LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Dinsdag 11 Juli. 1882. Avond-editie. i\°. 6870. A PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fraoeo per post.1.40. Afzooderl\jke Nommers.0.05. Ofliciëele Kennisgevingen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—C regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hel incaesee* ren builen de stad wordt/0.10 berekend. SPOEDEI9CIIEWI». Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden, op Dinsdag 11 Juli 1882, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: i*. Benoeming van drie Bestuurders van het Stedelijk Werkhuis. (121) 2°. Idem van een derde onderwijzeres aan de school 4de klasse n°. 1. (119) 3°. Voordracht tot aankoop van drie perceelen bij het schoollokaal op het Pieterskerkhof. (113, 115 en 130) LEIDEV, ÏO Juli. Bestuurderen van het Stedelijk Werkhuis dragen den gemeenteraad de volgende dubbeltallen voor ter vervanging van de bestuursleden buiten den gemeenteraad, die den lsten Juli moeten aftroden: 1°. D. A. Schretlen en A. G. Hessels, 2*. J. Yan Heukelom Jr. en S. B. Tos, en 3°. C. J. Leem bruggen en J. Zaalberg JCz. De heeren Schretlen» Yan Heukelom en Leembruggen treden af, doch zijn opnieuw benoembaar. Ter benoeming eener derde onderwijzeres aan de openbare school der 4de kl. N°. 1 op een jaar wedde van f 550 is de volgende voordracht opge maakt: mej. C. Yan der Harst, kweekelinge alhier mej. A. M. Middelkoop, kweekelinge te Oegstgeest, en mej. E. G. Lemstra Van Beusekom, onderwijzere» te Benschop. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 15den Juli a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren be zorgd zijn. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (13,488) f 6990.125, bagage (16 ton) f 112.40, bestel-, ijl- en vrachtgoederen ■(1189 toa) 1387.32, levende dieren en rijtaigen f 166.. Totale ontvangst f 8,655.84s. Totale ■ontvangst van af 1 Januari 1882/51,169.17, tegen f 53,999.54 in 1881, zijnde per dagkilomoter f 7.85, tegen f 8^8. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 31, f 16.00, 3.40 en 1.70; de laagste f 31, 16.G0, /3.00 «n f 1.65. Voor het examen van onderwijzer is toege laten de heer C. J. Kieviet, van Haarlemmermeer. De Koning heeft -een gouden eerepenniüg beschikbaar gesteld voor de aanstaande tentoon stelling van pluimgedierte te 's-Hage. De heer Volck te Utrecht meldt ons: Blijkens een telegram van dr- Maarits Snellen, chef der Nederiandsche NoordpGol-expeditie, is het stoomschip „Varna" den 8sten Juli te Bergen in Noorwegen aangekomen. Aan boord was alles wel. Over twee dagen dacht meo Drontheim te bereiken, om aldaar het poolhuis in te nemen. Het vermoeden dat de Hollandsche rammonitor „de Adder" op onze kast zou zijn vergaan, heeft zich helaas bevestigd. De bemanning, den ét&é- majer medegerekend, telde ruim 64 koppen. De lijken zijn reeds gevonden van den machinist Dalmeyer, den constabel Scholtze, den milicien vuur- stokor Wageuaar, den matroos 2de kl. Kramer, den matroos 3de kl. Theeuwis, den lichtmatroos Buyten en den marinier 3de kl. Caspers. Er zijn premiën uitgeloofd voor het vinden van de overige lijken. De „Adder" is het laatst gezien op Woensdag-avond te zes uren bij Scheveningen door een naar IJmuiden bestemd schip en den dag te voren vóór Katwijk, gaande in zuid waar tsche richting. Er was toen een sterke wind met korte zee. Men vermoedt dat wegens het onstuimige weder de terugtocht naar IJmuiden was ondernomen, even wel met den zoo treurigen afloop. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat schipper Krijnen van den loodskotter No. 6 heeft opgevischt en aldaar aangebracht een reddingboei, waarop geschilderd staat Zr. Ms. Monitor „Adder"; ook dreven in de nabijheid eonige stukken hout. Bij Kamperduin zijn zwemgordels en eenig wrakhout aan het strand gedreven. De loods-tran8portstoomboot „Frans Naerebout" en de sleepboot „Hercules" zijn naar zee gestoomd. Uit IJmuiden seint men dat door de loodsboot is gevischt in zee, dwars van Egmond, het lijk van een marinier, voorzien van een zwemgordel. De sleepboot „Simson" is met een zeeofficier vertrokken ter opsporing. Te Egmond aan Zee zijn aangespoeld ongeveer twintig ongemerkte zwemgordels, een mahoniehouten gedraaide poot van een pijltoestel voor een kompas, benevens eenig los houtwerk. Alles waR niet lang in zee geweest. Yanwege het ministerie van marine is last ge geven tot spoedige uitzending van booten in de Noordzee ter opsporing van den vermisten bodem, of het instellen van een onderzoek naar de al of niet verongelukten. Uit Hellevoetsluis meldt men dat de uitgezonden 6toombarkas is teruggekeerd, maar geene bijzon derheden medebracht. Aan boord van het wacht schip aldaar bevinden zich twee kwartiermeesters, een ziekenoppasser en zeven matrozen, behoorende tot de bemanning van de „Adder", aan wie last was gegeven zich aldaar aan boord te melden. Zij hebben hunne betrekkingen in kennis gesteld met hun behoud. Zeker weet men dat er twee machinist- leerÜDgen, de schipper en de scheepskok van deze plaats aan boord waren. Uit de omstandigheid dat het lijk van den loods Duinkor voorzien was van een zwemboei, moet men volgens de Amst. Crt. opmaken dat het schip in nood is geweest en de opvarenden zich door zwemmen hebben pogen t© redden. De „Adder" behoort tot die vaartuigen voor bin nenwateren en de kust, welke niet veel storm of zee kunnen verdragen. Het kan dus zijn dat het schip, hoewel het Woensdag niet zulk een hooge of onstuimige zee is geweest, niettemin vol is ge- loopen en gezonken; ook kan aan aanvaring wor den gedacht, maar in ieder geval moet het gevaar zeer plotseling zijn opgekomen, daar de comman dant anders den monitor wel onmiddellijk met alle kracht op het land zou hebben gestuurd, in wolk geval de opvarenden ten minste gered zouden zijn. De bemanning van Zr. Ms. rammonitor „Adder" bestaat uit: E. Simon Van der Aa, luit. ter zee lste kl. commandant; M. Smits, luit. ter zee 2de kl. lste officier; G. Borel, luit. ter zee 2de kl.C. Jonck- heer, idem; E. Van Yoorthuysen, idem; A. Lofvers, offic. van gez. 2de kl.; W. F. Klompé, offic. van admin. 2de kl.; M. Yan der Werf, schipper; J. H. F. Van Balkum, bootsmansmaatF. G. Schultze, 2de 6tuurman; H. Scholtz, konstabel v. c.G. H. Hirs, 2de timmerman; D. Yan Brederode, botteliers- maat; J. G. Lint velt, 2de schrijver; C. R. Seeger, hofmeester; L. Yan Rijswijk, scheepskok; J. F. A. Yan der Hust, koksmaat; J. C. E. Meijer, schoen maker; H. D. Jansen, matroos lste kl.J. D. Davids, id. 2de kl.; L. Kremer, id. 2de kl.; J. De Maat, matroos 3de kl.; J. Reiziger, id.; H. Roel- ker, id.; J. Jutte, id; C. L. Theeuwis id.; P. J. J. L. De Royter, idK. Patijn id. A. W. A. Van Driel, id; P. Yan de Yelde, lichtmatroosH. Mod derman, idC. Buyssen, idJ. C. Baartmans, ma chinist lste kl.; J. P. Hoist, machinist 2de kl.; J. Dalmeijer, id.; H. G. Meuldijk, machinistleer ling lste kl.; W. C. Harinck. id.; P. J. Bridge, id.; L. Overstrijd, id.; J. Van Rijsbergen, milicien- vuursteker; F. Ham, idem; K. F. Bouquet, id; G. Wagenaar, idem; J. Ridmeester, idem; C. L. Beversluis, idem; J. Van den Berg, idem; J. Th. Van der Sprong, idem; J. J. Christianie, vnur6to- ker lste kl.; J. Hanenberg, idem 2de kl.; J.G.J. Van den Berg, korporaal der mariniers; H. D. Yan der Pluym, tamboer 3de kl.; L. Jacobs, ma rinier lste kl.W. Ackerman, id.; J. Smediüg, idem 2de kl.; H. Van Bronswijk, H, Riemere,id.; idemJ. B. Merk, idemJ. Lennings, idem 3de kl. F. J. Michels, idem.; J. W. Caspers, idem.; J. Schieveen, idem; P. Jager, idem; G. A. Yan Oerlee, idem. Een nader telegrafisch bericht deelt ons nader mede: Nog zijn aangebracht de lijken van den lnït. Jonckheer en den matroos Reisiger. In den jaszak van luit. Jonckheer is gevonden een wacht-aanteekeDing met potlood geschreven als volgt: Passeeren tien uren de Peers, staren koers magnetisch Z-W. Koppelen de roerstoombeweging af; brengen de brug in de tentsjorren den toren vast met kleedenzetten alles zeevastwater bij de pomp. Trachten te zes uren te draaien om IJmuiden te bereiken, doch het schip weigert herhaardelijk met schroeven. Sturen daarop Zuid ten Oost om minder water over te nemen. Zie verder de laatste berichteti.) Tegen het einde van Aug. zal te Maastricht eene internationale tentoonstelling van alle voort brengselen van tuinbouw en tuinbouwgereedschap- pen gehouden wordeD. Het dezer dagen verschenen programma bevat 104 rubrieken, waarover de wed strijd loopen zal en waarvoor 215 zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd. Men heeft reeds toezegging van belangrijke toezendingen uit het buitenland. Onder bevel van den kapt. der inf. E. Greve zal den 22sten dezer van Harderwijk vertrekken een detachement 6uppletie-troepen, sterk 40 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Ned.-Indië, aan boord van het stoomschip „Prins Alexander." Tot medegeleide van dit transport is aangewezen de lste luitenant der cavalerie J. C. Yan Alphen. Het stoomschip „P. Caland" vertrok Zater dag van Rotterdam naar Nieuw-York de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok dien dag van Padang. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. 8. niet plaats hebbon. Gemengd Nieuws, De dag van gisteren was als gewoon lijk rijk aan personen die zich om geen drankwet bekommeren. Dat was ook het geval met een schipper, die omstreeks halfvier op de Hoogewoerd aan het ruzie maken was, en wel zóó dat de hulp van eenige agenten noodig wa9. In het Gangetje begon hij echter weer op te spelen, waarom Je politie er geen bezwaar in zag hem in te rekenen. Eerst moest men echter zijne vrouw, gekomen om haar gemaal die steeds de leuning van de brag omklemd hield, aan de hand der politie te ont rukken, met geweld van hem verwijderen. Daarna werd hij geboeid weggebracht, of liever gezegd gedragen, daar hij telkens ging liggen, zoodat mon hem eindelijk maar opnam en zoo ter bestemder plaatse bracht. Dienzelfden dag cm halfzeven werd een dronken persoon langs Steenschuur, Langebrug en Wolsteog onder geleide van honderden „belangstellenden" naar het politiebureel vervoerd. Op de anders zoo rustige Doezastraat was giste ren mede een tooneel te zien, waar Bachus een

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1