne schoone en krachtige stem weet te boeien. Master Nello, een gymnast, oogstte met zijne toeren met ton en een monster champagne-flesch veel bijval; signor Alvoni wordt met recht de koning der ocarinisten genoemd, zijn spel is zuiver. Drie „joly Coons" en een Brazili aan sche troep treden meer dan eens op en worden zelfs tot vijf- of zesmalen gebisseerd. Telkens davert de zaal. Bovendien zullen het goede orkest en de keurig nette kostumes er toe medewerken, dat er weinigen zullen zijn die in de kermisvreugde deelen, die geen bezoek aan de Zaal zullen brongen. Het tooneel is ter weerszijden smaakvol met groen en bloemen versierd. De sedert tal van jaren alhier bekende Spriet, staande met zijne tent op de Lamraerenmarkt, gaf gisteravond zijne eerste voorstelling. Zooals men trouwens ook andere jaren gewoon was, is zijne tent ook nu als 't ware eivol. Wat de werkzaamheden der nog zoo jeugdige acrobaten betreft, deze laten - om zoo te zeggen - niets te wenschen over; bij iederen toer dien zij verrichtten*werden zij luide door het publiek toegejuicht. Ook de meer ouderen mochten het genoegen smaken gedurig in do goedkeuring van het publiek te deelen. Onder hen bevonden zich mede een tweetal dame3, waar van óén gedurende eenigen tijd sterke toeren ver toonde op het zwevende rek. Buitendien krijgt men bij afwisseling eenige goocheltoeren te zien, „waar van een ieders verstand bij stil stond." Het pano rama is zeer mooi; o. a. krijgt men te zien: de plechtige begrafenis van Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Delft, de tentoonstelling te Philadelphia enz., doch daarenboven wordt men nog verrast door eene pantomime, welker bewegingen en manieren, die daarbij werden toegepast, menigeen deden scha terlachen. Reeds maakten we melding dat de heer E. Bam berg - de bekende goochelaar - voornemens was twee voorstellingen te geen en wel op Donderdag en Yrijdag. Met het oog nu op het vergaan van de „Adder", waardoor menige weduwe met haar kinderen een donkere toekomst tegemoet gaat, wil ook hij het zijne doen om dat leed te verzach ten, en zal daarom van de opbrengst zijner voor stelling op Yrijdag a. s. de helft voor die weduwen en weezen afzonderen. Dat goede voornemen zal zeker worden toegejuicht en we verwachten dat een talrijk jeugdig publiek in de Stadszaal die voor stelling ook zal bijwonen. Dezer dagen trad elders in een koffiehuis een vreemdeling binnen en verlangde een biefstuk. Toen hem dat gebracht was eischte hij van den bediende dat hij het gerecht in een der in de nabij heid zijnde hoeden zou omkeeren. Toen deze dat zeer terecht woigerde, deed de vreemdeling het zelf. De eigenaar van den hoed was, zooals te ver wachten was, lang niet met deze versiering van zijn hoofddeksel ingenomen. Doch terwijl hij druk protesteerde, klinkt een schottwee duiven vliegen uit den hoed en deze zelf is geheel in zijn vorigen toestand hersteld. De onbekende was de heer R. Borkini, professor in de magie. Hun die met profes sor Borkini wenschen kennis te maken, wordt daartoe deze week in het café „Die Porte von Cleve" van den heer Yan der Meyden op de Breestraat de ge legenheid gegeven. Zij kunnen hem daar 's avonds zien werken. Het duiken tot onderzoek vanhet wrak van de „Adder" zal geschieden door den duiker B. C. "Weltevreden, die het wrak gevonden heeft, onder toezicht en leiding van den luit. ter zee lste klasse Nijgh, die met de „Naerebout" op de vindplaats blijft liggen. Een Duitsche grasmaaier, die in de Purmer onder Monnikendam zwaar was gewond door Hollandsche hooiers, is in het academisch zie kenhuis te Leiden overleden. Overmatig gebruik van sterken drank heeft ook hier weer betreurens waardige gevolgen gehad. Inde R. -K. kerkopdeBiltstraatte Utrecht is de offerbus voor de Pieterspenning ver broken en geledigd. Een sergeant te Maastricht heeft zich tot het hoog militair gerechtshof gewend met een klacht tegen een luit.-kolonel. De vermaarde veiling der verzameling kunstvoorwerpen, meubelen enz., van den hertog van Hamilton, is nu afgeloopen. De algeheele op brengst is 397,5G2 pd. st. 4,770,744), ongeveer 100,000 pd. st. meer dan do kenners geraamd hadden. BUITENLAND. Frankryk. Frankrijk zal voor het oogenblik slechts 5000 a 6000 man mariniers naar Egypte zenden om het Suez-kanaal te beschermen. In de Kamer heeft de minister van marine, de heer De Jaureguiberry, een krediet van 9,410,000 fr. aangevraagd voor de gebeurtelijkheden in Egypte. De Kamer heeft het voorstel naar de commissie* verzonden, die belast is met het uitbrengen vaifc rapport over het vorige krediet. In eene depeche van den heer De Lesseps wortfc verzekerd, dat Arabi verklaard heeft, de onzijdig heid van het kanaal te zullen eerbiedigen. Groot-Brltannië. In het Lagerhuis heeft de minister Hartingtoa gisteren medegedeeld, heden te zullen voorstellen dat de kosten van het gebruik der Indische troe pen buiten Indië om uit de inkomsten van Indië zullen bestreden worden. De heer Gladstone heeft de krediet-aanvrage der regeering toegelicht, onder mededeeling dat zij het bedrag wil vinden uit eene verhooging der fbkom- stenbelasting met 3 pence per pond sterling over het laatste half jaar, zoodat bij omslag over het geheele jaar de verhooging 1| pence bedraagt. In het Hoogerhuis heeft lord Granville zijn genoe gen er over te kennen gegeven dat de Porte aan de conferentie wil deelnemen. Frankrijk en Engeland stemmen overeen omtrent de zorg voor de veiligheid van het kanaal van Suez. Frankrijk heeft nog niet geconstateerd of het deelneemt aan het oprukken in het Egyptische binnenland. Europa en de Engel- sche natie zijn gunstig gestemd omtrent Engeland» handelingen, die ten doel hebben de handhaving van den khedive en de ontwikkeling van de vrij heden der bevolking van Egypte. Lord Salisbury zeide dat op alle partijen de plicht rust, aan de regeering ernstige ondersteuning te verleenen. Sir John Adge zou gisteravond van Londen naar Parijs vertrekken om met de Fransche mili taire autoriteiten in overleg te treden over een plan voor eene gezamenlijke Egyptische expeditie. Egrypte- Uit Alexandrië meldt men dat de Engelsche jagers, die gistermorgen vertrokken, om Ramleh te bezetten, 's middags met den vijand slaags waren, maar dat er nog geene bijzonderheden van het gevecht be kend zijn. Een ander regiment infanterie heeft be vel gekregen tot ondersteuning der jagers op te rukken. Yolgens gerucht is de meeste infanterie van Arabi-pacha te Damiette samengetrokkenzijne troepen te Kafr-douar bestaan voornamelijk uit cavalerie en infanterie. Arabi-pacha heeft alle mannen, in staat om de wapenen te dragen, tot den militairen dienst opgeroepen. - Een later bericht meldt dat veertig Engelschen gisterochtend Ramleh bezet hebben, na eene schermutseling van weinig beteekenis; aan geen van beide zijden werden ver liezen geleden. Men schat do materiëele schade, aan roerende en onroerende goederen tot hiertoe in Egypte toe gebracht, op zestig millioen gulden. Rusland. Een wegens nihilistische neigingen gearresteerd officier der marine verklaarde dat 90 pet. zijner kameraden dachten als hij en socialistische ideeën waren toegedaan. Aan het ministerie van financiën is een pak ket ontvangen, stukken betrekkelijk de door de douane te Taganrog gepleegde bedriegerijen be helzende. Telegrammen. ROME, 24 Juli. De „Observatore Romano" ont kent dat de onderhandelingen tusschen het Yaticaan en de Pruisische regeering afgebroken zijn ten ge volge van de overdreven eischen der Curie. Het officieuze pauselijke orgaan geeft toe dat partijen nog niet geraakt zijn tot een volkomen en duur- zamen vrede, maar doet opmerken dat door het herstel van de legatie en het weder-bezetten van eenige vacante bisschopszetels een groote stap ge daan is om den vrede te erlangen. Men moet ge duld hebben en in aanmerking nemen dat de onder handelingen over zeer ingewikkelde en belangrijke vraagstukken loopen. Het Vaticaan wenscht niets vuriger dan den gunstigen uitslag dezer onder handelingen. ALEXANDRIE, 24 Juli. In een door Alimu- barch aan den khedive ingediend rapport wordt medegedeeld dat landloopers, die van Alexandrië

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2