LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6867. Vrijdag 7 Juli. A0. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per posU1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADYEKTENTÏE*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offlciëele Kennisgevingen. ICnUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den l lden April 1827 Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren •p het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den llden Juli aanstaande, 's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zyn in de jaren 1848 tot 1856 ingesloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben; 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregen', alsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 1 5®. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot de nacht-of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot I vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteit? besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad n°. 42voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester.^ 6 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. LEIttKN, 6 Juli. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: de heeren T. E. Frijlinck, geb. te Lith, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Onderzoekingen over veneuze stuwing in de nier"; - de heer J. W. Blanken, geb. te Leiden, -tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Verslag der Chirurgische Kliniek aan de Leidsche hoogeschool, gedurende den academi- schen cursus 18801881"; - en de heer A. C. Van Rijn Van Alkemade, geb. te Utrecht, tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proef schrift, get.: „Over de elliptische polarisatie bij de terugkaatsing van het licht, door doorschijnende middenstoffen." Bij de overgangs-examens aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes alhier werden de 6 leerlin gen der éde en de 14 leerlingen der 3de klasse allen zonder herexamen tot een hoogere klasse bevorderd. Van de 14 leerlingen der 2do klasse werden 10 onvoorwaardelijk en 3 voorwaardelijk tot de 3de kl. bevorderd, terwijl één leerlmg niet kon overgaan. Van de 27 leerlingen der lste klasse werden 24 onvoorwaardelijk en 3 voorwaardelijk tot de 2de klasse bevorderd. Naar men ons verzoekt mee te deelen, zijn onder de leerlingen, welke in ons nommer van gisteren niet vermeld staan als bevorderd van de 3de naar de 4de klasse der H. B. S., drie leerlingen die verhinderd waren aan het overgangs-examen deel te nemen, daar zij op dat tijdstip tot het doen van examen voor adelborst of cadet aan de Konink lijke Militaire Academie afwezig waren, en wel de leerlingen Logger, De Jong en Van Weeren. Deze zullen nu bij het einde der vacantie, alsnog tot de 4de klasse willende overgaan, aan het examen daar toe worden onderworpen. Door het gemeentebestuur van Katwijk is besloten des Woensdags van elke week gratis ge legenheid te geven voor in- of herinenting. Wij vestigen er de aandacht op dat uiterlijk tot Dinsdag 11 dezer, 's middags 12 uren, de ge legenheid is opengesteld voor de inschrijvingen op J de 3-pcts-geldleening der Nederlandsch-Indische Spoorweg-Maatschappij, aan de kantoren van de Maatschappij te 's-Gravenhage en van de heeren H. Oijens Zonen en Wurfbain Zoon te Am sterdam, alwaar de prospectussen met nota van toelichting zijn te verkrijgen. De Prins van Oranje ontving gistoren ten zijnen paleize den broeder van don overleden ge schiedschrijver, don heer Th. Motley en echtgenoote, die sedert eenige dagen zich in de residentie op houden. De heeren C. Pels Rijcken te Arnhem en W. Visser te Utrecht zijn benoemd tot directeuren van de Oosterspoorwog-Maatschappij, die de konink lijke goedkeuring op de akte van oprichting heeft bekomen. Het diner, dat in het Badhuis te Scheveningen door den Commissaris des Konings en de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland gehouden is, was door de leden der Staten aan den Commissaris des Konings aangeboden - en niet, zooals eerst ge meld werd, door den laatste aan de Staten. Op Woensdag 9 Augnetns a. 8. zal vanwege den minister van waterstaat en onder zijne goed keuring, in een der lokalen van zijn departement te 's-Gravenhage, worden aanbesteed: het maken van de grondwerken, de kunstwerken, den boven bouw, de overgangs- en eenige andere werken voor het gedeelte Stavoren-Sneek van den spoorweg Sta voren-Leeuwarden. Bedrag der begrooting ƒ1,130,800. De leden der Noordpool-expeditie, die gis teren met de „Varna" van Amsterdam naar Dick- sonshaven vertrokken zijn, hebben van den heer F. J. Von Kolkow te Groningen een 50-tal groote photographieplaten met het noodigo er hij ten ge schenke ontvangen, om daarmede gedurende hun verblijf in het verre Noorden photographieën van het noorderlicht te kunnen maken en andere be langrijke opnamen te kunnen doen. Deze platen, door den heer Von Kolkow expresselijk voor dit doel vervaardigd, kunnen jaren lang onveranderd bewaard blijven, totdat men ze voor opnamen noodig heeft. Ze zijn zoo gevoelig dat er maar één klein gedeelte eener seconde noodig is om een photo- graphisch beeld te verkrijgen. Do hoer Ekama, doctorandus, lid der expeditie, zal de opnamen doen. Volgens de Middelb. Crt. liggen al de wets ontwerpen, benoodigd voor de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafrecht, aan het ministerie van justitie goreed. Het eerste daarvan, strekkende tot aanwijzing van de gestichten waar gevangenis straf 9n van die waar hechtenis wordt ondergaan, is, zooals men weet, reeds bij de Tweede Kamer ingediend en in de af deelingen „vrij algemeen" gunstig ontvangen. De indiening der overige wets ontwerpen aan den Raad van State wordt tot dus ver door de ministerieele crisis belet. Het stoomschip „Gelderland",'van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Aden. Gemengd N leu ws. Een kond bad om dezen tijd van het jaar is niet te versmaden, doch om op den laten avond geheel gekleed nog eeDS in het water te tuimelen, moet toch minder aangenaam zijn. Gister avond nl. om over tienen kon een wandelaar zeker niet meer den wal van het water onderscheiden, althans, bij de brug aan de Vrouwonsteeg viel hij in de Aalmarkt. Gelukkig waren er personen aan wezig om den drenkeling op het droge tebreDgen. Eenige rooiers, die juist met een bootje in de nabijheid wareD, begaven zich op het hulpgeroep naar de plaats des onheils en kwamen nog juist intijds om in zoover dienst te bewijzen dat zij de afgedreven pet aan den druipenden eigenaar konden ter hand stellen, die nu zijn weg naar huis vervolgde. Zekere C. Keyzer Azn., wonende aan den Ringdijk bij Nieuwemeer, is door den gemeente veldwachter A. v. d. Wateren te Haarlemmermeer, aangehouden als beschuldigd van verschillende dief stallen in die gemeente te hebben gepleegd. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De 4 hectaren tarwe, staande teHoofd- dorp, Sectie J. J., zijn gekocht door H. Granneman te Haarlemmermeer voor 819. Een vernuftig gebruik maakt zek ere L., groenteboer wonende aan de Uileboomen te 's-Hage, naar het Utr. Dbl. meldt, van postduiven. Als hij 's morgens met zijn vollen wagen groenten uitrijdt, soms naar het andere einde der stad, dan ligt er bij do frissche peentjes, groene salade en volle bloem kool een schijnbaar ledige mand. Komt hij bij een klant, die iets wil hebben dat hij niet of niet ge noeg hij zich heeft, dan schrijft hij het op een stukje papier, neemt een van de twee of drie duiven uit do mand, bevestigt daar zijne bestelling aan, geeft het lieve dier de vrijheid en binnen den kortst mo gelijken tijd is in de Snmatrastraat of in de buurt der Zeehelden, door zijne vrouw bezorgd wat er wezen moet. Een Hagenaar, de heer v. V., gisteroch tend op weg naar Eik en Duinen, met het voornemen om het graf van zijn echtgenoote te bezoeken, was nog véér zijn aankomst op de begraafplaats een lijk ten gevolge van een beroerte, welke hem nabij de Loosduin8che brug trof. Gisternacht is inbraak en diefstal ge pleegd in de villa in het Frederikspark te Haarlem, bewoond door den heer Prins. Verschillende zilveren voorwerpen en een paar kleedingstnkken zijn ver mist. Het is den agent Yan Blankonsteyn gelukt den dief onder Sassenheim te vatten. Hij was nog in het bezit van al 't gestolene en geeft voor ge naamd te zijn J. Yan Reenon, oud ongeveer 39 jaar. Te Utrecht is een 7-jarig knaapje,dat onder een neergelaten slagboom van den spoorweg was doorgekropen, door een trein aangereden en zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij eon uur later een lijk was. Volgons den Haagschen correspondent der „Arnh. Crt." is het dragen van gouden arm banden door heeren, eerst door eenige jeugdige Rot terdammers van goeden huizo (bereidwillig, als er iets Engelsch over te nemen is) in praktijk gebracht, ook in de hofstad sedert gernimen tijd in zekere kringen der hoogere aristocratie in zwang. Eenige jongelui met fortuin hebben een soort club gevormd, die de Mon-cher club genoemd wordt, waarvan de leden elkander altijd als „Mon cher" toespreken en als dictinctief een gouden armband dragen. Bij het afbreken van het Hotel Liath aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is gisteren een gedeelte van een binnenmuur, ter zwaartavan ongeveer 5000 K. G., omgevallen. Het ongeluk is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de balken, waarmede de muren aan elkaar waren bevestigd, niet zuiver meer waren. Twee sloopera en ean jon gen bekwamen kwetsurende eerstgenoemden wer den naar het Gasthuis vervoerd. De zeven herten, die voor den Koning uit Indië werden aangebracht per „Prins Alexander", zijn Maandag in de Soerensche bosschon losgelaten. De fancy-fair door Haagsehe dames op touw gezet ten voordeele der Russische Israëlieten, zal in Augustus worden gehouden. Tot de ontvangst der geschenken heeft zich eene commissie van da mes bereid verklaard. Door den kantonrechter te Oud-Beier land is een persoon, die zich bezig hield met waar zeggen, zoogenaamd kaartleggen, veroordeeld in eene geldboete van 6. In Engeland is gedurende denlaatsten tijd do opbrengst der belasting op sterke dranken afnemende. Daarentegen blijkt het verbruik van thee toenemende te zijn. Dat d9 volkszedelijkhoid hierbij wint, blijkt ook uit het feit dat de inlagen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1