genoemde gronden de Btichting daarvan, zoo zij on vermijdelijk ie, op de Ruïne, wat naar onze mea ning noch in het belang der hoogeechool, noch in dat der gemeente zon zijn. Wij hopen daarom van harts, dat het bij den Raad ingediende, in dien geest ontworpen verzoekschrift in ernstige en gun stige overweging moge worden genomen. LEIDEN, 1» Juni. De gemeente-commissie van het NederduitBch- Hervormd Kerkgenootschap alhier heeft verzocht het wegnemen van de stadspomp in de Kloksteegaan gezien die pomp herstelling behoeft en het water ondienstig is voor huishoudelijk gebruik, zoodat ook in geruimen tijd daaraan geen behoefte bestond, kan er volgens de commissie van fabricage geen bezwaar zijn tegen de inwilliging van dat verzoek. Deze vraagt daarom de vereisohte machtiging van den gemeenteraad, ten einde die pomp af te breken en om wat daaraan bruikbaar is te bezigen tot herstelling van de stadspomp in de Wintersteeg. Met die voordracht vereenigen zich ook B. enWs., bij wie evenmin als bij de commissie van fabricage bezwaar bestaat tegen het verzoek van Gebr. Van Wijk Co., om een duiker te leggen door de Vestestraat. Zij geven ook in overweging aan J. S. G. DisBe, ingevolge diens verzoek, eervol ontslag te verlee- nen als eerste leeraar in de gymnastiek aan de openbare scholen voor lager- en middelbaar onder wijs alhier, met ingang van 1 September a. b., ten gevolge zijner benoeming tot leeraar in de gymnas tiek aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen onrsus te Rotterdam. De commissie van fabricage bericht op het re quest der firma Jaeger Co. dat bij haar geen be zwaar bestaat tegen het verleenen van vergunning, om ter bevordering der reinheid van het water voor de wasscherij en den stoomketel in hare fabriek aan den Vestwal bij de Warmonderbrug een ge deelte van de Singelgracht aan te plempen en aan haar in eigendom af te staan onder vast te stellen voorwaarden, o. a. dat de aangeplempte grond langs de Singelgracht wordt voorzien van een behoorlijke schoeiing, door de firma voor hare rekening te Btel- len en te onderhonden. Voor de benoeming van een commissaris van de Bank van Leening, ter vervulling van de vacature, ten gevolge van de periodieke aftreding van mr. C. Cock, op 1 Juli a. s., wordt de volgende alphabe- tische voordracht aangebodenmr. C. Cock, mr. P. Du Rieu en J. C. Van der Zweep. Ter vervulling der vacature aan de Jongensschool der 1ste klasse, ontstaan door hot aan M. A. J. Geluk verleend eervol ontslag, is ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan genoemde school, op eene jaarwedde van f 550, vermeerderd met 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, het volgende drietal opgemaakt: Mej.M. Dee, onderwijzeres aan de school No. 2 van de derde klasse, thans tijdelijk met de waarneming van de vaceerende betrekking belast, mej. A. E. S. Michel- sen en mej. J. S. S. Faber, beiden werkzaam aan openbare scholen alhier. Hedenmorgen ontvingen we per Engelsehe mail de Indische bladen van 8 tot en met 13 Mei. Bij de heden gehouden openbare verkooping vaa cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 31, f 15.50, f 3.50 en f 1.60; de laagste f 31, 15.50, ƒ3.10 en f 1.55. Bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, op 2 Aug. a. s., zal weder eene illumi natie op den vijver in het Haagsche Bosch worden gehouden. Zaterdag, den geboortedag van wijlen Koningin Sophia, werd door Prins Alexander een bezoek aan het graf zjjner moeder gebracht. Prof. Rijke, door zijn zeventigjarigen ouder dom ingevolge de Wet gedwongen het hoogleeraars- ambt neder te leggen, heeft bij het eindigen van dezen cursus van zijne talrijke leerlingen op een hartelijke wijze afscheid genomen. De examens van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij de noodige kundigheden bezitten, om met vrucht de natuurkundige wetenschappen te beoefenen, zijn thans geëindigd. Van de 50 candi- daten, die zich hadden aangemeld, hebben zich 3 terugtrokken. Het getuigschrift werd uitgereikt aan het volgende 31-tal: Mej. E. M. Van Roijen, de heeren M. De Jager Muzenbroek, W. W. Van Gelder, H. J. Groot, K. W. Haagmans, C G. M. Buhlman, J. Reijenga, H. A. Molema, G. Antoni, E. J. C. Geerligs, J. D. Enderle, M. J. Schroder, G. P. Swerver, D. Quakkelaar, P. Loeff, W. Ro bertson, A. Spruij terburg, N. Van der Weerd, M. Greshoff, C. Revers, H. E. Van Leijden, E. A. Fauel, A. G. E. Van Eecke, A. Croothoff Jz., C. J. Duijster, E. A. Keuchenius, E. J. Mink, B. Sleeswijk, G. P. J. de Haan, J. H. F. Van den Honte Willems en C. F. Weers. De gewone andientie van den min. van justitie op Dinsdag en die van den minister van oorlog op Donderdag a. s. zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Jaarijjks houdt de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afd. Haarlem en Omstre ken, verloting van fraaie paarden, rijtuigen, tuigen, zadels enz. Menigeen die zijn geluk in deze alles zins gewaarborgde loterij beproefde, kwam niet onaardig in het bezit van een mooi „spannetje", terwijl anderen een paard, een koe of een schaap tot hun deel verkregen. Ook dit jaar wordt men door de 14de jaarlijksche trekking in de gelegen heid gesteld zijn geluk te beproeven, terwijl de heer Sijtsma, Houtstraat alhier, heeft gezorgd dat het aan loten niet ontbreekt. Dagelijks zijn ze bij hem te verkrijgen en de prijzen maakt hij bekend in eene in deze conrant goplaatBte advertentie. De trekking zal plaats hebben op 27 Juli a. s. Van Leeuwen, de persoon van wien voor enkele dagen werd gemeld dat hij te Alphen op zoo ongelukkige wijze door koeien verwond werd, is in weerwil van zijne aanvankelijke beterschap toch aan de gevolgen dier wonden overleden. Een vijftienjarige knaap ineenfabriek te Bèagede-Vizille (Isère) kwam op het noodlottig denkbeeld met geheel zijn gewicht op een stilstaand vliegwiel te gaan liggen. Het wiel zette zich in beweging en draaide een tiental keeren rond, den knaap even zoovele malen tegen de zoldering kneuzende. Eindelijk brak het rad en Btortte de jongen neder; een half uur daarna gaf de ongeluk kige den geest. Twee vrouwen, moeder en dochter, tot dusver eerlijk en onbesproken van gedrag, maakten zich, door den nood gedreven, aan diefstal schuldig in de Magasins du Louvre te Parijs. Op heeterdaad betrapt, voor vervolging beducht, bonden zij zich aan elkander en stortten zich zoo in de Seine, waaruit hare lijken weinig tijds later werden opgehaald. De ongelukkigon wisten niet dat de politie intusschen de vervolging had gestaakt op verzoek dor adminis tratie van de Magisins du Louvre, uit overweging van het vroeger goed gedrag der beide vrouwen. Te Boissy-la-Rivière (Seine-et-Oise) is een 24-jarige gehuwde vronw onder de kussens van haar bed verstikt gevonden. Haar man was spoor loos verdwenen, zoodat men deze voor den moorde naar houdt. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 17 Juni, ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser. Een hnis en erf aan de noordzijde van de Marendorpsche Achtergracht aan den hoek der Bouwenlouwensteeg, No. 08, Sectio H, No. 1492, kooper A. Vilders, voor 2610; oen huis en erf ingericht tot logement, genaamd het)„ Witte Krnis", aan de westzijde van de Onde Varkenmarkt, No. 7, Seotie F, No. 676, kooper J. Labree q.q. voor 1950; een hnis en erf aan de weBtzijde van de Wintersteeg, No. 45a, Sectie I, No. 2027, kooper C. Brinkman te Zoeterwoude, voor 1800; een huis en erf aan de zuidzijde van de 1ste Haverstraat, No. 11, Sectie E, No. 608, kooper J. Overduin, voor f 825; een huis en erf aan de oostzijde van de Bouwenlouwensteeg, No. 14, Sectie H, No. 5123, kooper C. A. Kres, voor 690; vier huizen en erven in het Karelshof, aan de noordzijde van de Gedempte Marendorpsche Achtergracht, Nos. 1, 2, 3 en 4, Seotie H, Nos. 2464, 2465, 2466 en 2467, gecombineerd, kooper W. F. Wisman, voor 2067. BUITENLAND. Groot-Brltannlë. De „Central News" meldt dat Engeland, in overleg met Frankrijk en Turkije, besloten heeft om in Egypte krachtdadig op te treden. De rol van Engeland zal zich tot de verdediging van het Suez- kanaal bepalen; vandaar dat de admiraliteit bevel kreeg, om schepen tot het vervoer van troepen van S Gibraltar en Napels naar Egypte uit te rusten, terwijl het ministerie van oorlog aan den bevelhebber van Malta en Gibraltar gelastte, troepen tot onmid- dellijke inscheping gereed te houden. Soldaten zullen langs het Suez-kanaal gestationneerd worden. Aan de Turksche troepen valt de taak ten deel, het gezag van den khedive te herstellen. De sultan heeft het aanbod van Engeland, om schepen voor troepenvervoer beschikbaar te stellen, aangenomen en onmiddellijk bevel tot inscheping gegeven. Het gros van het Turksche leger zal zich, na herstel der orde, uit Egypte terugtrekken, de overige na afloop van het bezettingstijdvak. Het Egyptische leger zal ontbonden en door gendarmerie vervangen worden. Het torpedo-schroefstoomschip „Hecla" wordt te Portsmouth uitgerust en moet morgen, Dinsdag, gereed zijn om het eskader der Middellandsche Zee te gaan versterken. Tm-liïje- De sultan heeft een onderhoud gehad met den Franschen ambassadenr, markies De Noailles. Deze herhaalde de eenparige verklaring der ambassa deurs, dat de conferentie alleen het Egyptische vraagstuk zou behandelen, maar de sultan hield vol dat de oonferentie onoverkomelijke bezwaren zou opleveren. Egypte- Het Kabinet is als volgt samengesteldRag heb, financiën; Raschid, binnenlandsche zaken; Zulfikar justitie; Ziky, buitoni. zakenArabi, oorlog. Uit Alexandrië wordt de aankomst te Port- Saïd op gisteren bericht van het Italiaansche ge pantserde oorlogsschip „Affondatari", hetwelk twee cempagnieën infanterie aan boord heeft. Naar men verzekert, heeft Arabi-pacha gedurende de jongst verloopen dagen 20,000 pond torpedo's doen aanvoeren. Telegrammen. BERLIJN, 18 Juni ('s avonds). De Westersche mogendheden hebben voorgesteld dat de conferentie den 22sten dezer te Konstantinopel zal bijeenkomen om het Egyptische vraagstuk te behandelen. Door de Duitsche regeering is het voorstel aangenomen. Telegraphische berichten doen veronderstellen dat de kabinetten van Weenen en St.-Petersburg het ook zullen aannemen. De conferentie zal naar ge lang van den uitslag harer bemoeiingen met de Porto in onderhandeling treden. In Egypte hebben de khedive, Derwisch-pacha en Arabi-pacha aan de vertegenwoordigers der Euro- peesche Staten verklaard dat zij voor de handhaving der orde borg staan. ALEXANDRIE, 18 Juni. De uittocht houdt aan. Men schat het aantal reeds vertrokken personen op 32,000. Derwisch-pacha heeft aan den khedive den raad gegeven naar Caïro te gaan en ereenige dagen te vertoeven, ten einde de bevolking gerust te stellen. De commissie van onderzoek naar de muiterij houdt zitting met gesloten deuren. KONSTANTINOPEL, 18 Juni. De sultan, hoewel blijvende bij de meening dat Turkije niet moet deel nemen aan de conferentie, verzet er zich niet tegen dat de conferentie Konstantinopel tot haren zetel kiezo, om de gemeenschap met de Porte te verge makkelijken. Engeland, Frankrijk en Duitschland vereenigden zich er reeds mede om Konstantinopel tot zetel voor de conferentie te kiezen. Het ant woord der overige mogendheden wordt verwacht. PARIJS, 18 Juni. Volgens een mcdedeeling uit Berlijn hebben Frankrijk en Engeland het voorstel gedaan dat de groote mogendheden gezamenlijk de verklaring znllen afleggen dat zij ten stelligste gezind zijn de onschendbaarheid van Egypte te zullen eerbiedigen. De toestemming der groote mogendhe den aan wie dit voorstel is gedaan, mag, naar men meent, met zekerheid te gemoet worden gezien. LONDEN, 19 Juni. De politie heeft in hechtenis genomen Thomas Walsh, een Ier, die naar men zegt de huurder is van de lokalen waar Vrijdag in de wijk Clerkenwell ongeveer 100,000 patronen, 400 geweren, 25 kisten met geweren en andere wapenen zijn in beslag genomen, die voor Ierland bestemd waren. De gedane huiszoeking leidde tot de ontdekking van nog meer munitie. ISMAILA, 19 Juni. Er heerscht hier ongerust heid wegens de nabijheid van een greot aantal Bedouïenen, die de stad naderen en rondsluipen aan de kanaaloevers, die niet bewaakt zijn. LEIDEN, ÏO Juni. Naar wij met leedwezen vernemen, zal onze zoo algemeen geachte stadgenoot dr. Chr. Sepp, predikant der Doopsgezinden, deze gemeente metterwoon ver laten en zich te Amsterdam gaan vestigen. Hij heeft dan ook zijn ontslag gevraagd bij den ker- keraad zijner gemeente, waar hij 28 jaar het leer aarsambt vervulde. Het stoffelijk overschot van den oud-burge meester der residentie, jhr. mr. Gevers Deynoot,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2