LEIDSCH DAGBLAD. JN°. 6858. Dinsdag 527 Juni. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandeD1-10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met altzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten do stad wordt 0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij. dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 117 en 118 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIBEN, 26 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. G. Kleyn, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de Semitische Letterknndo met academisch proefschrift, get.: .Het leven van Johannes Van Telia door Elias" (Syrische tekst en Nederl. vertaling), - en dezelfde tot doctor in de Godgeleerdheid na open bare verdediging van een academisoh proefschrift, get.: „Jacobus Barodaeüs, de stichter der Syrische Monophysietische kerk." De hoogleeraar dr. M. J. De Goeje alhier is benoemd tot bnitenlandsch lid der Hongaarsche Academie vaa wetenschappen te Budapest. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bekend dat in voornoemde inrichting jongens knnnen geplaatst worden, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wensohen aan te gaan. Leeftijd van 13j tot 16 jaar. Inlich tingen zijn op franco aanvraag te bekomen bij den directeur der Kweokschool. Weder mag Leiden zich verhengen in het bezit eener nienwe zangvereeniging. Onder den naam van „Burger-ZaogvereeDiging" trad zij in het leven en de deelnemers znllen zich beijveren door zich wekelijks onder do leiding van een bekwamon direo- tenr te oefenen, om spoedig in staat te zijn hnnne atadgenooten op twee of meer uitvoeringen per jaar te onthalen. Wij wenschen der jeugdige vereeniging veel goeds toe en hopen dat een langdurig bestaan eenmaal haar deel zal zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 33, 15.50, 3.30 en 1.65; de laagste 33, 15.50, 3.20 en 1.60. De kans om te Alphen nog dezen zomer eene badinrichting te verkrijgen, is eene schrede nader tot verwezenlijking gekomen. Op eene wel is waar niet talrijk bezochte vergadering is eene commissio benoemd ter nadere regeling. Die commissie, be staande nit de heeren C. J. Van Eeghen en L. J. H. Kloot te Oudshoorn, K. Van der Linde en J. Hengeveld te Alphen, en A. P. Zaalberg te Aar- landerveen, stelt zich voor, deze week met een uitgewerkt plan voor den dag te komen. In be ginsel is reeds aangenomen, aandeelen van 25 uit te geven. De graven der Gorkumsche martelaren, nabij Brielle, werden onder anderen bezocht door 512 bedevaartgangers nit het dekenaat Alphen a. d. Rijn. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft te Nieuwveen op gebracht 10.54J en te Zevenhoven 10.95. Er heeft zich te Ondshoorn een nieuw roei en zeilgezelschap onder den naam van „Hoilandia" gevestigd, waarvan de burgemeester van Oudshoorn, de heer Van EegheD, president is. Bij de Tweede Kamer zjjn ingekomen wets ontwerpen: 1". tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop van een stuk grond te Katwijk aan Zee, aan C. Van den Oever aldaar voor ƒ823.50;- 2°. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de gemeente Bergon-op-Zoom houdende ruil, kosteloozen afstand en verkoop van verschillende stukken voor- maligen vestinggrond aldaar. By die overeenkomst wordt vastgesteld een plan van wegen en water leidingen op de nog ongeslechte doelen der voor malige vestinggronden en daarnit voortvloeienden kosteloozen afstand van grond voor wandelplaats en haventerreinen, alsmede rail van gronden voortB geregeld de verkoop van een perceel grond voor uitbreiding der gemeentelijke gasfabriek en van twee perceelen grond voor den bouw van openbare scho len, te zamen voor eene som van ƒ10,170; -3*. tot bekrachtiging van kredieten boven de Indische be- grooting van 1880. Deze kredietopeningen bedragen gezamenlyk 8,009,450. Rnim de helft daarvan is noodig geweest voor de bestrjjding der veepest, circa 14 ton voor Atjeh, 2'/2 ton voor voorschotten die weder in 'slaüds bas terugvloeien, 2'/i voor uit gaven veroorzaakt door ruimere baten in de schat kist vloeiende, voorts een aanzienlijk bedrag waar mede sommige posten belast zijn met ontlasting van anderen en eindelijk circa 12 ton wegens over schrijding van niet nauwkeurig geraamde posten, welke de Indische regeering niet kon beperken. De minister deelt ten slotte mede dat de dienst van 1880, niet-tegenstaando de bredietopeningen boven eene met een tekort afgesloten begrooting, nog een klein Toordeelig saldo heeft opgeleverd van 70,000; - 4°. tot bekrachtiging van twee kredieten boven de Indische begrooting voor 1881 en een voor die van 1882. Deze kredieten ten gezamenlijken bedrage van 4,700,000, zijn noodig geweest voor de maat regelen ter voorkoming of beteugeling van besmet telijke veeziekten, voor welke een memoriepost op de begrooting was uitgetrokken. Yanwege het „Comité voor algemeen Stem recht", met prof. Pekelharing te Delft tot voor zitter en mr. W. Heineken te Amsterdam tot secre taris, zijn de besturen van eenige kiesvereenigingen uitgenoodigd tot eene huishoudelijke bijeenkomst te Utrecht op 9 Juli a. s. Het Comité wenscht, na gemeenschappelijk overleg, een adres op te stellen en ter algemeene onderteekening aan te bieden om Grondwetsherziening te verkrijgen. Voorloopig zal alleen wijziging van art. 76 worden gevraagd. Het schoone feest dat de Amsterdamsche stu- deerende jongelingschap haast onafgebroken sedert Maandag jl. heeft gevierd ter herinnering van het 250-jarig bestaan der Inrichting voor Hooger Onder wijs in do hoofdstad, met regen begonnen, door onweders heen geworsteld, zonder dat de vroolijke en aangename stemming er minder onder werd, is Zaterdag-avond te Zandvoort geëindigd, onder liefe lijk maanlicht, een nitgestormden blauwen hemel en het geknetter van een schitterend vuurwerk. Aan de oevers der Noordzee werden de afscheidsdronken gewisseld, de laatste juichtonen vernomen, na een feostweek die te recht hoog geroemd zal blijven in de hoofdstad en daar bniten, en een eereplaats duur zaam inneemt in de annalen van bet Amsterdamsch studentencorps. De tafel was in de Kurzaal. Er znllen driehonderd personen zijn geweeBt, die in de opgewektsto stemming aan het feestmaal deelnamen. Er werd natonrlijk getoost, en aan uitingen van geestdrift was geen gebrek. De avond bleef heerlijk; het was de eerste Jnni-avond in dit jaar des Heeren 1882, dat men aan zee de genoegens van een heer lijken zomernacht geDoot. Na het vonrwerk begon dus voor de volhouders het lieve leventje eerst recht. De oprechte Zand- voortsche mannon en vronwen verbroederden en verzusterden zich met de studenten, en menig moe dertje wandelde aan den arm van een rennist of student in het Munchener Biersalon van Klas, waar men tegen elf uren aan het twaalfde feest begon. Er word zooveel kennis gemaakt en vriendschap aangeknoopt mot de eersten de besten, dat de fraaie lokalen van Jager Gerlings en Franco Mendes en Yan der Eist moeite hadden om de voor de beze geling dier nienwe banden vereischte draDken naar eisch te bergen; van tijd tot tijd schitterden Bon- gaalsche vlammen in de passage en dan daverde de ruimte van bet gejuioh. (HM.) Aan 's Rijks universiteit te Utrecht is met goed gevolg het eind-examen als militair pharma- oent afgelegd door de heeren A. F. De 'Wolff en W. J. Yan Dissel. De Griffier der Provinciale Staten van Znid- Holland brengt ter kennis dat aan de Gedeputeerde Staten dier Provincie, ter goedkeuring is toegezon den het raadsbesluit der gemeente Alkemade, dat de kermissen in de verschillende onderdeelen dier gemeente dit jaar gelijktijdig znllen aanvangen op Maandag den 28sten Augustus en eindigen op Zater dag den 2den September, een en ander des morgens te zes nren. De Belgische gezant bij ons hof, baron d'Ane- than, is voornemens eenige dagen Téér de voltrek king van het huwelijk tosschen de dochter van den gevolmachtigden minister van Spanje bij ons hof en den heer 't Kint de Rodenbeke, zoon van het Belgische Senaatslid, welke pleehtigheid op 4 Juli te VHage zal plaats hebben, eene luisterrijke partij te geven ter eere van het bruidspaar, welks wederzljdsche betrekkingen door geslachtsbanden met België verbonden zijn. Yersehillende adellijke familiën nit België znllen voor deze plechtigheid herwaarts komen. Een der drie oprichters van het genootschap „Natnra Artis Magistra" te Amsterdam is, na eene betrekkelijk kortstondige ziekte, in 75-jarigen onder- dom overleden. Het is de heer J. J. Wijsmuller, die, evenals wijlen de heer Werlemann, in 1838 en verscheidene jaren daarna de trouwe medehelper was van dr. G. F. Westerman bij de stichting van de diergaarde, welke de hoofdstad tot sieraad strekt. Het stoomschip „Prinses Marie" vertrok Zater dag van Batavia naar Arasterdam; de „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend bij Dover. De gewone andientie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. C. Mulder, als lsten luit. bij de rustende schutterij in de prov. Zuid-Holland. Gemengd Nieuws. Een paar dagen geleden werden de in woners van Noordwijk nit hnn eersten slaap ge wekt door het onheilspellend gelni der brandklok. Spoedig was er volk op de been en de brandweer haastte zich om op de plaats des onheils te ver schijnen en zoo noodig hulp te verleenen. Waar de brand was kon men echter maar niet te weten komen, tot eindelijk bekend gemaakt werd dat het slechts een loos alarm was en de brandweer onver- richterzake naar huis kon gaan. De overheid der gemeente, onzeker of de brandweer spoedig bij gevaar aanwezig zon zjjn, had de klok maar eens laten luiden en kwam nn tot de gelnkkige overtniging dat, mocht er brand ontstaan, de spuitgasten immer op hnn post zijn. Door de gem een te-po li tie van Alphen is in do afgeioopen week proces-verbaal opgemaakt tegen A. Yan Schaïk aan den Vrijhoef te Ter Aar, wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Gedurende de week van 18 tot24dezer kwamen te Scheveningen aan 126 badgasten met 32 bedienden, en wel in de hotels 5G badgasten en 9 bedienden en bij particulieren 70 badgasten en 23 bedienden. In het geheel bevonden zich Zaterdag te Scheveningen 428 badgasten met 92 bedienden, terwijl sedert 1 Mei 11. daar aankwamen 445 bad gasten en 92 bedienden. Tot binnenvador en moeder in het Gast- en Proveniershuis te Pnrmerende zijn door regenten en regentessen benoemd de echtelieden J. M. Raap van 's-Gravenhage. Er waren 168 sol licitaties ingekomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1