werden gewond, sommige doodelijk. Onder de pas sagiers, die te water raakten, bevond zich ook gene raal Grant, die echter ongedeerd door den stoker op het droge werd geholpen. - Ten gevolge van zware regens zijn te Frenohburg, in Kentucky, zes huizon ingestort en zes personen verdronken. Op het jongste geneeskundig Congres te Wiesbaden deed dr. Bloeh uit Berlijn mededee- lingen omtrent proeven eener operatie, door hem met gunstig gevolg op dieren ondernomen, hierin bestaande, dat hij het zieke deel der longen uit sneed. Tot dusver had zich geen mensch aan die operatie willen onderwerpen. Thans eehter wordt gemeld dat een teringlijder uit Stuttgart, een werkman, zich tot dr. Bloch gewend heeft en eer lang te Berlijn zal komen om de operatie te ondergaan. Onlangs i s m el d i n g g e m a a k t van de opzienbarende verdwijning van kapitein Bitard te Parijs. Qet blijkt thanB, dat hierbij aan geene mis daad te denken valt en het vertrek van genoemden officier aan redenen van geheel particulieren aard moet worden toegeschreven. In zijne laatste levensdagen had Gui- teau zich zeer rustig gehouden, slechts nu en dan woest uitvarende tegen ieder, die aan zijne veroor deeling deel had. Hij verklaarde bereid te zijn voor het hier-namaals niet te vreezen en woonde de godsdienstoefeningen met ijver en aandacht bij. Te tien uren nog vroeg Guiteau om een bad. Een groote tobbe werd naar zijn cel gesjouwd, en daarin stapte de gevangene, naar zijne bewakers zeiden, enkel om zich te verstrooien. Middelerwijl volvoerde de heer Hicks de hom opgedrongen taak, door het schavot te onderzooken en zich te vergewissen dat alle maatregelen goed waren beraamd. Ha zijn bad Bchreef Guiteau wat hij noemde zijn „Gebed op het schavot." Hij weigerde zijne zuster te zien en maakte zioh nu allengs voor de terechtstelling gereed. Daar toe behoorde ook, dat hij zijn toilet in orde bracht en de laarzen liet poetsen. Te halftwaalf vroeg hij om zijn middagmaal, dat hem terstond werd bin nengebracht en dat hij met smaak nuttigde. Hij at een pond biefstuk, met gebakken aardappelen, een omelet met geroosterd brood en dronk veel koffie. Ha het diner had de heer Hicks een stichtelijk onderhoud met den gevangene, die te kennen gaf dat bij gereed was voor het ergste en zich met vol vertrouwen tot God begeven zou. Te twaalf uren werd Guiteau het doodvonnis in de kerker voorgelezen. Eén oogenblik werd hij zenuwachtig toen hij de soldaten hoorde, die het schavotplein aan den éónen kant vulden, terwijl 150 bevoorrechte toeschouwers den anderen kant innamen. Maar de zenuwachtigheid was niet van langen duur, en wel dra hernam Guiteau zijne gewone koelbloedigheid. Hij borstelde zijne haren en onderhield zich vrijelijk met diegenen, welke hem omringden. Hagenoeg te halfeen begon de optocht naar het schavot. Guiteau marcheorde kalm, met geboeide armen. Eerst op de laatste scharottreden waggelde hij en moesten de cipiers hem bijstaan. De hoofd bewaker der gevangenis wenkte den aanwezigen toe dat zij den hoed moesten afnemen. De heer Hicks sprak een gebed uit. Daarna hield hij Guiteau het handschrift voor van zijn oigen gebed. Guiteau las het voor, nu en dan een traan niet kunnende weer houden. Hadat de laatste toebereidselen waren ge maakt, zeide Guiteau„Ik wil u thans eenige ver zen voorlezen, die u mijne gevoelens moeten uit drukken dp het oogenblik, dat ik de wereld ga verlaten. Op muziek gezet, kunnen ze treffend worden gemaakt. Zij zijn de taal van een kind, dat zijn pa en ma toebabbelt. Ik schreef de verzen van ochtend te tien uren." Guiteau zong toen op een droevigen toon: „Ik ga naar Vadertje! Ik ben zoo blij, dat ik naar Vadertje ga! Hallelujah! Hal lelujah! Ik ga naar Vadertje!" - „Ik reddo mijne partij en het vaderland! Hallelujah! maar zij ver moorden mij er voor, en daarom ga ik naar Vader tje! Halleluja! Hallelujah!" Er waren meer cou pletten. In het midden daarvan werd het valluik ge opend - het doodvonnis was voltrokken. De dood volgde onmiddellijk en zonder pijn. Toen de tijding dat Guiteau had opgehouden te leven, bekend werd onder de zeer dichte menigte, welke buiten de gevangenis stond, ging een vreugdekreet op. Allen die van het ophangen getuigen wareD, verklaren dat het gedrag van Guiteau buitengewoon was geweest. Geveilde pcrccelcn Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 1 Juli, ten overstaan van den notaris mr. L. M. J. H. Eerstens. Een heerenhuiB met tuin aan den Apothekersdijk Ho. 27, Sectie H, Ho. 2220, kooper J. S. Muth alhier voor 5900. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft met 279 tegen 237 stemmen geweigerd tot de artikelsge- wijze behandeling van het ontwerp betreffende de hervorming der rechterlijke macht over te gaan, nadat de regeering het voorstel van de geheele linkerzijde (behalve de uiterste partij) om eene transitoire wet aan te nemen, die do zuivering der magistratuur onmiddellijk mogelijk zou maken, van de hand gewezen had. De regeoring zag daarin eene daad van willekeur. Het gerucht dat de regeering aan de Kamer der Afgevaardigden een krediet van 10 millioen voor eene eventueele tnsschenkomst in Egypte zal vragen, wordt ten stelligste tegengesproken. Yolgons bericht uit Konstantinopel verwacht men dat, indien Turkije weigert in Egypte tus- schenbeide te komen, de conferentie Frankrijk, Engeland en Italië tot eene interventie zal uitnoodigen. Men gelooft dat Griekenland, hetwelk in Egypte onderdanen heeft, zal verzocht worden tot de be zetting mede te werken. Het geruimen tijd op de lange baan gehouden rechtsgeding van den vroegeren gezant te Londen, den heer Cballemel-Lacour, tegen Rochefort heeft eindelijk te Parijs gediend. Rochefort had nl. ge noemden heer beschuldigd van medeplichtigheid aan finantiëele knoeierijen, welke volgens hem aan de expeditie naar Tunis verbonden waren geweest. Zijn gérant Delpierre is deswege tot 500, hij zelf tot 1000 fr. boete en beiden zijn solidair tot eene schadeloosstelling van 1000 fr. aan den heer Challe- mel-Lacour veroordeeld. Tot het banket ter inwijding van het nienwe Hotel de Ville te Parijs zijn, behalve de hooge waardigheidsbekleeders (zooals de burgemeesters van groote steden, o. a. van Amsterdam), thans ook uitgenoodigdeen werkman van elk ambacht dat bij den bouw betrokken is geweest, een interne van elk hospitaal, eon loerling van elk der hoogere, civile en militaire scholen, gedelegeerden der Syn dicale Kamers, een invalide, een grijsaard uit de oudemannenhuizen, een spuitgast en een politie-agent. Groot-Brltanniê. Er zijn maatregelen getroffen, om desnoods 10,000 man uit Indië naar Egypte te zendeneen derde zal uit Engelsche, twee derden uit Inlandsche troepen bestaan. De zitting van het Lagerhuis heeft Zaterdag den geheelen nacht geduurd en was des morgens te 10 uren nog niet afgeloopen. De heer Parnell en vijftien andere Iersche afgevaardigden zijn door den voorzitter wegens moedwillige belemmering der beraadslagingen geschorst. De artikelen 18 en 20 der nienwe drankwet voor Ierland zijn aangenomen. Art. 19 is geschrapt. De heer Gladstone verklaarde dat hij besloten heeft bij de discussie te volharden, totdat al de artikelen van het ontwerp afgedaan zijn. Hedon wilde hij de urgentie vragen. Het Huis beraadslaagde verder over art. 21. De Engelsche oorlogssohepen „Orion", „Don" en „Dee" zijn Zaterdag naar de Middellandsche Zee vertrokken. TurUije. Het wordt onjuist genoemd, dat graaf Corti reeds tot de Porte het verzoek zou gericht hebben, om troepen naar Egypte te zenden. Hij zal dit eerst doen wanneer de conferentie het eens geworden is om tot dien stap over te gaan. De conferentie wacht nog af, dat de Porte haar het eerst eene mede- deeling betreffende de quaestie der bezetting zal doen. Yan DerwiBch-pacha is bij de Porte een tele gram ontvangen, waarin ontkend wordt dat de paniek in Egypte voortduurt. Hij verklaart dat de Euro- peeërs te Port-Said den raad der consuls, om het land te verlaten, niet gevolgd hebben. Vereenigde Stuten. De werkstakende sjouwerlieden te Hieuw-York schijnen ten slotte de nederlaag te lijden. De spoor wegmaatschappijen hebben zoovele geoefende werk lieden van elders weten te krijgen, dat het goede renvervoer Donderdag 11. reeds weinig vertraging meer ondervond. Aan de Eriedokken werkten drie honderd Russische uitgewekenen. Intusschen heb ben 450 sjouwerlieden te Boston den arbeid neder- gelegd. Eene commissie van het Huis van Volksverte genwoordigers heeft eene motie voorgesteld, waarbij een onderzoek bevolen wordt naar de werkstakin gen, de betrekkingen tusschen arbeid en kapitaal, loonen, werktijden, den toestand der werkende klassen in Amerika, vergeleken met dien van andere landen, enz. De Senaats-commissie heeft een web ontwerp ingediend, waarbij 10 millioen dollars worden uitge trokken voor zes nieuwo stalen kruisers van tus schen de 4300 en 6000 ton, een stalen ramschip van 2000 ton, vier kruiser-stoombooten en vier torpedobooten. Het ontwerp bepaalt dat het be- noodigde staal van Amerikaansche herkomst moet zijn en de helft der schepen op partienl ere wer ven moet gebouwd worden. Egypte- Het Engelsche eskader voerde Vrijdag eenige manoeuvres uit en de minder groote oorlogsschepen waren buiten de haven gegaan. Arabi-pccha nam hieruit aanleiding, om zich bij Derwiscb pacha te gaan beklagen dat op verlangen van don sultan de aanleg van versterkingen gestaakt washij stelde voor dat een Egyptische schout-bij-nacht naar het Britsche admiraalschip zou gaan, om inlichtingen te vragen. Alle ministers werden Zaterdag-avond te Cairo verwacht. Blum-pacha was er aangekomen. Er wordt van eenige troepenbewegingen mel ding gemaakt. Een regiment cavalerie heeft buiten Alexandria post gevat. Langs de kust worden op verschillende punten aardwerken opgeworpen. Het aantal groote handelshuizen, die ten ge volge der laatste gebeurtenissen te Alexandria en in andere Egyptische steden hunne kantoren gesloten hebben, is ongeveer driehonderd. Buitendien kan men aannemen dat twaalfhonderd Eui-opeesche winkels gesloten zijn. Met de 45,000 vluchtelingen zal wel een milliard fr. uit het land zijn gegaan. Telegrammeii. WEEHES, 1 Juli. Bij do heden gehouden trek king der loten Stad Weenen zijn de hoogste prijzen gevallen op: Serie 228 Ho. 50 fi. 200,000, serie 1298 Ho. 99 fl. 50,000, serie 2853 Ho. 13 ff. 10,000; verdere seriën 282, 438, 718, 1461, 2191, 2404, 2412, '2847, 2973. LOHDEH, 1 Juli. Het Lagerhuis heeft de nieuwe dwangwet voor Ierland aangenomen, nadat de zitting 32 uren achtereen geduurd had. ALEXAKDR1E, 2 Juli. Het aanwerven van krijgsvolk hondt aan. Ten gevolge van uit Cairo ontvangen onrustbarende geruchten zijn aan het leger stipte bevelen gegeven al het mogelijke te doen om de orde te handhaven. In den heden gehouden ministerraad werd door Arabi-pacha een algemeene volkswapening voorgesteld. De ministers van financiën en van openbare werken verklaarden zich er tegen en een besluit werd niet genomen. Inmiddels wordt met het aanleggen van vestingwerken voortgegaan. Eenige forten zijn met grof geschut gewapend, dat tegen de haven gericht is. LOHDEH, 3 Juli. Do „Times" verneemt dat de toerustingen voor eene eventueele gewapende tusschenkomst van Engeland in Egypte thans afge loopen zijn. De „Daily Hews" peemt als mogelijk aan dat onder de voorstellen, welke aan de conferentie ten behoeve eener Turksche interventie in Egypte gedaan zijn, de bepaling voorkomt dat Fransche en Engel sche generaals het Turksche expeditiecorps zullen vergezellen. PERA, 3 Juli. De conferentie heeft gisteren het onderzoek voortgezet over een eventueele Turksche interventie in Egypte en over de wijze, waarop de mogendheden haar zouden kunnen nitlokken. Men gelooft dat een afdoend besluit zal genomen worden in de volgende zitting, welke op 'Woensdag a. s. is vastgesteld. Onder de ambassadeurs heerscht, naar gemeld wordt, goede verstandhouding. LEIDEN, 3 Juli. Weerbericht. - Verwachting voormorgenZwakke wind, over het algemeen goed weder, wellicht nu en dan wat regen. Per Engelsche mail ontvingen we hedenmiddag de Indische bladen van 22 tot en met 27 Mei. Men verneemt het overlijden van den heer J. R. Klein, notaris te Amsterdam. Het stoomschip „C. Fellinger", van Eatavia naar Amsterdam, is gisteren te Suez aangekomen; de „Amsterdam" arriveerde gisterochtend van Am sterdam te Hieuw-Yorkde „W. A. Scholten", van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2