Bezoeken ontving hij bijna nooit en alle huiselijke bezigheden - koken in begrepen - verrichtte hij zelf: alleen om de straat te reinigen riep hij soms de hnlp in van zijne bunrvrouw, vrouw Hendrikse, die ook wel eens de Middelburgsohe Courant aan nam wanneer er vruchteloos gescheld werd, want de verslagene deed 's avonds evenmin open als 's Zondags gedurende den geheelen dag. De courant overhandigde zij dan den volgenden morgen aan haar buurman over het bijna 2 meter hooge mnurtje dat hnnne open erven van elkander scheidt en waar tegen aan hare zijde een laddertje was geplaatst. Zóó geschiedde dit nog op Zondag 2 Oot. 1881 te halfacht in den morgenBedert dat oogenblik heeft vrouw Hendrikse den verslagene niet meer gezien; want toen zij Maandag-morgen 3 Oct. weer de courant wilde overreiken, bleef haar herhaald roepen onbe antwoord. Deed dit reeds het vermoeden wekken eener ge pleegde misdaad, het verdient, ter bepaling van het tijdstip daarvan, vermelding dat vrouw Hendrikse dien Zondag-namiddag in hare woonkamer, door den gangmuur van haar bnurman begrensd, omstreeks halfvior een slag of stoot tegen dien muur heeft gehoord, hetgeen haar een oogenblik aan een afge schoten noodsignaal deed denken, welke gedachte echter verdween toen zich het geluid niet herhaalde. De getuige had zich echter niet vergist, want op de kennisgeving van de gemelde feiten door Pieter Hendrikse aan het hoofd van politie te Yeere, werd nog dienzelfden avond door den burgemeester, vergezeld van Hendrikse, den gemeente-geneesheer en den politie-agent Yan Duinen een inval in de verdachte woning gedaan. Men overtuigde zich, ziende over het mnurtje van Hendrikse, dat de achterdeur slechts was toege- duwd en dat het poortje binnenwaarts niet gegren deld was, hoezeer dit schijnbaar van de buitenzijde niet kon geopend worden omdat de hefboom die de klink moest oplichten, ontbrak. Binnengegaan zijnde, trof men het lijk van Snijders aan, liggende in een grooten plas bloed, dwars in de gang met het hoofd tegen den scheidingsmuur en de voeten in de suite geschoven; tegen den rug, die gedeel telijk verbrand was, lag een doosje lucifers, en naast het lijk een groot mes met afgebroken pnnt, het broodmes van den verslagene. Bij de aanhouding van den besch. werd in zijn bezit gevonden een met bloed bevlekte handdoek, die van oogjesgoed vervaardigd, groote overeenkomst had met die, welke in de woning van den versla gene zijn gevonden; alleen was de doek van besch. smaller en blijkbaar afgescheurd en weder omge zoomd; deskundigen hebben een en ander geconsta teerd en o. a. de overeenkomst aangetoond van het garen der nieuw gemaakte zoomen met dat hetwelk bij besch. werd gevonden. Besch. beweert dien handdoek reeds een paar jaren te hebben gehad en te hebben gebezigd tot omwin den van zijn hand, die hij met het aangrijpen van een gebroken flesch had verwond, wat Yan der Made betwijfelt daar hij steeds nauwlettend toezag op de reinheid der handen van zijn knechts. In de woning van den verslagene is het horloge sleuteltje gevonden dat op het horloge van besch. paste en blijkbaar jaren lang voor 't opwinden daar van gebezigd is. In de opkamer der woning van den verslagene is verder een ledige petrolenmkruik naast het bed van Snijders gevonden. Op i Februari is in het huis van arrest te Mid delburg een brief van besch. aan zijne moeder onder schept, waarin hij vroeg hem mee te deelen hoe laat de misdaad te Yeere gepleegd en hoe laat de brand bij Snijders uitgebarsten was en zulkB terwijl de rechter-commissaris beweert dat over zoodanigen brand op dat tijdstip nimmer in tegenwoordigheid van besch. met een der getuigen was gesproken. De besch. is vroeger tot celstraf van 15 dagen en twee boeten van f 8 veroordeeld. Hij blijft halsstarrig alle schuld, ondanks het bezit van een gouden hor loge en gouden bril te Antwerpen, ontkennen. Hiettemin wordt Louis Joseph Jacobus Roland door den procureur-generaal beschuldigd: lo. van Cornelis Hendrik Snijders te Yeere moed willig met een mes verschillende wonden aan den hals en elders te hebben toegebracht, die den dood hebben ten gevolge gehad en zulks met voorbe dachten rade, om zoodoende het plegen van na te melden diefstal mogelijk te maken, immers en althans terwijl de doodslag gevolgd, vergezeld of vooraf gegaan is geweest door twee andere misdrijven; 2o. ten diens nadeele arglistig te hebben wegge nomen en zich toegeëigend o. a. een gouden horloge en een gouden bril; 3o. in diens woning, grenzende aan andere be woonde huizen, waardoor alzoo gevaar voor men- schenlevens te voorzien was, opzettelijk een be gin van brand te hebben doen ontstaan door het gekleede lijk en den houten vloer van een der kamers met petroleum te begieten en die vervol gens te doen ontvlammen ten gevolge waarvan de kleederen, het lijk zelf en een op den vloer zich bevindend breiwerk gedeeltelijk zijn verbrand-en brandvlekken op den vloer zijn veroorzaakt; en alzoo van: manslag met voorbedachten rade, althans verge zeld van twee andere misdrijven, die respectievelijk gediend hebben om het plegen van den diefstal ge makkelijk te maken en de ontdekking van dief stal en manslag te voorkomen; diefstal met behnlp van geweldoefening, die spo ren van kwetsing heeft achtergelaten; brandstichting in een gebouw waarbij te voor zien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Het openbaar ministerie zal bij de berechting dezer zaak worden waargenomen door den procu reur-generaal mr. Yan den Bergh, terwijl de be schuldigde zal worden verdedigd door den advocaat mr. C. W. Yollgraff. Drie en zestig getuigen zullen in deze zaak wor den gehoord. De villa „Rozenstein," als premie op boekwerken door de Gebre. Koster en D. Bolle uit geloofd, is hun eigendom gebleven, daar de 100,000 der staatsloterij is gevallen op een nummer dat nog onverkocht in hnn bezit is. De galg, waarop Guiteauhedenmiddag tnsschen 12 uren enhalftwee zou wordon opgehangen, was dicht bij zijn cel opgericht. De moordenaar had een speech gemaakt, die hij op het schavot wilde uitspreken. Nu het einde naderde, praatte hij minder en scheen hij prikkelbaarder. In den nacht van 28 op 29 dezer om streeks twee uren ontstond een hevige brand in de stoomhoutzagerij van Goszman te Kreuznach. De geheele fabriek werd in de asch gelegd, alsmede zeven arbeiderswoningen in de onmiddellijke nabij heid daarvan; sommige bewoners zijn nu van alles beroofd. De oorzaak is onbekend. Menschenlevens sijn niet te betreuren. Een werkman in een papierfabriek te Chateau-Landon had de onvoorzichtigheid zich te slapen te leggen in een beweegbare kuip, bestemd om de lompen te zuiveren door middel van stoom. Weldra werd de kuip met stoom gevuld en in be weging gebracht. Toen de werklieden een uur later de kuip lieten stilstaan om er de gezuiverde lompen uit te nemen, vonden zij daarin het letterlijk ge kookte lichaam van hun ongelukkigen makker. Uit Pest wordt gemeld dat de Israëlie- tische slachter van Eszlar, Schwarz genaamd, en Salomon Rosenberg, plaatsvervangend rabbijn van die gemeente, in hechtonis genomen en onder sterk geleide naar de gevangenis te Nyiregyhaza overge bracht zijn. Tevens moeten daar aangehouden zijn negen mannen, die met een vlot de Theiss afvoeren, toen het zoogenaamde lijk van Esther Solymosi, het vermiste „Christenmeisje van Tisza-Eszlar", uit die rivier werd opgehaald. Welk verband er tusschen die arrestatiën bestaat, is nog onzeker. De arrestatie van Rosenberg heeft, volgens sommigen, plaats ge vonden omdat hij de laatste weken op reis geweest is en niet heeft kunnen verklaren waar hij zich heeft opgehouden en met welk doel hij op reis ge gaan was. Hij zou mitsdien beschuldigd zijn van het rechterlijk onderzoek bemoeielijkt of althans daartoe pogingen in het werk geBteld te hebben. INGEZONDE N. De Directie der Rijnlandsche Stoomtramweg- Maatschappij heeft het noodig geacht het personen- tarief te verhoogen, niet een weinig, maar voor sommige trajecten met 100, voor anderen met 70 a 80 pet. Ik wil mij niet begeven in eene discussie over de noodzakelijkheid of wijsheid van dezen maat regel; de Directie moet zelve weten of zij zoo het vertier te Katwijk aan Zee en den daarvan onaf- scheidelijken voorspoed der Maatschappij bevordert. Mijn doel is den lezer te wijzen op de vrijgevige en onbekrompen wijze, waarop de Directie haar nieuw tarief den reizigers aangenaam zoekt te maken. Het treedt, zooals men weet, Zaterdag den lsten Juli in werking en tot dien dag bleef natuurlijk het oude van kracht. Ieder dacht dus, zoo zijn abonnemont opgobruikt was, nog een ander te kunnen nemen. Doch de Directie verBtond het anders. Zij heeft reeds 11. Zaterdag, den 24sten Jnni, overal waar abonnementen te krijgen waren, den nog aanwe zigen voorraad door hare agenten laten ophalen en profiteert deze week van den hoogeren prijs, dien de reizigers, welke geene abonnementen meer had den, voor enkele reizen betalen moeten. Doch dit is niet alles. Nog op eene andere wijze heeft de Directie het belang harer Maatschappij behartigd. Het tarief is voor de derde klasse van Katwijk aan Zee naar Leiden en omgekeerd, uit vrees voor de concurrentie der Btoombooten, niet verhoogd; maar nu was men aan een ander gevaar blootge steld. Het was zeer mogelijk dat vele lieden, die onder het oude tarief in de tweede klasse plaats namen, nu van de derde klasse gebruik gingen maken, waarmede niet alIeeD het voordeel van het verhoogde tarief verloren ging, maar een nadeeliger toestand in de plaats trad. Doch de Directie is voor geen kleinigheid vervaard. De wagens van de derde klasse waren, evenals de anderen, van balkons voorzien met uitslaande ban ken, en van binnen met gordijnen tegen de zon. Dit was, naar het oordeel van de directie, voor de derde-klasse-reizigers van Katwijk aan Zee on Leiden overdaad. Laat die lieden maar in do zon zitten, dat zjjn zij gewend, en op het balkon mogen zij staan; men moet dat volk niet verwennen. Men spijkerde dus de uitslaande banken dicht en nam de gordijnen uit de wagens weg. Daarenboven ver oorlooft men thans aan de Katwijksche vischvrou- wen hare garnalon in den wagen te pellen, dat vroeger niet mocht. Laat nu maar iemand, die niet goed tegen stank en zon kan, in de derde klasse kruipendo lust zal hem wel vergaan. Meer heb ik niet te zeggen. De lezer oordeele zelf. Mijnheer de Redacteur Onder dankbetuiging voor de toezending van het gemeenteraadsverslag verzoek ik u een kleine plaatsruimte. De heer Damsté verklaarde in de zitting, dat er slechts sprake was van het zetten van eene Iioo- gere Burgerschool voor Meisjes op de Ruïne of de school van den heer Van Dijk tot dat 'doel te ver vormen." Gelukkig zeide echter de Yooritter: „IVy hekken slechtte doen met de quaestie hoe en waar de school moet gebouwd worden Gaarne zou ik B. en Ws. de eer gunnen dat de nakomelingen aan de vreemden zouden kunnen mededeelen: zij hebben deze monumontale gebou wen gesticht. Ik ben een vriend van schoone gebou wen. Het ligt mij nog versch in het geheugen, hoe de heer Hubrecht, als wethouder, door het doen opknappen en meer zorg besteden aan de stedelijke gebouwen, de burgerij uitnoodigde hem daarin te volgen en hoe na dien tijd Leiden een moer en meer welvarend aanzien kreeg! Doch het bouwen van schoone gebouwen is zoo duur! Daarom wensch ik de vraag te stellen, indien geen der reeds genoemde stedelijke gebouwen voor de school is in te richten: is er dan geene keuze te doen onder de particuliere gebouwen, die onder den hamer zijn geweest of komen Het woonhuis van prof. Rijke (uitstekend gelogen) is wellicht te koop ds. Sepp gaat onze stad metterwoon verlaten, en naar ik hoor komt ook het gebouw naast de water leiding op het Rapenburg vrij. Zou geen van die drie met betrekkelijk weinig kosten voor het doel geschikt zijn te maken? Leidek, 30 Juni 1882. K. BDITENLAND. Frankrijk. De heer Domet de Yorges, vroeger gezant te Lima, zal den heer Sienkiewicz gedurende zijne afwezigheid te Cairo vervangen. Yolgens te Parijs ontvangen berichten uit Konstantinopel legt de Porte het verlangen aan den dag tot toenadering tot de conferentie. De ambassadeurs te Konstantinopel trachteD nog altijd de Porte te doen begrijpen, dat het hoofddoel der hun opgedragen taak geen ander is dan met de Porte te onderhandelen over de maatregelen, welke genomen moeten worden om de orde en veiligheid in Egypte te herstellen. In dien de Porte blijft weigeren te onderhandelen, zullen de ambassadeurs verplicht zjjn om hunne regeeringen aan te raden het onderling over het nemen van de vereischte maatregelen eens te worden. De Fransche Senaat heeft met 188 togen 171 stemmon besloten do puinhoopen van de Tui- leriën te doen opruimen en op de plaats oen kunst museum op te richten.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2