LEIDSCH DAGBLAD. N. 6873. Vrijdag 14- Juli. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzooderl^ko Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt O.lê berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Zaterdag 1 Juli, bladz. 51 tot en met 55 Het verslag van het verhandelde in de zitting van den Gemeenteraad, waarin tot bebouwing van de Ruïne werd besloten, is morgen aan ons Bureel voor de Abonné's van het Leidsch Dagblad gratis verkrijgbaar. Olliciëele Kennisg-evingreii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. VAN KOSSEM, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden van var kens, op een erf achter het pand in de Looierstraat No. 25 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders xal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 17den Juli aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te bobben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 «lal!. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar werd het Rijks-Museum van Oudheden alhier be zocht door 1058 persoDen en het gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, door 158, te zamen 1216, terwijl het Rijks-Kabinet van prenten en pleisterbeelden door 91 personen bezocht werd. Het Rijks-Ethnographisch Museum was gedurende dien tijd gesloten. De Synode der Ned. Herv. Kerk, die den 19den Juli a. s. bijeenkomt, is samengesteld uit de praead- viseereude leden E. F. Kruyf en M. A. Gooszen hoogleeraren te Groningen en Leiden; uit de afge vaardigden van de provinciale kerkbesturen en de Waalsche commissie dr. Roodhnyzen, te Zalt-Bom- mel; Rignalda, te Oldebroek; Segers, te Leiden; Yan der Flier, te 'a-Gravenhage; Jans, te West- zaan; Yon Reeken, te Haarlem; Zeeman, te Zonne- maire; Wanrooy, te Neuzen; Yerhoeff, te Utrecht Roodhnyzen, te Yeenendaal; Alingh Prins, te Kor- tezwaag; Land, te Franeker; Jungius, te Deventer; Douwes, te Leens; Dikema, te "Winschoten; Yan Heel, te Roermond; Houwing, te Havelte; Luti,te Middelburg; Yan Boneval Faure, te Leiden; en uit de vaste leden Scholten, quaestor-generaal, te Amsterdam, en Overman, secretaris, te Yoorbnrg. Te Ter Aar heeft ds. A. Knoll zijne intrede gedaan met eene leerrede over Zach. 3, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Yan der Weyden, van Balk, die tot tekst had 2 Cor. 5 vers 20. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Ter Aar opgebracht 24.931/s. Op de Rijks Landbouwschool te Wageningen gaan na afgelegd examen van klasse A2 over tot A3 o. a. de leerlingen H. Bultman, van Haarlem mermeer, en J. Timmers, van Rijnsaterwoude. Met gunstigen uitslag is het examen voorde akte van hoofdonderwijzer afgelegd door den heer O. W. Klarenbeek te Aalsmeer. Met ingaDg van 1 September zijn door den minister van marine, in alphabetische orde gerang schikt, benoemd tot adelborst der 3de klasse voor den zeedienst bij het Koninklijk Instituut voor de marine te WillemsoordW. B. K. Boom, P. P. Yan Bos8e, E. B. De Brnin, H. H. De Court Yan Krimpen, J. G. W. J. Eilerts De Haan, C. A. Fock, W. Gaade, W. F. Gaymans, jhr. F. M. L. Yan Geen, L. Hamming, E. baron Yan Heerdt tot Eversberg, J. A. Van Hooff, J. H. Ketjen, W. F. Yan Erp Taalman Kip, A. J. Kleynenburg, L. H. G. Krol, E. Kruys, H. G. Leembruggen, S. Yan Lennep, A. I. Loke, E. Maes, A. J. M. Nolet, W. H. Nol- thenius, J. J. Oudemans, C. F. Pabst, K. Peanx, L. A. F. E. Peltzer, G. Yan de Pol, jhr. H. L. Qnarle8 Yan Ufford, jhr. C. Roëll, A. S. Rnzette, C. M. Van Rijn, F. C. Schaalje, H. S. Suermondt, P. Te Veltrup, G. J. J. Verdam, C. A. M. Yan Yliet, W. C. B. Wintgens, C. Witsen Elias en J. A. Van Zadelhoff. - De Koning is met gevolg gisteren nit Frank fort te Neurenberg aangekomen. De Prins van Oranje heeft een paar prachtige met zilver gemonteerde karaffen aan den heer L. Prins te Amsterdam doen toekomen, om als prijs te dienen voor de door de jonge dames Benjamins, Lob en Prins te houden weldadigheidsloterij ten behoeve der verdrevene Russische joden. *8 Rijks middelen hebben gedurende de maand Juni 11. opgebracht 7,860,898, tegen 7,558,092 in Jnni 1881, en gedurende de eerste zes maanden van 1882 48,983,753, tegen 47,927,737 in het zelfde tijdvak van 1881. Het V» der raming bedraagt 50,615,852. De Yereeniging ter bevordering van de be langen van den handel, de scheepvaart en de nij verheid te Dordrecht is voornemens eene kaart te doen drukken, waarop de gunstige ligging van Dordrecht als zeehaven en hare verbinding met de verschillende water- en spoorwogen duidelijk is af gebeeld, en waaronder de groote voordeelen van die haven in het breede worden vermeld. De be doeling is die kaart in ruime mate te verspreiden, ook door tnsschenkomst onzer consuls in de ver schillende werelddeolen. De fabrikanten, wier beroep bestaat in het fijDmalen van turf, zullen voor het patentrecht bij assimulatio worden belast naar het tarief voor schors- of taanmolonaar8 behoudens vrijstelling, in dien zij alleen strooisel van zelfgeveende turf ver- koopon. De heer Yan Lijnden van Sandenburg heeft zich voor eenige dagen, naar het heet, naar Crenz- nach begeven. Men brengt die reis weder in verband met de ministeriëele crisis. De belooning verbonden aan het vacante deurwaarders-district Schagen is geraamd op ƒ900. Thans is het voorstel van den heer Van Eek tot wijziging van het Reglement van Orde der Tweede Kamer in druk verschenen. Aan het ministerie van waterstaat werd gisteren o. a. aanbesteed het maken van een gedeelte der werken tusschen Amersfoort en den Nederlandschen Rijnspoorweg voor den spoorweg van Amersfoort naar Nijmegen (raming ƒ363,000). Minste inschrijver was de heer H. Yan Rijn te Naarden voor ƒ295,800. De rammonitor „Haai" heeft, na het innemen van steenkolen te Hellevoetsluis, de oefenings- tochten voortgezet. De minister van justitie heeft zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken in overweging ge geven nit de circulaire van 23 December 1870 de bepaling te doen vervallen, dat „do kosten van het vernietigen of onschadelijk maken van het vee of de voorwerpen waarmede is overtreden, kosten van justitie zijn." Dit is geschied. De kosten zijn, naar 's ministers oordeel, kosten tot wering van besmetting en behooren niet tot de gerechtskosten in strafzaken. Bij die vernieting of onschadelijkraaking heeft de justitie geen belang. Het stoomschip Conrad" vertrok gisterochtend van Amsterdam naar Batavia; de „Insulinde", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Juli van Suez; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Wight; de nCelebes" ver trok 9 Juli des avonds van Port-Saïd naar Am sterdam. Z. M. heeft met 15 Jnli a. 8. benoemd tot kantonr.-plaatsverv. te Rotterdam, 4 ste kanton, mr. W. M. Reepmaker en mr. L. H. Browne, beiden advocaat en procureur aldaar; - met ingang van 1 Aug. 3. s. aan dr. Ch. J. Vaillant, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als sohoolopziener in het arr. Sohiedam; - aan den arts Isaac Abramo- witsch Tschudnowsky, geboren in Rusland, ver gunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering op oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefening der ge neeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Gemengd IN feu -vr In het geheel zijn met den volks- trein uit Leiden, Den Haag en omliggende plaatsen gistermorgen te Arnhem gearriveerd ongeveer 1050 personen. In de gemeente Ter Aar zijn 3 water plassen: de Noordeindsche, de Bloklandsche en de Korteraarsche. Yoor de twee laatste is concessie tot droogmaking aangevraagd. Komt die tot uit voering, dan worden daardoor p. m. 150 hectaren land gewonnen. Moge de Noordeinsche plas, die de grootste is, volgen! Men spreekt er van. De leeuwin, die in de R o 11 erdamsche Diergaarde Zondag 11. ontijdig een dood jong heeft ter wereld gebracht, is gestorven. Drie broertjes van 4, 6 en 8 jaar speelden onlangs te B. in een schuur verstoppertje. Terwijl een hunner zich verwijderde, kropen de anderen in een haverkist en deden het deksel zorg vuldig toe. De andere jongen kon hen niet vinden en toen hun vader kwam zoeken, vond hij zijne twee zoontjes in de haverkist, maar gestikt. J. H. v. L., oud 26 jaren, van beroep schoenmaker, gedetineerd in de cellulaire gevan genis te Rotterdam tot het ondergaan van eene celstraf van negen maanden, waartoe hij door het gerechtshof te Arnhem wegens schriftelijke bedrei ging met brandstichting veroordeeld was, had zich gisteren voor het gerechtshof te 's-Gravenhage te verantwoorden ter zake van eene poging tot moord op een der bewaarders in genoemde gevangenis. Uit het onderzoek van deze zaak bleek dat ter wijl de bewaarder D. den besch. het verrichten van huiswerk had toegestaan, de bewaarder De B. het tot zijn plicht rekende den besch. die gunst niet te verleenen omdat het reglement zulks aan recidivisten, waartoe ook besch. behoorde, niet toe stond. Dit wekte de ontevredenheid van besch. op tegen den laatstgenoemden bewaarder en deed bij hem het plan ontstaan bij voorkomende gelegen heid den bewaarder overhoop te steken. Den 8sten Februari, bij het luchten zijner cel, viel besch. den bewaarder onverhoeds aan en bracht hem met een groote schaar, die kort geleden geslepen was en die hij bij het matten-maken gebruikte, verschil lende verwondingen toe, met welke handeling besch. niet eerder ophield dan toen de bewaarder, die zich aanvankelijk trachtte te verweren, door bloedverlies genoodzaakt was om hulp te roepen. De verwonde beambte was dientengevolge gedurende gernimen tijd verhinderd zjjn dienst te vervullen. De besch. bekende verwondingen te hebben toe gebracht, maar hij had de bedoeling niet gehad hem te dooden. Hij was niet op het hulpgeroep, maar nit eigen beweging met het toebrengen van steken opgehouden. In de instructie was echtor door besoh. eene volledige bekentenis afgelegd.JDie omstandige bekentenis nam de adv.-gen. mr. Bijle- veld als vaststaande aan en het kwam hem overi gens voor dat de schuld in deze volkomen was

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1