N°. 6854. Donderdag 22 Juni. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PB IJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Frueo per post1.40. A(wonderlijke Nommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Von 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bef incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 21 Juni. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen de voordrachten tot afstand van een godeelte der Maresingelgracht aan de firma Jaeger en Co., tot aankoop van eenige panden ge legen bij het schoollokaal op het Pieterskerkplein en tot verhooging der gemeentobegrooting 1882 wegens het verschuldigde in zake de proces-kosten van den weg naar Alkemade, ad f 2423.71 Hedenmorgen werd met het beste gevolg te water gelaten van de werf der Kon. Ned. Grof smederij alhier, de ijzeren sleepschroefstoomboot „Prinses Wilhelmina", bestemd voor den dienBt op den Boven-Rijn en gebouwd ten behoeve van den heer Onwerkerk te 's-Hertogenbosch. Om te voorzien in de vacante onderwijzers- betrekking aan de openbare school te Valkenburg waren op het drietal geplaatst de heeren F. De Graaff te Lage-Zwaluwe, J. C. A. Binnendjjk te Leiden en A. Van Witzenbnrg te Haarlem. De gemeenteraad benoemde gisteravond N°. 1 der voordracht. Tot schatter voor de lokalen waar sterke drank in het klein wordt verkocht, is te Haarlem mermeer benoemd de heer W. Tonsen te Nieuw- Vennep. De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Dordrecht, door ds. Jacob Kigeman aan gezocht om op grond der door hem ontworpen sta tuten, mede te werken aan de oprichting van een Gereformeerd Weeshuis voor Dordrecht en omstre ken, heeft besloten deze zaak eerBt in behandeling te nemen als de koninklijke goedkeuring op die statuten is verkregen. - De heer A. J. Verreijdt zal met 1 Juli a. s. aftreden als directeur der tram weg-maatschappij aldaar, en als zoodanig vervan gen worden door den heer C. Kuipers Jzn., mede aldaar. In de gisteren gehouden zitting van den Haag sehen gemeenteraad is tot leeraar in het rechtlijnig teekenen en de beschrjjvende meetkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens aldaar benoemd de heer C. J. Frangois, thans leeraar teGorkum. - Een krediet van f 1500 is toegestaan ten behoeve van de viering van den verjaardag van de Koningin. Het plan bestaat deze gelden grootendeels aan te wenden tot het houden eener illuminatie op den Vijver in het Haagsche Bosch. - Voorts keurde de raad de krediet-aanvrage van f 1000 tot tege moetkoming in de kosten der te Wassenaar te houden wedloopen goed. Tevens is ter kennis van den Haagschen ge meenteraad gebracht een plan door B. en Ws. ontworpen voor de exploitatie van de aangekochte terreinen tussohen den Kneuterdijk, de Heuistraat, het Noordeinde en de Oranjestraat, alsmede van de voorwaarden van verkoop. Naar men verneemt, is in dit ontwerp begrepen de aanleg van een recht hoekige straat tegenover 's Konings paleis, alsmede eene gedeeltelijke verbreeding van de Heuistraat. Het paleis, vroeger bewoond door wijlen den Kroon prins, zal gedeeltelijk behouden blijven overeen komstig de bedoeling van het besluit tot aankoop der gebouwen van Z. M. De muren en torens langs den tnin in het Noordeinde zullen verdwijnen ter verkrijging van eene gevellijn voor te bouwen per- ceelen op den grond ter weerszijden van de aan te leggen straat. De ongebruikte grond zal te koop worden aangeboden ter bebouwing. Aan het ministerie van financiën is in het openbaar bij inschrijving verkocht eene tot ver smelting bestemde, bij verschillende rijkskantoren aanwezige hoeveelheid van hoogstens f 365,000 koperen centen, wegende ongeveer 130,400 kilogram. Van de aaht daarvoor ingekomen aanbiedingen was de hoogste die van de heeren Gebr. Abrahams te 's-Gravenhage, a 74 de 100 kilogram. Door den heer Lefèbre te 's-Hage is het plan ontworpen om gednrende het badseizoen een ten toonstelling van Nederlandsche kunst te houden in de Casino-zaal van het Oranje-hotel te Scheveningen. Die zaal is voor dat doel door commissarissen be langeloos afgestaan. Aangenomen is het beroep naar Hien en Dodewaard door C. H. Callenbach, candidaat, die bedankt heeft voor Tersoke, Zwartsluis, Aagtekerke en Reenwijk. - Ds. P. F. Yan der Steen, pred. te Gouderak, heeft bedankt voor het beroep naar Heerjansdam en Kijfhoek. Op 1 Juli a. s. zullen de leerlingen van den artillerie-cnrsns te Delft het kamp in de legerplaats nabij Oldenbroek betrekken en den 14den Juli in het garnizoen terugkeeren. Men leest in de Haagsche Kroniek der N. G. Crt. „De geraadpleegde staatslieden moeten, zooals men hier zegt, geadviseerd hebben om het ministerie niet los te laten en alleen den heer Yan Goltstein te vergunnen, zich aan verdere nederlagen te ont trekken. Er is reden om te gelooven dat het dien weg opgaat. Yooreerst toch schijnt de samenkomst der commissie voor de militie- en schntterijwetten een aanwijzing in die richting te zijn. Sedert verl. Dinsdag morgen arbeidt die commissie, met den griffier der Tweede Kamer, die het verslag zal samenstellen, onafgebroken voort om de grondstof bijeen te bren gen. Dit is geen geringe arbeid, die zeker niet tijdens het crisis-reces zou worden begonnen, als men niet zeker was van de hervatting van het overleg met den minister Renther. In de tweede plaats heb ik uit zeer goede bron vernomen dat aan de ministeries van binnenlandBche zaken en van financiën ijverig voortgewerkt wordt aan het ontwerpen van zeer be langrijke voordrachten, waarmee de ministers de wetgevende vergadering willen verrassen, zoodra de bni over en de kalmte in de wederzijdsche gemoe deren teruggekeerd is. En met dat vooruitzicht is het, dankt me, het beste om zich niet al te warm te maken over de kou in de politiek, onverschillig of de Kamers spoedig terugkeeren of niet." Bij den gemeenteraad van Rotterdam is in gekomen een voorstel tot hot aangaan van een IeeDÏng van vijf millioen, tot dekking van vier millioen voor de Rotterdamsche Handelsvereeniging en andere uitgaven, rentende 4 pet. en aflosbaar in 69 jaren. De Staatscourant van heden bevat het verslag der commissie, in 1881 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid ver langden voor middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, en voor lager onderwijs in het handteekenen. Het oefeningseskader zal den 16den Juli van Cadix naar Nederland vertrekken. Het stoomschip „W. A. Scholten", vanNieuw- York naar Rotterdam, is gisteravond te halfzes te Hellevoetslnis aangekomen. Bjj het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Ned.-Indië kannen worden geplaatst eenige onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van be kwaamheid, bedoeld in art. 56a on b der wet van 17 Ang. 1878, of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voor keur voor de Fransche taal. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan G. T. A. Hendriks, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van finan ciën - benoemd bjj de Directie van de Grootboeken der Nationale Schnld te Amsterdamtot boekhouder, met rang van adj.-commies C. P. d'Arnaud, thans adjanct-commiestot adjunct-commies A. A. Wod- denpohl, thans eersten klerk- aan J. J. Pntman, kanunnik van het aartsbisdom van Utrecht, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Karei Hl, hem door den koning van Spanje geschonken. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag is het zevenjarig doch tertje van zekeren J., wonende in de Ververstraat, aan den Ouden Rijn in het water gevallon, doch spoedig door zekeren H., wonende aldaar, gered en naar de ouderlijke wonir-; gebracht. Heden is door dè politie een mansper soon, genaamd A. P., te dezer Btede niet tehnis behoorende en zich alhier aan bedelarij schuldig gemaakt hebbende, naar de gevangenis te 's-Graven hage overgebracht. Men meldt nit Rijnsbnrg: De menig vuldige regens van den laatsten tijd hebben een nadeeligen invloed, vooral op de aardbeziën. Daar deze door den jongsten storm alreeds veel geleden, en daarna weinig of geen zonnesahijn hadden, staat het te vreezen dat dit gewas bjj voortdurende regens voor het meerendeel als mislnkt te beschouwen zal zijn. De stand van de vroege aardappelen is over het algemeen gnnstig, doch ook daarvoor laat de weersgesteldheid veel te wenschen over. Men schrijft ons heden nit Katwijk aan Zee: Yan de 15 schuiten, welke nog op de kust- visscherij zijn uitgegaan, zjjn er 8 aangekomen, welke besomden van 60 tot 100 in 1 a 3 dagen. De vischprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot 4 a 10, tong f 0.30 a f 0.80 en bnnschol f 0.50 a f 0.75 per stuk; kleine schol f 9 a f 12 en scharren 8 a 10 per mand. Zeven schuiten zijn naar de haringvisscherij vertrok ken, waarvan schipper C. Yan Beelen, reederij Fr. Meerburg; nieuw uitgehaald groot 42 vt. booms. Men meldt aan de H. C. nit Zandvoort, dd. 20 Jnni: Met de schuit „De Jonge Gerrit", stuurman Albert Koper, hedenmorgen alhier aange zet, is aangebraoht eene roodbonte postduif, die Zondag-middag te 3 uren op de hoogte van Katwjjk op de schuit kwam vliegen. Deze dnif is van ver scheidene merkteekens voorzien, waarvan vele met zwarte strepen zijn doorgehaald. Van het moor lees bare is ontcijferd: Op den rechtervleugel, 2de pen, de afbeelding van een menschenkop en profiel en in omtrek, en daarnaast „2"; 4de pen „Etampes. 8."; 7de en 8ste pen met rooden inkt „4. C. Orleans." Op den linkervleugel, 2de pen, „Staden"; 3de pen „H. Yan de Kerekhove. Gr. PI. Thonrons"; 4de pen „O" en het verdere doorgehaald. - De dnif wordt door genoemden stnnrman verzorgd. Aan het in aanbouw zijnd café-restau rant te Wijk-aan-Zee is een metselaar van eene hoogte van vijf meters van een steiger gevallen. Na eenige oogenblikben gaf hij den geest. Heden vertrekt het stoomschip „Cas tor" van de K. N. Stoombootmaatschappij van Amster dam naar Nieuw-York met ongeveer 600 passagiers. In het Vereenigd Wees- enNienwArm- huis te Dordrecht is, uitgeput van honger en ver moeienis, neergestreken eene dnif, gestempeld op de beide vengels: „Société l'Espéranee Charnenx Honloubroux, Tours." Het dier waB zoo uitgeput dat de jongens het grepen en van voeder voorza gen; bet vliegt nu met de andere duiven uit. Geheel Yenloo was gisteren blijkens een telegram in opschadding op het gerucht dat een voornaam bankiershuis aldaar voorloopig zijne betalingen had gestaakt. Duizenden zonden in de zaak zijn betrokken.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1