LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag £15 Juli. A'. 1882. Avond-editie. N°. 68S2. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco i»er post.1.40. Afzonderlijke No mm ere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTESTIEJfs Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt/ 0.10 berekend. LEIDEN, 24 Juli. Op de tentoonstelling van tuinbouwvoortbreng- 8elen, die thans in den Hertenkamp te Haarlem gehouden wordt, hebben o. a. de firma Pb. F. Yon Siebold alhier, een bronzen medaille en een getuig schrift, en "W. G. Boer te Boskoop een zilveren medaille behaald. In de commissie van beoordeeling hadden o. m. zitting do heeren H. Witte en J. Mater uit Leiden. Bij de wedstrijden, die den vorigen Zondag op de schietbanen der "Weerbaarheid te Rotterdam zijn begonnen en gisternamiddag afliepen, werd aan wedstrijd E deelgenomen door 18 corpsen, van welke den tweeden prijs (zilveren medaille) behaalde de Leidsche Studentonvereenigiug „Pro Patria" mot 257 punten, en den derden prijs (zilveren medaille) het 4de reg. inf. te Leiden, met 244 punten. Tijdens het concert op Zomerzorg dat ten voordeele van de betrekkingen van den monitor „Adder" gegeven werd, beijverde de heer Zwartjes van Zomerlust zich om ook met geldelijke middelen de weduwen en weezen tegemoet te komen, door het houden eener collecte in zijnen tuin, welke collecte f 7.701/1 heeft opgebracht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 83, f 16.50, 3.40 en f i.70; de laagste f 32, f 16.00, 3.20 en f i.%0. Yoor het beroep naar Amerongen is doords. P. Bartstra, pred. te Wassenaar, bedankt. De in do vorige week te Boskoop gehoudene collecte voor de behoeftige nagelatene betrekkingen der manschappen van de „Adder" heeft f 74.24 opgebracht. Morgen zal de Haagsche gemeenteraad eene vergadering houden en o. a. beraadslagen over een voorstel van B. en Ws. om het paleis aan den Kneu terdijk gedurende twee maanden te verhuren. Yoorts zal in die vergadering worden overgegaan tot de be noeming van eene leeraares voor de Fransche en Hoogduit6che talen en eene leerares voer do Eogel- scho taal aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Wat deze laatste betreft, worden door B. en Ws. aanbevolen mej. E. Treub, onderwijzeres aan de school van miss Davidson te St.-Anne's on the sea (Engeland), gedomicilieerd te Yoorschoten, en mej. F. Gunning, onderwijzeres te Leiden. Aan de te benoemen leerares in het Engelsch zal tevens de verplichting worden opgelegd tijdelijk ook onderwijs te geven in het rekenen. De 1ste luit. Y. A. H. Hanckar, adminis trateur aan het militair hospitaal te Bergen-op- Zoom, is aangewezen tot het vervullen der be trekking van administrateur aan het hospitaal te Milligen, tijdens het kampeeren van het 4de reg. inf. Wederom werd gisteren het stoffelijk over schot van een slachtoffer van de ramp met de „Adder" in de residentie ter aarde besteld, namelijk van den officier van administratie 2de kl. W. F. Klompé. Reeds den avond te voren was het lijk, in mahoniehouten kist, gehuld in de Nederlandsche vlag, van Nieuwodiep naar Den Haag overgebracht, begeleid door den officier van adm. lste kl. F. Bam berg. Te negen uren gisterochtend had de begrafenis plaats op het R. K. kerkhof. Familie, collega's en vrienden hadden zich aan het Hollandsche spoorweg station verzameld. De vouwwagen werd voorafgegaan door president en leden der Koninklijke Yereeniging „Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen", die een prachtigen krans voegde bij de vele bloemen en kransen op de baar nedergelegd, o. a. een krans van het corps officieren van administratie en van de inspecteurs van dat dienstvak. Langs den ge- heelen weg tot aan het kerkhof stoud een onafzien bare menigte geschaard. De heeren Waldeck, Hudig, Quispel en Bamberg droegen de slippen van het lijkkleed, terwijl de baar werd gevolgd door den luit. t. z. 2de kl. Van Maren v. d. Berg, die don min. van marine vertegenwoordigde, en vele zeeofficieren. Nadat Mgr. Rioche, deken, in de kapel den lijkdienst had verricht, daalde do kist, bedekt met kransen, in de groeve. De inspecteur van administratie, overste Wolfson, voerde het woord. Hij herinnerde aan de schoone loopbaan, welke de overledene achter zich had, aan de vele diensten door dezen bewezen en de toewijding door hem in den Atjeh-oorlog betoond. Als troost voor zijne treurende weduwe kan strekken, dat Klompé genoemd werd als een sieraad van zijn corps, die zich de algemeeno sympathie had ver worven. Do broeder des overledenen bedankte diep bewogen voor de bewezen oer. Yan den heer Yolck is het volgende telegram van de Nederlandsche Noordpoolexpeditie ontvangen „Heden (22) is do „Varna" aangekomen te Ham- merfest. Aan boord is alles wol. De „Louise" wordt tegen den 27sten dezer ook alhier verwacht." - [De „Louiso" zal ons poolschip naar Dicksonhaven loodsen.] Hoewel natuurlijk volkomen zekerheid nog niot te verkrijgen is, schijnt zich toch volgens het H. Dbl. het gerucht, dat aan mr. Tak de vorming van een nieuw kabinet is opgedragen, te bevesti gen. Er is zelfs reden te gel Doven, dat die opdracht reeds ettelijke dagen geleden gedaan is; althans reeds nu circuleert een vrij volledige opg3ve van de namen der nieuwe titularissen. Het nieuwe kabinet zou zich tot taak stellen de totstandbrenging van een kanaal door de Geldersche vallei en de strenge uitvoering van de wet op het lager onderwijs, in den geest waarin die door den heer Kappeyne en laatstelijk door den hoer De Meijier is toegelicht en verdedigd. Het zou bestaan uit de heeren Tak, Yan Heecfee- ren Yan Keil, Wichers, Den Beer Poortugael, De Meijier (binnenlandsche zakeD), Van der Kaay (justitie), De Bruyn Kops (financiën) enMirandolle (koloniën). De heer Kappeyne zelf, gebonden aan onver wijlde Grondwetsherziening, zou in het kabinet geen plaats nemen, maar het als afgevaardigde van Haarlem in de Kamer steunen. Het Hbl. zegt alle roden te hebben om de juist heid van dit bericht in twijfel te trekken. Al wat gemeld wordt omtrent de personen, die in het nieuwe kabinet zitting zouden hebben en omtrent zijne plannen, kan niet dan een zeer los praatje zijn. De Prins van Oranje heeft een deputatie van de Haagsche loge l'Uniou Royale ten gehoore ont vangen, die hem kwam gelukwenschen met zijne benoeming tot grootmeester-nationaal. Na de audiëntie bleven de leden der deputatie bij Z. K. H. dineeron. Het stoomschip „Schiedam" is Zaterdag van Amsterdam naar Nieuw-York vertrokken; do „Ko ningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, ver trok dien dag van Suezde „Prinses Amalia", vau Amsterdam, arriveerde denzelfden dag te Batavia, en de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, te Marseille. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal morgen niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Aug. benoemd: tot subst.- off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotterdam mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk, thans subst.-off. van justitie bij de arrondiss.-rechtbank te Zutfen; tot subst.-off. van just, bij de arrond.- rechtbank te Zutfen, mr. G. J. Ph. graaf Schim- melpenninck, thans subst.-off. van just, bij do ar- rond.-rechtbank te Heeren veen; tot subst-off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Heeronveen mr. C. II. Mocns, thans subst.-off. vau just, bij de ar rond.-rechtbank te Rotterdam; - in rang en ancieu- neteit overgeplaatst bij het personeel der mil. ad- ministr. van het leger in Ned.-Indië, de 2de lnits.- kwartierm. W. F. H. Schoenmaker, van het 1st© reg. veld-artill., en M. H. Kroonenburg, van het 4de reg. inf.; - den tijd van duur der detacheering bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.- Indië van den lsten luit W. J. F. Bouwers, van het wapen der infanterie hier te lande, vastgesteld op vijf jaren, verleDgd met twee jaren, en alzoo bepaald tot 23 Juni 1884. Gemengd Nieuws. Het instorten van een pakhuis, gister avond omstreeks zeven uren, in de buurt der Uiterste gracht, was wederom oorzaak dat zich een noodelooa brandalarm door de stad verspreidde. Weldra zag men dan ook een paar brandspuiten door do straten rennen, doch op de bewuste plaats des onheils ge komen, werd men niets anders gewaar dan een puinhoop van het ingestorte pakhuis. Een eigenaardige drukte wordt te Al phen aan den Rijn in de maanden Juli en Augustus veroorzaakt door de fabrieken van vruchtensappen, vroeger twee, nu drie in aantal. Duizenden manden aalbessen worden dagelijks uit het Westland voor genoemde fabrieken aangevoerd en tal van men- schen, zoowel mannen als vrouwen, vinden door dezen bloeiendon tak van industrie, dag en nacht handen vol werk en brood. Den 29, 30 en 31sten dezer wordt te Boskoop door de Pomologische Yereeniging, de af- deeliDg Boskoop der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde en door do Yereeniging „Boom- en Plantenbeurs" eene tentoonstelling gehouden van afgesneden rozen. Tijdons het jongste onweder ia te Ouds hoorn een stier van den landbouwer Schouten door den bliksem getroffen en gedood. Dat bij hetvergaan van de ,Adder'r geen der opvarenden zich door zwommen kon red den, ofschoon er geoefende zwemmers aan boord waren, wordt daaraan toegeschreven, dat het ongeluk is gebeurd midden in den tijd van de eb, waardoor het onmogelijk was togen de eb in naar strand te zwommen. Te Rozendaal zijn twee kinderen uit twee verschillende gezinnen, na het gebruik van gekleurde suikerboonen, die zij van eene buurvrouw ten geschenke bekwamen, overleden. De 4 0,000 van de Weerbaarheids- loten is ten deel gevallen aan P. Yan Yliet, han delaar onder Maasland, nadat het lot in do laatste dagen door velo handen was gegaan. Door een onbekende oorzaak is gis- ternacht de korenmolen van den heer J. H. Hard- holt te Donkerbroek afgebrand. Naar men verneemt was niets verzekerd. Te Anita, in Italië, woonde het echt- paar Spagana, hij 65, zij 60 jaar oud. Maar hij was een echte Don Juan en liet haar in den steek, terwijl hij met eene gehuwde vrouw van 29 zomers naar Parijs trok. Daarheen voerde het lot ook de verlatene, wat trouwens geen wonder was, wantin Frankrijks hoofdstad woonden hare viifzoons. Even natuurlijk was het, dat zij daar op zekeren dag haar dierbaren Spagana ontmoette, met de haar lang niet zoo dierbare mededingster aan zijn zijde. Ta bleau en als apotheose een vechtpartij, waarbij die van 29 zomers een echt Italiaanschen messteek ont ving. Tot slotarrestatie van het echtpaar Spagana, aldus hereenigd in de gevangenis. Bij een voorstelling in het Edon- theater te Brussel werd een equilibrist, Krémo ge naamd, bij het uitvoeren zijner kunstverrichtingen tot tweemaal toe door een duizeling bevangen onder den inylcecl yan de in de zaal heerschende warmte.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1