Gemengd Nieuws. Het aantal zwembaden dat deze week op „Rhynzigt" genomen werd, bedroeg 1076 door heeren en 70 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 21°. C. Met de aardappelenteelt te Katwijk wil 't dit jaar, door den aanhoudenden regen niet vlot ten. Algemeen hoort men klagen over groote schade. Het zeldzame van de groene duinen te Wijk aan Zee wordt thans nog verhoogd door dat het daarop groeiende gras (geen helm) moet zwichten voor de zeis. Men ziet dagelijks het hooien van dninen, wier toppen meer dan 100 meter boven de zee liggen. Op de Haarlemsche kermis, welke zal gehouden worden van den 5den tot en met den 14den Augustus a. s., zullen worden geweerd alle straatmuzikanten en straatkunstenaars van beider kunne, waaronder ook worden verstaan personen, die dieren op do openbare straten en wegen ver- toonen, terwijl bedelarij ten strengste zal worden tegengegaan. Personen, aldaar woonachtig, die op 1 Mei 1882 vergunning hadden om met een orgel in de gemeente rond te gaan, mogen hun bedrijf gedu rende de kermis blijven uitoefenen. TeBlerik is een arbeider ondor een zandtrein geraakt, waardoor hem de beide beenen als het ware werden afgesneden. Te Oranjedorp, gem. Emmen, heeft een dienstmeisje het kind, dat zij op den arm droeg, bij ongeluk laten vallen. Het kind kwam op het hoofd terecht en is aan de gevolgen overleden. Hebben de remontoirs het opwinden van het horloge reeds veel vereenvoudigd en ge makkelijk gemaakt, bij de gewone uurwerken moest men zich totnogtoe den last van het opwinden eens of meermalen per maand getroosten. Bij den heer P. H. T. Yan Wijk te 's-Hage kan men thans een pendule zien, waarbij ook deze last tot een minimum wordt teruggebracht, aangezien het op winden slechts eens in de 400 dagen behoeft te geschieden. Naar men verneemt, zal den 19den Au gustus te Rotterdam de opstijging plaats hebben van den luchtballon „Colonel", kapitein Simmons, die den lOden Juni 11. te Maldon in Engeland op steeg en te Arras in 't Noorden van Frankrijk weer neerkwam. Gisteravond is een oude blinde vrouw in de Raamstraat te Rotterdam van de tweede ver dieping langs den trap doodgevallen. Gisternacht ontstond op het Yroeburg te Utrecht in eene tent achter den circus-Carré brand, die spoedig eene groote menigte op de been bracht, doch ook de brandwacht van het Vreeburg gereed vond om te zorgen dat het vuur geen uitbreiding verkreeg en de geheele vernieling zich bepaalde tot een paar planken in den vloer. Eene beschaafde jonge juffrouw, P. G., zag zich gaarne als huishoudster bij een eenig heer geplaatst, om na kennismaking en goedvinden een huwelijk aan te gaan. Adres fr. Bravo; dat is vooruitgang! Een vrouw op beziens! eene vrouw op keur, eerst beproefd als huishoudster Dit is geen kat in den zak koopen, maar een eer lijke oprechte negotie. Eén diDg echter zou ik nog wenschen te wetenop wie slaat nu eigenlijk dit „na goedvinden een huwelijk aan te gaan"? na goedvinden van de „beschaafde jonge juffrouw" of na goedvinden van den „éénigen heer"? Wat zal gebeuren, wanneer de „beschaafde jonge juf frouw" het aangaan van het huwelijk goedvindt maar de „éénige heer" het niet goedvindtLoopt hij dan geen gevaar van eene rechtsvordering tot vergoeding van kosten, schaden en interessen uit hoofde van het „werkelijk verlies" van een man door de jonge juffrouw, huishoudster en adspirant- huisvrouw geleden? Ik benijd de aanstaande romanschrijvers van over vijftig jaren. Het vervelend ouderwetsch thema van de elkander niet kunnende krijgen verliefden is dan totaal uitgeput en een anachronisme geworden. Maar een nieuw thema is gevonden: het allerin teressantste onderwerp der courantenhuwolijken, der lotgevallen en avonturen van de adverteerende „éénige heeren" die „beschaafde jonge juffrouwen", zoeken, en van de adverteerende „beschaafdejonge juffrouwen", die „éénige heeren" zoeken. Het zal dan niet meer in den Hemel zijn dat de huwelijken gesloten worden, maar in het dagblad. (Arnh. Grt Desmorgensom 6uren verschenen twee politiebeambten voor de woning van een commis sionair, beschuldigd van frauduleus bankroet, om hem in hechtenis te nemen. De man, die onraad vermoedde, was reeds gepakt en gezakt, doch ver zocht den agenten vijf minuten tijd om zich te kleeden. Toen er intusschen reeds een kwartier was verloopen, zonder dat de deur openging, klopten de beambten andermaal aan, doch ontvingen nu van de vrouw van den commissionair ten antwoord dat haar man vertrokken was. Inderdaad, bij on derzoek bleek de vogel gevlogen te zijn. Hij had zich, nog wel met een valies bij zich, over het dak naar hot naastbijgelegen huis begeven en van daar de straat weten te bereiken. Zekere Dnnaud, beambte aanhetspoor- wegstation te Saint-Qnentin, heeft zich uit de voe ten gemaakt met een som van niet minder dan 140,000 franken. Enfants terribles. - De kleine Lise was ondeugend geweest en wilde haar grootmoeder geen vergiffenis vragen. „Als ge niet wilt, zal ik den zwarten man roepen om je mee te nemen," zegt daarop de oude dame- - „O, daar bon ik niet bang voor," herneemt de kleine; „die komt toch niet; want papa zegt alle dagen, als hij van u spreekt, de drommel moge haar halenen toch zijt ge er nog." Zonderlinge weddenschap, maar echt zomersch. - Een lid van de Jockey-club te Parijs heeft met een bekend bankier een weddenschap aangegaan, dat hij tusschen vijf en zes uren des namiddags van de opera naar het gymnase langs den boulevard zal loopen met geen ander kleeding- stuk aan dan een zwembroek. Daarbij is de bepa ling gemaakt, dat de dag geheim zal worden ge houden en dat twee loden der club hem te paard zullen volgen. De weddenschap bedraagt 100,000 franken. Te Bordeaux heeft de verloofde van een officier, nadat er tusschen beiden een woorden wisseling had plaats gehad, zich met de revolver van haar minnaar van het leven trachten te beroo- ven. Haar toestand is hopeloos. Het gerechtshof van Queens Bench te Londen heeft aan den kapitein der marine-reserve Horaco Wise een schadevergoeding van 500 pd., d. i. f 6000, opgelegd wegens het verbreken van zijn trouwbelofte tegenover miss Emily Vise te Barnet. Te Keulen komen in den laatsten tijd vele gevallen van trichinose voor. Behalve ver scheidene burgers zijn bij een bataljon aldaar den 18den dezer 87 manschappen aangetast, waar den volgenden dag nog 13 bijgekomen moeten zijn. In een Brusselsch blad leest men de volgende aanbeveling: „Episode uit de moortoonee- len te Cairo. - Hij was op het punt van te bezwijken voor de overmachtHet regende slagen op zijn hoofd.Eensklaps opende hij zijn parasol en be diende zich daarvan als een schild; tien minuten achtereen weerde hij alle slagen af. Uitstekende parasol, ja, gij hebt hem het leven gered; aan u is het te danken, dat het personeel van het consu laat hem te hulp kon komenOnnoodig er bij te voegen, dat die parasol afkomstig was uit „la Grande Maison de Parapluies", het eenige magazjjn dat parasols verkoopt met binnenwerk, sterk genoeg om zulk een aanval te weerstaan. BUITENLAND. Fa-nukryk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Targé gisteren bij de behandeling der begrooting het ontwerp van den heer Say breedvoerig gecriti- seerd. De zitting werd te kwart voor zessen gesloten. In de couloirs verzekerde men dat Frankrijk en Engeland met de bezetting van het Suez-kanaal niet zullen wachten op de beslissing der conferentie. De commissie in den Senaat, belast met het onderzoek der kredieten ter zake van Egypte, is geheel en al ten gunste van die voorstellen ge stemd. Men verwacht dat het debat hierover Dins dag zal plaats hebben. Na velerlei tegenspoeden, waaronder ook be hoort het sterven van een dor beeldhouwers ten gevolge van uitputting bij den ingespannen arbeid, is thans het groote bronzen Ruiterstandbeeld van Karei den Grooten te Parijs, op het plein der Notre Dame, opgericht. Aan weerskanten van den grooten keizer staan zijne paladijuen, Rolland en Olivier. Het standbeeld is uitgevoerd door gebroeders Ro chet, het voetstuk door Yiollet-le-Duc. root»- JBaritart ai In eene depeche van den minister Granville aan lord Dofferin, Eogelsch gezaüt te Konstantinopel, van 11 Juli, geeft hij een overzicht van de jongste gebeurtenissen in Egypte tot op het bombardement, dat hij een noodigen defensieven maatregel noemt. Hij resumeert de politiek, waaraan de regeering altijd getrouw gebleven is, die van de circulaire van II Februari. Engeland heeft geen ander doel of belang in Egypte, dat niet overeenstemt met die van Europa of strijdt met het belang van de Egyptische natie; het verlangt dat de vaart op het Suez-kanaal vrij blijve, dat Egypte goed en vreed zaam geregeerd worde en vrij zij van den over- heerschenden invloed van ééne enkele natie, welke ook, dat de internationale verbintenissen worden geëerbiedigd. Do regeering is getrouw hare verbin tenissen met Frankrijk nagekomen en al de andere mogendheden zijn ingelicht en geraadpleegd over alle quaestiën, die materieel den toestand van Egypte raakten. In deze politiek is door het bombardement geene verandering gebracht. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gisteren een uittreksel uit de proclamatie van Arabi- pacha voorgelezen, waarin hij zegt, tegen een onver- zoenlijken vijand te strijden, de Engelschen namelijk, met wie de khedive in verbond staat; men zal, gelijk totnutoe, alleen aan Arabi moeten gehoorzamen hij zet zijne militaire toerustingen voort en bedreigt eiken ongehoorzame met zware straffen. Sir Garnet Wolseley is tot opperbevelhebber over do Egyptische quaestie benoemd en de luit.- generaal Adye tot hoofd van den generalen staf. De dochters van den Duitschen kroonprins zijn te Windsor aangekomen, om een bezoek te brengen aan prins en prinses Christiaan. De „Bacchante", met prins Albert, Yictor en prins George van Wales aan boord, vertrekt den 24sten van Gibraltar naar Spithead. De „Times", de „Globe", de „Morning Post" en de „Standard" zijn allen van oordeel dat de regeering wel zal doen met zoodra er een genoeg zaam aantal troepen te Alexandrië aangekomen is, een einde aan Arabi-pacha's heerschappij te maken en krachtige maatregelen tegen hem te nemen. Turkijo. Ingevolge een eergisteren door de conferentie ge nomen besluit, is aan Said-pacha kennis gegeven dat de conferentie nota neemt van het besluit der Porte om aan hare beraadslagingen deel te nemen, en vraagt, of Said-pacha de zittingen ten huize van don heer Corti wil bijwonen, dan wel vorkiest dat do conferentie in de woning van den Turkschen minister van buitenlandscbe zaken zal bijeenkomen. Naar men verneemt, zal de Porte een tegenontwerp indienen, waarbij wordt voorgesteld of het zenden van militaire commissarissen om de Engelsche en Fransche troepen te vergezellen, of de bezetting van het Kanaal door Europeesche troepen, terwijl dan de Turksche in Alexandrië en Caïro zouden opereeren. Egypte- De Porte zou besloten hebben aan de conferentie kennis te geven van haar voornemen om troepen naar Egypte te zendeD, maar tevens een wijziging voor te stellen in de voorwaarden der interventie, dio in de identieke nota waren aangegeven. Aan de „Times" wordt uit Alexandrië gemeld dat Arabi-pacha in eene proclamatie aan de gouver neurs der provinciën verklaard beeft dat hij tot het uiterste don oorlog tegen de Eogelschen zou vol houden, en dat allen, die het vaderland verraden door hen te helpen, gestreng gestraft zullen worden. Er hebben te Cairo in het Joden-kwartier moorden plaats gevonden; zoo ook teDamiate, Tcokb, Benha en Calinb, waar geheele gezinnen uit de spoorweg wagens gesleurd zijn en onder de raderen van den trein geworpen. Het geheele personeel van het kadaster te Tantah is gedood. De gouverneur van Port-Saïd is aan den khedive getrouw, maar de be volking is slecht gestemd. Tal van kleine, maar verschrikkelijke voor vallen uit het bombardement doen natuurlijk de ronde. Zoo ontmoetten de Eogelschen een deserteur, een woggeloopen dwangarbeider, die op het voor hoofd het merk van den moordenaar droeg en dus veroordeeld was om levenslang het zwaarste bagger- werk aan den Pharos te doen. Hij was ongewapend. Toen de Engelschen op hem wilden schieten, haalde hij uit zijn witten mantel een zuigeling, het kind van blanken, dat bij vóór zich hield, spottend roe pende: „schiet toe!" Twee soldaten slopen wegen achter eenige huizen om, kwamen zij ongemerkt achter hem, zoodat zij hem in den rug konden aan tasten. De mau werd afgemaakt, het kiüd was gered. De bemanning der „Inflexible" heeft het tot zich genomen en het plechtig gedoopt; het heeft de voor namen van admiraal Seymour en als „van" Inflexible gekregen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2