LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 29 Juni. A0. 1882. Avond-editie. N°. G860. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1AQ. AboodecHjko Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1—8 regela 1.0B. Iedere regel meer 0.17$»' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasaee- ren bniten de sUd wordt/0.10 berekend. Offlclëele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 1 Juli 1882, des namiddagste tweeuren. Pt:nt ter behandeling: Voordracht tot oprichting van eene Hoogerc Burgerschool voor meiajea en een Gymnasinm op de Roïoe (105,114 en 118). LEIDEN, 28 Juni. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopon week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 180; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80'/j pet.de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102'/j pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 108 pet.; de aand. Leidsche Dainwatermaatsohappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. Op de voordracht voor leeraar in de onde talen aan het pro-gymnasium te Gouda staan de heeren L. A. Keeper te Leiden en H. J. Reinders te Amsterdam. Be 1ste luitenante Calkoen en DeFlinesvan het regiment grenadiers en jagers, die tot kapitein zijn benoemd, de eerBte bij het 4de, de laatste bij het 6de regiment infanterie, komen in hnn nieuwen rang in garnizoen respectievelijk te Leiden en te Geertroidenberg. .Eigen Haard" bevat het vervolg der novelle van A. G. C. Van Duyl „Hoe Sjoakje aan haar man kwam" en het slot van Gonnets artikel over de groote visschenj. Bijzondere actualiteit ontleent echter het jongste nommer aan de mededeelingen van den heer Jongkindt Coninck, over de Rijks- landbcuwschool te Wageningen, door een paar af beeldingen dier instelling versierd. Aan de onder scheiding prof. Voth ten deel gevallen, is mede een artikel gewijd met eene afbeelding van de hem toegekende medaille der Thorbecko-sticbting. De Staatscourant van heden bevat het besluit van B. -en Ws. van Katwijk, waarbij aan J. E. Vlaanderen Jr. vergunning wordt verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, in hot Groote Badhuis, in de koffiekamer en op bet terras, en wel voor den tijd van één jaar. verleenen voor eene telephoonverbinding ook met Rotterdam. Be hoofdstad geniet op het oogenblik de eer een aantal vorstelijke personen te herbergen. In het Amstel-Hotel hebben in de lsatste dagen hnn intrek genomen: Gravin De Montebello, nitParijB gravin d'Andlau, id.; graaf en gravin Leon Bo- brinsby, nit Rome; prins Lapouchine Demidoff, nit Petersburg; mevr. en mej. Kandratiew, markiezin Incontri, uit Florence; prins Galitzin, nit Petersburg; graaf Do Briey, uit Parijs; prins Serge Galitzin, kolonel der lijfwaoht van Z. M. den keizer aller RusBen; prinseB Rhevenhuller en markiezin Montagu. Het programma is verschonen von de vierde najaarBtentoon8telling van chrysanthemums, kamer- planten, bonqnetten enz., die door de „'s-Graven- haagsche Tuinbouwvereeniging" zal gebonden worden. Het bevat 25 nommers, waarvan 19 betrekkelijk de chrysanthemums, van welke bloemen nl. al de bonqnetten gemaakt moeten worden. Uitgeloofd worden: 1 gonden med., 7 verg. zilv. med., 21 zilv. med. en 23 kleine zilv. medailles. Tijd en plaats znllen nader worden bekend gemaakt. Door de studenten-sociëteit „Placet hic reqnies- cere Mnsis" te Utrecht is besloten een terrein van den heer C. F. Meyer, aan de Maria-plaats, aan te koopen, ten einde daar een nieuw gebonw te stichten. Het bestuur wenscht aanvankelijk een 3 pet. lee- niDg, groot 60,000, aan te gaan, uit te geven in obligation van f 500. De nog ontbrekende 70,000, ter verwezenlijking van het plan vereischt, stelt men zich voor te verkrijgen door een premieleening. Naar de Standaard verneemt, is door directeuren der Yereeniging voor Hooger Onderwijs op Gere formeerden grondslag onlangs besloten: 1°. met ge deeltelijke wijziging van vroegere opdracht, het onderwijs in de practicale godgeleerdheid op te dragen aan dr. Ph. J. Hoedemaker, gewoon hoog leeraar; en 2°. tot gewoon hoogleeraar in de juri dische faculteit te benoemen mr. D. P. D. Fabius, tot dasver buitengewoon hoogleeraar. In antwoord op een door de Kamer van Koophandel te Breda aan den minister van baiten- landsche zaken gericht adres tot ondersteuning van dat der Kamor te Kampen in zake den invoer van vee in Engeland, heeft genoemde minister te kennen gegeven dat nog zeer onlangs pogingen zijn aan- De heer W. Tensen, den 20sten Juni benoemd j gewend, ten einde intrekking te verkrijgen van de tot schatter voor de lokaliteiten waar te Haarlem- 'n Engeland geldende bepalingen op den vee-invoer uit Nederland, doch dat bljjkene het antwoord der Briteche regeering men gemeend heeft aan dien mermeer sterke drank in het klein wordt verkocht, heeft, na beëedigd te zijn, weder voor die benoeming bedankt. - Naar men verneemt, heeft de veldwachter A. Van de Wateren zijn aanvraag om ontslag als veldwachter weer ingetrokken. De uitslag van het eind-examen der Poly technische School te Delft is als volgt: aangemeld hadden zich 47, teruggetrokken 3; geslaagd zijn: Voor B. art. CO (technoloog) de heeren: N. M. Koning, F. G. Waller. Voor C. art. 61 (civiel- tngenieur) de heerenH. P. A. Alpherts, J. E. A. Bakhuis, A. E. R. Collette, M. F. J. Cosijn, W. E. Cramer, W. K. Dn Groix, W. Elenbaas, O. J. Van der Eist Jr., J. M. W. Van Elzelingen, H. Van Gelder, B. M. Gratama, G. Heuff, F. Hijner, J. P. Hofstede Jr., H. J. Van Hoorn, I. B. Kam I. Krap, I. P. Kruimel, B. W. Mondt, B. J. Paar- dekooper, A. E. Rahusen, M. C. A. Reigers, F. J. W. Van Rossum, M. Sanders, I. L. Schouten, C. W. S. Snellebrand, I. W. C. Teilegen J. M. A. Zoetmulder. Voor G. art. 62 (architect) do heeren D. P. Van Araeijden van Duym en H. Oostinjer. Voor C. art. 64 (werktuigkundig ingenieur) de heeren C. E, Koch en K. T. Koning. Door den gemeenteraad vau Delfshaven is o. a. in beginsel besloten, op nader te stellen voor waarden, aan de Ned. Bell Telephoon-Maatsehappij' voor den tijd van 15 jaren uitsluitend concessie te wensch geen gevolg te kunnen geven zoolang niet hier te lande, ook in het spoeliogsdistrict, zoowel 4e longziekte als het mond- en klauwzeer geheel geweken zijn. Onder die omstandigheden en in het belang der zaak meent de minister zich voorloopig van het doen van nadere stappen te moeten onthouden. Uit Soestdijk deelt men mede dat men er met genoegen verneemt, dat prinses Hendrik voornemens moet ziju weldra weder aldaar te komen verblijf houdenover enkele dagen zou zij reeds nit Pyrmont worden verwa.eht Na eene uitvoerige discussie is op het 35ste Landhuishoadkiindig Congres te Wageningen Veen- dam aangewezen ais de plaats, waar het 36ste Congres zal plaats hebben. Op eene door de gemeente Kampen te sluiten geldleening van f 150,000 a 4 pet. is slechts tot een bedrag van 117 mille ingeschreven, en wel voor den koers van 50-'/IOO tot 100,/l£ pot. De militaire stnrient voor den geneeskundigen dienst der zeemacht W. C. J. Verhulst wordt be schouwd - ter zake wan ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken - met 31 Mei ji. eervol uit die betrekking te zjjn ontslagen. Bij den dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië kunnen worden geplaatst: lo. vier practisch ervaren adspi- rant-ingenieurs (civiel-ingenieurs), op een traktement van f 250 's maandsen 2o. zes opzichters der 3de klasse, op een traktement van 150 's maands. Het stoomschip „P. Caland" arriveerde gisteren van Nieuw-York te Hellevoetslnis. Z. M. heeft lo. aan dr. W. G. Brill, met 19 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facnlteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande be wezen diensten2o. met ingang van deDzelfden dag tot hoogleeraar in gemelde faoulteit aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Ned. taal- en letterkunde en in het Middel- nederlandsch, benoemd: mr. H. E. Moltzer, litt. hnm. doet., hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen; 3o. tot hoogleeraar in dezelfde facnlteit aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijl te geven in bet Gothisch, de beginselen van het Sanskriet, de beginselen der vergelijkende Indo- Germaansche taalwetenschap in het algemeen en der Germaan8che in het bijzonder, het Angelsaksisch en het Middelhoogdnitsch, benoemd: dr. J. H. Gallée, lector aan de rijks-universiteit te Utrecht en leeraar aan het gymnasinm aldaar4o. aan mr. H. E. Moltzer voormeld, met ingang van 19 Sept a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks-nniverBiteit te Groningen5o. aan dr. J. H. Gallée voormeld, met ingang van denzelfden dag, eervol ontslag verleend als lector aan de rijks universiteit te Utrecht; en 6o. dr. J. A. Wijnne, hoog leeraar in de facnlteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, met wijziging van Zr. Ms. besluit van 15 Sept. 1877 No. 6, belast met het onderwijs in de vaderiandsche ge schiedenis; - aan dr. S. Figée, met 16 Jolia. s., op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Tilburg en aan mr. J. W. Lasonder, met 1 Sept. a. s., als leeraar aan de R. H. B.-S. te Middelburg; - den 2den lnit. der genie C. Lank- hont, van het leger in O.-I., tot dusverre ala snite van het koloniaal werfdepot, te rekenen van 1 Juli a. s., in zijn rang en onderdom in dien rang over geplaatst bij het wapen der genie van het legir hier te lande. Gemengd Nieuws. In den nacht van 26 op 27 Juni is inde Aar onder de gemeente Ter Aar verdronken een Israëliet nit Amsterdam, met name Poiak. Hij reisde per nachtboot. Hoe de man te water ïb ge raakt, is onbekend. Er loopen geruchten van zelf moord. Het lijk is naar het lijkenhuis gebracht en daar door den geneesheer Finkenflügd geschouwd, terwijl teven6, van hot ongeval onderricht, de godsdienstonderwijzer der Israëiietische gemeente te Alphen zich dadelijk naar Ter Aar had begeven. Twee paarden van J. In 't Veld, IJweg, P. 11, te Haarlemmermeer, zijn als lijdende aan kwaden droes onteigend, afgemaakt en begraven. Met den aanleg voor het electrisch licht aan het station te Haarlem is gisteren een aan vang gemaakt. Het wordt geleverd door de firma Wisse, Picaluga Co., te 's-Gravenhage. Gisteravond opende het nieuwe bier huis op den hoek van de Prinsegracht en de Boek- horststraat „Anx Caves de Munich" te 's-Hage. Trekt de eigenaardige bouwstijl van de onderpui met de reusachtige spiegelruiten reeds de opmerk zaamheid, ook de inwendige inrichting van dezen nieuwen biertempel, die zeer net, ruim en luchtig is, mag gezien worden. Uit de diepe, door ijs koel gehouden kelders worden de vaten met behnlp van een hijschtoestel in de groote zaal gebracht en het beroemde bier van de „Zum Münchener Kind'l" ge-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1