Bij de begrafenis van een v ermoorde of wel nabij de plaats der misdaad heeft men nogal eens kans den moordenaar aan te treffen, waar schijnlijk gedreven door onrnst en de zucht naar een vertoon van onschuld. Zoo heeft te Marseille, terwijl de vice-president van het gereohtshof een rede uitsprak bij het graf van den vermoorden horlogemaker Merceron, de politie aldaar een ver dacht persoon gevangengenomen, die werkelijk de misdadiger bleek te zijn. In het entrepot der dokken te Mar seille ontdekten de werklieden tusschen eenige vaten alcohol een slang van 11 meter lengte, die zij ge lukkig wisten af te maken. Het dier bleek nl. tot de gevaarlijke soort der ratelslangen te behooren. Waarschijnlijk was het met een van Mexico komend schip, de „Mésange", geladen met campêche-hout, overgebracht, althans uit dien bodem waren reeds andere minder aangename verrassingen te voorschijn gekomen, zooals enorme schorpioenen en reusachtige spinnen, zoo groot als de hand van oen mensch. Er is een plan ontworpen om het dal en de stad Mexico van het overtollige water te ontlasten door middel van een kanaal, waardoor het water van de meren in genoemd dal naar San Juan del Rio en Tampico zal worden geleid en daarbij tevens dienstbaar gemaakt aan het be sproeien van de langs het toekomstig kanaal lig gende gronden, die wegens gebrek aan water tot dusver onvruchtbaar waren. De kosten van hetge- heele werk worden op niet minder dan 7J millioen pd. st. geraamd. Dezer dagen moest in het gestichtdela Salpetrière te Parijs een krankzinnig meisje van 27 jaar een bad nemen. De badkuipen aldaar zijn voorzien van een deksel, welke hoofd en hals vrij laat, en de kranen zijn bniten bereik der badenden. Toen de oppaster bemerkte dat het bad afkoelde, opende zij de kraan van het warme water en ging even in een ander vertrek. Daar vergat zij de aan hare zorg toevertrouwde krankzinnige, en toen toe vallig iemand anders voorbijkwam werd deze dood gevonden. Zij was in de kuip letterlijk gekookt geworden. Haar geschreeuw moet overstemd zijn door het geraas, dat de andere krankzinnigen op de binnenplaats onder de badzaal maakten. De uitgever d erLondensche „Freiheit", Schwelm, is tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegen8 opruiing tot moord. Het proces tegen den uitgever Mertens wegens gelijk misdrijf is verdaagd, omdat de voornaamste getuige afwezig was. Zijne invrijheidstelling tegen borgtocht is toe gestaan. De trein, die te 12 u. 45 m.vanBrussel naar Antwerpen vertrok, reed eergisteren met volle snelheid het station te Schaerbeek binnen; de ma chinist trachtte tevergeefs te stoppen: aan het reratoestel ontbrak iets; de trein reed tegen een locomotief, met het ongelukkig gevolg dat de stoker daarvan letterlijk onthoofd werd. De „Post" van Straatsburg bericht dat de politie een gelen koffer in beslag heeft genomen, dien Leon Peltzer bij zich had toen hij Brussel ver liet. Men vond daarin sporen van bloed. De af komst van den koffer was verborgen door een etiquette, daarop geplakt met het adres Jonkers Monsch te Griesbach (Baden). Ook is op een tweeden koffer beslag gelegd. Tot de merkwaardigheden van Parijs behoort volgens Charles Monselet een schilderijen verzamelaar, de heer De la R., wel bekend op de kunstveilingen en die een groot vermogen bezit, waarvan hij een belangrijk gedeelte besteedt tot het aankoopen van moderne schilderijen van bekende meesters. Hij bezit dan ook een groot aantal doeken van Corot, Millet, Diaz, Daubigny enz., en toch heeft zijn geheele verzameling geen cent waarde. Ziehier de reden. Zoodra de man een stuk heeft gekocht, gaat hij bestudeeren wat er volgens zijne meening aan ontbreekt en begint dan terstond met dat er bij te kladdenop het eene stuk een molen, op het andere een kudde, op het derde een huisje met vermiljoenkleurige dakpannen, of een herder, een hond enz. Men begrijpt, hoe potsierlijk er de galerij van dien afschuwelijken verzamelaar uitziet. Te Malines is een werkman, dieinhevig beschonken toestand thuis kwam, door een plank boven den beerput in zijn woning gezakt en in dat minder aangename verblijf gestikt- hetgeen bewijst dat men te Malines niet alleen onverbeterlijke dronk aards, maar ook ellendige woningen heeft. Een aan den drank verslaafde spoorweg wachter nabij Gent heeft zich in zijn woning opge hangen, terwijl zijn vrouw op zijn verzoek den dienst waarnam. Toen zij terugkeerde, vond fcij het lijk van haar man op de trap hangen, de eenige plaats, waar de ongelukkige zijn noodlottige daad had kunnen volvoeren, daar het armoedige huisje overigens te laag van verdieping was. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie uit de Kamer heeft de ontwerpen van Roque De Filhol en Benjamin Raspail goed gekeurd, waarbij aan een afgevaardigde of senator het bekleeden van een gesalariëerde staatsbetrek king wordt verboden en waarbij vervallen wordt verklaard van zijn mandaat elke afgevaardigde, wiens naam voorkomt in de advertenties eener finan cieel© onderneming of die deel uitmaakt van den raad van administratie of toezicht eener dergelijke onderneming. De „Agence Havas" zegt dat de samenkomst van den Hoogen Raad voor oorlogszaken, gisteren op het Elysée gehouden, eenvoudig ten doel had den president der Repukliek, volgens gewoonte, het jaarlijksch verslag zijner werkzaamheden ter kennïsse te brengen. De voorzitter van de Kamer, de heer Brisson, zal den 12den Juli een diner van 110 couverts geven; hij zelf zal den 13den deelnemen aan een feestmaal in het stadhuis. Groot-Britanniê. In het Kaapsche Parlement is eene motie voor gesteld, volgens welke een eventueel vrijlaten van Cetewayo door de Engelscho regeering zonder goed keuring van de regeering der Kaapkolonie eene in breuk op de constitutioneele rechten der Kaapkolonie genoemd wordt. Ook in den Wetgevenden Raad van Natal zal het al of niet wenschelijke van Cete wayo' 8 vrijlating en herstel op den Zoeloeschen troon bediscussieerd worden. Volgens den bericht gever van de „Daily News" te Maritzburg is echter de publieke opinie in Natal over het algemeen zeer verzoend met dat denkbeeld. Uit Zoeloe-land wordt gemeld dat het daar rus tig geworden is eer men er wist, dat de reis van Cetewayo naar Eogeland toch doorgaan zou. Waar schijnlijk evenwel, merkt de „Times" aan, heeft de Brit8che resident er aan sommige hoofden iets van laten verluiden. Portugal. Verleden Zondag was Lissabon het tooneel eener onstuimige demonstratie. De progressisten en de republikeinen hebben een monstervergadering ge houden en zich met elkander verbroederd. Revolu tionaire toespraken vol scherpe aanvallen op den koning en het ministerie werden gehouden. De ge detineerden in de gevangenis Limoeiro sloegen aan het muiten, verschonen voor de vensters van den kerker en riepen„Leve de republiekniettegen staande een sterke militaire macht voor het gebouw bijeen was. Turkije. De conferentie heeft in hare zitting van eergis teren het voorstel van Engeland, betreffende eene Turksche gewapende tusschenkomst in de Egyptische aangelegenheden, in overweging genomen. De con ferentie zou die tusschenkomst aan zoodanige voor waarden willen binden, dat in geen geval daaruit eene bezetting van Egypte, evenmin als eene beperking van de vrijheden en de onafhankelijkheid van Egypte, zouden kunnen voortspruiten. De Turksche bladen hebben dezer dagen be richt dat de eerste zitting der conferentie zich tot louter formaliteiten bepaalde. Een Reuter-tele- gram meldt evenwel het tegendeel. De gezan ten waren vier uren bijeen en deelden elkander hunne zienswijze mede over al de punten die ge regeld moeten worden. Toen bleek dat alléén over de sterkte van een eventueel bezettingsleger en over de financiëele controle verschil van meening bestond, en dadelijk werd door de gezanten aan hunne Regeeringen hiervan kennis gegeven. Ter tweede zitting was aan de orde de vraag betreffende de souvereine rechten des sultans. Men wilde zijne bestaande rechten in alle opzichten bevestigen, maar op zoodanigen grondslag welke geheel uitsloot het denkbeeld dat Egypte ooit een Turksche provincie zou kunnen worden. Het zal dus niet voldoende zijn de privileges te bestendigen, welke Egypte geniet krachtens de fir mans aan de familie van Mehemed-Ali verleend, maar aan de gemaakte schikking moet een inter nationaal karakter gegeven worden. Bovendien zal, ten einde aan de nationale partij voldoening te schenken, de erkenning van de souvereiniteit des sultans vergezeld gaan door de erkenning van de Kamer van Notabelen als wettig geconstitueerd lichaam, en door het regelen van de betrekkingen tusschen de Europeesphe controleurs-generaal en de Egyptische regeering. De half-officiëele onder handelingen om de Ottomaniscbe Porto te bewe gen tot deelneming aan de conferentie, werden nog voortgezet. Rusland. Het observatorium te Pulkowa verkrijgt eerlang een nieuwen telescoop van tot dusver ongehoorde afmetingen. Dat observatorium is namelijk in 1839 door keizer Nicolaas opgericht, met de bepaling dat het altijd de beste instrumenten moest bezitten. Die, welke het nu bezat, waren ook zeer goed, maar werden den laatsten tijd overtroffen door de nieuwe in observatoria van Frankrijk en Engeland, vooral van Amerika. De nieuwe telescoop zal 45 voet lang zijn met een diameter van 32 duim. Notabelen te Moskou en te Petersburg hebben besloten twee extratreinen te huren en Duitsche en Oostenrijksche journalisten uit te noodigen om acht dagen als gasten der stad Moskou de tentoonstel ling van nijverheid aldaar te bezoeken. Uit Petersburg wordt bericht dat onmiddellijk nadat de keizerlijke familie van Gatschina naar Peterhof vertrok, onder hare vertrekken een mijn werd, ontdekt; ze was gelegd zegt men, door den zoon van een der paleisbeambten. Egrypt©- De jongste berichten uit Alexandrië doen zien dat het vertrouwen onder de Europeesche bevolking niet terugkeert. Integendeel, men vreest nieuwe ongeregeldheden ©n de uittocht der Europeanen duurt voort; men berekent dat ruim 50,000hunner Egypte reeds verlaten hebben en dat er nog 12,000 in het land zijn. Een berichtgever der „République Fran^.aise" schat het aantal van hen, die op 11 Juni te Alex andrië om het leven kwamen, op 800 personen. Deze berekening is gegrond op eene officiëele op gaaf van het aantal dooden en gekwetsten, die in de hospitalen opgenomen zijn, waarbij nog gevoegd moet worden het aantal dooden, die later hier en daar nog gevonden zijn of in zee geworpen waren. Het blijkt intusschen uit allerlei berichten dat de inlanders veel talrijker dan de Europeanen onder het aantal dooden vertegenwoordigd zijn. Eerst dacht men dat als gewoonlijk de aanvallers er het best waren afgekomen; maar nu blijkt het, dat het Arabisch gepeupel, na eerst in troepen de straten doorkruist en eene menigte Europeanen, die het op zijn weg tegenkwam, doodgeslagen te hebben, ein delijk gestuit is op een paar honderd Grieken - volgens sommigen in kleinere benden verdeeld, vol gens anderen aaneengesloten - die zich gewapend hadden en de aanvallers te lijf gingen. Deze gingen nu op de vlucht, maar werden achtervolgd en bij tientallen te gelijk afgemaakt. Eerst toen kwam de militaire macht tusschenbeide, en het heeft dus al den schijn dat het leger niet zoozeer is opgeroepen om de Europeanen te beschermen als wel de inlan ders, toen deze na hun moorden zeiven in het ge drang kwamen. Deze beschouwing strookt ook volkomen met het geen al dadelijk in telegraphische berichten is ver meld en sedert door brieven is bevestigd, dat de soldaten en de politie aan de moordtooneelen deel namen. Meer dan één Europeaan, die gekwetst zijne toevlucht zocht in een politiebureel, is daar afge maakt of wel met kolfslagen weder de straat opge dreven in handen der moordenaars, die dan hun werk onder de oogen der rustig toeziende gendar mes voltooiden. Yolgens een correspondentie uit Alexandrië van de hand eener dame, zou de vijandige hou ding van Arabi-pacha tegenover den khedive en zijn geslacht van vrjj romantischen oorsprong zijn. Toen Arabi, een tiental jaren geleden, nogeenvou- j dig luitenant was, knoopte hij een liefdesbetrekking I aan met de dochter van een pachter. Het huwelijk zou spoedig plaats hebben, doch bij gelegenheid van een revue trok de verloofde van Arabi de aandacht van den khedive, die haar van hare ouders voor zijn harem wist te verkrijgen. Arabi had den moed den khedive in een brief te bezweren van zijn plan af te zien, maar deze sloeg dat verzoek in den wind, doch beloofde den luitenant bijwijze van schadeloosstelling een snelle bevordering. Niettemin I bleef Arabi van dat oogenblik af tegen den khedive 1 een hevigen wrok koesteren, welke niet vreemd zou zijn aan de jongste gebeurtenissen in Egypte.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2