DAGBLAD. N°. 6S50. Zaterdag 17 Juni. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. AfcondcrlQke Kommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiag Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F SIJS DES ADVERTENTIES Van 18 regels 1.05. Ieder» regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseee- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 2isten Augustus 4831 (Provinciaal- Blad n°. 110), Doen te weten, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den Isten dier maand n°. 7*2, de Dankdag of Todsdienstige viering der overwinning van Waterloo, dit maal op Zondag den 18den dezer maand zal worden .gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 28sten Januari 1882 A No. 212 (4de afd hou dende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te be vorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, a°. 81, door de Districts-commifsie tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, zal -worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag 19 en 20 Juni aanstaandeaanvangende s morgens te negen urenaan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen kracht dadig mede te werken tot de ondersteuning der instel ling, welke zij zoozeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Neder lander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen enbe- slissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, hand havers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog af zonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krach tig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hou den, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER Burgemeester. 15 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Juni. Ten vervolge op het verslag van de gemeente raadszitting van gisteren betreffende de 4-pcts.- leening van 250,000, kunnen wij nog mededeelen dat de ingeschreven 82,000, afkomstig waren van de volgende kantoren: H. F. Schlette Zn. f 1000 a 100 pet. C. H. Felix f 1000 a 100 en f 2000 a 95 pet. Lezwijn Eigeman 5000 a 96'/100, /"10,000 a 96 en f 2000 a 98 pet. A. L. Reimeringer Zn. f 1000 a 100 en 10,000 a 90 pet. Van Wensen Co. f 11,000 a 91, f 8000 a 92, f 2000 a 93, f 2000 a 93|, f 4000 a 94, ƒ8000 a 95, 4000 a 96, f 4000 a 96' en 7000 a 97 pet. Opmerkelijk is dat alleen door hier gevestigde firma's en door geen onkele van elders is ingeschreven. De commissie van officieren der infanterie die onder praesidium van den kolonel Leers belast is geweest met het samenstellen der verschillende reglementen voor hun wapen, heeft hare taak, waar aan zij ruim een jaar werkzaam was, ten 'einde gebracht en de door haar ontworpen reglementen aan den minister van oorlog ingediend. Het bestuur van de Nederlandsche Juristen- Vereeniging heeft bekend gomaakt dat de 13de algemeene vergadering op 24, 25 en 26 Aug. a. e. te Maastricht zal gehouden worden. Den eersten dag zal behandeld worden de vraag: Is bij ons huwelijksrecht wel genoegzaam gewaakt voor de vrouw, ten opzichte zoowel van hare persoons- als van hare vermogensrechten? Zoo neen, welke ver beteringen komen voornamelijk in aanmerking - Voor den tweeden dag is aan de orde de vTaag: Welke hoofdbeginselen behooren bij eene nieuwe regeling der vennootschappen en commandite (zoowel de gewone als die op aandeelen) in de wet te worden nedergelegd? terwijl voor den derden dag blijft de vraag: Is wijziging van de regelen voor het bewijs in strafzaken wenschelijk? Zoo ja, in hoever moet het wettelijk bewijs worden behouden? Ten slotte: benoeming van vier bestuursleden. De opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen vijf maanden van het dienstjaar bedraagt nagenoeg 753,500 meer dan het vorige jaar. Daartoe hebben bijgedragen: de directe belastingen ruim 150,000, hetgeen nauwelijks een vooruit gang maar veeleer eene vooruitbetaling te noemen is, de accijnzen 297,000, waartoe alleen de sui ker-accijns 270,000 bijdroeg, terwijl het gedistil leerd reeds minder opbracht 132,000. De regis tratie-rechten hebben weder iets meer opgebracht, maar de successierechten nagenoeg zoo veel minder, zoodat de indirecte belastingen gezamenlijk slechts 75,000 meer opbrachten. De opbrengst der pos terijen en telegraphie blijft steeds stijgen. De loods gelden brachten ruim eeD halve ton meer op, maar de invoerrechten bleven nagenoeg stationnair. Do oud-burgemeester van VGravenhage, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, is gisteren in den laten namiddag overleden. Als treffende tegenhanger van het niet-eervol ontslag aan den heer Plato gegeven, toen deze na tijdig zijn verzoek om ontslag ingediend te hebben en het niet op den voor hem wenschelijken tijd te hebben ontvaDgen, zelfs zijn ontslag nam, kan dienen dat aan den heer P. Yan der Kemp, leoraar aan de Burgeravondschool te Nijmegen, een pen sioen verleend is van 154. De heer Yan der Kemp is ruim een jaar geleden gestorven, namelijk den lsten Juni 1881. (Vad.) Dezer dagen had te 's-Gravenhage de alge meene jaarlijksche vergadering plaats van de Yer- eeniging van gepensioneerde onderofficieren en min deren Yan het Nederlandsche leger. Luidens het uitgebracht verslag was het aantal contribueerende gewone leden bij het einde des boekjaars (28 Fe bruari 11.) pl. m. 800; sedert is dit aantal nog ver meerderd en treden ook tal van officieren toe; be schermers tot eene jaarlijksche bijdrage van minstens 10 of tot eene schenking voor ééns van minstens 25, telde de vereeniging 83donateurs tot elk bedrag doch beneden 10 per jaar, waren er 328, terwijl het aantal bijdragen voor ééns pl. m. 300 beliep. Het aantal uitgereikte gratificatiën bedroeg 33, terwijl 16 der meest hulpbehoevende oud-gepens. eene vaste toelage van 1 a 2 per week ont vingen. Door den gunstigen stand der kas kon echter gedurende het tijdvak 1 Maart—31 Mei het aantal onderstandgenietenden aanmerkelijk worden uitgebreid. Door de gemeente Haarlem is aanbesteed het maken van riolen en bestratingen en het zetten van koplagen in de ontworpen straten aan den Schootereingel. Daarvoor waren ingekomen 10 in schrijvingen. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, C. Bos te Haarlemmermeer, voor 4388. De uitnemende staat der gemeente-financiën heeft B. en Ws. van Yeenendaal doen besluiten, hot voorloopïg kohier van den hoofdelijken omslag aldaar over het volgende dienstjaar met een derde te verminderen. Gisteren betrokken de cadets der Kon. Mil. Academie van het 4de en 3de studiejaar, 151 in getal, met detachementen infanterie, vesting-artille rie en genietroepen het kamp bij Tëteringen. Dage lijks zal aldaar een peloton cavalerie beschikbaar zijn voor de oefeningen van de cadets der cavalerie. Het N. v. d. D. meldt dat onze landgenoote, mej. G. Broeksmit, te Nienw-York, tot doctor ge promoveerd is aan het 9 Woman's Medical College", 't Is de eerste maal dat deze onderscheiding al daar door een Nedërlandsche jonge dame wordt behaald. De boekhandelaar W. J. Gordon te Arnhem kondigt de uitgave aan, niet van een nieuwen druk van den folio-Statenbijbel, doch van eene zuivere reproductie van de prachtige uitgave door Kenr in 1714 bezorgd, met de 100 platen van JanLuyken, Houbraken, Rubbens en anderen. De uitvinding der photozincographio heeft het mogelijk gemaakt dezen Bijbel geheel weder te geven, waardoor de minste verandering is onmogelijk gemaakt. De prijs van dezen ouden en toch geheel nieuwen Bijbel zal niet meer dan 22 bedragen. Yan de hand des heeren J. A. De Bruyne, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, die zich reeds vroeger door zijne „Geographische studiën en phantasieën" heeft doen kennen, is bij den heer J. Odé te Schiedam eene „algemeene geschie denis" verschenen, ten gebruike bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. De schrijver heeft getracht „de nieuwe onderzoekingen, die op verschillende belangrijke historische gebeurtenissen zulk een ge heel ander licht hebben doen vallen", te doen door dringen tot het schoolboek. Daarbij is het steeds zijn streven geweest beknopt, duidelijk en rolledijg- to zijn. In hoeverre het hem gelukt is aan deze^ drie waarlijk niet geringe eischen te voldoen, moge^ ieder voor zich beoordoelen. Zeker is het, dat het nieuwe leesboek er aantrekkelijk genoeg uitziet, om iederen belangstellende tot eone nadere kennismaking uit te lokken. Op een onlangs te Parijs gehouden veiling van eigenhandige brieven van historische personen, werd o. a. ook een brief van onze overleden. Koningin Sophie verkocht, en met 200 francs betaald. De Yolksraad van de Transvaal heeft het verzoek om pensioen afgewezen, dat ten behoeve, der weduwe van Thomas Burgers tot hem was gerichte Zij is met haar gezin thans zonder eenig middel van bestaan, overgelaten aan de liefdadigheid. Mocht de inwilliging van het verzoek in strijd zijn met de bestaande pensioenwet, dan verwondert het ons toch, dat de Transvaal geen uitzonderings wet maakt ten gunste der weduwe van den man aan wien het land zooveel is verschuldigd. Kerke lijke geschillen hebben belet dat Burgers de grootse!» plannen ten uitvoer* bracht, die hjj met zooveel energie had ondernomen en trots alle bezwaren reeda gedeeltelijk ten uitvoer had gebracht. Maar heefif hij feitelijk zijn doel niet bereikt, aan hem heeft de Zuid-Afrikaansche Republiek het te danken dair van Europa, en bepaaldelijk van Nederland, znlfe een krachtig protest uitging toen hare onafhanke lijkheid haar ontnomen werd. Aan de gevolgen van zijn invloed dankt zij de herkregen nationaliteiten den krachtigen steun, die haar tijdens en na den oorlog bewezen werd. De Transvaal is oneindig veel aan zijn voormaligen president verschuldigd. De sympathie welke Nederland dien stamverwan ten Staat toedraagt, heeft zich op zoo menige wijze reeds geuit. Zou men ook aan de nagedachtenis van den man, die ze opwekte, en wiens karakter en daden hier zoo algemeen werdon erkend en toege-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1