tapt. De brouwerij heeft alleen te Munchen een debiet van 30-duizend liter daags. De eigenaar van de Caves de Munich", die het hoofddepot van deze brouwerij voor Nederland heeft, stelt zich voordat dit bier ook hier te lande en vooral in de residentie spoedig „burgerrecht" zal hebben bekomen. Aan de 35 Scheveningsche visschers, die door het faillissement van hun reeder niet konden varen, is vanwege den curator door tusschenkomst van den waterschout een zekere som als weekgeld uitgekeerd. Daar het gerechtshof mede reeds uit spraak deed, zullen de vaartuigen spoedig in het openbaar verkocht worden en de visschers hun arbeid kunnen hervatten. Te Scheveningen kwamen gisteren twee schuiten, waarbij een van Katwijk, met versche visch aan; ze besomden ieder f 45. Niettegenstaande het ijverig onder zoek van het hof te Brussel is en blijft de koffer van Armand Peltzer zoek. De stationschefs van Leiden en Leipzig hebben nog bericht dat gelijke koffer onbeheerd aan hunne stations stond, doch bjj onderzoek bleek dat geen van beide de bewuste koffer was. Armand beweert steeds dat hij niet weet waar zgn koffer gebleven is. Een Brusselsch blad veronderstelt dat erdóórom zoo naar gezocht wordt, omdat het niet onmogelijk kan zijn dat de kleederen van den vermoorde er zich in bevinden. Leon Peltzer zou dan het lijk ontkleed en natuarlijk ander goed hebben moeten aantrekken. Andere bladen achten dit onmogelijk, daar het lijk veel te stijf was en de armen gebroken zouden zijn, hetgeen niet het geval was. Leon ontkent dat hij den dag van den moord met Armand gesproken heeft, doch wel den vol genden dag, toen hij hem te Maastricht ontmoette. Onder verschillende namen heeft hij gewoond en telkens vindt men weer nieuwe. Voor den militieraad te Wesel verscheen verleden week een Pruisisch militieplichtige, de zoon eener Hollandsche moeder, die haar uit Emmerik naar Nederland was gevolgd en daar bij het tweede regiment huzaren diende. De man schijnt niet ge weten te hebben dat hij in zijn vaderland dienst plichtig was en vroeg eenige dagen verlof om aan de hem uit "Wesel gezonden oproeping te voldoen. Daar gekomen werd hij echter voor den dienat geschikt bevonden en moet dus daar ingelijfd worden. Nu is niet alleen Holland, maar ook Pruisen in last zegt de „Tribune", want de man kan toch onmogelijk in beide landen te gelijk dienen. Het blad is benieuwd hoe de zaak zal afloopen. De werkstaking der sjouwerlieden te Nieuw-York en vooral te Jersey City houdt steeds aan. Wegens den gedrukten staat der markt zijn de ijzergieterijen van Joliet bij Chicago gesloten, ten gevolge waarvan 1500 werklieden buiten ver dienste zijn. Lhérie, de tegenwoordige baryton, heeft een engagement gesloten, waardoor hij be hoort tot het gezelschap dat met Adelaine Patti een kunstreis door Amerika gaat maken. Te Parijs bestaat eene sociëteit van doofstommen. Zij telt een vijftigtal leden, die zich met whisten vermaken. Ook de bedienden zijn doof stom en worden geroepen door een vernuftig uit gedachten toestel, die hun een lichten electrischen schok toebrengt. President is zekere H., wien in dertijd de Roodhuiden de tong hebben uitgesneden. Aldus verhaalt de „Francais." Te Namen heeft de politie de hand ge legd op twee personen, die zich aan een schier ontelbaar aantal diefstallen met inbraak in den om trek schuldig maakten, zoodat hun verblijf bij onder zoek een ware bazaar van al de gestolen voorwer pen bleek te zijn. Zij volgden bij hun rooftochten de volgende eigenaardige tactiek. Overdag begaven zij zich met een handwagen en een dubbel stel kleederen naar de plaats van bestemming, hielden zich dan schuil en pleegden hun aanslag op het tijd stip dat de bewoners in hun eersten slaap lagen. Na het volvoeren der daad verwisselden zij van kleederen en maakten zich zoodoende onkenbaar voor degenen, die hen vroeger hadden gezien. Op die wijze wisten zij steeds aan de nasporingen der poli tie te ontsnappen. Yoor de beminnaren van het zeebanket, in den vorm van oesters, zal vermoedelijk binnen kort de gouden eeuw aanbreken. Weldra zullen heerlijke oesters voor een bagatel verkrijgbaar zijn, want bij geheele scheepsladingen zullen ze uit Australië worden aangevoerd. Op de kust van het bekende Yan Diomensland heeft men oesterbanken ontdekt van fabelachtige uitgebreidheid. Naar een matige schatting, steunende op een vrij nauwkeurig onderzoek en de resultaten der reeds aangevangen exploitatie dier bankeü, leggen er stellig 40 mil- liarden oesters van voldoende grootte voor de markt. Daarenboven heeft men aan de kust der Keeling en van de Cocos eilanden oesterbanken ontdekt van aanmerkelijke uitgestrektheid, welke oesters opleve ren, die in grootte de bekende reusachtige Ameri kaan sche oesters verre overtreffen. In een twist tusschen twee broeders te Pótange, nabij Arlon, heeft de een den ander met een mes zulke ernstige verwondingen toegebracht, dat hij aan de gevolgen bezweek. De dader werd nabij laatstgenoemde plaats in hechtenis genomen. Een olifant van Myers* circus in het Alexandra Palace te Londen heeft den 27-jarigen Charles Hodge gedood. De olifant was blind en be kend onder den naam „Blind Bill"Hodges was in den stal werkzaam, terwijl het ontzaglijk groote beest at. Of „Blind Bill" het bij toeval of in een aanval van dolheid deed is niet bekend, maar men vond Hodges dood tegen een pilaar, een van de slagtanden was door zijn borst gegaande drukking van het beest was zoo groot geweest, dat het hart van den ongelukkige bijna door de wond was ge drongen. „Blind Bill" vertoonde geen teekenen van dolheid. Een zesjarige knaap te Burum, die een doosje lucifers had weten machtig te worden, stak daarmede den brand in 't hooi. Twee bergplaatsen werden in de asch gelegd en geiten, gereedschap pen, kleedingstukken enz. vernield. Te Kilkeelan (Ierland) woonde de 65- jarige Thomas Magaghey, die twintig jaren geleden konstabel was geweest. Hij zat rustig een courant te lezen in zijn huis, toen twee mannen naar binnen stormden en op hem schoten. Hoewel bijna doode- lyk gewond, wierp Magaghey zich op de moordenaars, die naar buiten snelden. De oude viel bezwijmd neer. De reden van den moord is onbekend. Men vreest voor Magagheys leven. De moordenaars had den zich vermomd eu tot nog toe heeft men hun spoor niet gevonden. - Te Rowelslangford werd de doch ter van een schout, die alleen thuis was, door eenige mannen mishandeld; zij staken daarna het huis in brand, het meisje bewusteloos achterlatende. Gelukkig kwam nog tijdig hulp opdagen, anders ware zij in do vlammen omgekomen. Bauduin, de dief van de diamanten der gravin Branicka, is te Brussel tot zes jaren gevan genisstraf veroordeeld. Men herinnert zich wellicht hoe de vermetele diefstal in een expresse-trein tusschen Erquelinnes en Charleroi gepleegd werd. Bauduin was beambte aan het station te Chateli- neau en een Parijsch photograaf, bij wien hij zijn portret had laten maken, bracht de politie op het spoor. Het had heel wat in, den dief weder mees ter te worden, toen hij, eenmaal gevat, aan zijne bewakers ontsnapte, zich in een vijver wierp en met veel moeite daaruit moest gehaald worden. De „American Hebrew," het invloed rijkste orgaan der Israëlieten te Nieuw-York, zegt dat do emigratie van de Russische joden naar Amerika gestaakt moet worden totdat de 2500, die er thans zijn, een bestaan zullen hebben ge vonden; dat het comité niet bij machte is voor al do vluchtelingen werk te vinden, waarbij zij hunne godsdienstplichten kunnen in acht nemen; dat, in dien het „Mansion House Committee" (te Londen) er op aandringt dat de uitgewekenen in staat wor den gesteld hunne godsdienstvoorschriften op te volgen, het hen dan maar niet moet zenden, daar de aard der ginds bestaande instellingen duizenden geloovige Joden reeds belet den Sabbath te houden dat geen andere personen dan diegenen welke in staat zijn te werken en willen werken er ont vangen kunnen worden; dat op de Joden in Europa de gebiedende plicht rust, aanzienlijke geldsommen beschikbaar te stellen zonder daaraan beperkende voorwaarden te verbindendat aan de vluchtelingen moet bekend gemaakt worden dat de Amerikaansche Joden niet kunnen en niet willen hen gedurende hun geheele leven onderhouden. BUITENLAND. Franbryk. De heer Edmond De Concourt heeft aan een redac teur der „Figaro" de statuten medegedeeld van eene nieuwe „Academie", door hem met zijn broeder Jules uitgedacht en welke bestaan zal uit tien, bij testament aan te wijzen letterkundigen, die ver volgens bp overlpden nieuwe leden zullen kiezen. Elk der tien ontvangt een inkomen van 6000 fr. 'sjaars en elk jaar zullen zij een prgs 5000 fr. uitkeeren aan den schrijver van het beste litera rische werk, in den loop van het jaar verschenen. Het vermogen der gebroeders zal in de noodige 65,000 fr. Sjaars voorzien. Leden en bekroonden mogen alleen uit proza-schryvers gekozen worden. De technische en militair-maritime sub-com- missiën der commissie voor het plan der Tunesisch- Algerijnsche Binnenzee hebben zich tegen dit plan verklaard: de eerste omdat de uitvoering wel 600 millioen zou kunnen kosten, de laatste omdat de zee slechts weinig voordeelen belooft. Duits oh land. Te Berliin zyn twee afgezanten des sultans aan gekomen, Drygalski-pacha en Raizim-bey, belast met het overbrengen van de volgende geschenken: Yijf Arabische paarden en twee goudvossen voor den kroonprins, een prachtig rypaard voor de kroonprinses en een span zeldzame ponies voor de keizerin. Yolgens mededeeling van de „National-Zeitung" heeft de Pruisische regeering by eene expeditie firma te Batavia 100,000 bamboesstokken besteld, waarvan lansen voor de ulanen moeten gemaakt worden. De bamboes, zeer hard, is goedkooper dan het elzenhout, en de yzeren punt wordt gemakke lijker in bamboes dan in elzenhout vastgehecht. Rusland. De regeering heeft besloten 30 kanonneerbooten te laten bouwen; de kosten worden op 7 millioen roebel geraamd. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat de regee ring, by nader inzicht, heeft besloten het beheer van de politie en de gendarmerie niet van het ministerie van binnenlandsche zaken af te scheiden. De voornaamste reden van dat besluit is echter de moeilykheid, om de vereischte geschikte personen voor de hoofdposten te vinden. Turkse. Naar men verneemt, heerschte in den Turkschen ministerraad vrg wat verschil van meening over het al of niet raadzame, om aan de conferentie deel te nemen. Sommige zijner invloedrykste leden meenden dat tot de conferentie kon toegetreden worden, indien de bepaalde verzekering werd ge geven dat uitsluitend over de Egyptische quaestie met uitsluiting van alle andere vraagpunten zou beraadslaagd worden. Maar nog vóórdat deze be lofte van de mogendheden ontvangen was, ver klaarde de sultan dat hg met de conferentie niets te maken wilde hebben. De officiëele beweegredenen werden door Said-pacha gegeven en zyn reeds be kend geworden, maar de werkelijke zgn de vol gende: Do sultan heeft altyd een grooten weerzin getoond tegen alles, wat maar eenigszins den schyn van buitenlandsche bemoeiing met de inwendige aangelegenheden van zgn rgk kan hebben, en hg wil niet dat zgne toekomstige houding in Egypte door eenige nieuwe internationale verbintenis be lemmerd worde. Zgne tegenwoordige houding in het Egyptische vraagstuk heeft zgn invloed en aan zien verhoogd en hg meent dat deze zullen ver minderen, wanneer hij gemeenschappelgk handelt met de Christenmogendheden, waarvan vele vgan- dig jegens de nationale party gestemd zgn. Yoorts kan hg, door zich van deelneming aan de confe rentie te onthouden, beter aan hare besluiten weer stand bieden, en in elk geval de gunst der Muzel mannen winnen, door als beschermer der Egyptische vryheden op te treden. Vereenlgd© Staten. Het Kabinet heeft tal van verschillende petitiën overwogen, waarin aangedrongen werd op het ver- leenen van uitstel van executie aan Guiteau, zoo wel op grond van zijn beweerde krankzinnigheid als uit andere overwegingen. Eenstemmig werd be slist dat er geene termen bestonden om in den loop des rechts tusschenbeide te komen en de ten uitvoerlegging van het vonnis op 30 dezer te ver hinderen. Deze beslissing is openbaar gemaakt met een uitvoerig advies van den „attorney-general", waarin de gronden er van worden uiteengezet. De heer Hicks, Guiteaus geestelyke raadsman, deelde Zondag de beslissing aan den moordenaar mede. „Ga naar president Arthur!" riep deze uit: „Duw hem uwe gebalde vuist onder den neus; zeg hem dat hg door de ingeving, welke mij ten deel viel, president is geworden. Hg moet mg onvoorwaarde- lgk vergiffenis schenken. Zoo niet, moge God Almach tig hem voor eeuwig verdervenIk zog u, broeder Hicksik ben een man GodsGod zorgt voor de zynen."

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2