hare groote mannen geregeld naar Leiden en Utrecht werden getrokken. Holtius, Yan Oordt, Juynboll, Rovers, De Tries, Fanre, Yan Kerckhoff, Hal- bertsma, Rosenstein, Francken en meer, zij volgden de roepstem, die van elders kwam, en werden sie raden van andere inrichtingen, terwjjl zij steun pilaren der Groninger hoogeschool hadden kunnen zijn. Thans evenwel heeten alle universiteiten gelijk te staan, doch dan dient de regeering hare hand ook niet te leenen tot zoodanig benadeelen van éene uit het drietal. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij werden gisteren de volgende besluiten genomen: 10. mr. R. J. graaf Schimmelpenninck Yan Nyen- huis te benoemen tot vice-president der algemeene vergadering van deelhebbers over het loopende boekjaar; - 2o. de balans over het boekjaar 1881/82 - goed te keuren; [aan die goedkeuring ging vooraf eene interpellatie van den heer Yan Goor, die vroeg, of volgens art. 21 der statuten de balans enz. was onderworpen geweest aan een Koninklijk commissaris. De directie antwoordde dat bij de aflosbaarstelling der laatste obligatiën van 1838, waarop de vraag doelde, het aanzoek der directie om een commissaris te benoemen is beantwoord met ontbinding der commissie voor de nalatenschap van Koning "Willem 11, wat als stilzwijgende toestemming is beschouwd]- 3o. het bedrag der VI1/pet. van de overwinsten boven de 5 pet. 's jaars over het gestorte kapitaal, vast te stellen op f 133,045 en de directie te mach tigen daarmede te handelen overeenkomstig de sta tuten; voorts aan de deelhebbers uit te keeren f 8.18 per aandeel van f 240, f 3.27 per aandeel van f 96 en f per aandeel van f 36 gestort kapitaal; - 4o. de aftredende commissarissen mr, H. Royaards Yan Scherpenzeel, mr. G. Yan Tien hoven en E. Pike te herkiezen; ter vervanging van baron Van Hardenbroek, die bedankt heeft, en van mr. Modderman, die zijn benoeming ten vorigen jare niet heeft aangenomen, tot commissarissen te verkiezen mrs. J. G. Patijn en M. W. baron Du Tour Yan Bellinchave, beiden te VHage; - 5o. den af tredenden directeur J. Staats Forbes te herkiezen- 6o. tot president der directie te herkiezen mr. H. Ameshoff en tot vice-president de heer J. Staats Forbes. - Op voorstel namens de Engelsche aan deelhouders gedaan door den heer Potter, werd be sloten het traktement van den heer Ameshoff, als erkenning zijner groote en langdurige diensten, te brengen op f 12,000 's jaars. In het „Nederlandsch Paleis" van wijlen Prins Frederik, te Berlijn, wordt de auctie voort gezet; nog zijn de ameublementen van meer dan honderd kamers te verkoopen; in de remise vond men een oude staatsiekoets, die aan Willem I had toebehoordhet rijtuig is nog in zeer goeden staat en met goud- en zilver-beslag versierd. Yoor het groote landgoed „Muskau", mede tot de nalaten schap van Prins Frederik behoorende, is nog geen vbepaald kooper bekend, doch worden genoemdin de eerste plaats de vroegere president van den Rijksdag Graaf Arnim-Boitzenburg, vervolgens prin ses Dolgoroucki-Jurgiewskaja, weduwe van czaar Alexander II; beiden komt de koopsom van 10 millioen mark echter te hoog voor. Het vertrek der Nederlandsche Pool-expeditie naar Dicksonhaven zal plaats hebben op Woensdag 5 Juli, des morgens te tien uren, van de ligplaats der „Varna", tegenover de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. De „Varna", varende onder Noorweegsche vlag, kapt. Knudsen, eigent zich uit stekend voor het doel en zal, behalve de voor werpen tot de expeditie behoorende, eene voldoende hoeveelheid kolen innemen om de terugreis van Dicksonhaven te kunnen doen, ook al ware het dan noodig eenige dagen door het ijs te werken. Hbl Na afloop der vergadering van de Christelijk- Gereformeerde broeders, op 1 Juni te Utrecht ge houden, bleven nog een 20-tal der saamgekomenen bijeen en besloot men aan het Christenvolk en de Christelijke pers eenige punten betreffende het onderwijs ter overweging te geven. In hoofdzaak komen zij hierop neder, dat iedereen onderwijs zal mogen geven. De regeering kan akten verstrekken, maar stelt die voor niemand verplicht. Ieder kind moet onderwezen worden als dit doenbaar is. Ouders die dezen plicht verzaken, worden gestraft. Com- missiën, door de ouders te benoemen, hebben toe zicht op hot onderwijs. Het Rotterdamsch opera-gezelschap onder directie van den heer C. Pfliiging (1ste kapelmeester Preumayr2do kapelm. en koordirecteur Zschoppe; regisseur Gross) is aldttS samengesteld: Do dames Widl, Seiden en Boihl (1ste dramat. partijen), Jaïde, Kempner, Kaucr, Robert (soubrette), Hoefel en Pflaging-Radetzky. De heeren Martens, Menz en Kramer (1ste tenor-partijen), Neubert (2de tenor), Kraze en Basch (1ste barytons), Behrens, Ziehmann, Drumm (2de baryton). De markies De Santa-Cruz, groot-meester van het Huis van den koning van Spanje, wordt in de residentie ten huize van den Spaanschen gezant verwacht, ten einde tegenwoordig te zijn bij de plech tige voltrekking van het huwelijk tusschen de doch ter van markies d' Arcicollar, diplomatiek vertegen woordiger van het Spaansche rijk, en baron 't Kint De Roodenbeke. De hoogwaardigheidsbekleeder heeft de opdracht den koniDg van Spanje bij de plech tigheden te vertegenwoordigen, omdat de oud koningin Isabella van Spanje, Zr. Ms. moeder, de peet is van de bruid. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Mar- nix" onder bevel van den kapitein-luit. ter zeejhr. C. C. Six, den 29sten Juni jl. te Alexandrië aan gekomen. Het stoomschip „Pollux," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteren Lizard. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar mr. F. H. Yan Rees, laatstelijk vice- president van het hooggerechtshof in Nederl.-Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met 1 Juli, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen; aan T. Yan Kam men, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commies-stempelaar bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden, behoudens aanspraak op pensioen; den heer C. J. De Bruyn Kops Jr.,arts, met 16 Juli a. s., benoemd tot officier van gezond heid 2de klasse bij de zeemacht; den lsten luit. B. A. Yan der Zoo De Jong, van het 5de reg. inf., op non-activiteit gesteld in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; met 1 Juli, aan H. P. H. Eversen, telegraphist 1ste klasse bij de Rijkstelegraaf, op verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen; den lsten luit.- adj. M. W. De Jonge van Ellemeet, van het corps rijdende artillerie, op aanvrage, tijdelijk op pensioen gesteld, en het pensioen verleend voor vijf jaren en tot een bedrag van f 450 's jaars; te rekenen van 15 April 11., aan P. Dekker, gewezen telegraphist 3de kl. bij de Rijkstelegraaf, een pensioen verleend ten laste van den Staat, van f 658 'sjaars; aan den Oost-Ind. hoofdambtenaar mr. J. C. J. Yan der Schalk, laatstelijk resident van Rembang, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen- benoemd tot commies der posterijen 2de kl. E. J. K. Yan Lidth De Jende, commies 3de kl.; tot commies der posterijen 3de kl. N. Haremaker, J. Schadée, A. W. Boon en J. Muus Jr., comm. 4de kl.; tot commies der posterijen 4de kl. C. J. B. Nierstrasz Yan Tienhoven en P. W. Kühnen, surnumerairs- op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan: H. Heestermans, als vertegenwoordiger van den Suyspolder, prov. Zuid-Holland; benoemd tot heemraad van den polder de Hoogen en Lagen Gorsen, prov. Z.-H., C. De Zeeuw; tot heemraad van den Zuidpolder, prov. Z.-H., P. A. Den Boer en L. A. De Raadt Marius Fontuynszoontot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Rijnland, prov. Zuid- en Noord-Holland, mr. C. Cock en K. Yan der Torren Kz. Telegrammen. ALEXANDRIE, 29 Juni. In den heden gehouden ministerraad gaf Arabi-pacha als zijne meening te ken nen, dat het noodig zou zijn den eigendom der vluchtelingen in beslag te nemen; waarschijnlijk bedoelde hij daarmede alleen de Turken. - De straten der stad zijn eenzaam en verlaten, ieder inboorling moet een bewijs toonen dat hij werk zaam is anders wordt hij bij het leger ingelijfd. - De verontrustende geruchten over ondermijning van het Suez-kanaal zijn overdreven; wel zijn groote hoeveelheden ontplofbare stoffen naar Ismailia ge zonden. In strijd met alle tegenovergestelde ver zekeringen, zijn bevoegde ingenieurs van oordeel dat het kanaal gemakkelijk onbruikbaar kan ge maakt worden. SUEZ, 29 Juni. De Engelsche en Fransche kanon- neerbooteu hier in de havens hebben voorzorgsmaat regelen genomen voor 't geval dat zij met torpedo's mochten worden bestookt. ALEXANDRIE, 29 Juni. Een groot aantal recruten kwam alhier in den vroegen morgen ter versterking van het garnizoen. Heden zijn de wachtposten op de publieke terreinen verdubbeld geworden, daar ieder een ernstige oproeren vreest. Yoor het oogenblik echter is Egypte rustig. De Nijl is goed rijzende te Khartoum, en de be richten beloven eene volle en weldadige rivier. Onder gewone omstandigheden zou dit een zegen wezen, maar thans nu de oeverwerken van rivier en kanalen verwaarloosd zijn, is een hooge Nijl, zonder voor- zienende maatregelen, eer na- dan voordeelig voor den a. s. katoen-oogst. CAIRO, 30 Juni. Volgens gerucht heeft Arabi- pacha besloten naar Konstantinopel te gaan, en een proclamatie tot het leger uit te vaardigen, waarin hij te kennen geeft dat hij daarheen vertrekt om den sultan te bedanken voor het ontvangen eerebewijs. KONSTANTINOPEL, 30 Juni. De conferentie houdt morgen zitting. Door Derwisch-pacha is per telegraaf aan de Porte medegedeeld dat hij een commissie benoemd heeft tot het ontwerpen van een reglement voor de Kamer van Notabelen. In de officiëele kringen gelooft men dat de sultan niet zal toestemmen in het zenden van Turksche troepen naar Egypte, zelfs niet als de vloten ver trekken. Hij is en blijft van meening dat tot die zen ding de noodzakelijkheid volstrekt niet bestaat. ST.-PETERSBURG, 30 Juni. In verscheidene plaatsen van Rusland zijn dezer dagen de processen behandeld van personen, die zich aan het mishan delen van Israëlieten hebben schuldig gemaakt. Bijna alle zijn veroordeeld. Te Balta, het tooneel van zooveel menschonteerende gruwelen, hebben de vonnissen een algemeene voldoening onder het publiek verwekt. De procureur-generaal hield bij het nemen van zijn requisitoir eene rede, waarin hij de gebeurtenissen op zoo aandoenlijke wijze schetste dat menig hoorder en het publiek was zeer talrijk in tranen uitbarstte. LONDEN, 30 Juni. RN.) De vier punten, welke onze gezant te Konstantinopel, lord Dufferin, namens de Engelsche Regeering op de derde zit ting der conferentie aan de orde heeft gesteld, zijn de volgende: lo. de Porte moet door een troepencontingent, waarvan de sterkte door de conferentie zal bepaald worden, de locale orde en veiligheid in Egypte her stellen, en wel in de eerste plaats krachtens hare door de mogendheden erkende souvereiniteit en in de tweede plaats als gevolmachtigde van de Euro- pee8che mogendheden. 2o. eensdeels om Turkije in zijn eigen belang de zending van een grooter troepenaantal te besparen, anderdeels om de autoriteit der Porte krachtig te doen gelden, worden Engeland en Frankrijk gemach tigd, indien de noodzakelijkheid daarvan mocht blij ken, den Turkschen troepen militairen steun te ver- leenen, waartoe nevens de Turksche troepen zich ook Engelsche en Fransche troepen naar Egypte zullen begeven. Beide laatstgenoemden zullen echter slechts in geval van nood landen 3o. het herstellen der orde door de Turksche troepen geschiedt onder toezicht en medewerking van Engelsche en Fransche generaals; 4o. verwijdering van die Egyptische ambtenaren, welke de ongeregeldheden feitelijk hebben aange wakkerd en een gevaar blijken te zijn voor de rust en de veiligheid in Egypte. De beurs sloot heden zeer gedrukt. "Weder zijn er faillissementen bekend geworden. WASHINGTON, 30 Juni. Guiteau is hedenmid dag te halftwee opgehangen. De dood volgde on middellijk. LONDEN, 1 Juli. Gisteravond is naar het tuig huis van Woolwich bevel gezonden, om binnen 24 uren een volledigen artillerietrein gereed te hebben van 30 stukken zwaar belegeringsgeschut en 42 stukken van minder kaliber. LEIDEN, 1 Juli. De verwachting omtrent het weer voor morgen luidt: zwakke wind, goed weder. Heden is door de te 's-Hage zitting houdende examen-commissie toegelaten als hoofdonderwijzer de heer J. Hemmes, van Leiden. Na eene langdurige discussie van precies drie uren heeft de gemeenteraad in zijne vergadering van hedennamiddag besloten: lo. met 16 tegen 6 stemmen tot plaatsing van een gebouw voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes op de Ruïne aan den hoek van de Raam- steeg en de Garenmarkt, waarvan de kosten zijn geraamd op f 60,000 en f 10,000 voor het meu-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2