hoofdrol in vervulde. Twee boeren, die, zooals ze zeiden, een paard moesten afrijden, zaten in een sjees en sloegen het paard zóó onbarmhartig, dat een politie-agent het raadzaam vond er een einde aan te maken. Drie huzaren verleenden, op last van hnn officier, den noodigen bijstand, en de bestuurders van het beest werden op veiliger plaats gebracht. Het paard, dat zich steeds aan de lief kozingen van zijn meester wilde onttrekken, had hem, echter ge lukkig zonder ernstige gevolgen, eerst tegen den grond geworpen. Men 8chrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de kantvisscherij nog mot 5 schuiten uitgeoefend, welke besomden van f 90 tot f 280 in 3 a 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot f 4 a f 10, tong f 0.20 a f 0.80, levende rog f 0.50 a f 0.75 en bunschol f 0.60 a ƒ0.80 per stuk; droogschol f 9 a 10, droog- scharren 10 a 12.50 en droogbraad f 4 a f 5 per mand. Tot heden zijn van hier 37 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan. Een vóóreen paardagen gedegradeerde opperwachtmeester der huzaren te 's-Hage heeft zich in de kazerne door een karabijnschot van het loven beroofd. Als bijzonderheid deelt men mede dat eeDe veulenmerrie van den heer G. J. Yan Omme ren aan den Vogelenzang, bij Echteld, op 25-jarigen leeftijd haar 22ste veulen heeft ter wereld gebracht. Sedert haar 3de jaar bracht zij elk jaar een veu len groot. Een onderofficier van het 8ste reg. infant, te Deventer was belast met de menage der soldaten. Hij liet een stuk vleesch der soldaten voor eigen gebruik klaarmaken en is daarvoor ge straft met 6 maanden celstraf. Deze week wordt een aan vang gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg der lijn Leiden-Voorschoten der IJsel-stoomtram-maat- schappij. Aannemers zijn de heereu J. Polman en M. Van den HoveD. Verleden Dinsdag heeft op de Ohio- rivier, boven Wheeling, een droevig ongeval plaats gehad. Tegen don avond kwam namelijk de stoom boot „Scioto", met 500 pleizierreizigers aan boord, in botsing met de sleepboot „John Lomas" en zonk in minder dan drie minuten in de diepte weg. De meeste passagiers waron ia hun ontsteltenis te water gesprongen. De bovengenoemde sleepboot en verscheidene schuiten redden er honderdeD, doch er schijnen omstreeks vijftig verdronken te zijn. Een Elzasser, Zurcher, die met zijn ouders te Parijs woonde, bracht zijn moeder vijf steken toe met een groot broodmes. Hij werd gear resteerd en erkende dat hij zijn moeder had willen dooden. Als reden gaf op dat hij een misdrijf had willen begaan, om op het schavot te komen, en eerst zijn ouders had uit den weg willen ruimen, opdat dezen zijn schande niet zouden belevenMen denkt dat de twintigjarige moordenaar niet wel by hot hoofd is. De moeder is stervende. Bij de wedrennen van Cautorets ont snapten 15 Spaansche stieren uit hun hokken. Zij vernielen alles in den omtrek. Slechts 3 zijn gevat; eon man is gewondeeu vrouw en verschillende paarden zijn gedood. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering heeft aan de Kamer van Afgevaar digden een krediet van 7,800,000 fr. aangevraagd, ten behoeve van de voorzorgsmaatregelen, door het ministerie van marine genomen. Daarbij heeft de minister Jaureguiberry eenige inlichtingen gegeveD. Hij zeide dat het doel was om herstellingen aan eenige schepen te verrichten, en de minister De Freycinet voegde er bij dat de vloot voor zes maanden op voet van wapeoiDg ge bracht moest worden, maar dat men niets zonder toestemming der Kamer zou doen. De heer Lockroy trok daarop zijn verzoek om onmiddellijk nadere inlichting in. De krediet-aanvrage i9 naar eene bij zondere commissie verzonden. Rusland. De nieuw benoemde minister van binnenlandsche zaken, graaf Tolstoï, moet, volgens bericht uit St.- Peteraburg, reeds op den dag zijner benoeming be- óceigingen van den kant der nihilisten ontvangen hebben. Een dezer brieven bevatte alleen de vol gende woorden: „Vóór September eene constitutie of de dood!" In andere word wraak voor reaction- uaire handelingen aangekondigd. Tolstoï is bijna voor niemand toegankelijk en verleent alleen audiën tie na schriftelijke aanvrage. Vóór zijn paleis zijn gendarmes en politie-agenten geposteerd en in het gebouw zelf is een bijzondere wachtdienst ingesteld. Tegen eenige personen, die hem hunne verwonde ring te kennen gaven dat hij zijn programma nog niet had bekend gemaakt, zeide hij dat zijne poli tiek in de onderdooien nog niet was vastgesteld. Men gelooft echter dat hij den tegenwoordigen toe stand onhoudbaar acht, maar toch geen liberale politiek op den burgerstand wil baseeren. Tot deelneming aan de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal Skobeleff zullen de minister van oorlog en andere hooggeplaatste personen zich, met de familiebetrekkingen naar Moskow begeven. Verscheidene eigenaars van loka len voor openbare vermakelijkheden zijn voornemens dien dag hunne inrichtingen te sluiten. Omtrent het overlijden van Skobeleff wordt ge meld dat een sterke bloedaandrang in de aderen van het rechterbeen plaats vond, welk eene breuk van de „vena femoralis" en eene beroerte veroor zaakte. De dood volgde binnen weinige minuten. Het officiëele regeeringsblad zegt dat, blijkens ingesteld onderzoek, de mededeelingen van buiten- landsche bladen over Jodenvervolgingen te Okna op 26 Jnni sterk overdreven zijn. Alles bepaalde zich tot het plunderen van twee aan Israëlieten behoorende winkels door een gering aantal perso nen, die door de politie en de bevolking zelve gevat zijn. Uit Alexandria wordt gemeld dat Donderdag een Montenegrin een revolver op den khedive aanlegde, terwijl deze door de stad reed. De man werd gevat vóórdat hij zijn wapen kon lossen. Hij verklaarde zich vergist te hebben; zijn doel was Arabi-pacha dood te schieten. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 8 Juli. De sultan heeft het ministeriëele voorstel tot benoeming van een gedelegeerde ter conferentie verworpen. Hij ontbood Vrijdag de tolken der verschillende ambassadeurs en deelde hun mede dat hij eene depeche van Der- wisch-paeha ontvangen had, waarin gemeld wordt dat sir Beauchamp Seymour hem (Derwisch) zijne tevredenheid betuigde over de houding der overhe den; hij erkende dat de arbeid aan de versterkings- werken gestaakt was en de overheden geen plan hadden om de haven van Alexandrië af te sluiten. ALEXANDRIE, 9 Juli. De sultan hoeit gisteren aan Arabi-pacha het bepaalde bevel gezonden om naar Konstantinopel to gaan, maar Arabi-pacha weigert. (Zeven uren 's avonds.) Van de stoomboot „Tanjore" heeft men hedennamiddag Egyptische soldaten bespeurd, die kuilen groeven en kogels van het eene fort naar het andere brachten. Do hee- ren Colorius en Cartwright, benevens het personeel van het consulaat, hebben zich aan boord van de „Tanjore" begeven. (Elf uren 's avonds). Alle leden van do con sulaten bevinden zich thans aan boord van de sche pen. Cartwright heeft aan de consuls-generaal de volgende nota gezonden: „Ik heb de eer n te be richten dat het wenschelijk ware uwe landgenooten te waarschuwen Alexandrië te verlaten en zich aan boord van eenige der schepen in de haven te be geven, binnen vier en twintig uren na ontvangst van deze waarschuwing." Bij een door de schepen godane verkenning is gebleken dat het bewapenen van de forten bij den ingang der haven met zwaar geschut steeds wordt voortgezet. Dientengevolge is admiraal Seymour thans bezig met het opstellen van een proclamatie, waarin hij de Egyptische overheden van trouwbreuk beschuldigt, de overgave van al de forten binnen twaalf uren eischt, en verklaart, in geval van weigering, ze na verloop van vioc en twintig uren te zullen beschieten. De Engelsche kanonneerboot „Condor" heeft buiten de haven post gevat, om den ingaDg er van te beschermen. Seymour is aan boord van de „Invincible" gegaaü, en deze begeeft zich naar de buitenhaven, om nabij het pantserschip „Monarch" te ankereD. TUNIS, 8 Juli. Mohammed Khorin-Khaznader, eersto minister van den bey, 19 door eene ernstige ongesteldheid aangetast. MALTA, 9 Jali. Drie pautserschepen, aanboord hebbende twee bataljons infanterie, een compagnie genie en artillerietrein, twintig kanonnen, bonevens een transportschip met 2000 ton steenkolen en ma terieel, zijn gisteravond naar Simassol vertrokken. KONSTANTINOPEL, 9 Juli. De tegen heden belegde zitting der conferentie is uitgesteld. Men gelooft dat officieuze onderhandelingen gevoerd worden om met de Porte tot eene schikking te komen, in weerwil van hare weigering om aan de con ferentie deel te nemen. Het heeft nogal bevreem ding gewekt dat generaal Wallace, gezant der Unie, heden bij den sultan ontboden is geworden. "Wallace heeft met lord Dufferin, gezant van En geland, verscheidene bijeenkomsten gehad, dio lang duurden. In een circulaire van Saïd-pacha wordt ge constateerd dat de commissie, belast mot het on derzoek naar de ongeregeldheden te Alexandrië, hare taak met den meesten spoed en met onpar tijdigheid volbrengt; dat de khedive de geruchten betreffende wapeningen ongegrond verklaart; dat Ragheb-pacha, zijn eerste minister, de bevelhebbers der eskaders gemachtigd heeft elk schip met ge schut aan boord aan te houden en dat admiraal Seymour hierdoor tevreden is gesteld. LONDEN, 8 Juli. De zomermanoeuvres der troe pen te Aldershott zijn afgezegd. LONDEN, 10 Juli. De „Standard" verneemt dat de reserve van het leger is opgeroepen om heden onder de wapenen te komen. LEIDEN, ÏO Juli. Men kan thans over het algemeen genomen goed weder blijven verwachten, hetwelk nu en dan wel eens door een regenbui zal worden afgewisseld. De verwachting voor morgen is: Zuid-westelijke wind, over het algemeen goed weder, du en dan regen. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 19 Juni tot 8 Juli 11. te 's-Gravenhago ge houden, zijn, naar orde der eindraoglijst, de vol gende heeren toegelaten L. R. Priester Jr. (D), F. De Greve (D), E. Kamp (D), A. J. H. W. baron Van Heeckeren (D), E. Meertens (D), A. W. Glazener (D), F. H. D. H Von Ende (D), A. Van "Wetering (D), D. F. W. Van Rees (D), A. J. G. A. Wiemans (D), J. S. A. Van Dissel (L), J. K. Rensen (D), J. A. Van der Breggen (D), D. A. J. B. De Graaf (D), J. Dunne- wold (D), J. Einthoven (D), mr. L. A. G. "W. Neumann (D), S. H. Schaank (D), J. R. Stuurman (D), W. D. Helderman (D), J. Van Hengel (D), mr. C. W. Margadant (D), J. B. De Scheemaker (D), C. G. G. Vermeer (D), G. F. Van Wijk (L), R. L. Martens (D), mr. D. J. L. Schumm (D) G. W. Beeger (Kr), mr. M. M. Rosman (D), C. j' Smulders (D), D. Tollenaar (D), mr. W. F. L. Gericke (D), J. H. Poelman (L), P. F. Abell (D), J. Dijkstra (D), C. J. Hasselman (D), P. J. M. Meyboom (D), G. C. D. Neumann (D), C. W. A. Van Rinsum (D), G. F. Soeters (Kr), F. Van der Dussen (D), mr. A. F. Lens (D), A. P. Stoorvogel (D), H. J. Engel (D), J. F. Hoedt (D), mr. H. Eadior (D), mr. F. J. E. A. Bade (D), mr. J. Lou don (D), mr. G. W. Altheer (D), R. N. G. M. Biir (D), mr. J. E. De Sturler (D), mr. J. M. G. D. baron Van Slingelandt (D). De letters D (Delft) en L (Leiden), achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan bij welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen, terwijl de letters Ivr aanduideD, dat de candidaat de lessen gevolgd heeft door Delftsche en Leidsche docenten aan de Hde afdeeling der krijgsschool te's Graven hago gegeven. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. Crooy, mej. A. Gerrit, v. d. Putte, mevr. M. v. d. Brink, H. Kroft, Van Medenbach de Rooi, A. G. M. Van Mens, Patten, J. P. Staalleberg, Amsterdam; wed. Hofwegen, Burgerveen; H. Van Welkens, G. Heuberts, VGravenbage; H. Paules, Haarlemmevr. A. Harteveld, HilversumC. Hooge- vorst, Lageland; L. Van Verseveld, Lochem; T.j Honbolt, Naarden; Hensbergen, Noordwijk; A. Ruijgrok, Noord wij kerhoutA. Van Nederburgh Rijnsburg; P. Gabes, Smilde; D. M. Koster, Sneek; wed. d. Ruiter, Utrecht; E. L. Tenckinck, Valken burg; J. Sikkenk, niet vermeld. Briefkaarten: Emma Jaeger, Amsterdam mej. A. La Lou, LeidenNeeltjff Van Tricht, P. Bernard, 's-Gravenhage. Men ecbrijft ons uit Den Helder De verschil-^ lende stoomschepen, welke door de ijverige zorgen va:1 den vice-admiraal Do Haes op het gerucht van heJ vergaan van de „Adder" ter opsporing naar ze* waren gezondeD, komen af en aan met klein wrak hout, van genoemden monitor afkomstig, terug, ter

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2