redden; het kan zijn volgeloopen, en daar dit bij deze schepen zeer spoedig en gemakkelijk geschiedt, daardoor plotseling gezonken, maar de ze© was niet bijzonder onstuimig. Althans volgens deze be richten, welke met andere niet volkomen overeen stemmen. Een deskundige gaf aan de Delftsche Conrant als zijne opinie te kennen dat het vaartuig op een zandbank moet zijn geloopen of dat een der stoom ketels moet zijn gesprongen. Het schip was bestemd voor de instructie van zeemiliciens, die te Hellevoetsluis aan boord zouden worden genomen. Acht zeemiliciens bevonden zich reeds aan boord, behoorende tot het personeel der machinekamer. Sedert 55 jaren heeft onze marine niet zulk een ramp getroffen als deze. In 1S27 verging de „Wassenaer" op onze kustjbij Zandvoort en ver loren toen de meeste opvarenden, hoofdzakelijk uit expeditionaire troepen naar Indië bestaande, het leven. - De „Adder" heeft ongeveer één millioen gulden gekost. Bij twee drenkelingen zijn horloges gevonden, die zijn blijven stilstaan op 9 uur 15 minuten; dit doet vermoeden dat de ramp Woensdag-avond kwart over negenen heeft plaats gegrepen. Woensdag middag 5 uren is het schip nog door een oud-zee officier van het strand bij Schevoningen af duidelijk gezien op de hoogte van 's-Gravenzande voor den nieuwen Maasmond; het was toen dus als het ware vlak bij het binnenwater, zoodat het zoo noodig binnen weinige oogenblikken had kunnen binnen- loopen. Stuurman Den Duik, varende voor den ree der Verbaan, zoo wordt uit Scheveningen medege deeld, heeft Woensdag 8 uren den monitor nog ge zien. Van voren had hij tweo vlaggen boven elkaar, aan den achtermast één vlag (het was Woensdag de verjaardag van prinses Yoó Wied; vandaar hot bijzonder vlaggen). Een uur later zag hij den moni tor weer, doch toen op grooteren afstandhij heeft toen vuurpijlen hooren afschieteneenige oogenblik ken later was het schip uit zijn gezicht. Aan het Hbl. wordt uit IJmuiden nog het vol gende geschreven: „Met betraande oogen en bloe dend hart waren wij zooeven getuigen van het binnenkomen van de „Simson", die te tien uren 's avonda van zijn kruistocht binnenkwam, met de lijken van drie jonge mannen, twee mariniers en één matroos, met teekenen van doodstrijd op het nog frissche gelaatDe „Simson" is den gan- schen dag ter opsporing uitgeweest, heeft de lijken gevonden ten noorden van IJmuiden, naar ik meen op de hoogte van Kamperduin, en stoomde gister namiddag voorbij, seinende lijken te hebben ge vonden. Hij zette ten zuiden de opsporing toen voort, doch zonder resultaat. „Wat de „Adder" betreft, het schip stoomde Woensdag 11. bij zuidelijken wind en flauwe koelte en motregen naar zee. Te ongeveer twaalf uren des middags schoot de wind plotseling naar liet W. Z.-W. met hevige kracht, zoodat de regenwolken als weg gevaagd werden en een heldere zonneschijn alles verlichtte. Iedereen, die het poolschip „Yarna" met de Dicksonhaven-reizigera vergezeld hoeft, weet hoe hard het te drie uren woei, toen die boot in zee stoomde. Toen was echter aan do Semaphore van de „Adder" niets meer te zien. Te vier uren nam. werd het schip gezien door kapt. F. Brouwer, van de sleepboot „Kinderdijk" (hier heden binnen) ter hoogte van Scheveningen en te zes uren nam. zag een zich thans hier in de haven bevindende vis- scher, die aan de bevoegde autoriteiten daarvan verslag heeft uitgebracht, de „Adder" mede op de genoemde hoogte. De monitor vorderde toen niets en de zee sloeg over het geheele schip, tot zelfs over den schoorsteen. De visscher (zijn naam mocht mij niet gelukken op te sporen) zag niemand op het dek, ook geen noodsein en passeerde het oorlogs schip aan de landzijde, merkte op dat het slecht stuurde en veel gierde. Aldus verneem ik van per sonen, die geloofwaardig zijn. Nog dit: het bedoeld visschersvaartuig behoort te huis in een der zui delijke havens en kwam hier binnen wegens ruw weder." De namen der schepelingen, wier lijken te IJmui den zijn aangedreven, zijn: H. Riemers, machinist; T. G. Michels, idem; G. A. Van Oerle, idem; H. Modderman, matroos. Uit Nieuwediep meldt men dat ook gevonden zijn de lijken van den botteliors- maat D. Yan Brederode, de matrozen 3de kl. A. W. A. Yan Driel en J. Jutte en den marinier 3de kl. J. Schieman. Yolgens oen bericht van gisteren u;t Oude Schild zou achter den Hoorn aangespoeld zijn het lijk van den commandant luit. t. z. lste kl. E. Simon Yan der Aa, doch volgens een ander be richt was dit echter een valsch gerucht. Bij onder zoek bleek dat het aldaar aangespoelde lijk in kor poraals-uniform was gekleed. Yerder zijn heden te Nieuwediep nog de lijken aangebracht van Yan Balknm, Jeager, Yan der Hust, Ham, Smeding en Merk. Men meldt uit Egmond dat aldaar zijn aangespoeld en in het Rijksmagazijn geborgen 21 zwemgordels, benevens de poot van den peiltoestel. Yolgens rap port van visschers drijven er goederen, die vermoe delijk van de „Adder" afkomstig zijn, langs de kust. Een premie van 100 gulden is uitgeloofd voor de terugbezorging van het lijk van den commandant. Het Haagsche Dbd. meldt dat schipper Abraham Westerduin, van den reeder D. YerbaaD, te* Sche veningen, Woensdag-avond in de Noordzee tusschen Scheveningen en Katwijk bij slecht weder omstreeks halfzeven de „Adder" heeft ontmoet, gaande in de richting van de Maasdat bij zóó nabij den monitor is gekomen dat hij bijna ware overzeild geworden,indien het oorlogsschip een halve streek van koers ware veranderd. Daar de „Adder" veel water overkreeg, is schipper W. bij den monitor gebleven tot halftien, met het doel om zoo noodig hulp te vorleonen; even na halftien heeft hij een verschrikkelijke rook- massa gezien en onderstelt dat de vuren toen uit gingen. - Schipper W. is met den waterschout van Scheveningen en een matroos bij den minister van marine ontboden. De gevonden lijken werden, nadat de identiteit was geconstateerd, op eene passende wijze, in de gemeente waar zij zijn aangebracht, ter aarde besteld. Een bericht uit Nieuwediep van hedennamiddag circa twee uren meldt dat aldaar waren aangebracht 19 lijken, waaronder geen officieren. Bij de lijk schouwing in de magen der slachtoffers zijn ge vonden grauwe erwten, nog niet verteerd, zijnde de voeding voorgeschreven voor Donderdag-middag twaalf uren. De lijken zijn gekleed en gaaf, bijna allen voor zien van zwemgordels. De horloges wijzen meercn- deols 9 uur 15 minuten aan. In Zuid-Holland zijn in de vorige week door pokken aangetast: te Rotterdam 8 en te IJsel- monde 4 personen, te KraliDgen 1 en te Woerden 1. Door '8 Rijks politie werden indeafge- loopen week 16 personen over de grenzen gezet, waaronder één Russische vrouw. Het getal dooden bij het onheil met de „Scioto" op de Ohio-rivier wordt thans op 75 ge schat en men verzekert dat de kapitein van droef heid sterven zal. De eigenaars der boot znllen vervolgd worden, omdat zij meer passagiers hadden laten opnemen dan de wet gedoogt. Naar men in het „Journal de Liège" leest, is te Luik dozer dagen eene groote drift kleine koeien uit Finistère en Morbiban aangevoerd. Dezo dieren, fijn van bouw en ongemeen zachtaardig, be- j hooren tot het kleinste runderras. Zij worden tus- I schen de 90 en 100 centimeters hoog, zijn zeerge- makkelijk te onderhouden, aan weinig ziekten onder hevig' en geven overvloed van voortreffelijke melk, waaruit eene groote hoeveelheid uitnemende boter kan bereid worden. Do invoer dezer Bretonsche koeien in België, vóór zeven of acht jaren begonnen, neemt moer en meer toe. In Brabant en Henegouwen worden zij in grooten getale gevonden. De prijs wisselt tu6schen 225 en 330 fr. Armand Peltzer zal waarschijnlijk I Donderdag appèl aanteekenen togen de handhaving 1 van zijn preventieve gevangenschap. Wordt dit ver- worpen, dan zal hij zich in cassatie begeven. Zoo- I wel hij als Leon worden bijna eiken dag door Ketels in verhoor genomen. Armand lijdt geweldig aan kiespijn. - Op verzoek van Armand zal hij met mevrouw Bernays en met dr. Lavisé worden gecon fronteerd. Een der vroegere dienstboden van mevr. Bernays zegt, dat zij Leon Peltzer te Antwerpen zag bij Bernays toen iedereen meende dat bij in Amerika was. De advocaat van Armand zal bewijzen, dat hij den lsten Jan. als gewoonlijk bij Colon at en 's avonds domino speelde in het „Café de l'Empe- reur" met een officier. Het is gebleken dat de kleine Marietto Peltzer van moederszijde een aanzienlijk fortuin heeft. Armand behoefde dns niet tor wille van zijn kind een huwelijk te sluiteD. Ook is het gebleken, dat mevrouw Peltzer en mevrouw Bernays elkander reed3 lang niet moer bezochten. flüITENLAND. tieve nota eenige redactie-wijzingen aan te brengen. De conferentie zou gisteren of uiterlijk heden weder bijeenkomen, om over de wijze van aanbieding der collectieve Dota te raadplegen. Ingeval de Porte mocht weigeren, zullen de heeren De Noailles en Dofferin aandringen op eene onverwijlde beraad slaging over eene andere wijze van interventie. Admiraal Seymour heeft eergisteravond zijn ulti matum verzonden dat hij het bombardement binnen 24 uren zal aanvangen, indien niet vóór afloop van dien termijn de forten ontruimd zijn. Gisterochtend heeft hij den Franschen admiraal daarvan in kennis gesteld. Allo te Alexaodrië aanwezige Franschen hebben zich met de consuls ingescheept. Ingevolge eene reeds vroeger met Engeland getroffen schik king, zal de Fransche vloot naar Port-Saïd steve nen. Het gerucht, volgens 'twelk de Egyptenaren de ver8terkingswerken zouden hervat hebben, is niet bevestigd, maar men golooft dat Engeland invloed op de Porte wil uitoefenen, om haar te beletten, met hare ontwijkende manoeuvres voort te gaan. Uit Alexandrië wordt van gistermiddag gemeld dat admiraal Seymour des ochtends een brief aan den gouverneur der stad zond, meldende dat het bombardement hedenochtend te 4 uren beginnen zal. De Engelsche consul zond een brief aan den minister Ragheb-pacha, aankondigende dat debetrek kingen met de Egyptische regeeriüg afgebroken zijn. Hij zond ook een brief aan Derwisch-pachs, verkla rende dat deze verantwoordelijk gesteld wordt voor de veiligheid van den khedive. De Fransche oor logsschepen zullen aan het bombardement niet deel nomen. In een onderhoud met de Engelsche gezag voerders regelde admiraal Seymour Zondag alle bij zonderheden van het bombardement. De EDgelsche consul is aan boord van de „Monarch" gegaan, om in geval van nood bij den admiraal te zijn. Duizenden Bedooïenen zwerven rondom Alex andrië, waarschijnlijk met het plan om bij de ope ning der vijandelijkheden de stad te plunderen. Even talrijk is hun aantal aan de oevers van het Suez-kanaal. Telegrammen. Turkije. De ambassadeurs te Kcnstantinopel zijn door hunne regeeringcE gemachtigd gewordeD, om in decolloc- ALEXANDRIE, 11 Juli. Hedenochtend te zeven uren is het bombardement be gonnen. MOSKOU, 10 Juli. (R. N.) Het is bekend ge worden en maakt hier een pijnlijken indruk, dat generaal Skobeleff overleden i3 in een huis van slechte zeden. FRANKFORT, 10 Juli. De Koning en de Ko ningin der Nederlanden zijn hier aangekomen en in het hotel „Zum Frankfurter Hof" afgestapt. LONDEN, 10 Juli. Lagerhuis. - Do heer Glad stone verklaarde het voorgevallene van verleden Yrijdag als een incident zonder voorbeeld te be schouwen, daar het Huis aan de Regeering eene volmacht gaf, welko zij zelve onnoodig had ver klaard. De regeering zou daarvan slechts het ge bruik maken, dat haar noodzakelijk voorkwam. Verder deelde hij mede dat de Regeering, behalve do dwang wet en het ontwerp op de achterstallige pacht, nog het voorstel tot beteugeling van kwade praktijken bij de verkiezingen in de gewone zitting wonscht af te doen en dan de verdaging tot de tweede helft van October zal voorstellen, om over het wetsontwerp tot wijziging van het reglement van orde te beraadslagen. De artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp op de achterstallige pacht werd daarop voortgezet. De gevreesde [kabi netscrisis blijft dus achterwege.] Hoogerhui8. De dwangwet voor Ierland is bij de tweede lezing aangenomen. LONDEN, 11 Juli. Eene tweedo editie van de „Standard" bevat oen telegram, gedagteekend aan boord van de „Invincible," van kwart voor achten hedenochtend. Daarin wordt gemeld dat do pant- aerschepen „Alexandra" „Saltan" en „Superb" het bombardement openden. De batterijen beantwoord den onmiddellijk het vuur, maar de schoten bereik ten aanvankelijk do schepen niet. Daarop namen de overige schepen aan het bombardemeut deel. Hot vuur werd om kwart over zevenen algemeen. Nadat 20 minuten goschoten was, zweeg het vuur van twee forten. Fort Pharos schijnt zwaar bescha digd. Do schepen hebben geon schade. Reuters correspondent te Alexandrië seint I van gisteravond 10 uren: „De consuls hebben ge- protosteerd tegen het bombardemont. De vreemde pantserschepen hebben do haven verlaten. De Fransche schepeD, met uitzondering van do „Alma"

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2