LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6873. Maandag 17 Jmli. 1882. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1 AO. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regpls 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassec- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieu w s. Bij de firma J. F. Cuypers, pianofabri kant te 's-Gravenhage, zijn thaus piano's verkrijg baar, waarop men een muziekstuk een halven toon hooger of lager transponeeren, derhalve in drie toon soorten spelen kan. Als men de piano gewoon be speelt, staat zij in orkesttoon; drukt men echter het cóleste-pedaal neer, trekt men daarna een klein koperen knopje met de linkerhand naar benoden en duwt men vervolgens een dergelijk knopje met de rechterhand links, dan klinkt een muziekstuk, b. v. in C. gespeeld, in Cis, alsof men het eon halven toon hooger getransponeerd had. Wenscht men een hal ven toon lager te spelen, dan handelt men evenzoo, met dit onderscheid, dat het eene knopje naar de andere zijde geschoven wordt. Velen zan gers en zangeressen zal zulk eene uitvinding zeker welkom zijn, te meer daar een instrument daardoor slechts f 25 in prijs verhoogd wordt on die inrich ting aan elke pianino voor dezen prijs kan worden aangebracht, zonder eenige schade voor het mecha niek der piano. De constructie is zeer eenvoudig en kan zoo goed als onmogelijk in het ongereedo geraken. Onder de dezer dagen te St.-Petersburg in hechtenis genomen nihilisten bevinden zichoen adelborst, Filosokoff genaamd, zoon van den voor- maligen president van het hoog militair gerechtshof; een kolonel der artillerie, wiens naam niet wordt opgegeven, en de majoor Zukowski. Als de gewich tigste arrestatie wordt die van Gratsehewski be- séhouwddeze persoon maakte zich reeds verschei- 'dene jaren geleden aan diefstal van torpedo's schul- j dig, maar wist zich tot dusver aan alle nasporingen der politie te onttrekken. Een aüder gevangen- j genomen nihilist, Fiegner genaamd, doch meer onder den naam van Filippowa bekend, moet een van de hoofdaanvoerders der bende zijn. Dezer dagen stonden voor den krijgsraad te St.-Peiersbnrg terecht de majoor der gendarmerie Filimonoff en de kapitein van den staf Andrejoff, onder beschuldiging het vorkeer van gevangen nihi listen met hunne partijgenooten begunstigd te heb ben. Beiden werden gedegradeerd en naar Archangel verbannen. Bovendien zijn 20 gendarmen en 6 sol daten veroordeeld, tot indeeling bij strafcompagnieën voor 5 tot 15 jaren. Van zes soldaten bleek dat zij nihilisten waren. Zij zullen waarschijnlijk nogmaals met de overige nihilisten terechtstaan, indien het blijkt dat zij feitelijk aan de terroristische beweging hebben deelgenomen. De ontdekking geschiedde doordien men bij de laatst gearresteerde nihilisten negen brieven heeft gevonden van gevangenen, die reeds lang waren veroordeeld. Thans mag geen gevangenbewaarder in de Peter-Paulsvesting meer een woord tot de arrestanten spreken. Zij zullen altijd door gendarmen en soldaten vergezeld zijn. BeddeD, stoelen en tafels zijn aan den grond vast geklonken, om te verhinderen dat de gevangenen, door op de muren te kloppen, met elkander in ver binding treden en de muren der cellen worden met vilt overtrokken. Het gebruik van boeken is ver boden. Overigens worden nieuwe kazematten ge bouwd, die reeds door grootvorst Nikolaas zijn onderzocht, om zich te vergewissen dat geen geluid door de muren kan dringen. In het atelier van een schilder. - Dus tot morgen, zegt de artist tot zijn model. - Morgen kan ik onmogelijk, mijnheer. - Och ja, dan is het Zondag en wilt ge zeker gaan wandelen. Welnu, ik zal je het dubbele geven, als go komt. - Onmoge lijk, want 's Zondags ga ik met mijn vrouw altijd znijn grootvader bezoeken, die model was evenals mijn vader en ik. - Hu, het zij dan zoo, uit eer bied voor uw kinderlijke liefde. En poseert uw groot vader nog altijd - Arme man, hij poseert niet meer als vroeger, al bewijst hij nog groote diensten aan de kunst. - Wat doet hij dan? - Hij is skelet in het museum. In een koffiehuis achter het Stadhuis te Parijs heeft Woensdag eene gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan, voor zoover bekend is, 10 personen het leven verloren en 40 gewond zijn. Verscheidene belendende huizen, ook de mairie van het vierde arrondissement, zijn zwaar beschadigd. Het koffiehuis zelf dreigt in te storten. Zóó luidde het eerste bericht. Omtrent deze vreeselijke gasontploffing wordt nader gemeldToen in hot restaurant een lek in het gas was ontdekt, hoorde men een ontploffing in den naburigen kapperswinkel; een begin van brand echter werd dadelijk gebluscht. Maar bij het zoeken naar het lek had een der werklieden de onvoorzichtigheid een lantaarn mee te nemen, zonder te wachten, totdat de gemeenschap toet de hoofd leiding was afgesneden. Een tweede geweldige ont ploffing had nu eenigen tijd later plaats. Van het „cafó des Entrepreneurs" viel de geheele gevel naar beneden, terwijl de eersto verdieping met den vloer instortte; alle ruiten van de huizen om den hoek van de straat werden verbrijzeld en de gevels be schadigd. Men hoorde ora hulp gillen en vond eerst later het verminkte lijk van den eigenaar van het koffiehuis. Hoewel f :oedig hulp werd verleend, hadden later nog ontploffingen plaats, zoodat de politie de circulatie in de geheele wijk moest ver bieden. Te 3 uren was alle gevaar geweken. Behalve den eigenaar van het koffiehuis kwamen nog 4 per sonen om, 5 spuitgasten werden deerlijk gewond; het geheele aantal gewonden is 35. Zonderlinge dingen gebeuren er da- gelijks te Parijs, maar het stelen van een geheel huis is toch zeker wel een nooit voorgekomen feit. In een afgolegen wijk in de straat Olivier-de-Serres had onlangs een grondeigenaar een klein huis doen bouwen. Toen hij zich eergisteren daarheen begaf, stond de man geheel verbluft, niets dan een hoop steenon en wat kalk te vinden op do plaats, waar enkele dagen geleden zijn pand nog stond. Het ijzer en houtwerk, de deuren, de vensters, alles was verdwenen en, daar het huis afgezonderd van de bewoonde wijk lag, wist niemand hem eenige in lichtingen te geven, hoe deze zonderlinge diefstal was geploegd. Een der reuzenslangen van Hagenbeek in het aquarium te Berlijn, eene Zuid-Amerikaan- sche waterslang, is dezer dagen gestorven, na 651 dagen achtereen volstrekt geen voodsel gebruikt te hebben. Zij was uitgeteerd tot de dikte vaneen koord. De andere van die soort is na 521 dagen vasten begonnen met eten en gebruikt alle dagen een duifje. Ook de andere slangen weigerden lang voedsel, maar de meesten gaven eindelijk toe. In een der Nieuw-Yorksche bladen kon men onlangs eene advertentie lezen, waarin tegen 50 cents 1.25; een welgelijkend portret van wij len president Garfield aangeboden werd. Yele ver eerders van Garfield, on onder deze de redacteur van een te Nieuw-Yersey verschijnend blad, maakten dit bedrag over, en ontvingen per omgaande een nieuw 5-cents-postzegel met Garfields beeltenis. De Fran sche minister van oorlog heeft een zeer praktisch middel gevonden om een soldaat op allerlei opmerkzaam te maken wat zoowel in vrede als bij oorlog hem nuttig is te weten. De katoenen handdoeken in de kazernes zijn van velerlei^ met prentjes toegelichte waarschuwingen en raad gevingen voorzien. In het midden prijkt het Legioen van Eer, op rooden achtergrond, met de woorden: Eer en Vaderland. Daaromheen zijn een kring van afbeeldingen van de verschillende uniformen, van den onderofficier tot aan den opperbevelhebber. Op de zakdoeken van den infanterist zijn geneeskundige voorschriften gedrukt, b. v.Draag uw halsdoek los. Een lap flanel, dag en nacht om het onderlijf, be waart voor diarrhee. Lesch uw dorst met zeer kleine hoeveelheden wijn, koffie of water met wat jenever of brandewijn. Neem vóór den marsch een stukje brood en wat koffie. Geestrijke dranken doen meer kwaad dan good. Drink water niet te haastig, noch te koud. Wasch in het kwartier gelaat en handen en zoo mogelijk het geheele lichaam. Wasch uwe voeten en wrijf ze met wat vet of brandewijn in. Kook dan terstond uw soep, al zijt ge nog zoo afgemat. De 28-jarige Gustave Dulphy, te Parijs, die een gelukkig leven leidde en wiens huiselijke genoegens nooit gestoord werden, is op laaghar tige wijze door zijn neef, Alexandre Collinet, ver moord. Gustave was ongehuwd en woonde mot zijn ouders, broeder en zuster, terwijl Collinet van jongs af als kind in huis was opgenomen, daar zijne ouders reeds vroeg gestorven waren. Sedert een paar maan den echter was Collinet jaloersch op Gustave en dit gaf nu en dan aanleiding tot oneenigheid, hetgeen echter nog geen gevolgen van beteekenis gehad had. Op zekeren dag echter, toen de vader zijn geboorte feest vierde en men vroolijk en wel om de tafel ge schaard zat, geraakte Collinet weer in minder goede stemming en begon zijne gewone hatelijkheden. De jonge Dulphy, wion dit op laatst begon te hinderen, liet zich eenigszins scherp uit en beleedigde hem op grove wijze. Collinet, die hierop in woede ontstak, greep een groot vleeschmes en stiet het tot aan het heft in de borst van den ongelnkkigen Dulphy. Het bloed stroomde uit diens gapende wonde en een oogenblik daarna gaf hij den geest. Indien hij niet onverwachts was aangevallen, zou Collinet het hard te verantwoorden hebben gehad, daar Dulphy ste vig gebouwd en veel sterker dan zijn tegenstander was. Zijn straf zal hij echter niet ontgaan daar hij zich zei ven ter beschikking van de politie heeft ge steld en zich nu in voorloopig arrest bevindt. De beklagenswaardige vader, wiens verjaardag hem al tijd aan dat vreeselijk oogenblik zal herinneren, ligt zwaar ziek van den schrik, doch er bestaat hoop op behoud. De gemeenteraad van Brusselhaddezer dagen eene politieverordening goedgekeurd, waarbij lijkverbranding veroorloofd werd. De Belgische regee ring heeft echter dit besluit, als in strijd met de wet, vernietigd. De gemeenteraad zal zich nu tot de wetgevende macht wenden, met verzoek om bij de wet uit te maken, onder welke voorwaarden lijk verbranding ook in België geoorloofd zal zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In uw blad van heden lees ik eene treffende oproeping om weldadigheid te bewijzen aan de ongelukkige familiën der op de „Adder" omgeko menen. Van heeler harte wil ik en velen met mij aan die stem gehoor geven, mits niet langer het onderzoek naar het vermoedelijk gepleegd plicht verzuim worde uitgesteld. De natie, die jaar aan jaar millioonen moet opbrengen voor oorlog en marine, heeft recht om te weten, welke zorg voor hare belangen wordt gedragen. Zij ergert zioh, wanneer zij leest dat, naar de couranten berichten, 3400 nieuwe ransels voor 5 cents per stak wor den geveild; maar zij gloeit van verontwaardiging bij de vrees dat de dierbare levens harer zonen, officieren of matrozen, aan roekelooze willekeur zijn overgegeven. De stem der menschlievendheid doe die der recht vaardigheid niet verstommen. Hoogachtend, Leiden, 14 Juk '82. Q. N.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1