LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 6865. Woensdag 5 Juli. A0. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Notnmers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7|w Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incsssee- ren bailen de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 4L Juli. Godurende de afgeloopen maand zijn per Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 35,606 personen met eene totaal-opbrengst van f 4704.07, zijnde ƒ18.23 per dag en per K.M. Sedert 1 Jan. 1882 zijn vervoerd 163,710 reizigers met eene totaal-opbrengst van f 21,284.25, zijnde f 13.70 per dag en per KM. Aan de te Baarn gehouden 10de algemeene Tergadering van de Yereeniging van gasfabrikanten -in Nederland werd door 45 leden deelgenomen. In do plaats van den heer J. A. Francois te Dordrecht ie, wegens diens verplichte aftreding, tot voorzitter gekozen de heer D. Van der Horst van Leiden. X)e algemeene vergadering zal het volgend jaar te Haarlem plaats hebben. De 2de luitenant-kwartiermeester M. H. Kroo- menburg van het 4de reg. inf. heeft aangevraagd «om overgeplaatst te worden bij het leger in Ned. Oost-Indië. Aan het dezer dagen verschenen verslag van •de elfde algemeene vergadering der Algemeene 'Nederlandsche Vrouwenvereenigïng „Tesselschade" •ontleenen wij het volgende: De ontvangsten en uitgaven der algemeene kas hadden bedragen f 1374.14 en van de fondskas de ontvangsten f 926,50 en de uitgaven f 100, zoodat er in kas was f 826.50, behalve de drie obligatiën 4 pet. Nederland a f 1000 ieder. Aan zuiver werk loon was uitbetaald f 17054.12^ of f 2817.19^ meer dan het vorige jaar. Werkloon en aangekochte goe deren samen kunnen, voor zoover de gegevens hier omtrent ingekomen zijn, op ruim f 30,000 geschat worden. De vereeniging telt 2457 leden en dona teurs, zijnde 257 meer dan het vorig jaar. De afdeeling Leiden telt 171 leden en donateurs met 18 dameswerksters. Naar verhouding tot het leden tal werd te 's-Hago het meeste werkloon uitbe taald, ofschoon op zich zelf de Amsterdamsche som de hoogste is. De afdeeling Leiden ie in goeden staat. Door het telken jare rondzenden van intoekenbiljetten groeit het ledental langzamerhand aan. De afdeeling legt zich bijzonder toe op het keurig net afwerken van alle artikelen, waardoor zeer goede werksters ge- vrormd worden. Het depot heeft eene verzameling goede modellen voor dames- en kindergoed. Leiden heeft veel bestellingen en weinig of geen klachten ■over de uitvoering, den te hoogen prijs of te lage ^berekening van werkloon. Gedurende het tienjarig bestaan der vereeniging hetwelk bij de opening der vergadering door de voorzitster van het hoofdbestuur mej. M. A. Hoff mann werd herdacht en waarbij zij tevens hulde bracht aan mej. Anna Wolterbeek, die den eersten stoot tot stichting der vereeniging gaf, en aan den ijver van mej. Henr. Nachenins, is het gehalte van het werk veel beter geworden. De prijsberekening moest altijd beneden het cijfer blijven, dat de ver eeniging als werkloon zou wenschen uit te betalen. De concurrentie met de fabriek en vooral met wees- fa aizen en naaischolen is in deze belemmerend. De vereeniging hoopt dat de bemiddelden er meer toe komen mogen, don billijken prijs voor het werk te willen betalen en het aan de minder vermo genden overlaten hun voordeel te doen met inrich tingen en gestichten, die, hunne werkkrachten voor niet hebbende, het keurigste werk ver beneden den prijs leveren kunnen. In Maart 1883 wordt het eerstvolgend examen in nuttige handwerken en in plaats van April, zooals eerst was bepaald, thans in October 1883 dat in kunst-naaldwerk afgenomen. De aftredenden leden van hot hoofdbestuur, mej. C. D. Rueb en mej. L. F. Wijnaendis, werden mot algemeene stemmen herkozen. Op het tweetal voor predikant bij de Doops gezinde gemeente te 's-Hage, waar ook dr. C. Sepp leeraar was, zijn geplaatst ds. S. De Waard te Westzaan en ds. A. W. Wijbrauds te Hoorn, waaruit later door do gemeente een keuze zal worden gedaan. De KoniDg en de Koningin zullen op bun voorgenomen reis naar Beieren vergezeld zijn van den adjudant baron Van Heerdt en den ordonnance- officier De Ranitz. Frenle Van Heemstra blijft tijdens de afwezigheid van HEL MM. met hot Prinsesje te Wildungen, waar ook jhr. Van Pabst Van Bingerden achterblijft. Aan den lord-mayor van Londen is door onzen KoniDg de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Dr. D. Lnbacb, geneeskundig inspecteur van Overijsel en Drente, vierde Zondag den dag, waarop hij vóór 40 jaren tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Talrijke blijken van hulde vielen hem ten deel. De gymnastiek en het gymnastiek onderwijs hebben veel aan hem te danken. De Nederlandsche turners zullen hem dan ook een stoffelijk huldeblijk aanbieden. Voor het dit jaar te honden notarieel examen hebben zich aangemeld 250 adspiranten, waarvan voor het 1ste, 2de on 3de gedeelte 21 adspiranten, voor het lste en 2do ged. 21 adsp., voor het lste ged. 112 adsp., voor het 2de en 3de ged. 46 adsp., voor het 2de ged. 13 adsp. en voor het 3de ged. 37 adspiranten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat mot 1 Sep tember a. s., de betrekking van leeraar in de gym nastiek aan de Rijks Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus te Warffum te vervullen is. Jaar wedde f 500, die tot f 700 wordt verhoogd, wan neer de te benoemen leeraar tevens onderwijs in schoonschrijven kan geven, terwijl bovendien uit zicht bestaat, dat hom, op eene toelage van ƒ200, het onderwijs in de gymnastiek wordt opgedragen aan de te Warffum gevestigde Rijks normaallessen. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen schen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 15 Juli a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. De correspondent te Teheran van de „Indó- pendance beige" schrijft in een brief, dd. 4 Mei, het volgende: Zijne Keizerlijke Majesteit de Shah, oen uitstekend bewijs zijner vriendschap aan Zijne Majesteit koning Willem III der Nederlanden wil lende geven, heeft hem de hoogste onderscheiding toegekend, waarover de Perzische regeering be schikken kan: de groote 6tor der orde van den Leeuw en de Zon in briljanten. De insigDiën zijn ter hand gesteld aan den heer Richard Koun, con sul-generaal der Nederlanden van Perzië, diö door zijne aanhoudende pogingen het meest heeft bijge dragen tot de ontwikkeling van de vriendschaps betrekkingen tusschen Perzië en Nederland, en zich belast heeft met het verzenden van bovenge noemde decoratie naar Europa, waar Zijne Excel lentie generaal Neriman-khan, gezant van den Shah te Weenen, aan het hoofd van een buitengewoon gezantschap, die onderscheidingsteekenen aan Zijne Nederlandsche Majesteit zal overhandigen. Neder land heeft belangrijke handelskantoren in do Per zische Golf, inzonderheid te Bouchar, gevestigd, en zendt vele zijner voortbrengselen naar Perzië. Bo vendien hebben de bijzondere hoedanigheden en bekwaamheden, waardoor zijn consul-generaal zich onderscheidt, die reod3 vijftien jaren dit koninkrijk bij het hof van Perzië vertegenwoordigt, aan de Nederlanden een grooten invloed en een exeep- tioneelen toestand in Perzië verschaft, en tusschen de twee landen oen op hechte grondslagen geves tigde innige en warme vriendschap doen ontstaan," Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Java, is 2 Juli te Londen aangeko men de „Edam", van Nieuw-York naar Amstordam, passeerde gisteravond Lizard. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 1 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 13,568,399.28J. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren L. K. Lindhout, H. Kooper, F. J. Dozy, G. Dnyster, H. Wessels, C. T. DeBie, A. J. Bonrguignon on H. Langelaan gesteld ter beschik king van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om tijdelijk te worden benoemd: de vier eersten tot opzichter- 3de kl. en de vier laatsten tot onderopzichter lste kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan J. W. B. Brinkman, gew. hulponderwijzer bij do voormalige Rijks lagere school te Maastricht, een pensioen ten laste van den Staat- verleend, van f 467 's jaars- benoemd tot commies ter directie van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, H. F. Bordewijk, thans onderdirecteur bij de Rijks telegraaf, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Gemengd Nieuws. De persoon van J. L., die, naar menzich zal herinneren, eenigen tijd geleden binnen de school van den heer Lancel kwam en toen een der onder wijzers heeft aangegrepen, is te dier zake door de arrondi88ements-recbtbank te 's-Gravenhage veroor deeld tot eene boete van f 15 of drie dagen ge vangenisstraf. Nader yerDemen we dat bij de open bare les in de gymnastiekschool eenige muzikanten der schutterij - niet van de infanterie - niet op kosten van den heer Disse, maar op die van de jongelui zeiven medewerkten. C. Vloezenbeek, knecht bij den heer A. Rutgers, timmerman te Alphen, lage zijde, gisternamiddag werkzaam op de bessenfabriek van den heer L. Varossiean, had het ongeluk achterover van een ladder te vallen, waarop de dood spoedig volgde. Gepasseerd jaar had hij de zilveren medaille van 'tNut van 't Algemeen ontvangen voor 40-jari- gen trouwen dienst bij die firma. Twoe heeren, B. en K., zijn Zondag per vélocipède van Utrecht naar Scheveningen ge reden. Zij hebben de reis in 6 uren afgelegd. In deze. provincie zijn de volgende poklijders in de vorige week aangegevente Baren- drecht 2, to Gouda 3, te Nieuwkoop 1 en te Rotterdam 3. Gisterochtend is te Steenderenin de rivier den IJsel een lijk aangespoeld, waarvan het bovenste gedeelte in een zak gewikkeld was. Volgens nader bericht is het een dienstbode van zekeren landbouwer op Olborgen onder Steenderen. Blijkens de laatst ontvangen be- richten wordt er in de laatste dagen overvloedig haring gevangen. Ook te Kralingen is gisteren oengeval van pokken voorgekomen. OpdegisteronteUtrechtgehoud on p aar denmarkt waren 451 paarden en veulens aan de lijn 5. de luxe-paarden worden verkocht van f 600 tot f 900, de veulens van 210 tot f 300. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden Een vrouw in de provincie Groningen miste dezer dagen haar kind. Zjj vliegt naar huis en zoekt overal tot zij haar lieveling in de vaart achter het huis ziet drijven. Zij aarzelt geen oogen- falik, springt in het water, grijpt haar kind en be reikt met haar schat den oever weder. Nauwelijks

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1