Het nader onderzoek naar het door de stoomschepen „Naerebout" en Schelde" ge vonden wrak kon gisteren niet met vrucht worden voortgezet, omdat wind en zee het neerdalen van de duikers beletten. Er zal op aflandigen wind en kalme zee moeten gewacht worden, eer met de duikers een onderzoek kan worden ingesteld. - Het vermoeden, dat gisteren omtrent de op Rozenburg gevonden flesch met een briefje werd medegedeeld, nl. dat men hier met een laf bedrog te doen heeft, wordt bevestigd. D9 kermissen in de verschillende on- derdeelen der gemeente Alkemade zullen dit jaar aan vangen op Maandag 28 Aug. en eindien op Zaterdag 2 September, des morgens te zes uren. Draaimolens worden niet toegelaten, terwijl geen hazardspelen «ogen worden gehouden. Het bericht dat te Nunspeet een knaapje van 7 jaren een ouderen makker de keel zou heb ben toegeknepen, bljjkt onjuist geweest te zijn. "Wel is bij eene stoeipartij tusschen eenige school kinderen een 10-jarige knaap plotseling doodge- bloven, maar geheel baiten toedoen van een ander. Het kind werd waarschijnlijk door eene beroerte getroffen. Een paar plotselinge sterfgeval len onder zeer treurige omstandigheden doen te Breda van zich spreken. De serg.-majoor C., werkzaam aan de Kon. mil. academie, had zich Vrijdag-avond in schijnbaar goeden welstand ter rust begeven; toen zijn vrouw ontwaakte, vond zij hem dood naast zich liggen. Schrik en smart troffen de vrouw zóó geweldig, dat zy drie dagen daarna mede een lijk was. Tusschen het gemeen te-en kerkbestuur van Wijmbritseradeel is een geschil ontstaan, ten gevolge waarvan alle openbare uurwerken daar stilstaan. De brand te Smyrna, die zeven uren duurde, vernielde 1400 woningen, benevens andere gebouwen. Twee duizend gezinnen, voornamelijk Joodsche, zijn zonder dak. Uit Ierland wordt aan de „Times" ge meld dat de oogst door de aanhoudende regens dreigt te mislukken, dat vooral de aardappelen geleden hebben en geen goed weder de schade herstellen kan. Uit Aberdeen wordt gemeld dat het verleden jaar uit het familiegraf te Dunecht gestolen lijk van don graaf Van Crawford in een kreupel- bo8cb, niet ver van daar, begraven is weergevonden. Koningin Victoria zond deswege hare gelukwen- echen aan de familie. Te Baume (Doubs) heeft zekere Bran- get zijn ouden vader in een vlaag van krankzinnig heid vermoord. Hij stond 's morgens te vijf uren op en wapende zich met den poot van een tafel, waar mee hij het bed zijns vaders naderde en deze in één slag doodde. Ongekleed liep hij daarop naar buiten en werd aangehouden. Door de regen- en hagelbuien, ook in verschillende streken van Frankrijk Zaterdag gevallen, is groote schade aangericht, die alleen voor Blois op 2,600,000 fr. en voor St.-Georges op 1,800,000 fr. wordt geschat. In de kantons Morée en Selommes is de graanoogst, in het kanton Mon- trichard is de wijnoogst teloor gegaan. Een boer, die bij Brussel den spoorweg wilde overateken, werd aangegrepen door den trein die naar 'Antwerpen stoomde, met het treurig ge volg dat hij geheel door de wielen verpletterd werd. Een wi8&elwachter, die juist in de nabijheid werk zaam was, wilde ter hulp snellen en dacht in zijn ijver om den man te helpen niet aan den goederen trein, die in aantocht was, zoodat ook hij als slacht offer van zijn nobele daad het leven verloor. De machinist van den goederentrein beproefde nog te stoppen, doch tevergeefs, de afstand was te klein. Beide lijken zijn naar het hospitaal vervoerd. De sultan vanMaroc, Sidi-Muley-Hassan, zal eerstdaags te Parijs aankomen. Vervolgens zal hij alle Europeesche hoofdsteden bezoeken na zijne geneeskundige behandeling te Aix-la-Chapelle. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Ik geloof niet dat we een beter vervoermiddel zouden kunnen wenschen tusschen Leiden en Katwijk dan dat we op het oogen'olik hebben. Laat ik u zeggen, M. d. R., dat ïk een van de grootste voorstanders ben van stoomtrams, overtuigd dat zij werkelijk in het algemeen belang zijn, vooral van de vele dorpelingen, die nu spoediger en gemak kelijker de stad kunnen bereiken. Het algemeen belang moet echter de algemeeno veiligheid niet verdrijven, en daarom zou ik u wel eens opmerk zaam willen maken op een gedeelte van den stoom tram Leiden-Katwijk, waar men menigmaal ter dege op eigen bohoud moet bedacht zijn. Te Katwijk- Binnen namelijk gaat de tram over de ophaalbrug en loopt al kronkelende het dorp binnen en verlaat dit op dezelfde wijze. Daar nu laat de veiligheid te wenschen over. Passeert men er overdag of 's avonds met een rijtuig, er bevindt zich dan wel één wachter, maar die is niet in staat om te waarschuwen. Ben ik wèl ingelicht dan zullen daar seinpalen komen, maar gaarne zou ik dan aan de directie het beleefde verzoek willen richten zoo mogelijk die seinpalen spoediger te plaatsen of op de eene of andere manier in deze werkelijke behoefte te voorzien. Ontvang den dank, M. d. R., van Uw Dw. Dr. H. Stationsweg* De sloot aan den Stationsweg nabij de Haver zaklaan stinkt sedert eenige dagen weder ver schrikkelijk. Wanneer zal dit eindje sloot, hetwelk een grnwel is in het oog en den neus van ieder die daar pas seert, gedempt worden? Deze vraag stelt zich dagelijks een Wandelaar. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer liep gisteren het ge rucht dat in den voormiddag gehouden ministerraad de president Grévy voorstelde dat de heer De Frey- cinet eene verklaring zou doen, gelijkvormig aan die van den heer Gladstone bij eene jongste dergelijke omstandigheid. De Freycinet weigerde dit echter, maar zeide dat hij zou toestemmen als minister aan te blijven, indien de Kamer hem daartoe in de ge legenheid stelde. In de Kamer zelve heeft de minister Ferry gisteren, in antwoord op eene interpellatie des heeren Labuze betreffende de ministeriëele crisis, verklaard dat president Grévy met het oog op den toestand bui tenslands geweigerd had het gevraagd ontslag te verleenen. Het ministerie zou echter, zeide de heer Ferry, alleen met eene motie van vertrouwen ge noegen nemen. Nadat daarop de Kamer eene motie, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag zonder meer, met 308 tegen 20S stemmen verworpen had, werd de voorgestelde motie van vertrouwen met 288 tegen 105 stemmen aangenomen. Groot-Britannift. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gisteren aangekondigd dat hij Maandag eene krediet-aanvrage zal indienen om de regeering in staat te stellen de Engelsche strijdkrachten in de Middellandsche Zee te versterken. Het benoodigde geld wil hij door belasting-wijzigingen verkrijgen. De heer Dilke zeide dat Engeland en Frankrijk den 17den dezer de mogendheden voorstelden die mogendheden aan te wijzen, welke, in geval van nood, bijzondere maatregelen ter bescherming van het Suez-kanaal nemen zouden, aan haar overla tende de wijze en het tijdstip van het handelen, dat overeenkomstig het beginsel van het protocol onbaatzuchtig moet geschieden. De heer Dilke las een depeche voor van Elliot aan Granville, die be vestigde dat Kalnoky het bombardement volkomen gewettigd acht. De heer Gladstone zeide dat de Porte het voorstel om deel te nemen aan de conferentie inwilligdede depeche behelst geen woord dat onmid dellijk slaat op het zenden van Turksche troepen naar Egypte. In de zes eerste maanden van dit jaar zijn 3049 pachters van hunne hoeven in Ierland verwijderd, 2051 wegens wanbetaling, 998 om andere redenen. In 176 gevallen was overmacht door slechten oogst de oorzaak van achterstallige pachtbetalingin 132 zaken was de overmacht het gevolg van andere oorzaken dan ongunstige oogsten; bij 346 pachters was onwil in het spel. TurLcïje. In eene circulaire van Said-pacha, gedagteekend van eergisteren en strekkende tot antwoord op de identieke nota, aan de gezanten dien dag ter hand gesteld, wordt gezegd dat, indien de Porte tut dus ver niet besloten heeft op eigen initiatief troepen naar Egypte te zenden, dit daaruit voortspruit dat zij zich overtuigd hield dat het nemen van gestrenge maatregelen ken vermeden worden. Yoorts stelt zij vertrouwen in de bezorgdheid der mogendheden voor het herstel dor orde, en, daarbij akte nemende van den eerbied, dien de mogendheden hebben willen betoonon voor de onbetwistbare souvereiniteitsrech- ten van den sultan op Egypte, - geeft do Porte thans aan de vertegenwoordigers der groote mogend heden te kennen dat zij toestemt om aan de confe rentie doel te nemen, ten einde de noodige maatre gelen te overwegen en vast te stellen, tot verzeke ring van het terugkeeren van een geregelden en normalen stand van zaken in Egypte. Rusland. De krijgsraad van Balta zet het onderzoek tegen hen, die wegens Jodenvervolging terechtstaan, voort. Twee werden tot ophanging, vele anderen tot vijf tienjarigen dwangarbeid en één wegens inbraak en diefstal tot 30 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op het laatste oogenblik heeft de koning van Griekenland besloten de koningin naar Rus land te vergezellen, en wel op een dringende uit- noodiging van de Russische keizerin. Egypte- Eene week is het geleden, schrijft de correspon dent van de „Daily News, sedert het bombarde ment heeft plaats gehad, en thans eerst begint men de vreeselijke en daarop gevolgde verwoesting in haar geheel te overzien. Er waren aan boord van de vloot sommigen, die voorzagen wat gebeuren zou, maar niemand had gedacht dat het werk der vernieling zulk een omvang zou hebben bekomen. Zij, die, uit Alexandrië aan boord van de vloot ge vlucht, den verschrikkeljjken brand, die hunne eigen dommen en dat hunner vrienden verwoestte, uit de verte aanschouwden, zijn bijna allen, nu zij de stad, die thans veilig is, weder bezocht hebben, diep teleurgesteld. Bijna niets is behouden gebleven; het middelste gedeelte van Alexandrië ligt bijna geheel in de asch. Maandag-avond ontstond er op eenige plaatsen opnieuw brand; hoe, dat weet men niet, en de mariniers waren ook niet in staat te gaan blusschen, daar zij strikte orde hadden om aan de poorten te blijven, om eene gebeurlijke over rompeling van Arabi-pacha af te slaan. Deze heeft echter geen aanval gewaagd. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 19 Juli. Nieuwe ongeregeld heden zijn voorgevallen te Vitebsk. Het gepeupel heeft de winkels en de eigendommen der Israëlieten geplunderd en verscheidene van deze inwoners mis handeld. Do politie kwam tusschenbeide, en toen keerden de rustverstoorders zich tegen haar; zij trachtten de woning van een gendarme te vernielen. Eindelijk werd de orde hersteld door de politie en de brandweer. Yier personen zijn in hechtenis ge nomen en tot gevangenisstraf veroordeeld. ALEXANDRIE, 20 Juli. Generaal Alison heeft met zijn staf een verkenningstocht gedaan tot een afstand van drie mijlen van de positiën van Arabi, welke zeer sterk zijn. Deze heeft het Kanaal, dat Alexandrië van water voorziet, in het meer Mariotis afgeleid, maar men gelooft dat de vergaarbakken der stad kort geleden gevuld zijn. PARIJS, 20 Juli. In de couloirs der Kamer werd te zes uren bericht dat de heer De Freycinet aan presi dent Grévy meedeelde dat het geheele Kabinet het ver zoek om ontslag introk wegens de stemming in de Kamer. ROME, 20 Juli. Er worden toebereidselen ge maakt om 40,000 man met den meesfen spoed te kunneu mobiliseeren. Heden zal beslist worden of het Parlement zal bijeengeroepen worden en de koning in de hoofdstad zal terugkeeren. ALEXANDRIE, 20 Juli. Omar Lufti, van Cairo hier teruggekeerd, heeft aan den khedive verslag van den toestand aldaar en in de omstreken uit gebracht. Hij zag te Damanhora, Santah en Mikallo Europeanen vermoorden en hunne huizen plunderen. Arabi had al de pacha's, ulema's en notabelen op geroepen tot een vergadering, om hun de vraag voor te leggen of, in aanmerking genomen de innige betrekkingen van den khedive met de Engelsche autoriteiten, nog aan zijne bevelen betreffende de militaire toebereidselen gehoorzaamd moest worden. De vergadering benoemde eene commissie, welke zich naar Alexandrië moet begeven om te onderzoeken of de beschuldigingen tegen den khedive gegrond zijD. Zij zou dsn 18den Juli vertrekken. Het Mahmondieh-kanaal is niet afgesneden, maar belemmerd door een dijk op vijftien mrlen van Alexandrië. Do vergaarbakken aldaar zijn, zooals reeds is bericht, gevuld en de voorraad water is voor tien dagen voldoende. PARIJS, 20 Juli. Ferdinand De Lesseps is gis-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2