N°. 68SI. Maandag 24 Juli. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post.1.40. Afzoaderiy ka Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootere letten naar plaalsraimte. Voor hel iocassee- ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. Ticeede Blad. LEIDEN, 22 Juli. Het tweede nommer van de officiëele courant der internationale koloniale en uitvoerhandel-ten toonstelling bevat o. m. de namen van de leden der commissiën van uitvoering en der Belgische commissie; de namen der vertegenwoordigers van Fransch Cochinchina, Victoria en Griekenland, het bijzonder reglement voor de afdeeling fraaie kun sten, terwijl een bijblad het algemeen reglement be vat. De inzenders, voornamelijk die voor de afdee ling uitvoerhandel en machinerieën, worden, indien zij willen rekenen op de aangevraagde ruimte, tot spoed aangemaand. In de rubriek gemengde berichten wordt melding gemaakt van de groote deelneming aan deze ten toonstelling door België, daar men gelooft dat de oppervlakte, die de Belgische inzendingen zullen beslaan, niet minder dan 12,000 vierkante meters zal wezen. Er wordt tevens op gewezen hoe kracht dadig de inzenders steeds door de Belgische regee ring gesteund worden, door bijvoorbeeld sedert 1867 ieder inzender voor elke tentoonstelling gemiddeld 650 fr. gekost heeft; - geen offer is der regeering dan ook te zwaar om België op een tentoonstelling waardig vertegenwoordigd te zien. De gebouwen voor fraaie kunsten zullen uit 29 zaden bestaan, terwijl met de meeste zorg voor de wyze van verlichting is zorg gedragen. Ook aan den wensch der kunstenaars omtrent het recht van repro ductie is tegemoetgekomen door artikel 7 van het bijzonder reglement, waarbij het verboden is zonder vergunning van den kunstenaar of eigenaar door photographische teekening of anderszins de tentoon gestelde voorwerpen weer te geven. Het blad bevat voorts een teekening van de in vatvoering zijnde werken. Het nitvoenngscomité houdt zich bezig om te teachten voor goede huisvesting voor, de talrijke vreemdelingen die komen zullen, zorg te dragen, soodat men daardoor de ontzaglijke speculatie hoopt 4egen te ga&n, waarvan men met andere tentoon stellingen als te Weenen, Brussel en Parijs zulke droevige voorbeelden heeft gezien. De minister van binnenlandsche zaken heeft het onderstaande ter kennis doen brengen aan de burgemeesters van gemeenten, waar zich een spoor wegstation bevindt: .„Mijn ambtgeaoot van financiën heeft mij gewezen op de bezwaren, welke voor de ambtenaren der be lastingen, die slachtvee benaderd hebben, voort vloeien uit de voorwaarden, waaronder door com missarissen des Konings aan slachters vergunning wordt gegeven tot invoer van slachtvee uit Duitsch- land en België. Door die voorwaarden toch zouden bedoelde ambtenaren belet worden het benaderde vee fre vervoeren en het ware te vreezen, dat de slachters van deze omstandigheden misbruik zullen maken en het slachtvee te laag aangaven voor de belasting. „Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, ben ik met mijn ambtgenoot overeengekomen, dat de ambtenaren der belastingen benaderd slachtvee, dat krachtens dispensatie uit het buitenland is in gevoerd, naar eene naburige slachtereplaats mogen vervoeren en aldaar doen slachten, mits het tiet in aanraking kome met ander vee. „Daaraan wordt echter de voorwaarde verbonden, dat de ambtenaar, die benaderd heeft, van het ver voer onverwijld kennis geeft aan den burgemeester der gemeente en dat de voorwaarden, waaronder aan den slachter vergunning tot invoer is gegeven, op den benaderaar overgaan en stipt door hem moeten opgevolgd worden." De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De zeil- en roeivereeniging „Hollandia", op gericht te Oud8boorn den 21sten Juni jl., houdt heden een zeilwedstrijd op de Braassemermeer en "Wijde Aa, en op den Rijn nabij 's Molenaarsbrng een roeiwedstrijd. Er zijn mededingers uit Rotter dam, Amsterdam, Ondshoorn, Leimuiden, Capelle a/d. IJsel, Leiden, Alphen, 's-Hage en Leiderdorp. De uitslag, welke ons per telegraaf zou worden vermeld, was ons bij het ter perse gaan van dit nommer nog niet bekend. Volgens een te Scheveningen ontvangen sein uit zee is het wrak van de „Adder gevonden. Het wrak van den rammonitor „Adder" is herkend door den duiker aan boord der „Frans Naerebout", noordwest bezuiden Scheveningen op een zeediepte van circa 10 vadem, liggende dwars met den kop in de richting van den Rotterdam- damschen waterweg. Ter plaatste is een boei achter gelaten. De opsporingsvaartuigen liggen voor Sche veningen en stellen heden koers naar IJmniden onder bevel van den luitenant ter zee Nijgh, die aan wal is gekomen. De „Adder" werd het onderstboven gevonden, in de nabijheid der knst ter hoogte van den vuurtoren, door den duiker Weltevreden en den slampamper Niemann. Te Nieuwediep is aangebracht en herkend het lyk van den tot de equipage van Zr. Ms. rammo nitor „Adder" behoord hebbenden officier van admi nistratie 2de kl. W. F. Klompé. Ook deze officier was ten deele gekleed. Op het lijk bevond zich nog eene som van ruim 200 aan bankpapier en specie, welk geld de overledene vermoedelijk in zijne hoe danigheid van administrateur bij zich droeg. Het horloge dat bij hem werd gevonden toekende 9.20 aan. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar. De officier van gez. lste kl. P. A. Riach, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructie schip „het Loo", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Augustus daaraan volgende vervangen door den offic. van gez. lste hl. J. F. La Cave, arts; voorts wordt met laatstge- melden datum de offic. van gez. 2de kl. dr. J. W. Blanken, arts, geplaatst aan boord van Zr. Mb. rammonitor „Haai." KOLONIËN. BATAVIA, 17 Juni. Blijkens de officiëele cholera-rapporten zijn in de residentie Batavia op 12 en 13 Juni aan die ziekte overleden 45 inlanders en Europeanen; in de res. Probolingo en Tegal van 110 Juni resp. 73 en 190 inlanders; in de ree. Madioen in de maand Mei 861 inlanders; in de res. Batavia van 7 tot 10 Juni 50 inlanders. In een particuliere correspondentie uit Atjeh, d. d. 10 Juni, leest men dat do tijdingen van daar steeds van onrustigen aard zijn en blijven; het aanvallen van transporten of dekkingen en het be schieten van onze versterkingen komt dan ook in den laatsten tijd veelvuldig voor. De toestand wordt geheel gekaraktiriseerd door het gezegde van een officier, die tijdens den oorlog ook op Atjeh was, dat hij tegenwoordig in een paar dagen tijds meer kogels hoorde fluiten dan vroeger gedu rende zijn gansche verblijf. Dagelijks staat men aan levensgevaar bloot, zonder dat men er eenige tegemoetkoming voor ontvangt, terwijl de officiëele berichten de handelingen des vijands betitelen als zonder eenige politieke beteekenis. Door deu gtaverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Ea/opa, w. ziekte, aan den 3den commies op het boreau van den chef van den geneeskundigen dienst J. Gorter, aan den 3den commies bij de Algemeene Rekenkamer J. W. F. Adels aan de onderwijzeres lste kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen enz. in N.-Indie E. C. Gosler, aan den verificateur 2de kl. bg de in- en uitvoerrechten en accgnztn W. P Van Dninen, aan den 2den commies bij de algemeene rekenkamer C. Witbols Fengen, en aan den notaria te Samarang W. P. Van den Henvell. Tijdelijk benoemd: Tot smidsbaas bij den dienst der werken tot verbetering van het vaarwater in Straat Madura, H. Lelieveld. Benoemd: Tot tijdelijken vervanger van den notaris te Samarang W. P. Van den Henvell, gedurende de afwezigheid van dezen met verlof naar Europa, de caadidaat-notaris J. Wou ters tot assistent-resident van Deli (Oostkust van Snmatra) tevens vendumeester aldaar, G. J. Du Cloux. Bij den dienst der exploitatie van een gedeelte der Ooater- lijnen van de Staatsspoorwegen op Java: tot sectie-opzichter2de kL M. W. Roggeveen; tot stationschef 2de kl. C. J. Vermejs. Tot commies bij de magistratear te Amboina, A. F. H. Berhitoe. Bij den post- en telegraafdienst: tot commies lste kl. F. Van Naerssen; tot commies 3de kl. J. C. Pietera* en L. F. Persijn. By de wees- en boedelkamer te SamaraDg, tot boekhouder H. Van der Valk; tot adjunct-aecretaris A. F. Barthelemy. Tgdelyk benoemd: Bij den dienst der werken tot ver-- betering van het vaarwater in Straat Madnra: tot werktuigkun dige A. Noltee en tot machinist-bankwerker W. Goudswaard. Bij den algemeenen dienst en den aanleg van staatsspoorwegen op Java: tot opziehter 2de kl. J. C. Sehönstedt. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eerval,_ nit Zr. M9. militairen dienst, w. volbr. diensttijd met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. D. J. Snell. Overgeplaatst: De 2de Inits. der inf. K. C. W. La Clerq naar Soerabaia en Van den Ende en Leendertz naar A(jeh; de lste lnit. Van Polanen Petel naar Trogong (veepest-cordon) de off. van gez. l9te kl. L. Prochnik naar Palembaog; de off. van gez. 2de kl. G. Weintrann naar Weltevreden; de off. van gez. lste kl. L. E. P. Vincent naar Bsnka; de of!, van gez. 2de kl. A. A. Pronk naar Atjeh; de late luit. der art. W, F. G. L. Kerrebyn naar Samarang en J. W. De Groot naar Batavin; de kapt. der art. J. C. Sohns naar Banjoe-Biroo; de kapta. der inf. A. Aeilkema en L. F. Botter naar Batavia mot bestemming Atjeh; de lste loits. der inf. F. J. Engelenburg, J. H. R. Steen- meijer naar Pontianak en J. W. Ieiog naar Afieh; de kapte, der inf. Janitz naar Samarang, J. Van Vulpen naar Malang en F. G. Bodaan naar Batavia; de lste luit. der inf. J. H. Nix, de 2de laita. der inf.. W. P. Roelofs* en H. S. De Visser naar Atjeh; de kapt. der inf. F. A. J. Roesch naar Mr. Cornelia; de lste luit. der inf. W. De LaDnoij naar Tandjong Pondan. Afgelost van Atjeht De 2de luits.-kwartierm. J. W. Hoepeliog, H. A. Engeringh en J. S. G. E. Blankenstein. Departement va» Marine. Benoemd: Tet baassmid bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia, A. Costcr. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Sindoro" als oodste off. de uit Nederland verwacht wordende lnit. ter zee 2de kl. C. J. G. De Booy. Van Zr. M6. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. at. „Ben- koelen" als ondste off. de nit Nederland verwacht wordende lnit. ter zee 2de kl. D. A. KrayenhofF Van de Leur. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Deli" als ondste off. de nit Nederland verwacht wordende lnit. ter zee 2de kl. R. BeU. Yan Zr. M. st. „Benkoelen" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de lnit. ter zee 2de kl. H. Slot. Van Zr. Ms. st. „Sindoro" op Zr. Ms. st. »Cura9fto" de lnit. ter zee 2de kl. J. Cardinaal. Van Zr. Ms. st. „Cura9ao" op Zr. Me. st. „Sumatra" de lnit. ter zee 2de kl. J. Beeckmsn. Van Zr. Ms. „Padang" op Zr. Ma. st. „Sindoro" de off. van gez. 2de kl. G. Poolman. Programma's wan Muziekuitvoeringen. Groot Badhuis en Paviljoen tc Katwijk aan Zee. Maandag 24 Juli. lste afd.: N°. 1. „Queutin-Marsch", Kéler Béla; 2. Ouverture „dn Droit du Seigneur", Van Wedinchetn 3. „Kon8tler-Leben", Walzer, Strauss; 4. Fantaiaiesurlc„Copelia", Dealiber; 5. „Hamburger Kiader", Polka, Reinhold. 2de afd.: N°. 6. Oavertare „Zampa," Herold, Oostelaar; 7. Duet ad. „Lostigen Weiber von Windsor", Nïcolai; 8. Arie a. d. Op. „Titns", voor Oboe en Clarinet, Mozart; 9. Finaleaos „Ariële", Bach; 10. Fantaisie „Elizire d'Amore", arr. Oostelaar. Zomerzoi'g. Dinsdag 25 Jnli 1882, 's avonds tc zeven nret, onder directie van den heer J. H. Völlmar. lste afd.N°. 1. „Triomph- Marseh", Schnlz-Schwerin2. Oavertare „Wallensteins Lager", Kerling; 3. Fantaisie uit „Le petit Faust", Opera van Hcrvé, Dunkier; 4. „Traume der Vergangenheit", Walzer, C. Fanst; 5. Fantaisie uit de Opera „Si j'étais roi" van Adam, Buyssens. 2de afd.: N°. 6. Ouverture „Meeresstille nnd glückliche Fahrt" (arr. Dnnkler), Mendelssohn; 7. „Anciens Souvenirs", Fantaisie^ Dankler; 8. „La Pendale", eaprice, Donkler en Arditi; 9. Fan taisie uit de Opera „Le Barbier de Séville" van Rossini, Dankler 10. „Polichinel", Polka, Neumann. Marktberichten. Leiden, 22 Jnli. Heden aangevoerdTarwe 7 hectoliter. Win tertarwe lstequal. ƒ12.— a /"IS.2de qnal. ƒ7.a 7.50. Zomer tarwe ƒ9.— a 11.Rogge 10 H. L. Winterrogge 7.a 7.50. Zomerrogge 6.a 6.50. Gerst 9 H. L. Zomergerst 5.50 a 6.Chevalier-gerst ƒ7. a 7.£0. Haver 9 H. L. Zware Haver 5.a 5.50. Lichte Haver 4.25 ƒ4.50. Daivenboonen 3 hectol. 8. a 8.50. PaardeDboonen 3 bectol. f 7.50 8.25. Boter: 7600 kilogr.. lste qnalit. i/4 vat 52.a 60.— 2de qnalit. l/4 vat 44 a 50.— Boter lste qusJit. per kilogr. 1.30 a 1.50, 2de qnalit per kilogr. 1.10 a 1.25. Lange Zwarte Turf 6900 dnbb. hectoL, 0.23 a ƒ0 28.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1