een ruit nit het raam van zijne woning stuk sloeg, met het gevolg dat hij aan den pols eene ernstige verwonding bekwam. Op weg naar dr. Kruyf be zweek de man ten gevolge van bloedverlies. Te Oud-Beiertand zijn een vader en zoon naar Amerika vertrokken, en wel de zoon met achterlating zijner vrouw, met wie hij eerst sedert vijf weken gehuwd is. Uit Baarn meldt men aan de N. R. Crt. dat op den Hilversumschen straatweg, even buiten die gemeente, eene vrouw is overreden door verre gaande woestheid van een koetsier, die, een ander rijtuig willende voorbijrijden, over de berm reed en do vrouw omverwierp, waardoor een der wielen haar over rug on lendenen ging. De ongelukkige is dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd. Sedert 27 Mei jl. wordt te Forest-lez- Bruxelles vermist Christine Gasper, oud 7 jaren, haar blond, kort en krullend, voorhoofd breed, oogen blauw, mond klein, aangezicht ovaal, kleur gezondtaal Ylaamsch en Duitsch. Merkbare teeke nen sproeten op den neus en litteeken op de onder lip. Tijdens hare vermissing was zij gekleed met bruine stoffen jnrk met witte slippen, voorschoot zonder mouwen, zwarte klompen en kousen, waar van de oinden hersteld waren. Een harer speelge- nooten beweert, haar den 27sten Mei jl. omstreeks den middag gezien te hebben op het oogenblikdat zij gewelddadig werd medegevoerd door een persoon, dragende eene lange, zwart overjas, roode broek, zijden pet, schoenen met g.ooto spijkers, lederen zakje en mes. Een ander kind verzekert, haar op gemerkt te hebben omstreeks 1 uur, loopende tus- schen twee armoedig gekleede vrouwen. Onderzoek naar de vermiste wordt verzocht, bijzonder op ker missen en dorpsfeesten bij kunstenmakers, en bij ontdekking bericht aan den officier van justitie te Maastricht. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gebonden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Hartevelt, Juta, Bredius, Wilhelmy Dam- sté, Zaayer, Land, Buys, Dercksen, LoPoole, Ver ster, Cock, Donner, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje, De Clorcq, Bool, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving do hoeren Van der Zweep, De Eremery en Du Rieu. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. a. zijn ingekomen: een verzoek van den heer J. S. G. Disse om eervol ontslag als eersten onderwijzer in de gymnastiek alhier; het adres van den heer A. W. Sijthoff c. s. houdende bezwaren tegen de bebou wing der Ruïne met een gymnasium en een hoogere burgerschool voor meisjes, welk adres door den secretaris werd voorgelezen en op voorstel van den Voorzitter zal worden behandeld bij de voordracht van B. en Ws.dat door dezen is besloten de inschrijvingen van 82,000 in de geldleening ad f 225,000 niet te gunnen en door hen bij den Raad een nader voorstel zal worden ingediend. Tevens deeldo hij mede dat het R. C. Parochiaal Armbestuur berust in de uitspraak van de arr.-recbtbank om trent de plaatsing op de lijst der gestichten van weldadigheid. Tot onderwijzer voor bet ouderwijs in de Fransche taal aan de scholen 3de en 4de klasse werd met 15 stemmen benoemd de heer J. A. Buys; 5 bilj. waren in blanco. De bereids door ons medegedeelde voordracht tot wijziging van het reglement der Bank van Lee ning lokte van enkele zijden debat uit. De heer Donner nl. had wel geen bezwaar dat het trakte ment van den nu ontbrekenden klerk en diens aandeel in de winst onder het overige personeel worde verdeeld gelijk wordt voorgesteld, doch niet als traktement maar als gratificatie, te meer na het lezen van het verslag der commissie. De Bank wordt met ondergang bedreigd, en komt men een maal zoover dan zal men de beambtea een wacht geld moeten toekennen, in evenredigheid naar hun traktement. De heer Buys kon zich hiermede niet vereenigen, op grond van moeilijkheden die zich vroeger bij het toekennen van gratificatiën hadden voorgedaan. Ook hebben ambtenaren z. i. geen recht op wacht geld; er bestaan hier daaromtrent geen regelen. De Voorzitter beBtreed het denkbeeld van den heer Donner eveneens. Vond dit ingang, dan zouden B. en Wb. zelfs de voordracht moeton intrekken en den tegenwoordigen toestand bestendigen. Anders is er geen 500 beschikbaar om ondor de beambten te verdoelen - De heer Bredius stelde het geval dat de Bank opnieuw meer in bloei zal toenemen, en dat dan het personeel zal moeten worden uitgebreid; zal men dan het traktement der tegenwoordige ambtenaren woer moeten verminderen Immers neen. Daarom is hij vóór het toekennen van een gratifi catie. - De heer Cock geloofde dat de door den heer Donner bedoelde zuinigheid door zijn voorstel niet zal worden verkregen, en ook de heeren Bool en Dercksen konden zich er niet mede vereenigen. Daarna werd met algemeeno stemmen bepaald dat de betrekking van tweeden klerk zal vervallen, dat de borgtocht in evenredigheid met het nieuwe trakte ment zal worden gebracht en werd eindeljjk ook dit door de commissie voorgestelde nieuwe traktement met het aandeel in de winst goedgekeurd. Op het verzoek van den heer J. Scheltema ter bekoming van een gedeelte water aan de Haarlem mertrekvaart werd zonder hoofdelijke stemming gun stig beschikt; terwijl met algemeene stemmen de voordracht tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp werd goedgekeurd, evenals het verzoek van „Musis Sacrum" betrekkelijk den aanleg van een duinwaterbuis, ook nadat de heer Damstó gevraagd had of het wel noodig is daartoe een strook grond van twee meters onbebouwd te laten, dat men z. i. met een servituut kon verkoopen. Yoor een tuin hindert 't z. i. niet of er een duinwater buis ligt. De Voorzitter geloofde dat er wel bezwaren kunnen bestaan bij den kooper van den grond als er een buis ligt. Dat hangt van omstandigheden af. Men krijgt nu een z. g. gang. Do hoer Damstó merkte hiertegen op dat die gang dan door de gemeente moet worden onderhouden on dat kost geld, waarop door den Voorzitter weder werd te kennen gegeven dat die kosten niet noemenswaard kunnen zijnslechts nu on dan wat bijharben evenals het Plantsoen. Allóén de heer Bredius stemde tegen het verzoek van L. Van der Lubbe om te worden vrijgesteld van de betaling der nog verschnldigde pacht van de opbrengst der tolgelden aan het Zijlhek; daar entegen werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt op dat van W. Van der Meer om ver mindering van pacht van den tol aan het Delftsche jaagpad. Tegen de voordracht tot inrichting van het Caecilia- gasthuis voor de Jongensschool der'2de klasse rezen van verschillende zijden bezwaren, vooral wat de buurt aldaar betreft en ook omdat men wel andere gebouwen voor de inrichting van het schoollokaal, b. v. het Invalidenhuis, dat dan desnoods naar het Caecilia-gasthuis kon worden verplaatst, geschikt achtte, hetgeen door den voorzitter werd ontkend, daar dat niet geheel het eigendom der gemeente is. Met 14 tegen 7 stemmen werd de voordracht verworpen. Bij acclamatie werd vervolgens goedgekeurd; de wijziging van het Reglement voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, en met algemeene stem men de suppletoire staat van begrooting en staal van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1881, van het Ned. Israël. Armbestuur; de reke ning van de dd. schutterij over 1881de supple toire begrooting, dienst 1882, van het H. G. of Arme 'Wees- en Kinderhuisde staat van afschrij ving van plaatselijke directe belasting en de reke ning van de stedelijke gasfabriek. Voordat men over do laatste tot stemming overging verliet de heer Van Wensen als commissaris de zaal, terwijl bij de vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting (waarbij de heffing der inkomsten belasting voor 1882 op 2pet. wordt bepaald) de heer Dercksen zich buiten stemming hieldde overige leden stemden vóór. Alvorens de vergadering werd gesloten, deelde de heer Damstó mede dat hij klachten had gehoord omtrent de Botermarkt: lo. waB de zon er hinder lijk en nadeelig, waarin z. i. door het aanbrengen van gordijnen kon worden voorzien, en 2o. wordt er op de Waag gerookt, waartegen in de Politie verordening geen bepaling voorkomt, doch waar omtrent hij tegen de volgende vergadering wel een voorstel zou willen in overweging geven. De heer De Goeje wees eindelijk nog op een gis teren in het Leidsch Dagblad voorgekomen inge zonden stuk omtrent de bevaarbaarheid van den Vliet. Daar hij aldaar woont, is hij bijna dagelijks getuige van den gebrekkigen toestand, waarom hij verbetering wenschelijk acht. Tevens zou hij gaarne zien dat er ten gerieve der wandelaars op den Witten Singel weder banken werden geplaatst, die er zoo successievelijk zijn verdwenen en op het Plantsoen door ijzeren vervangen. Deze zou hij ook hier gaarne zien. BUITENLAND. FronkrUk. De Kamer van Afgovaardigden heeft het voorstel van Waddington aangenomen, strekkendo om door vormeerdering van het getal inspecteurs betore uit voering te geven aan de wet van 9 Sept. 1848, betreffende den duur van den arbeid in de fabrie ken. Het bleek dat die wet, welke het maximum aan tal uren voor den arbeid op 12 bepaalt, bijna ner gens dan in het departement der Seine word uit gevoerd. De ministerraad was gisteren bij president Grévy vergaderd en handelde uitsluitend over de Egyptische quaestie. Volgens bericht uit Konstan- tinopel, hadden de ambassadeurs De Noailles en lord Dufferiu ieder afzonderlijk bij de Porte aan gedrongen op eene spoedigo bijeenkomst dc*r confe- reotie en gisteren dien aandrang gezamenlijk, door alle mogendheden ondersteund, herhaald. Te Saint-Chamond is volgens verschillende bladen het geheele personeel van het gemeentehuis wegens- verduistering van gelden en valschheid in openbare geschriften in hechtenis genomen. J)e gold- verduiBteringen moeten sedert verscheidene jaren ge pleegd zijn en aanzienlijke sommen beloopen. Naar het schijnt, is de zaak alleen mogelijk geweest ten gevolge van de achteloosheid des burgemeesters, die tevens lid der Kamer iB. Duitschland. Prins Von Bismarck nam gisteren weder deel' aan het debat in den Rijksdag over het tabaks monopolie ter bestrijding van de eergisteren door den afgevaardigde Richter (van de Fortscbritts-partij) gehouden rede. De rijkskanselier betoogde dat de invoer van graan door de graanrechten slechts weinig gedrukt wordt; meer dan die rechten was de uit komst van den Russischen oogst van invloed op de Duitsche graanprijzen. Tegen het verwijt van al te groote leger-uitgaven zoide prins Von Bismarck: De regeering schept geen behagen in eon zoo groot leger, maar is daartoe door Duitschlands centrale ligging gedwongen. De rijkskanselier ontkende verder dat hij met een Parlement niet regeeren kon, maar eene partij- regeering in Duitschland was onmogelijk. Met de partij van den heer Richter kon niemand regeeren. Hjj, prins Von Bismarck, had meer recht namens de natie te spreken dan de heer Richter on de zijnen. Wie buiten mij (vroeg prins Von Bismarck) wijdde zijn gansche leven aan de nationale politiek? Wie waagde daarvoor een oorlog, welks uitslag niet van mij afhing? Waarom zouden wij een goede Fran sche instelling als het monopolie niet overnemen? Welke schitterende uitkomsten verwierf Amorika niet met zijne inkomende rechten? Niet de meerderheid in een Parlement, maar het rationeele oener zaak in verband met het gezag van het monarchale be ginsel is van beslissendon invloed. Mocht de Rijks dag het monopolie met eene overweldigende meer derheid verwerpen, de overtuiging van hetgeen voor Duitschland nuttig is woog bij de regeering zwaarder dan die meerderheid. De beraadslagingen over de tweede lezing van het tabaksmonopolie liepen gisteren ten einde en de Rijksdag verwierp art. 1 van het ontwerp met 276 tegen 43 stemmen. Groot-Britannlê De vice-minister Dilke deeldo gisteravond in het Lagerhuis mede dat de consul-genera.il Malet op dat oogenblik te Alexandria in een hotel vertoefde, waaruit de veiligheid der Europeanen aldaar af te leiden is. De heer Gladstone zeide dat het doel der regeerings-politiek ten aanzien van Egypte de hand having en waarborging van alle daai verkregen rechten is. Frankrijk werkt loyaal en hartelijk met Engeland samen; alle mogendheden ondersteunen Engeland en met den sultan bestaat volkomen over eenstemming. De minister meent dat alles in Egypte van de belangen der mogendheden afhangt, waar omtrent men thans een gemeenschappelijk doel najaagt. Duitschland had do laatste dagen tweemaal te Konstantinopel Engelands vertoogen, dat eene conferentie in elks belang, ook in dat van den sultan was, ondersteund. Volgens de laatste officiëele statistieken zijn in de laatste vijf jaren 1886 lijken in de Theems gevonden; 68 werden in het district der City, 1818 in de andere districten gevonden. Van 599 lijken kon niet ontdekt worden hoe zij in de rivier waren geraakt. Thans heeft naar aanleiding van die treurige statistiek een lid van het Lagerhuis aan de regee ring gevraagd, of zij maatregelen zou nomen tot betere bescherming van hot mcnschelijk leven aan do oevers

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2