bij de Spaarbanken steeds klimmen. De wensch •ran do „Signal", aan wie dit bericht is ontleend, dat gelijke verandering in de Tolkegebrniken ook elders mocht worden waargenomen, schijnt omtrent Xederland vervuld te sollen worden. Immers ook lier is sedert de drankwet in werking trad oven eens aanmerkelijke vermindering in de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd op te merken en ook de Spaarbanken, met name die van het Kijk, winnen bij voortdnriDg in inbreng. (ff. C.) Een brievenbesteller, H. H. E., te De Joure, tbans ontslagen, is wegens diefstal van gel den, minstens f 22, uit bet postkantoor aldaar, door de arr.-rechtb. tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Op een regenachtigen dag zag iemand «en vriend van hem vóór zich gaan met een fraaie zjjden parapluie onder den arm. Sohertsend trok hij de paraplnie weg met de woorden: „mag ik zoo vrij zijn"De ander zag om en bleek nn een vreemde te zijn. De eerste wilde zijn excuus maken, maar vóór hij nog een woord gezegd had, sprak de heer met de parapluie: „o, is het de uweneem me niet kwalijk", en hij sloeg snel eene zgstraat in. Blijkbaar was het zijn parapluie ook niet. Dezer dagen meldde de telegraaf dat de khédive ongesteld was. Ofschoon in dit geval misschien niet in 't minst aan misdaad behoeft ge dacht te worden, is het toch niet onmogelijk dat deze ongesteldheid veroorzaakt werd door vergif, hetwelk ook in Egypte vaak eene rol speelt wan neer het geldt een vijand uit don weg te ruimen. Men verzekert dat in Egypte voor dergelijke doel einden vroeger in het bijzonder gebruikelijk was diamantpoeder, hetwelk men nit Amsterdam betrekt tegen don prijs van omstreeks f 2500 per ons, en waarvan niet heel lang geleden alle voorname fa- miliën des lands steeds zekere hoeveelheid in voor raad hadden. Niet zoodra is dit poeder, in koffie gemengd, opgedronken, of het begint zijne werking, verscheurt en vernielt do bloedvaten en ingewanden en het slachtoffer bezwijkt na een dagenlangen, pijnlijken doodstrijd. Te Londen hebben twee vrouwen eene geregelde bokspartij gehouden, louter omdat ieder van haar beweerde de Btorkate te zijn. Er waren vele toeschouwers. Overeengekomen was, dat zij elkaar niet bij de haren zouden trekken, niet schop pen en niet krabben: een eerlijk vuistgevecht. Na oorringen, haarpennen en vingerringen te hebben afgelegd, schudden zij elkaar op gebruikelijke wijze de hand en het gevecht begon. Bij den eersten gang kregen zij elkander reeds bij de haren; maar ove rigens ging alles ordelijk toe. Bij den negenden hadden beiden elkaar een blanw oog toegebracht en beider gelaat was bedekt met builen. Toen aan eene van beiden de zege was toegekend, vroeg zij aan de andere, of zij nu niet erkennen moest dat zij de sterkste was in het boksen. Die verklaring werd gereedelijk afgelegd en daarmede eindigde het wal gelijk tooneel. Te Dublin werd op het Sevilla-plein een man doodgeschoten; het was een werkmaD, John Kenny; men denkt dat hij de politie in kennis stelde van de bewegingen van de Fenians en ten gevolge daarvan als slachtoffer viel van hun WTaak. De baron Santaoroce, directeur van de bank van Tarente, heeft zich aan het Btation te Napels doodgeschoten. De redenen van den zelf moord zijn nog onbekend. Eenige dagen geleden reed de P aus al s gewoonlijk in de tuinen van het Vaticaan. De koet sier hoorde een schot vallen, werd doodelijk bang en „Help, moord!" roepende, maakte hij rechtsom keert naar het paleis. De wacht ging de tainen door zoeken en keerde terug meteen doode kat. In een nabnrigen wijngaard had een man een kat doodgeschoten, die jonge konijnen roofde. Do notaris Amouroux van Perpignan is op den loop gegaan, een passief van verscheiden millioenen achterlatende. Men denkt dat hij naar Geneve is gevlucht. Het uithangbord eener somnambule te Parijs is door een spotvogel gestolen, die er de mededeeliog voor in de plaats heeft gelaten, dat, naar zijn meening, de somnambule wel zal weten, waar zij haar bord kan terugbekomen. Luidens de IJslandsche courant „Isa- fold" heeft er van 24 April tot 4 Mei jl. bijna voortdurend in het zuidelijk gedeelte van IJsland een geduchte zandstorm geheerscht. De temperatuur daalde tot 6° a 9° beneden' nul, en de lucht was zóó gevuld met droog en scherp zand dat men op eenigen afstand niets kon zien, en de zon, ofschoon do hemel onbewolkt was, slechts zelden kon door dringen. De rivieren en beken waren binnen weinige uren met een ijskorst bekleed. Er viel voor de inwonerB niet te denken aan het Terlaten van hnnne woningen; die geen beschuttend dak hoven zich had, bevroor. Daarbij drong het fijne zand door alle reten der woningen, en vermengde zich met de spijzen en dranken. Bij elke inademing ge raakte het zand in de longen van menschen en dieren. Ongeveer 2000 schapen en nagenoeg even veel paarden zijn de slachtoffers daarvan geworden. BUITENLAND. Frankrijk. Sedert 1850 ongeveer bestaat er te Morris en Zerizer, niet ver van Bóne, in Algiers, eene kolonie van Doopsgezinden, nit Lotharingen afkomstig. Ze leefden naar de onde gewoonten, afgezonderd van de buitenwereld, matig en ijverig, huwden slechts onder elkander en waren zelf hnn eigen priester. Alleen bij buitengewone gelegenheden, bij trouwen of begraven, riepen zij de hnlp in van den predikant Meyer, van Bóne. Deze doopte ook hunne kinderen, als zij aan het Avondmaal zouden deel nemen. Doch verder strekten zich zijne bemoeiingen met de aartsvaderlijke gemeente niet nit. - Deze toe stand bleef voortduren totdat het tweede geslacht opgewassen en het vroegere ten grave gedaald was. Met het uitsterven dier „patriarchen" werd behoefte aan nadere aansloiting aan de Protestantsche Kerk steeds levendiger gevoeld. Ds. Meyer werd aange zocht over te komen om al hnnne kinderen te doopen. In de Pinksterweek is hij derwaarts gereisd en heeft, door den doop aan de veertien kinderen van vijf maanden tot zestien jaar, toe te dienen, de geheele Doopsgezinde kolonie in den schoot der Hervormde Kerk opgenomen. Het oefeaings-eskader der Middellandsche Zee, bestaande nit de eerste-klasse-pantserschepen, „Col bert", Trident", „Friedland", „Marengo", „Océan" en „Kedontable", heeft met het adviesjacht „Desaix", naar men nit Marseille meldt, bevel gekregen om onverwijld naar Bóne te vertrekken en van daar langs de kust van Tunis en Tripoli te kruisen, ten einde voor het geval zijne tegenwoordigheid in de Egyptische wateren noodig mocht worden, bij de hand te zijn. Volgens een later bericht is het eska der ook Maandag vertrokken. - De viceadmiraal Krantz zal het bevel over de geheele Fransche zeemacht in de Egyptische wateren aanvaarden. - Transportschepen, welke tusschen de 15,000 en 20,000 man kunnen vervoeren, liggen in de haven van Tonlon gereed. - Do „Héroïne" en de „Re vanche" zullen worden uitgerust, om zich voorts bij het oefeniDgs-eskader te voegen. Te Parijs is aangekomen de schatrijke Ameri kaan Vanderbilt; zijn vermogen wordt op 21 mil liard fr. geschat. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis heeft de minister Dilke, den heer Gross beantwoordende, gisteren gezegd dat admiraal Seymour betreffende de wapening van de forten te Alexandrië nieuwe instrnctiën ontvangen had, die voor elke gebeurtelijkheid voldoende waren. De heer Bonrke zou heden aan de regeering vra gen, of zij voornemens is een krediet voor oorlogs- toebereidBen aan te vragen. De heer Gladstone heeft voorgesteld met de artikelsgewijze behande ling van de wet op de achterstallige pacht een aanvang te maken. Het conservatieve lid Chaplin stelde de verwerping der wet voor, omdat zij belastingen voor doeleinden oplegt, die geschikt zijn om de Iersche natie te demoraliseeren. Het debat werd ten slotte tot heden verdaagd. De heer Gladstone zeide, den heer North- cote antwoordende, dat de regeering gedurende deze zitting van het Huis geen berichten uit Alexandrië had ontvangen, die het publiek zouden kunnen verontrusten. Het gerucht liep te Londen dat een complot om den kardinaal van Dublin, Mc. Cabe, to ver moorden, ontdekt is. Men zegt dat de kardinaal reeds weken geleden een waarschuwing ontving. nervpte- Uit Alexandrië wordt gemeld dat er volstrekt geen grond is voor hot gerucht, dat admiraal Sey mour reeds de staking van de militaire werken aan de haven zou geëischt hebben. Evenwel heeft hij ten gevolge van een gerucht, dat men schepen met steenen zou laten zinken om den ingang van de haven te versperren, aan de Egyptische overheid verklaard dat hij zulk eene poging ah eene daad van vijandigheid zou beschouwen. OndertusBchen worden de militaire toebereidselen door de Egyp- tenaren met ijver voortgezet. Over land worden Bek groote transporten van levensmiddelen en ammunitie Bij naar de versterkte punten van de kust gezonden. tre( De Egyptische antoriteiten echter ontkennen, in CT1; antwoord op de opmerkingen van Seymonr, dat zij ^0, plan hebben den ingang der haven te versperren. Het garnizoen van Alexandrië is in de laatste dagen Bci met 2000 man vermeerderd door versterkingen uit Abonkir en Damiette. Men beslnit daaruit dat het tin thans 7- a 8-duizend man bedraagt. v6 Voor Alexandrië liggen thans 32 oorlogssche- y( pen: 14 Engelsche, 6 Fransche, 3 Amerikaansche, va 2 Pruisische, 2 Grieksche, en verder één derltali- aansche, Oostenrijksche, Duitsche, Nederlandsche en Spaan sche marine. Telegrammen. PARIJS, 5 Juli. In de couloirs werd verzekerd dat er te Brest een concentratie van oorlogsschepen Ol zou plaats hebben, ten einde een eskader voor het di Kanaal bijeen te brengen, dat onder bevel van ge- o< neraal Thomasset en twee vice-admiraals zal ge plaatst worden. d ST.-PETERSBURG, 5 Juli. (K. N.) De brand in het Arcadia-theater brak onmiddellijk na de repe- 1' titie tegen twee uren nit, terwijl het geheele perso- neel te middageten was. Na weinige seconden vormde 1 het gansche, door de hitte droge houten gebouw ii één groote vnnrzee. Blassching was geheel onmoge- 1 lijk; spoedig werden ook andere gebonwen en eta- 1 blissementen aangetast; het restanratiegehonw, het palmenhnis, het open zomertheater, de gasfabriek, het theepaviljoen en ook het op ongeveer honderd 1 pas gelegen muziekpaviljoen werden evenals het pauwenhnis verwoest. De brandweer moest alle pogingen tot blnsschen opgeven en kon alleen trach- 1 ten de omliggende villa's te behoeden, wat haar 1 ook gelukte. Een woonhuis dat nog in den kring der Arcadia-gebouwen lag, brandde echter ook af. Het verlies wordt op 400,000 roebels geschatalleen de wintertuin en de restaurant waren verzekerd, de eerste tegen 35,000, de tweede tegen 45,000 roebel8. De pachter der Arcadia-etablissementen verloor alles. Volgens een gerucht heeft men aan een brandstichting te denken en moeten ook reeds twee personen gearresteerd zijn. Op dezelfde plaats waar het Arcadia-gehonw gestaan heeft, brandde in 1876 de beroemde inrichting van Isler af. Men- schenlevens zijn niet te betreuren; alleen werd een in de vuurzee gevallen beambte der brandweer met zware brandwonden bedekt, er nit gehaald. LONDEN, 6 Jnli. De bladen melden dat de autori teiten in Britsoh-Indië bevel hebben gekregen een contingent Engelsche troepen, 1800 man sterk met drie batterijen, benevenB 5000 man inlandsche troe pen naar Egypte te zenden. Te Agra en Bombay wordt alles in gereedheid gebracht tot belegerings werken vereischt. Naar de „Times" verneemt, zal de admiraal Seymour, als een vervolg op de hem gezonden in strnctiën, heden bepaaldelijk aan de Egyptische re geering mededeelen, dat het oprichten van forten, het planten van kanonnen en andere verrichtingen welke als eene bedreiging der vloot moeten be schouwd worden, niet langer znllen geduld worden. Hij zal de onmiddellijke stakiüg van dergelijken arbeid eischen. In geval van weigering zullen de for ten van Alexandrië onverwijld plat geschoten worden. Hetzelfde blad wil weten dat de conferentie gisteren besloten heeft den sultan nit te noodigen, om in Egypte te interveniëeren op de grondslagen waarover de ambassadeurs het eens geworden zijn. leidkn, e Juli. Volgens het weerbericht van hedenmorgen te acht uren regende het te Groningen en te Amsterdam, was de lacht zwaar bewolkt te Delfzijl, Helder, Utrecht en Vlissingen, en betrokken te Maastricht. - De verwachting voor morgen iszuidwestelijke wind, buiig, regenachtig weer. Er heeft hier een eigenaardige huwelijksvol trekking plaats gehad. Bruid en bruigom namelijk waren beiden doofstom en met hen nog zes per sonen, die bij de plechtigheid op het stadhuis tegen woordig waren. De bruid was hier woonachtig, naaister van beroep en van 41-jarigen leeftijd, d. i. twee jaar jonger dan haar bruidegom, die onder Aarlanderveen woont en de vakken van kleermaker en barbier uitoefent. Het huwelijk werd kerkelijk ingezegend in de Zaal Noordeinde alhier door de. De Wolff, wiens toespraak voor de jonggehuwden in hnnne vingertaai werd duidelijk gemaakt of „vertolkt" door den aan hot Gereformeerde Wees huis geëmployeerden J. Spijker, bij de knapen aldaar

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2