LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6864. Dinsdag A Juli. A\ 1882. Avond-editie. PRIJS DEZEB COUEANT: Viior Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posts 1.40. AfcooderlijJte Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEB ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174» Grootere lettere naar plaatsraimte. Voor bet incasaee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. OïHciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 en 260 der Gemeen tewet Doen te weten dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (ünancieéle afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting lot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. UïIÖEW, 3 Juli. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: de heer C. A. Vaillant geb. te Middelburg, tot doctor in de Staatswetenschap, met academisch proef schrift, get.: „Het tweekamer-stelsel in het Fran- sche Staatsrecht;" - dezelfde tot doctor in de rechts wetenschap, met stellingen- de heer A. Graftdijk, geb. te Beemster, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift get. „Verslag der Chi rurgische Kliniek aan deLeidsche Hoogeschool van 1 Maart 1879 tot 1 Juli 1880. De overgangsexamens van de leerlingen der hoogore burgerschool in het gobonw op de Pieters kerkgracht zullen plaats hebben op "Woensdag a. s. De werkzaamheden zijn geregeld als volgt: lsto kl.10—103/4 u. Engelsche taal, 103/4—li1/, n. aardrijkskunde, llJ/a12 n. Hoogduitsche taal. 2de kl., op dezelfde uren Fransche taal, cijfer- en stelkunde, Nederlandsche taal. 3de kl., ook op dezelfde uren: Hoogduitsche taal, meetkunde, staatsinrichting. 4de kl.: 10—103/4 u. natuurkunde enz., 103/4liy4 u. scheikunde, ll,/4—lls/4 n. geschiedenis, 113/4—12 qi. boekhouden. De tentoonstelling van teekeningen zal gehouden worden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 6, 7 ©n 8 Juli. De openbare gymnastiekles had reeds Zater dagavond in de Gymnastiekschool plaats, bijgewoond door een vrij talrijk publiek en opgeluisterd ©p kosten van den heer J. S. G. Disse, die in verband met zjjn a. s. vertrek naar Rotterdam, mede zijne afscheidsles gaf door de muziek van het 4de reg. inf. De werkzaamheden der leerlingen vonden veel bijval. Gedurende de afgeloopen maand zijn per Leidschen paardenspoor 33,047 personen vervoerd. In de „Mannen van Beteekenis" is het portret opgenomen van wijlen den hoogleeraar mr. J. E. Goudsmit, met bijschrift van mr. J. A. Levy. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in ©enige groote gemeenten des lands in Mei, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 28.1, Arnhem 18.1, Dordrecht 30.5, 's-Gravenhage 24.9, Groningen 26, Haarlem - 22.9, VHertogenbosch 28.9, Leeuwarden 24.7,Leiden 24.1, Maastricht 23.4, Rotterdam 24.4, Utrecht 21.4. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 31, f 15.50, f 3.40 en f 1.60; de laagste f 31, f 15.50, ƒ3.10 ©n f 1.55. De Christelijke school te Leiderdorp aan den Singel zal morgen geopend worden. De beschikbare plaatsen zijn reeds alle bezet. De gemeenteraad van Koudekerk heeft be noemd tot onderwijzer aan de openbare school, den heer J. Hoek, te Hem. De toegangsweg te Hazerswoude tot het station van den spoorweg LeidenWoerden is bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de gemeente opgedragen. De gemeenteraad van Waarder heeft besloten tot het stiohten van een nieuw schoolgebouw. Het vervoer op de verschillende lijnen van den Gooïschen stoomtram bedroeg gedurende de maand Juni 11. aan personen f 12,814.15 en aan goederen f 765.37, totaal f 13,579.52. Juli - zoo schrijft men ons - begon met uit muntend weer en hooge winden. De aanhoudende regenvlagen van Zomermaand hebben de werkzaam heden van den hooibouw wel wat vertraagd, maar toch is de schade niet zoo groot, aangezien de lage temperatuur geen aanleiding tot broeien en rotten gaf. De polders hadden buitengewoon veel water en gelukkig waar de besturen over stoommachines konden beschikken om den overlaat kwijt te raken. Dat de boezems van Rijnland gevuld werden, is geenszins te verwonderen. Do capaciteit van de .groote machine te Katwijk zal in zulke tijden uit stekende diensten kunnen bewijzen. De landbouwers en tuinlieden beleven een zeer gunstig jaar. Yan den waterovervloed hebben de agurken en boonen wat geleden, aangezien deze gewassen in de eerste plaats warm en droog weder behoeven. Op het veld staan zoowel de winter- als zomer gewassen veelbelovend. Alleen de bieten, die voor de suikerfabriek of voor den stal verbouwd worden, leden op menigen akker veel van de slakkeD. Het hooi is voor een groot deel reeds binnen, en de quantiteit zoowel als de qualiteit is buiten gewoon goed. De weilanden hielden zich voortref felijk en de productie van zuivel zal wel geëven- redigd zijn aan den voortreffelijken grasgroei. Het getal klagers is dan ook heel gering. De aardappelen, het gewas dat voor de volksvoe ding zooveel beteekenis heeft, zijn nog meest in den vollen groei. De vroegste soorten zjjn reeds aan de markt, do smaak zal bij droogte nog wel wat verbeteren. Enkele latere soorten hebben van de vochtigheid ge leden, wat vooral te zien is aan de ineengeschrom pelde bladeren, en wat zeker nadeelig zal werken op den smaak en de hoeveelheid der opbrengst. De heer De Hartog, doctor in de letteren en predikant te Rotterdam, heeft de benoeming tot regent van het Hospitium en hoogleeraar aan de Vrije Universiteit aangenomen. Bij het Indische leger heeft een promotie plaats gehad, waardoor niet minder dan 12 kapi teins zijn aangesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van 'sKonings adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. tor zee F. H. P. Yan Alphen, en thans bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", den lsten dezer van Malta vertrokken, koers stellende naar Cadix. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", 20 Mei van Amsterdam vertrokken, is 1 Juli te Batavia aangekomende „Insnlinde", van Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Marseille aangekomen; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, is dien dag van Suez vertrokken; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, is mede denzelfden dag te Aden aangekomen en heeft de reis voortgezet; de „Limburg", van Java naar Marseille, vertrok dien middag van Marseille; de „"W. A. Scholten", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gister ochtend Dover. Z. M. heeft ingesteld eene commissie voorde vertegenwoordiging van Nederland op de inter nationale visscherij-tentoon stelling te Londen in 1883, tevens ter behartiging van de belangen der Neder landsche inzenders aldaar, en in die commissie be noemd: tot eere-voorzitter den heer C. H. E. G. graaf Yan Bylandt, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Londentot leden, de heerenj mr. E. N. Rahnsen, te Amsterdam, tevens voor zitter; A. E. Maas, te Scheveningen, tevens onder voorzitter; jhr. J. W. May, te London, J. Yan Dranen te Londen, P. F. baron Yan Heerdt, te Utrecht; dr. A. A. W. Hubrecht, te Leiden; mr. J. T, Buys, te Leiden, tevens algemeen secretaris; H. S. J. Maas, te Londen, tevens secretaris aldaar aan dr. J. G. Mezger, te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur lste klasse van de orde der Pool ster, hem door den koning van Zweden on Noor wegen geschonken- bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse, den student voor genoemden dienst (arts) B. "Wartena. Gemengd Nieuws. Door den kantonrechter te Alphen is een lid der Hervormde gemeente te Nieuwveen veroordeeld tot betaling van zijn hoofdelijken omslag met de daarop vallende kosten. Reeds geruimen tijd had de veroordeelde geweigerd aan de vordering tot betaling te voldoen. Bij een veehouder te Noorden, gemeente Nieuwkoop, brak dezer dagen het miltvuur uit onder een koppel jonge runderenbinnen drie dagen bezweken er vier aan. De gestorven dieren werden onder de noodige voorzorgen begraven, de boerderij werd besmet verklaard en onder toezicht gesteld van den plaatsvervangenden districts-veearts D. Van Hulst, te Nieuwveen. Yan tijd tot tijd vermiste de broodbak ker O. te Zwammerdam gelden uit een gesloten kast, staande in een kamertje naast zijn winkel. Veertien dagen geleden werd daaruit weder een sommetje ontvreemd, doch thans is, na ijverig onder zoek der politie, gebleken dat de daderes is zekere vrouw v. KI., vroeger werkster bij O., die op klaar lichten dag, tijdens O. met zijne vrouw naar de kerk was, met een schuitje aan zijn erf kwam en alzoo zijn hnis van achteren binnensloop. Bij artillerie-exercitiën te Bergen-op- Zoom is een paard gestort, waardoor de berijder aan het hoofd is gewond en naar het hospitaal moest vervoerd worden. Te Noordwijk aan Zee is de tijdingont- vangen dat de matroos Dirk Hoek Ez., varende op de bomschuit „De Jonge Cornelis," met het scheppen van water overboord gevallen en verdronken is. Hoek was 25 jaar oud en laat eene weduwe met een kind achter. Burg. en Weths. van Den Haag hebben besloten den tuin achter het paleis op den Kneuterdijk, totdat daaraan een vaste bestemming zal zijn gegeven, althans tot 1 Aug. e. k. des Zondags van 12 tot 5 uren voor het publiek open te stellen als wandelpark. Twee dronken polderjongens, werkzaam aan de spoorbrug te Sliedrecht, hadden twist met elkaar gehad. Toen de een zich te slapen had ge legd, bracht de ander hem met een mes of een stuk glas vijf wonden op het hoofd toe, die vrij wat bloedverlies veroorzaakten. Het leven van den getroffene is echter niet in gevaar. Bij het binnenkomen van den trein van Boxtel, te Utrecht, viel een schilder, die aan de kap van het station aan het werk was, van boven neer op den trein. De man werd voor dood weggedragen. Yerleden Donderdag liep een passa- gierstrein tnsschen Longbranch en Nieuw-York op oene brug over een zijtak der Shrewsbury-rivier van het spoor. Zes wagens stortten in het vier voet diepe water. Eén reiziger kwam om en 100 andere

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1