LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6877. Woensdag 19 Juli. A0. 188?; Avond-editie. •f PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Akonderlijke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met altzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER AD VERTE STEEK Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere lettere naar plaatsTaimle. Voor het inc««ee- reo baiten de stad wordt/0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Dinsdag 11 Juli, bladz. 57 tot en met 59. LEIDEN, 18 Juli. Hedenmiddag ontvingen we via Marseille de Indische bladen van 12 en 13 Jnni, zoodat die van den 4den tot en met den llden nog ontbreken. Bij koninklijk besinit is aan de gemeente Kijnsbni'g een subsidie verleend van f 1400, daar bij nader onderzoek gebleken is dat ze door de uitgaven tot een behoorlijke inriohting van haar lager onderwijs, in verband met bare middelen en uitgaven, onbillijk zou worden bezwaard. Met het oog op het aanstaand huwelijk van den heer R. F. C. Do Brnyn, burgemeester van Valkenburg, vormde de Raad dier gemeente zich tot eone commissie, met het doel om gelden in te zamelen tot aankoop van een passend goschenk. In eene druk bezochte vergadering, gisteravond ten raadhui se gebonden, werd dan ook eene keurige pièce de-milien met coupes, rijk met zilver gemon teerd en van eene inscriptie voorzien, den burge meester aangeboden. De wethouder Sehoonenberg voerde hierbij het woord, waarna in eene korte rede het hoofd der gemeente der burgerij zijn innigen dank betuigde voor de hartelijke belangstelling na oen betrekkelijk kort verblijf in haar midden, heden ondervonden. Het Raadhuis en de woning des burge meesters waren eenvoudig maar net versierd, terwijl de vaderlandsohe driekleur door velen uitgestoken, aan bet geheel een recht feestelijk aanzien gaf. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Lei derdorp is beroepen ds. Van Goor te Oud-Beierland. Door den Dijkstool van den polder Ooster- wolde is te Elburg aanbesteed het maken van de gebouwen voor een stoomgemaal in dien polder, waarvoor de laagste inschrijver was de heer J. Haas- noot te Katwijk aan Zee, voor f 31,100. I Voor het notarieel examen zijn in deafgeloo- pen week geslaagdvoor het 1ste gedeelte, I. C. Van Rede te Oirschot, H. W. Prillevitz te Lekker- kerk, E. C. Lalleman te Moordrecht, F. U. Lou- rensz te Delfshaven, J. H. O. Hazewinkel te Oir- schot. G. A. De Gelder te Roermond, C. F. J. Hanedoes te Oirschot, E. C. Mal te Zaandam, H. Anderson te Doesborgb, J. A. Ritman JHz. te Haarlem, G. Overman te Voorbnrg, C. Klootwijk te Bolnes, L. P. De Groot te Maastrichtvoor het 2de gedeelte, P. Lamaison te Kralingen, J. H. ^Noordenbos te Roermond, J. J. Offerhaas te Hee renveen, C. C. C. Warmolts Muller te Heerenveen voor het 2de en 3de gedeelte, J. L. M. H. Van Wessom te Amsterdan; - voor het 3de gedeelte, J. A. Vos te Poortugaal, D. A. M. De Fremery te Breda en H. J. Ten Zeldam te Deventer. Voor het huldeblijk aan Mnltatuli is bij den majoor M. T. H. Perelaer te 's-Hage ingekomen ©en som van honderd gulden van de Noord- en Zuid-Nederlandsche Socialistische arbeiders-partij. De keizer van Oostenrijk heeft aan den heer J. B. Rietstap te 's-Gravenhage de groote gouden rijksmedaillo voor kunsten en wetenschappen verleend. Amsterdam is opnieuw een inrichting rijkor geworden. Zijn Nederlandsch Panopticum, gisteren in het fraaie gebouw in de Amstelstraat - hot oude "Roetemoyer - geopend, zal evenals de verzameling van madame Tussaud te Londen weldra wereld bekend zijn en ieder vreemdeling en reiziger, die maar binnen AmBtels grachten komt, tot zijne be zoekers kunnen rekenen. Behalve de leeszaal, Ver sierd met paneelen van tegels uit de fabriek van den heer Thooft te Delft, schildergen van Neder- landsehe meesters voorstellende, vindt men beneden een verversohingszaal met prachtig ingerichten win tertuin, terwijl de bovenlokalen voor het museum zijn ingericht. Van den rijken schat van beelden en groepen, die daar aanwezig zijn, trekken bovenal het vorstelijk gezin, de koninklijke familie en de voor het Nederlandsche volk nog zoo dierbare afge storvenen, Koningin Sophia, de Prins van Oranje, Prins Hendrik en Prins Frederik, de aandacht. Hon gelijkenis is treffend. Dat tal van vorstelijke per sonen en beroemde mannen er verder vertegenwoor digd zijn, spreekt bijna vanzelf. Zoo vindt men er den Duitscben keizer, koningin Victoria, ex-keizerin Eugenie, Pans Leo XIH, Jules Gréry, den sultan, Gladstone, Gambetta, Bismarck, Darwin, De LeBseps, Nordenskjöld, generaal Van der HeydeD, lnit.-gen. Van SwieteD, lnit.-gen. Verspijck, Krüger, Jonbert en Cetewayo. Natuurlijk is er een chamber of hor rors met maskers van moordenaars, waaronder.... Robespierre. Hoogst interessant zijn verder de groe pen, waaronder o. a. een binnenhuis op Marken enz., de maskers van beroemde personen, de gruwel kamer, de folterwerktnigen en tal van andere merk waardigheden, die bet mnsenm bevat. De commissie van onderzoek naar de ramp van de „Adder" zal, naar het Vad. nog verneemt, zijn samengesteld uit vijf personen, drie burgers en twee officieren van de marine. Onder de eersten zal mr. E. N. Rahusen te Amsterdam behooreD, die voorzitter van de commissie zal zijn. De boide officieren van de marine zullen gekozen worden uit officiereD, die niet behooren tot het personeel van het Departement van Marine of van de direc tion van marine te Hellevoetsiuis en te Amsterdam. De commissie zal niet, zooals eerst werd gemeld, door den minister van marine benoemd worden; de minister toch beeft aan den Koning voorgesteld, dat de leden door Z. M. zullen worden aangewe zen. Binnen enkele dagen dus zal men hoogstwaar schijnlijk de samenstelling en benoeming der com missie in de Staats-Conrant kannen lezen. Het voornemen schijnt te bestaan, dat de commissie haar vergaderingen in Den Haag za! houden, alwaar zij dan het gebeele archief van het Departement van Marine onder haar bereik zou hebben. Op de „Adder" bevond zich ook d9 zoon der weduwe Bronswijk, wonendo in de Molensteeg alhier. Van bevoegde zijde wordt aan het Rott. Nbl. nog medegedeeld dat het personeel Btokers van de „Adder" bestond nit slechts twee stokers die vroe ger reeds gevaren hadden en acht miliciens, die pas eenigo dagen in dienst en dus waarschijnlijk allen zeeziek waren, terwijl de dienst aan de monitors tien bekwame mannen eischt. Volgens de Belgische „Moniteur" heeft de minister Erère Orban den Nederlandschen gezant te Brussel verzocht, dat de „Marnix" de te Alexandria eventueel in nood verkeerende Belgen mocht op nemen en heeft de Nederlandsche regeering zich gehaast aan dit verlangen te voldoen. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde te Port-Said gisteroch tend en vertrok denzelfden avond. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van marine znllen, de eerste op Don derdag 20 Juli en 27 Juli de laatste op Vrijdag 21 Juli, niet plaats hebben. Blijkens een aan het departement van buiten- landsche zaken ontvangen bericht van den Tnrkschen zaakgelastigde a. i., is de heer J. J. Posno, consul- generaal van Turkije te Amsterdam, door de Turk- sche regeering uit die betrekking ontslagen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee jhr. C. C. Six, laatst komende van Alexandrië, in den namiddag van 16 dezer te Malta aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot 2den luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de cadetten H. C. Dinet, C. M. H. Kroesen, J. H. M. R. Kohier, J. Van Swieten, A. A. A. Gaymans, J. M. Tnmmers, H. C. Hoedt en K. Van der Maaten tot 2den luit. bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië, de cadetten J. C. C. Peereboom, J. Frenkel, M. C. Fanel, J. J. Proost, J. L. H. Van Hoik, C. De Vries, W. F. Batenburg, L. H. F. Wackers, C. De Waal en J. S. Redeker; tot 2den lnit. bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië, de cadetten T. A. De Neve, A. P. M. H. Do Pelser Berensberg, D. J. Alberti, G. E. Hoffmann, A. L. Maas, H. C. Kronouer, G. H. Van Zadelhoff, E. A. A. Triebart en C. H. Carbin, allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Gemengd Nieuws. Het vroeger zoo berucht geworden en sedert verdwenen onooglijke houten hek om het gebouw op de kleine Rnïne waar zich het Pbysio- logisch Laboratorium, PhyBisch Kabinet enz. bevin den, wordt thans door een meer sierlijk ijzeren hek vervangen. De eerste gedeelten er van zijn heden ter plaatste opgesteld. Het water van de Haarlemmertrek- vaart schijnt groote aantrekkingskracht te bezitten, althans reeds meermalen maakten we in den laatsten tijd melding van drenkelingen, die echter allen ge lukkig slechts met een onderdompeling er afkwamen. Zoo ook gisteravond om halfnegen toen een zeven- a achtjarig moisje de onvoorzichtigheid had te dicht bij het water te loopen en wel op den sohninen kant, met het gevolg dat ook zij zich eon onder dompeling moest getroosten. Haar speelmakkertjes toonden evenwel ook „vrienden in nood" te zjjn en met vereende krachten beproefden zjj haar op het droge te brengen, hetgeen met oen goeden uit slag bekroond werd. Een achttienjarig meisje nam de drenkelinge vervolgens op en droeg haar naar de ouderlijke woning. Hedenmorgen is men aan het tol onder Voorschoten begonnen met de werkzaamheden voor den aanleg van den stoomtram Leiden—Wassenaar, om dien later verder tot Den Haag te verlengen. Eenige Katwijksche vissohers hebben gerapporteerd dat zij met hnnne dreggen zijn blijven haken aan een voorwerp op den bodem der zee, naar hunne meening een wrak. Onmiddellijk is daarvan kennis gegeven aan de betrokken autoriteiten, die den vissohers gelegenheid znllen geven met een daartoe afgezonden stoomboot hnnne onderzoekingen voort te zetten. De plaats werd vooralsnog door hen geheim gehouden. Er heeft in den watertoren v an de Haag- sche waterleiding, nabij Scheveningen, door het scheu ren van den reservoirbak een zware ontploffing plaats gehad, zoodat niet dan met veel moeite het weg vloeien van het water, dat aanvankelijk met go- weid uitstroomde, kon worden tegengegaan. Er ia door een en ander nogal schade toegebracht. Een man, die Zondagmiddag te Rotter dam bij het zwemmen in de rivier de Maas is ver dronken, bleek bij nader onderzoek dezelfde per soon te zijn, die op 29 Mei 11. in de Ondo Plantage getracht heeft zich de beide polsen af te snijden. Door den inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland zijn de mazelen verklaard epidemisch te heerschen in de gemeente Strijen. Te Namen is een metselaar bedolven geraakt onder een mnur, dien hij bezig was te trekken. Eerst vijf nor later bemerkte men het ongeval. De ongelukkige had toen reeds den geest gegeven.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1