LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 24 Juni. A0. 1882. Avond-editie. jv. 6856. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. j Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incassee» ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Het Leidsch Dagblad wordt teSassenkeim, Lisse en Hillegom geregeld bezorgd na aan komst van trein 24, vertrekkende 's avonds te 6.30 van Leiden. LEIDER 23 Jaai. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden toege laten voor het eerste gedeelte de heeren M. S. Gatteling on A. J. J. Kloppert, beiden doctorandi. Br bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 24sten Juni a. s., des na middags te 3 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des middags te 12.15 bezorgd zjjn. De Raad der gemeente Zoeterwoude heeft be noemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de dorpsschool aldaar, mej. de wed. P. F. W. Boers, en tot diezelfde betrekking aan de school in de Heerenstraat mej. S. Menkhorst, beiden in die ge meente woonachtig. Voorts heeft genoemde Raad de rekening der gemeente over 1881 voorloopig vast gesteld in ontvang op f 30,554.89^ en in uitgaaf op f 28,630.28, met een batig slot van f 1924.61 J. Voor het onderhoud van werken tot openbaren dienst bestemd is f 6329.25| en ten behoeve van het onderwijs f 3318.43| uitgegeven. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden heeft te Sassenheim f 36 opgebracht, te Woubrugge f 22.45£, te Kou dekerk f 20.20J en te Hazerswoude f 37.24J. Naar de Standaard verneemt, is door direc teuren van de vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag besloten, om, in navol ging van wat oudtijds te Leiden bestond, ook bij de door hen gestichte universiteit een regent voor het Hospitium aan te stellen. Voor deze betrekking is, met den titel van hoogleeraar, benoemd dr. A. H. De Hartog, thans predikant te Rotterdam, aan wien tevens, als doctor in de letteren, het geven van enkele colleges is opgedragen. De heer L. Kan de Beer, pred. te Poederoijen en Loevestein, heeft voor het beroep naar Moercapelle bedankt en dat naar Heicop en Boecop (classis Gouda) aangenomen. De eommissie uit de Tweede Kamer, in wier Randen zijn gesteld de door den minister van marine werstrekte inlichtingen betreffende de adressen van 4e gepensioneerde officieren van Zr. Ms. zeemacht W. C. Klis en J. K. Van de Kruysse Pilaar, hou dende bezwaren tegen de bepalingen van het regle ment voor het weduwen- en weezenfonds,voorzoo- ▼erre zij de contribution van gepensioneerden be treffen, heeft rapport uitgebracht. Met den laatst afgetreden minister van marine beaamt de commissie de juistheid van de door adressanten geopperde be denkingen tegen den maatstaf voor dö contribution, welke door de gepensioneerde officieren der zee macht aan het weduwenfonds moeten worden vol daan, en stelt zij als conclnsie voor Zijne Excellentie te verzoeken, alsnog zoodanige wijziging van het jeglement voor het weduwen- en weezeufonds der militaire officieren bij de zeemacht in overweging te willen doen nemen, dat daardoor de contributie worde geregeld, niet, zooals tot nu toe geschiedde naar de inkomsten der deelhebbers, maar naar het bedrag der pensioenen en kindergelden uit dat fonds door hunne weduwen en weezen te genieten, en dat tevens het beginsel van verschil in contributieheffing van gehuwden en ongehuwden algemeen worde toegepast. Do minderheid der commissie, de heer Oldenhuis Gratama, wenscht zich te bepalen tot een eenvoudige dankzegging aan den minister van marine. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne zitting van gisteren het voorstel tot het aangaan eener 4-pcts.-geldleening, groot 5 millioen, met algemeene stemmen aangenomen. Het blijkt dat de telegraaf Dilkes verklaring in het Engelsche Lagerhuis over de ratificatie der conventie, betreffende de visscherij op de Noordzee, niet goed heeft overgebracht. Dilke toch heeft niet gezegd, zooals het telegraphisch bericht luidde, dat het nog onzeker was of Frankrijk, België en Nederland tot de ratificatie zouden overgaan - maar hij zeide, dat het nog niet zeker was wanneer de conventie door die drie landen zou worden ge- ratifieerd. Op de vraag van een der leden ant woordde Dilke nl. dat de Britsche regeering gereed was de conventie te bekrachtigen, zoodra de andere mogendheden, die haar geteekend hebben, tot de bekrachtiging zouden overgaan. Daar het echter nog niet zeker was wanneer die drie landen dit zouden doen, kon hij thans nog geen bepaalden datum noemen. (Vad.) Bij de uitgevers Nijgh en Yan Ditmar te Rotterdam is verschenen „Lelie en Rozeknoppen", Weekblad voor meisjes, onder hoofdredactie van mej. Alberdingk Thijm. De tweede luitenants der infanterie T. J. Oudendal en M. G. Oudshoorn, te Grave in gar nizoen, hebben naar aanleiding van een aanschrijving van het ministerie van oorlog hunne detacheering aangevraagd bij het wapen der artillerie in Indië. Het stoomschip „Edam" is gisteren met de mail voor Nederland en 50 passagiers van Nieuw- York naar Amsterdam vertrokken. De Staatscourant bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1882-^-1883 aan de Polytechnische School zullen gegeven worden. Z. M. heeft mr. H. A. Sassen, met 1 Juli, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Boxmeer. Gemengd Nieuws. Hedennacht is een oude kastenmakers- bergplaats op de Langegracht N®. 107 nabij de Oost- dwarsgracht, waarin zich werkelijk ook eenige meubelen bevonden, een prooi der vlammen ge worden. De brand werd omstreeks halftwee ontdekt, toen reeds het geheele perceel zoogoed als in lichterlaaie stond. Hoewel do brandweer op het alarm door de stad spoedig kwam aanrukken, be hoefde er toch slechts éëne spuit water te geven. De overigen koDden evenals de stoomspuit dadelijk weer terugkeeren. De oproeping der vereeniging „Nim rod" tot de nationale tentoonstelling van honden in Den Haag, is dit jaar met den gowenschten uitslag bekroond. Niet minder dan 326 inzendingen zijn in den catalogus vermeld. De tuin van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen is tot tentoon stellingsterrein ingericht en naarmate van het getal afdeelingen en soorten in tentenvakken verdeeld. De verzameling jachthonden geeft de merkwaardigste exemplaren te aanschouwen, uitmuntende door grootte, fierheid en fraaiheid. Ook de niet-jacht- hondeu verdienen met belangstelling bezichtigd te worden en vooral de nesten mophondjes, wier ge raasmakend gekef binnenskamers de noodige leven digheid schenkt. Heden had de opening der tentoon stelling plaats. Bekroningen wedden o. a. toegekend aan W. P. Mulié, alhier 3de prijs voor een hazenwind; M. W. De Kat te Hillegcm, 3de prijs voor een glatthaariger HuhneHmndjhr. Yan Merlen en J. B. Yan Merlen te Heemstede, beiden 3de prijs voor een English Setber; S. J. Schouten te War mond, 2de prijs voor een langhaariger Huhnerhund J. F. Kouwenhoven te Warmond, 2de prijs voor een smou8baard (griffon); William Macben te Warmond, 3de prijs voor een Newfoundlander; W. Boreel te Wassenaar, bestuursprijs, bronzen medaille, voor een' Hollandschen herdershond. In den Yeenderpolder, liggende in de gemeente Woubrngge, is een geval van de be smettelijke ziekte „febris typhoïdea" voorgekomen. Op de weekmarkt te Hoofddorp (Haar lemmermeer) waren gisteren aangevoerd 145 vach ten wol, verkocht 135, wegende 576 KG.; gemid delde prijs 90 ets. Woensdag is zekere Yan Alphen, uit Haarlem, handelende in manufacturen, aan de Yijf- huizen in de Haarlemmermeer met paard en wagen in een sloot geraakt. Dron^/isohap is oorzaak. Yan Alphen is dadelijk door de politie te Hoofd dorp in verzekerde bewaring gebracht. Drie Katwijkscheschuiteneneen schok ker brachten te Scheveningen versche visch aan en besomden respectievelijk 67, 59, 26 en 38 gulden. Niet minder dan 35 visschers te Scheveningen heb ben ten gevolge van het faillissement van hnn reeder de visschery moeten staken en niet voor een ander vaartuig kunnen monsteren. De wedloopen te Clingendaal nabij 's-Gravenhage zullen op 17 Aug., in plaats van 14 Sept., plaats hebben. Het officiëele en oenigs- zins gewijzigd programma wordt eerstdaags be kend gemaakt. De volkstreinen beginnen weer. Woens- dag a. s. zal de Rijnspoor er een laten loopen van Arnhem, Zeist—Driebergen en Utrecht naar Den Haag en terng. De beproeving van de Maasbrug bij Heu« men (Nijmegen) met vijf locomotieven is goed ge slaagd. De doorbuiging op de grootste spanningen van 73 meter bedroeg 22 millimeter. De twee meisjes, die zich bij het gezel schap paardrijders van den heer Braun gevoegd hadden, zijn te Delfzijl teruggekeerd. De moeder van een harer vond ze te Hoogezand en nam ze mede naar huis. Een der meisjes had daar reeds in kostuum een optocht langs de straten medegemaakt. Een te Dordrecht algemeen verspreid gerucht gewaagde van een crimineel feit, dat aan boord van eene aldaar tehuis behoorende schroef- sleepboot op den IJsel nabij Zntfen zou hebben plaats gehad. Uit ingewonnen information is echter gebleken dat de gezagvoerder dier boot alleen in verhoor is geweest als getuige wegens het verdrin ken van zijn machinist, die, naar men vermoedt, in beschonken toestand van de loopplank is gevallen en zoo den dood heeft gevonden. Eene weduwe te Almelo o, die zich aal misbruik van sterken drank schuldig maakte, is gisteren dood op den vloer harer woning gevonden met een wonde aan het hoofd, die zij, door eei beroerte wellicht getroffen, bij den val gekregen heeft. Daar de huren de 61-jarige, alleen wonende vrouw sedert meer dan een dag niet gezien hadden, werd de deur der woning op last der politie geopend. Men schrijft ni t Naald wij k dat de groote uitvoer van aardappelen deze week weder een aan vang heeft genomen. Over het algemeen is het vooruitzicht, wat de prijzen aangaat, niet rooskleu rig te noemen, schoon het niet te ontkennen is dat het oordeel der tuinders zeer verschillend is. Ziet de een de toekomst donker te gemoet, een ander is niet zoo pessimistisch en meent dat er nog al hoop bestaat dat het wel zal uitkomen. Dit is in- tus8chen zeker, dat er met juistheid nog niet valt te oordeelen, zooals dit in zoovele opzichten met dergelijke handelsartikelen gaat. De prijzen zijn vooralsnog in de groote steden Amsterdam en Rot terdam en voor de opkoopers naar Engeland zeer verschillend. De uitvoer naar laatstgenoemd rijk

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1