LEIDSCH Éfjl DAGBLAD. JS°. 6875. Maandag 17 Juli. A\' 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fivabo per posi1.40. Aïzonde-rl^jke Nommers.0.05. Dit Noinmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. UEÏOEN, 13 Juli. Met genoegen kannen wij mededeelen dat het Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, behaagd heeft het beschermheerschap van de hier t r stede op te richten Ambachtsschool op zich te nemen. De bij het 4de regiment infanterie aangestelde kapitein H. A. Calkoen, die bij zijn aankomst bij het regiment was ingedeeld bij het 2de bataljon te Leiden, is thans overgeplaatst bij het 3de bat. te Haarlem. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhui- alhier opgenomen van 4261 volwassen personen en van 612 kinderen* Tot hoofd der openbare school te Goudswaard, tegen eene jaarwedde van 1000, is benoemd de heer A. Yan der Zande, te Gorkum, en tot onderwijzer te Gouda de heer W. Herman De Groot teSassenheim. De uitkomst van het eerste halfjaar van de loo penden dienst van 's rijks middelen wijst eene meerdere opbrengs' aan van 1,056,000 tegenover hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Op een drietal takken van den dienst na hebben daartoe allen medegewerkt. De drie onderdeelen die minder opbrachten zijn de rechten op den invoer 4000, de accijns op het gedistilleerd f 164,000 en de waarborg van goud en zilver f 8000. Daarentegen brachten meer op: de accijns op de suiker f 430,000, idem zout en zeep 105,000, idem bieren en azjnen f 14,000, idem geslacht f 60,000, de zegel-, registratie-, hy potheek- en successierechten te zamen f 199,000, de posterijen f 106,000, de telegraphen ƒ13,000 en de loodsgelden 70,000. Aan directe belastingen werd i42,000 meer ontvangen, maar, zooals reeds vroeger gezegd, is dit alleen een gevolg van wat meer of minder vlugge vooruitbetaling, daar deze werkelijk nog bijna iys millioen onder de voor een half jaar geraamde opbrengst zijn. Ook de accijnzen zijn beneden de raming gebleven en wel 556,000. Hiervan draagt de schuld het gedistil leerd, dat 848,000 minder heeft opgebracht dan begroot was, zoodat de andere accijnzen bijna 3 ten van dit ongunstig verschil hebben ingehaald. Bijna al de andere middelen zijn boven de raming. Yoorloopig verslag omtrent de verwachtingen van den te velde staanden oogst in de gemeente Haarlemmermeer over 1882: Rogge en gerst. Yrij goed. Zomer- en winter- gerst goed. Tarwe. Gewas was goed, maar door overtolligen regen en te hoog water veel geleden. Haver. Tamelijk. Erwten. Goed gewas van stroo, doch te veel water gehad voor het zetten van de vrucht. Boonen. Veel stroo, weinig peulen. Vlas. Middelmatig, weinig verbouwd. Meekrap. Niet verbouwd. Koolzaad. Zaad op braakland goed, het andere middelmatig. Kanariezaad. Weinig uitgezaaid, die er staat is goed. Karwei. Slecht. Mosterd. Middelmatig. Maanzaad. Weinig verbouwd. Aardappelen. Slecht. Beetwortelen. Slecht opgekomen, veel overgezaaid, verwachting niet hoog gespannen. Wortelen. Goed. Vruchtboomen. Veel geleden van den wind, geen vrachten. Houtgewas. Blad doodgewaaid. Vee. Goede prjzen, gezond vee. Weiland. Bevredigend. Hooiland. Goed. 't Hooi wordt slecht gewonnen. Klaverïand. Veel geledon door wind. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In eene dezer dagen gehouden vergadering der Haagsche Kamer van Koophandel is een ge wichtige zaak ter sprake gebracht. Er werd name- Ijk gewezen op de malaise door schaarschte aan werk in alle takken van nijverheid, met uitzonde ring van het verversvak. Te 's-Hage zoeken thans Hh 2000 handwerkslieden tevergeefs naar werk en in alle groote steden ziet men hetzelfde. De tegen woordig gedrukte toestand der fondsen-markt en de opdrijving van het bouwen in de laatste jaren werden als de oorzaak daarvan genoemd. Het ver schijnsel werd zoo ernstig gevonden, dat men zelfs van staatstusBchenkorast sprak. Dit denkbeeld vond echter bestrjding, doch men meende dat door de algemeene opmerkzaamheid op het feit te vestigen en op pogingen tot verbetering aan te dringen, reeds iets kan gedaan worden. In de Staatscourant van heden, waarin wordt bekend gemaakt dat de minister van marine uitlooft eene premie van tweeduizend gulden 2000) aan den vinder of de vinders van het wrak van den rammonitor „Adder", leest men tevens het volgende: „Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammoni tor „Adder", geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zoude kannen ontstaan, strekke dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl. dien dag of later noch bij het departement van marine, noch bj den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis eenig bericht werd ont vangen." Naar men verneemt, is aan mr. E. N. Rahnsen te Amsterdam aangeboden om als voorzitter op te treden van de commissie, aan welke do minister van marine het onderzoek zal opdragen betreffende de ramp, aan den motitor „Adder" overkomen. Den geheelen dag waren te Scheveningen do beide uitgezonden schepen in het gezicht. Te 5 u. 42 min. is gisternamiddag per Holl. spoor uit Nieuwediep te 's-Hago aangebracht het stoffelijk overschot van den bij de ramp omgekomen luit. ter zee 2de kl. Van Voorthuysen, wiens Ijk vóór eenige dagen bj Vlieland werd gevonden. De baar werd onmiddelljk na aankomst in een rouwwagon geplaatst en verder naar Voorburg, de woonplaats van den ontslapen jeugdigen zeeofficier, vervoerd, gevolgd door eenige familieleden en den predikant ds. De Ridder. Hoewel geen der aan het departement van marine gedetacheerde of in de residentie aanwezige zeeofficieren het Ijk van hun wapenkameraad aan het stationsgebouw aldaar op wachtte, waren toch velen op het kerkhof te Voor burg, alwaar nog denzelfden namiddag de plechtige teraardebestelling geschiedde, tegenwoordig. Te Nieuwediep zjn gisteren met het ramschip „Schorpioen", dat het stoffeljk overschot van de luita.-ter-zee Smits en Voorthuysen van Vlieland overbracht, nog zeven andere Ijken van de „Adder" aangebracht; een machinist, een stuurman en vjf mariniers en matrozen, nl. E. C. Baartmans, J. C. Schnltze, P. I. I. De Ruyter, J. J. Christianie, J. Van Rj8bergen, W. Akkerman on J. Lemmers. Thans zjn er 36 Ijken in het geheel gevonden. Naar men verneemt, heeft de familie van den heer A. Lofvers, officier van gezondheid 2de kl. aan boord van de „Adder", zich bereid verklaard boven en behalve de belooning vanwege het Rjk voor het vinden van Ijken van dien bodem uitge loofd, den vinder van het Ijk van bovengenoemden officier een extra-belooning toe te kennen. Het is zeer licht mogel jk dat deze officier van gezondheid tjdens het vergaan van het schip in politiek en niet in uniform was gekleed. Door de commissie die zich uit de officieren der marine te Amsterdam gevormd heeft ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bemanning van de „Adder" en waarvan de schout-bj-nacht W. B. I PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Escher voorzitter is, is het praesidium aangeboden aan den vice-admiraal R. L. De Haes te "Willems oord, die dat welwillend heeft aanvaard, waardoor aknu de hoofdcommissie op laatstgenoemde plaats zal gezeteld zjn en Amsterdam en Hellevoetsluis snb-commissiën zullen worden. Het studentencorps „Vindicat Atque Polit" te Groningen heeft aanbesteed het bouwen van een nieuwe studentensociëteit; de hoogste inschrjver heeft voor 48,800, de laagste, de heer J. Haupt aldaar, voor 39,863 ingeschreven. Do gemeenteraad van Groningen heeft be sloten, aan ged. staten der provincie te kennen te geven dat de jaarwedde van den burgemeester dier gemeente, 35Ö0 bedragende, te laag wordt geoor deeld en minstens 5000 behoort te bedragen. Aanstaanden Woensdag wordt op het graf van den tooneelkunstenaar Henri Morriën het ge- denkteeken onthuld, door eenige zjner vrienden aan zjne nagedachtenis gewjd. De 19de Juli, waarop de plechtigheid des namiddags te drie uren zal plaats hebben, was de verjaardag van den overledene. Een te Haarlem gegeven liefdadigheids concert ten behoeve der vervolgde Israëlieten heeft, na aftrek der onvermjdelijke onkosten, opgebracht 1775.10, met inbegrip van 88.30 voor opbrengst van programma's met tekstboekjes. B j den heer W. A. Beschoor te 's-Gravenhage is verschenen „Het rapport der heeren prof. Van O verbeek de Meyer, prof. A. P. Fokker en dr, Menno Huizinga aan de Nederlandsche Maatschappj tot bevordering der geneeskunst, beoordeeld door dr. W. Van den Bergh, prof. dr. J. W. Gunning, dr. S. R. Hermanides, H. Piorson en jhr. mr. O. Q. Van Swinderen". Laatstgenoemde heeren zjn be stuurders der Vereeniging tegen de prostitutie en hebben ieder afzonderijk in dit boekje hun oordeel uitgebracht over het rapport, dat daarin geheel is afgedrukt. De minister van financiën maakt bekend dat ter benoeming van twee surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, in den loop van het jaar 1882, op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelijkend examen zal worden gehouden, volgens het programma vastgesteld bj kon. besluit van 13 April 1877, en dat in de eerstvolgende jaren vermoedel jk geen examen voor dat dienstvak zal worden afgenomen. Het stoomschip „Gelderland" is gisterochtend te Suez aangekomen en zal heden de reis vervolgen. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. de betrekking van 1 eeraar in de gymnastiek aan de Rjks-hoogere burgerschool te Zalt-Bommel to vervullen is. Jaarwedde 600. Zij, die voor dezo betrekking in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich vóór of uiterljk op 29 Juli aan te melden bj den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwjs, dr. M. Salverda, te 's-Hage. De minister van financiën maakt bekend dat op 1 Juli een bedrag van tien millioen gulden aan schatkistpromessen in omloop was. De luit. ter zee 2de kl. I. Van den Bosch, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuwe. Gedurende de week eindigende he den, werden op „Rhynzigt" genomen 723 zwem baden door heeren en 82 door dames. De tempe ratuur van het Rjnwater steeg iets boven 19° C. De gedetineerde in de cellulaire gevangenis te Rotterdam, die wegens poging tot moord op een bewaarder terechtstond, is gisteren door het gerechtshof in Den Haag wegens het toebrengen van kwetsuren veroordeeld tot vjf jaar tuchthuisstraf.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1