LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6S57. Maandag 26 Juni. A0. 1882. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommerst> 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f.' Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. LEIBEX, 24 Juni. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 4462 volwassen personen en van 610 kinderen. De eolleote voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Leiderdorp 31.10J opgebracht. Door B. en Ws. dier gemeente is aan den raad de rekening over 1881 overgelegd. De inkomsten bedroe gen 16,786.163 en de uitgaven ƒ16,006.221, zoodat een batig saldo van 779.94 beschikbaar blijft. De kosten van het huishoudelijk bestuur bedroegen 3016.351; werken en inrichtingen voor den open baren dienst 3244.37openbare veiligheid en brandweer ƒ2170.66; onderwijs ƒ4235.203. Yoor het beroep naar de Herv. gemeente te Dremmelen is door ds. F. Yan Spall te Leimuiden bedankt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Leimuiden, tegen eene jaarwedde van 700, is be noemd de heer J. Koeter te Winkel. Met den be noemde stonden op de voordracht: H. Yan der Gaag te Ylaardingen en A. M. Polderman te Yerseke. De Koningin heeft onlangs aan de Yereeniging voor Inwendige Zending 500 geschonken. De leening van 5 millioen, waartoe de Rot- terdamsche gemeenteraad heeft besloten, is over genomen door een consortium, met de Rotterdam- sche Bank aan het hoofd. Bij denzelfden gemeenteraad is een goedgekeurd rapport van B. en Ws. ingekomen op het verzoek ■eener commissie tot oprichting op het Noorder-eiland van een gedeDkteeken voor dr. T. J. Stieltjes en ■overdracht daarvan aan de gemeente. Naar de H. Crt. verneemt, heeft het bestuur «Ier afdeeling Haarlem en omstreken van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde besloten, de tentoonstelling van tuinbouwvoortbreng- «elen, in den Haarlemmerhout van 22 tot 26 Juli aanstaande te houden, te doen doorgaan. Ofschoon de voor het slagen der tentoonstelling benoodigde geldsom nog niet bijeen is gebracht, heeft het be stuur, aangemoedigd door verschillende bijdragen, in de laatste dagen toegezegd, en in het vertrouwen dat die nog door een aantal van andere gevolgd zullen worden, gemeend, reeds nu te kunnen be sluiten dat het tentoonstelliogsplan zou worden uitgevoerd. Overtuigd dat de vele vriendon en bekenden van mr. J. H. De Stoppelaar verlangend znllen zijn sets omtrent zijn wedervaren te vernemen, is het one aangenaam te kunnen meedeelen dat, blijkens een brief van den 12den dezer, hij zich op dien datum veilig te Cairo bevond en voornemens was bij het intreden van de vacantie der rechterlijke lichamen zijn echtgenoote naar Mariënbad in Bohemon te volgen. Ook omtrent den toestand der overige Nederlandsche kolonie in Egypte bevat de brief ge ruststellende berichten. MiddelbCrt.) De overgangsexamens der cadetten van het 2de studiejaar der Kon. Militaire Academie te Breda hebben tot den volgenden uitslag geleid69 cadetten zijn in het 4de studiejaar overgeplaatst; 14 cadetten zullen nog een nader examen behooren af te leggen 6 cadetten moeten andermaal de lessen van het 3de studiejaar volgen, terwijl 1 cadet wegens ziekte geen deel aan het examen heeft kunnen nemen. „Een beleefd verzoek aan alle onderwijzers in Nederland*' is de titel van een geschrift, dezer dagen bij den heer Beijers te Utrecht in het licht gegeven. Het is een „militien" die daarin het woord tot hen richt - althans hij noemt zich zoo - en zijn woord verdient gehoord te worden. Hij dringt er op aan, dat men wat meer sympathie, wat meer hu maniteit zal betoonen jegens heD, die het vaderland in den bescheiden rang van soldaat dienen. Soldaten worden maar al te zeer beschouwd als „gemeen volk", wat de overgroote meerderheid niet is. De „militien" meent dat dit oordeel zon gewijzigd worden wanneer er algemeene dienstplicht bestond. Daar het nog zeer lang kan duren eer de alge meene dienstplicht in Nederland wordt ingevoerd, hopen wij dat men daarop niet wachten zal, om den soldaat beter en eervoller bejegening te doen ondervinden. ArnhCrt.) De minister van financiën, die Dinsdag de residentie had verlaten, is van zijne reis terugge keerd. Naar men verneemt, stond deze reis met de plannon voor een oplossing van de ministeriëele crisis in verhand. Er is, volgens het Yad., thans veel meer uitzicht dat het ministerie, doch met enkele wijzigingen in zijne samenstelling, zal aan blijven. Welke wijzigingen er - behalve de vervan ging van den minister van koloniën, welke van den beginne af vaststond - zullen komen, schijnt nog niet zeker. Waarschijnlijk is het echter dat de por tefeuille van buitenlandsche zaken in andere handen zal overgaan. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie be noemd tot kapitein: bij het 4de reg. den lsten luit. H. A. Calkoen, van het reg. gren. en jagers. Telegrammen. LONDEN, 23 Juni. In het Hoogerhuis heeft lord Granville medegedeeld dat ook Oostenrijk-Hongarije tot de conferentie is toegetreden. LONDEN, 24 Juni. Het Lagerhuis heeft met 132 tegen 30 stemmen art. 20 der dwangwet voor Ier land aangenomen. Krachtens dit artikel is de Re geering gemachtigd, vreemdelingen, die gevaarlijk zijn voor den vrede en de rust des lands, uit Groot- Britannië en Ierland te verwijderen. St.-PETERSBURG, 24 Juni. De opbrengsten van de spoorwegen over het eerste kwartaal van dit jaar bedroegen 47£ millioen roebels, zijnde zeven millioen meer dan in het eerste kwartaal van 1881. De „Regeeringsbode" en de (Duitsche) „Peters- burger Zeitung" bevatten den tekst van het ge wijzigde toltarief. KONSTANTINOPEL, 24 Juni. De conferentie heeft zich gisteren, onder het voorzitterschap van graaf Corti, geconstitueerd. De leden hebben zich tot de strengste geheimhouding verbonden. Er is geen enkel secretaris benoemd. De dag voor de aanstaande zittiDg zal vastgestold worden nadat de ambassa deurs nieuwe instructiën ontvaDgon zullen hebben. De Porte houdt hare bezwaren tegen de conferen- tie vol. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week werd op „Rhyn- zigt" door 575 heeren en 13 dames gebruik ge maakt van het zwembad. Temperatuur van het Rijnwater 19° Cel eins. Yan het door de heeren Vlaanderen en Duy8er aangeboden concert op het Badhuis en Pa viljoen te Katwijk aan Zee werd gisteravond een goed gebruik gemaakt, zoowel door stadgenooten als door de bewoners der beide Katwyken enz. zeiven. De uitvoering slaagde naar wenscb, ook wat over 't algemeen het weder betreft. Tijdens het laatste onweder is te Nieuw- veen een schuur door deu bliksem getroffen en vernield. Met hot aanbreken van den dagis te Scheveningen aan hot strand nabij den vunrtoran gevonden het lijk van den grenadier-verlofganger T., in uniform gekleed. Bij onderzoek is gebleken dat hij door een pistoolschot zich het leven heeft benomenhij had den loop van het pistool in den mond geplaatst; zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats vervoerd. In de omstreken van Sche veningen werd dit jaar reeds voor de derde maal zelfmoord gepleegd. Bij de te Berkel gehouden harddra verij, waaraan 30 paarden deelnamen, is de prijs van 100 gewonnen door „La Flèche", eigenaar J. Wuste te Zandpoort, pikeur J. De Boer, van Wateringen; de lste premie, 30, door „Goliath", eigenaar Ph. Qualm te Pernis, pikeur P. Qualm, en de tweede premie, een met zilver gemonteerde zweep, door „de Leuke" van P. De Bruin te Hazers- woude, bereden door H. Blonk van Zoetermeer. In de Gouvernestraat bij Rotterdam is gisteravond in een pand, toebehoorende aan den heer Hoos aldaar, een hevige brand uitgebroken, die ontstaan is in de daarin gevestigde houtzagerij van den heer Oudendijk. Het geheele perceel, waarin zich bovendien nog een timmermanswerk plaats en boven twee woningen bevondeD, is door het vuur vernield. Behalve door de brandweer van Delfshaven, is ook door de hulp van twee Rotter- damsche spuiten de brand zóó tijdig gebluscht, dat de belendende huizen nagenoeg geen schade hebbon geleden. De inboedels der gezinnen, die in het ver brande pand woonden, zijn voor een groot deel gered, maar waren niet verzekerd. De veldwachter Van Poppel te Prin- senhage is door een beschonken vischkooper aldaar^ met een juk zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij zware verwondingen bekwam en zijn toestand niet zonder gevaar is. Te Borger is een kind in een pot met kokende melk gevallen en onder de hevigste pijnen bezweken. Gisternacht heeft een zware brand ge woed te Elspeet. Drie huisgezinnen hebben daar door alles verloren; 4 varkens en een koe zijn verbrand, de oorzaak is onbekend. Vermoedens van brandstichting bestaan echter niet. De Nederlandsche maatschappij ter bereiding van minerale wateren en mousseerende dranken, systeem-Beins, te Rotterdam, wijst er in de daar verschijnende bladen op, dat frambozen- en grenadine-limonades, welke voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten, terstond kenbaar zijn aan den caoutchouc-ring, welke zich in de flesch boven het kogeltje bevindt. Indien dat ringetje rood gekleurd is, kan men verzekerd zijn dat genoemde limonades schadelijke bestanddeelen bevatten. De uitlegging in een kermistent. - Dit is de hyena, 't is een wreed dier, dat 't daglicht schuwt. Bij nacht graaft hij de doode lijken uit den grond en vreet ze daarna levend op. De inwoners van Martio, aan de West kust van Afrika, hadden een boot geplunderd van het Bunthe-eiland, waar de Engelsche regeering hare kantoren heeft. De politie van Bonthe wilde er eenigen arresteeren, maar het hoofd van Martio wilde dit niet gedoogen. De gouverneur van Sierra Leone, Havelock, zond troepen naar Martio. Er werd op de stad gevuurd en de inboorlingen ver loren in het gevecht 200 man. Yan de Engelschen werden verscheidenen gewond. Twee kinderen te Par ij s vermaakten zich ten koste van hunne makkers. Zij hadden twee kleine jongens aan elkander gebonden en in het water geworpen. Uit alle macht schreeuwden zij nu help! help! in de hoop dat zij gered zonden worden. Gelnkkig begaf zich iemand te water en bracht ze op het droge. De anderen waren intnsschen aan het loopen gegaan en zoodra hunne makkers er uit waren, liepen ze schreeuwende en juichende denzelfden weg op om misschien later het spel weer te hervatton.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1