Bij do gedurige twisten, die thans tus- sohen de Hollandsche en Engelsche visschers plaats hebben en meestal tot handtastelijkheden aanleiding geven, zal het volgende oude verhaal wellicht niet van belang ontbloot zijn om te doen zien dat ook ïn vroeger tijden dergelijke zeegevechten in het klein voorkwamen. Den 9den Augustus 1652 ontmoetten twee visscbers8cheepje8, een van Vlieland, het andere uit Engeland afkomstig, elk bemand met 8 koppen, elkander tusschen Doggersbank en het Sehagerrif. De stuurman van hot eerste, Jonge Kees geheeten, verzocht aan do Engelschen een zootje visch, daar hij zooeven in zee gekomen was en zijne netten nog niet had uitgeworpen. De Engelschen, meenende dat men hen bespotte, schreeuwden den Ylielanders toe: „Schurken en schelmen, je moet worden opgehan gen!" Daarop begonnen zij met steenen te werpen en hielden op de Vlielanders aan. Deze beantwoord den dit door de Engelschen te begroeten met een hagelbui van brandhout en alles wat zij verder in hunne schuit konden los krijgen. Toen deze voor werpen verbruikt waren, enterden de vijandelijke scheepjes elkander en de Vlielanders, met hunne messen tusschen de tanden, sprongen bij den En- gelschman aan boord, dreven hunne vijanden naar h9t ruim en spijkerden de luiken dicht. Zij namen de veroverde schuit op sleeptouw, in het gezicht van een Engelsch oorlogsschip, en brachten den buit naar Amsterdam. Men liet de manschappen loopen, terwijl het vaartuig het eigendom bleef der overwinnaars. Zij ontvingen bovendien elk van de Gecommitteerde Raden der admiraliteit een gouden rozenobel, een oude Engelsche munt, ter waarde van f 11.60. De stuurman, Jonge Kees, ontving een gouden gedenkpenning, waarop het feit, door hem bedreven, was voorgesteld. Kinderlijke logica. - „Grootpa, u mag wel gauw den dokter laten halen!" - „"Waarom, Eduard?" - „Wel, voor meneer Karei, die met Mina in do andere kamer is. Hij zei, dat hij gaat sterven, als Mina niet met hem trouwt - en ze wil niet!" Het Engelsche weekblad „Nature" be vat eene uitvoerige beschrijving met houtsneden van een electrischen spoorweg, die door den heer Duchesne-Fournet in zijne bleekerij te Breuil-en- Auge (Frankrijk) is aangelegd om het te bleeken gelegde linnen op te nemen. De geheele trein, met zes wagens, heeft een gewicht van 6400 Ned. pond; hij beweegt zich mot eene snelheid van 12 Ned. mijl, ruim twee uren, in het uur; hij loopt in vele vertakkingen langs de 15 bunders, waarop het lin nen in aan elkaar gehechte strooken is gelegd, neemt dit op en bergt met hulp van één werkman 5000 el in 30 minuten op den pakwagen. Voor hetzelfde werk wordt anders een arbeid van elf uur vereischt. De electriciteit wordt verkregen door eene machine van Gramme, die ook de gebouwen der fabriek, in elf Reynier-lampen, van licht voor ziet. Omdat kolendamp en asch van de gewone stoommachines bij het bleeken alles zouden beder ven, heeft men de electriciteit te hulp geroepen. Sedert Maart is de spoorweg in werking, en met het uitstekendst gevolg. De heer Simmons, die den lOdon Juni 11. met zijn luchtballon het Engelsche Kanaal is overgestoken, heeft de reis van Maldon, in Essex, tot even voorbij Arras, in Frankrijk, een afstand van 170 Eng. of 314 Ned. mijl, afgelegd in 75 minuten, dat is ongeveer 4£ maal zoo snel als de snelst- loopende trein in Nederland. Nog nooit vertoond! - Te Arnolds (In diana) is een congres van dronbenlappen gehouden. Ongeveer 20,000 uit alle streken der Vereenïgde Staten waren opgekomen. Het volgend jaar zullen de heeren te Topeka (Kansas) bijeenkomen. Verschil van opvatting. - Vrouw (op een zomer-concert)„Dat belooft een heerlijke avond. Heb je 't programma al iDgezien?" - Man: „Neen alleen de wijnkaart." De werkstaking der sjouwerlieden te Nieuw-York heeft zich naar Jersey City, Hoboken en Brooklyn uitgebreid. De orde is nergens ge stoord, maar het goederenvervoer te Nieuw-York staat nagenoeg stil, daar thans meer dan 6000 dezer lieden den arbeid hebben nedergelegd. In de sta tions stapelen zich de goederen bij menigte op en het is niet mogelijk ze geladen of gelost te krijgen. Enkele Italianen en Grieken hebben de ledige plaat sen ingenomen, maar geven Yan groote onredzaam- heid blijk. De Nieuw-Yorksche „aldermon" hebben eene motie aangenomen, aandringende bij de spoor weg- en stoombootmaatschappijen om den eisch der werklieden, om loonaverhooging tot 2 dollars daags, toe te staan. BUITENLAND. Frankryk. De Panjsche gemeenteraad heeft 1,268,000 fr. toegestaan tot verhooging van de traktementen der onderwijzers en onderwijzeressen, en 1000 fr. beschikbaar geBteld voor de oprichting van een standbeeld van Garibaldi te Parijs. De directeur en de onder-directeur der „Banque de Lyon", onlangs in verband met het faillissement dier Bank in hechtenis genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. De hertog van Aoste, prins Amadeus, heeft "Woensdag in het Hotel Continental een bezoek ont vangen van koningin Isabella. De gewezen koningin en de gewezen koning van Spanje hadden een onderhoud, hetwelk een vol uur duurde. Groot-BritannS Gisteren is het nieuwe Blauwboek over Egypte verschenen. De daarin opgenomen depeches en stuk ken loopen van 6 Februari tot 15 Mei jl. De voor naamste zijn de volgende: In eene depeche van lord Granville dd. 11 Febr. aan de Britsche vertegenwoordigers te Berlijn, Weenen, Rome en St.-Petersburg, wordt een ge- dachtenwisseling over de Egyptische aangelegen heden aanbevolen. De ambassadeur te Berlijn antwoordde op 15 Febr.: Prins Bismarck is van meening dat eene gedachten- wisseling aan d9 handhaving des vredes bevorderlijk zal zijn. De Rijkskanselier voegde er bij„Engeland en Frankrijk verwachten de handhaving van het diplomatieke status quo in Egypte en meenen dat daaraan niet mag getornd worden. Ik voor mij ben voor de interventie van den 6ultan, maar zal andere door de gezamenlijke mogendheden goedgekeurde voorstellen niet dwarsboomen." Graaf Münster gaf op 3 Mei aan lord Granville te kennen dat prins Bismarck nog steeds voor het gebruikmakon van Tcrksche troepen was. Hij was togen eene Engelsch-Fransche bezetting in Egypte, dewijl hij geloofde dat zij tot oneenigheid tusschen de Westelijke mogendheden zou voeren. Da heer Tissot herhaalde aan lord Granville Freycinet's bedenkingen tegen eene Turksche inter ventie. Lord Granville antwoordde daarop dat een Turksche interventie aan de Britsche regeering voor kwam nog de minste gevaren te bieden, om uit de bestaande moeilijkheden te geraken. Lord Lyons meldde aan lord Granville onder dagteekening van 12 Mei: „De heer De Freycinet stelt voor, om Britsche en Fransche oorlogsschepen naar Alexandrië te zenden. De Fransche regeering is nog steeds tegen eene tusschenkomst van Turkije, maar zou het geene interventie dier mogendheid noemen indien Turksche troepen naar Egypte werden gezonden, om onder het teezicht der westelijke mogendheden werkzaam te zijn. Lord Granville antwoordde op 13 Mei, dat hij met de voorstellen van De Freycinet instemde. In eene depeche van lord Granville aan lord Lyons, dd. 15 Mei, meldt eerstgenoemdeDe heer Gladstone betreurt dat de overige mogendheden niet tot mede werking uitgenoodigd zijn. De Britsche regeering beschouwt dit als verkeerd, maar aangezien de Fransche regeering er volstrekt tegen is, wil zij aan den voorgestelden maatregel hare goedkeuring niet onthouden. In het Lagerhuis zeide de heer Gladstone gisteravond dat de Porte nog tegen de conferentie is, maar dat hij geen kennis draagt van een nieuwe circulaire der Porte. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië hadden eergisteren hunne instructies ontvangen; die der vertegen woordigers van Duitschland en Rusland zijn nu ook aangekomen, doch omtrent Oostenrijk is hij nog zonder bericht, maar er is geen enkele redelijke grond om een geïsoleerde positie van Oostenrijk te verwachten. De geheele quaestie der controle over het finantiëel beheer en der neutraliteit van het Suez-kanaal ligt buiten het programma der confe rentie. - Sir Charles Dilke zeide dat de controleurs in Egypte niet aan de zittingen van het ministerie deelnemen, omdat zij meenen dat zij anders de militaire partij versterken en don invloed der con troleurs verzwakken zouden. Ten aanzien van de wettelijkheid der controle bestaan nog steeds de waarborgen van vroeger. Men verzekert dat do heer Cartwight, ambte naar aan het „foreign Office", bonoemd is tot consul- generaal in Egypte gedurende de afwezigheid van den heer Malet wegens ziekte. De heer Cartwight is reeds vóór S dagen vertrokken. Oosteur.-Kong. MoaarcMe. Yan officiëele zijde worden gunstige berichten uit Bosnië medegedeeld. De toestand van deze door Oostenrijk bezette Tarksche provincie is aanmer kelijk verbeterd, zegt de „Polit Corresp." Het aan werven van krijgsvolk aldaar heeft de beste resul taten opgeleverd, en zeer groot is het aantal jon gelieden, Mahomedanen niet uitgezonderd, die vrij willig hebben dienst genomen. Bovendien blijkt de ma- teriëele verbetering uit het feit dat vele uitgeweke nen terugkeeren, ontheffing van straf verzoeken en hunne wapenen afgeven. Yan opstand en muiterij is geen sprake meer. De Weener bladen zijn van oordeel dat de conferentie nog wel mislukken kon. „Indien het be vestigd wordt - zegt het „Fremdenblatt" - dat de Porte niet alleen geweigerd heeft aan de conferentie deel te nemen, maar zelfs eventueel in diplomatieke betrekkingen met haar te treden, dan zou het succes der conferentie inderdaad zeer twijfelachtig worden en het zou in dat geval misschien goed zijn, in plaats van den geheelen toestel eener conferentie in wer king te brengen, eenvoudig te beproeven wat vrije gedachtenwis8eling tusschen de ambassadeurs ople verde, gelijk die heeft plaats gevonden tijdens de behandeling der Tarksch-Grieksche grensquaestie. De ambassadeurs zouden later altijd nog in confe rentie kunnen bijeenkomen. Ten laatste zal het daar toe wel moeten komen, want wij kunnen in het ge voelen der Porte niet doelen, dat de moeielijkheden in Egypte voorgoed uit den weg geruimd zijn door het compromis tusschen den khedive en Arabi-pa- cha, dat Derwisch-pacha heeft goedgekeurd. Die schikking is anders in zoover verblijdend als daar door eene nieuwe uitbarsting van ongeregeldheden in Egypte is voorkomen, hoewel de orde echter nog niet op duurzame wijze hersteld is." Dit laatste gevoelen wordt door verscheidene bla den, met name door de „Deutsche Zeitung" en de „Yorstadt-Zeitung", beaamd. De commissie voor de electriciteits-tentoonstel- ling, welke dit najaar te Weenen zou gehouden worden, heeft bekend gemaakt dat zij de openiBg dier tentoonstelling uitstelt tot in 1883. Zweden en Noorwegen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft de zitting van de Noorweegsche Storthing gesloten met een troonrede, waarin hij constateerde dat in den laatstverloopen tijd Ts lands ontwikkeling zeer be lemmerd werd door het streven van het Parlement naar beperking van 's konings constitutioneele rech ten. Met nadruk deed hij uitkomen dat alleen de twee machten van den Staat vereonigd het reoht hebben de staatswetten te veranderen. Hij voor zich is voornemens de Grondwet te verdedigen, en alle goede burgers roept hij op om hom hierin te onder steunen, ten einde de voordeelen verzekerd worden welke de staatsregeling oplevert, waaronder het volk door twee geslachten heen in geluk en vrijheid geleefd heeft. Rusland. In eene circulaire aan de verschillende gouver neurs geeft de minister van binnenlandsche zaken te kennen dat de verantwoordelijkheid voor verdere anti-semitische demonstration op de gouverneurs rust. Elke manifestatie van dien aard zal het onmid dellijk ontslag en de gerechtelijke vervolging na zich sleepen van de betrokken overheidspersonen, wier eerste plicht de handhaving der openbare orde is. Het gewijzigd toltarief zal met 1 Juli a. s. (oude stijl) in werking treden, met behoud van het recht op goud en afschaffing van het additionneele recht van 10 pot. De tegenwoordige rechten zijn, op weinige uitzonderingen na, verhoogd. Bijna alle tot dusver vrijgestelde goederen zullen getroffen worden. De invoering der vrederechtbanken in de Oost- zee-provinciën is tot nieuwjaar 1883 uitgesteld. Griekenland. De koning van Griekenland, die volgens gerucht kroon en schepter zou willen neerleggen, heeft be sloten zich voor eenige maanden uit zijne staten te verwijderen. Dientengevolge zal het kabinet bij de Kamer van Afgevaardigden een ontwerp van wet indienen, waarbij aan den ministerraad eenige der prerogatieven van de Kroon worden overgedragen. Gedurende 's konings afwezigheid zal een raad van regentschap bestaan, gepresideerd door den premier en waarvan de andere ministers leden zJJn. Reeds in de eerste dagen van Mei wilde Georgo I ver trekken, maar hij moest wachten totdat het Par lement de door het Kabinet als zeer urgent aange boden ontwerpen van wet zou hebben aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2