veraement Tchernikoff, verdachten een kozak van verschillende diefstallen en brandstichtingen. Toen een aantal inwoners verklaarden dat zij met eigen oogon hadden gezien dat de man den laatsten brand, die er voorviel, had aangestoken, besloten acht in gezetenen de rol der werkelooze politie op zich te nemen, maakten zich van den kozak meester, sloegen hem dood en wierpen zijn lijk in het water. Een ongeluk komt nooit alleen. De schilder Yan Beers, genoeg bekend na het proces dat bij in België voerde tegen iemand, die hem be schuldigde van het toepassen der photographie op ©en zijner schilderijen, en na de wijze, waarop hij het glas van zijn op den Salon ingezonden stuk met een laag zwart besmeerde, omdat het naar zijne meening te hoog hing die schilder dan be merkte bij de wedrennen te Longchamps, toen hij zijne porteteuille met 1200 franken tot het betalen eener verloren weddenschap voor den dag wilde halen, dat al het geld hem ontstolen of door hem ver loren was, en toen hij vervolgens zijn koetsier last had gegeven hem naar zijn verblijf terug te brengen, had bij het ongeluk met zijn rijtuig om te slaan. Gelukkig brak hij geen arm of been. Men herinnert zich het opzienbarend geval van den prins De Loos te Rocbefort, die ruim twee maanden geleden met den deurwaarder Charles, die hem een wissel kwam aanbieden, woorden kreeg en dezen door een pistoolschot ver wondde. De zaak heeft thans voor het hof van Namen gediend en de prins is vrijgesproken, be houdens eene schadeloosstelling van 6000 fr. aan den sedert van zijne wonde genezen deurwaarder. Een jongmen8ch van zeer fatsoenlijk uiterlijk verzocht een winkelier te Brussel, daar hij tijdelijk in geldverlegenheid verkeerde, voor 9 fr. postzegels van hem te koopen. De winkelier voldeed aan het verzoek en den volgenden morgen kwam de jonkman de postzegels weer inlossen. Hij tast ïn den zak, maar heeft zijn portemonnaie vergeten hij zal die even gaan halen en werpt achteloos do reeds terugontvangen enveloppe weer op de toon bank. Wie er intusschen terugkwam, niet de onbe kende, zoodat de winkelier kwaad vermoeden kreeg ©n de politie verzocht de enveloppe te openen. Mén vond er, in plaats van de postzegels, een stuk waardeloos papier in. Handig had do bedrieger de beide enveloppen omgewisseld. Uit Avesnoz-le8-Aubert (Frankrijk) wordt gemeld dat de echtelingen D., hun zuigeling aan eene vroegere dienstbode, die zelve een klein kind had, ter oppassing gegeven hebbende, toen zij het wicht kwamen terughalen evenmin als deze laatste konden uitmaken, welk kind het hunne was, zoo sprekend geleken de twee op elkaar en ongeluk kig waren zij volmaakt gelijk [in kleederen zonder merk?] gekleed. Ten einde raad, besloot men dat de D.'s beide kinderen zouden grootbrengen. De oplaag van Zola's „Nana" heeft 116,000 exemplaren bedragen;van „L'Assommoir" zijn 97,000 ex. verkocht, van „Une page d'amour" 43,000, van „La Curée" 24,000 on van „La faute do l'abbé Houret" 23,000. De overige werken van de serie zijn te zamen in 70,000 ex. verkocht. Zola hoeft voor zijn auteursrecht 370,000 fr. ontvan gen, behalve zijn honorarium voor de aÜ3 feuilleton verschenen deelen, voor de geïllustreerde werken uit de serie en voor de orawerkingen tottooneel- stukkon of vertalingen. Ook Zuid-Afrik» schijnt zijne „Joden- quaestie" te zullen krijgen- althans een blad van daar bezat het volr^on^e ingezonden stuk: Bij iedere ank<jm8t Van 'n skip in di Kaap lees ons van Joods e ankomelinge, om ons land te be- rowe'n me' ü8 hoor mar klagtes van di nasi van alle kante; 00fc hier op ons dorp is een, wat in maat8kapr,y was met 'n Duitser in di boland (boven land) m'ar wat gebeur daar: hij maak hom meester van bj jU maat Syn ^r0u. Nou hy hier op ons dorp kom, raah hy weer in maatskappy met 'n Duitser r kry hy ni kans om di vrou af te neem ni, 'aar, boos hieroer (over) ontroof of ontneem hij syn maat, wat di eigenaar van di besigheid (zaak) was, di hele besigheid. Hoe kan zulk 'n nasi langer hier geduld worde De bekende tooueelspe el ster Sar ah Bern hardt is met haren echtgenoot opgetreden in den Oaieté-schouwburg te Parijs, waar ten voordeole Tan de weduwe des decoratieschilders Cheret de rDame aux Camélias" gegeven werd. De heer Da- mala schijnt zeer goed voldaan te hebben. IntuB- schen heeft zijne vrouw vanwege de „Comédie Franjaise" eene dagvaarding ontvangen ter beta ling van de 100,000 fr. schadeloosstelling, waartoe zij intertijd wegens haar uittreden als „sociétaire" veroordeeld werd, aangezien bij gebreke daarvan niet gedoogd zal worden dat zij weder te Parijs optreedt. Thans wordt weer melding gemaakt van een nieuw soort van luchtschip, door een Rus, Baranooski, uitgevonden, in den vorm van een vo gel, wiens vleugels door een stoomwerktuig in be weging worden gebracht. Jammer, 'dat men er niet bij meedeelt, waar ergens in de lucht de noodige kolenstations zullen worden geplaatst; misschien wel in luchtkasteelent Te Montpellier is een Fransch werk man door een Italiaan in koelen bloede en zonder de minste uitdagingv doodgeschoten. Op het ver nemen der misdaad liepen alle Fransche werklieden, aan de spoorwegwerken gebezigd, te hoop en door kruisten, onder het uitroepen van wraakkreten en het zingen der Marseillaise, de stad. De militaire maoht moest de orde herstellen. Van een commissie van dertien schei kundigen, Franschen, Belgen en Hollanders, die Engeland bereisden om de vorderingen op het ge bied der vervaardiging van scheikundige producten te onderzoeken, is een der leden, de heer Buchner, directeur eener fabriek te Ruysbroeck-lez-Bruxelles, in een hotel te Birmingham, waar men den avond vriendschappelijk bad doorgebracht, des morgens vreeselijk verwond op zijn bed gevonden. Haast het lijk lag een scheermes. Men denkt aan zelfmoord. In het midden van den naoht is te Ver- viers een huis ingestort, terwijl de bewoners rustig lagen te slapen. Geen hunner bekwam eenig letsel. Een meisje kwam met bed en al op de puinhoopen te land. Gelukkig voor de bewoners werd het dak in zijn val tegengehouden door een oude kleerkast, die aU onbruikbaar op zolder was weggezet. Als het een nieuwerwetsche was geweest, voegt het ver haal er overigens bij, zou zij wel bezweken zijn. Twee der bewoners waren dien nacht gelukkig op een bruiloft. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft de heer De Freycinet in antwoord aan den heer Lareinty gezegd dat de Egyptische troepen langzaam op het tooneel van de onlusten zijn aangekomen, maar haar plicht hebben gedaan. Daarna zijn versterkingen aange komen. De minister hoopt dat de rust duurzaam zal zijn. Er zijn 38 slachtoffers gevallen, waaronder één Franschman. De gebeurtenissen zijn aan een toeval te wijten; godsdienstige dweepzucht of poli tieke hartstochten zijn er vreemd aan. Intusschen zijn van Fransche zijde alle noodzakelijke maatre gelen genomen om de Franschen te beschermen. Het plan bestaat bij de prefectuur van politie te Parijs om aan alle politiebureelen doozen of kist jes te plaatsen met genees- en heelkundige prepa raten, bestemd om 's nachts te worden ter hand gesteld aan elkon geneesheer, die, voor den nacht dienst ingeschreven, zich aanmeldt. Deze maatregel wordt genomen omdat de pharmacentische hulp te Parijs 's nachts zooveel te wenschen overlaat, vooral wanneer het arme patiënten geldt. Er is te Parijs het bericht van eene nieuwe groote overwinning ontvangen, welke de Fransche troepen behaald zouden hebben op de Annamitische roovors. De citadel van Hanoi' was in hunne macht gevallen. Een 150-tal roovers waren daarbij gedood of gewond. Het aantal gewonden der Franschen was slechts uiterst gering. De citadel werd door onge veer 7000 man verdedigd. Zo werd door drie Fran sche kanonneerbooten gebombardeerd en daarna be stormd. Dit wapenfeit zal de Fransche overheersching in dit gedeelte van Tonkin voorgoed bevestigen. Vijfduizend personen hebben Zondag de Gari baldi-vereering in het Cirque d'Hiver te Parijs bij gewoond. Victor Hugo was afwezig. Groot-Britannlêt In het Lagerhuis heeft sir C. Dilke verklaard dat het thans te Alexandrië zoo ruBtig mogelijk is; De Egyptische troepen zijn tot 12,000 man ver sterkt en de onderkoning heeft zich mot Derwisch- pacha derwaarts begeven. Don heer Malet is last gegevon mede naar Alexandria te gaan. De heer Dilke hield het er voor dat Arabi-pacha zich nog te Cairo bevond. Wat de voiligheid der Europeanen aldaar betrof, onderstelde hij, dat, wanneer de con suls naar Alexandria gingen, eon groot aantal Europeanen volgen zou. Het voortduren van den tegenwoordigen toestand van regeeringlooshoid, ver klaarde de heer Dilke, was niet te dulden, doch het was hem onmogelijk in dit opzicht meer te zeggen. Zuid-Afrika, Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika aan het Hbl. tot 23 Mei melden nadere bijzonderheden omtrent de onderwerping van Gatsisibi. De Volks raad in de Transvaal heeft zich sterk voor uit breiding der telegrafen verklaard en de regeering gemachtigd ten spoedigste over te gaan tot het maken van een wagenweg en spoorweg naar Dela- goabaai. De Volksraad heeft de aanvrage om pen sioen aan de weduwe van den ex-president Burger» afgewezen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 13 Juni. (R. N.). Zaterdag ontdekte men dat het geheele garde-bataillon dat de vesting Peter Paul bewaakt, met de nihilisten, die daar verblijf houden, in betrekking stond en met hen een briefwisseling onderhield; de czaar beval de onmiddellijke terechtstelling van de toen dienst hebbende wacht (dertig man), welke plaats had, en verbanning van de overige 600 man naar Siberië. Den volgenden dag kwam de ukase met Ignatieff'8 ontslag. BRUSSEL, 13 Juni. De uitslag der periodieke verkiezingen is thans definitief bekend. De liberale meerderheid is in de Kamer van 14 tot 18, in den Senaat van 4 tot 7 gestegen. Te Gent, waar de hoofdslag tusschen de clericalen en liberalen moest geleverd worden, hebben de laatsten de overwin ning behaald, doch slechts met eene meerderheid van 68 stommen. (Tweede depeche). Het ministerie is behouden. Het is een groot succes voor de liberale partij; de geestdrift is onbeschrijfelijk. (Derde depeche). De overwinning der liberalen is belangrijk, de geestdrift algemeen. Do Senaat is nu samengesteld uit 33 liberalen en 31 clericalen, de Kamer uit 78 liberalen en 60 clericalen. Sedert 1857 was nooit de meerderheid grooter. Te Antwerpen is verkozen De Wael (liberaal) met 5698 stemmen, tegen Dubois (clericaal) met 5644; in West-Vlaanderen Crombrugghe (catholiek) met 1436 stemmen, tegen De Vrière met 1234. In Luik zijn gekozen tot senaatsleden d'Andri- mont met 3555, Braconier met 3571, De Looz Cors- warem mot 3554, Montefiore-Levi met 3427 st.- tot volksvertegenwoordigers Dupont met 3554, Frère-Orban met 3580, Hanssens met 3660, Jamine met 3532, Manton met 3552, Heef met 3511, Keu- jean met 3513, Warnant mot 3512. LOHDEH, 13 Juni. In eene bijeenkomst der hou ders van obligation 3 pets. buitenlandsche Spaan schuld is besloten om de conversie op de bekende voorwaarden aan te nemen, mits de raad van be stuur en het comité de verzekering ontvangen, dat de coupons der nieuwe obligatiën vrij van belasting zullen zijn. CAIRO, 14 Juni. De heer Malet, de Engelscho consul-generaal, is heden naar Alexandrië vertrokken. LEIDEN, 11 Juni. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden tot arts bevorderd de heeren J. A. Roorda Smit, doctorandus, en L. Woetring, candidaat-arts, ter wijl zijn toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren P. M. Hoek, J. Thomoe, T. Hoekstra, R. M. Do Jager Meezenbroek, A. A. Korteweg, allen doctorandi, en L. F. Karol De Fouw, candidaat-arts. Hadat de Haarlemsche stoomtram, welke gister namiddag om 1.50 vanhier moest vertrekken, einde lijk om 6 uren stoom had en de rein aanvaardde, overkwam de machine, kort nadat de trein te Oegst- geest bij den handwijzer de kromme verbinding met de Katwijksche lijn voorbij en dus op eigen lijn was, een nieuw ongelukze derailleerde name lijk, waarbij ook een paar wagens uit het spoor geraakten. Een aan den slootkant staande boom belette dat ze geheel omviel. Daardoor konden de later van Haarlem komende treinen Leiden niet meer bereiken en moest de bereids om 3.10 hier aangekomen trein hier blijven. Alleen kon do machine daarvan gebruikt worden bij de werkzaamheden om de gederailleerde weer in het spoor te krijgen en haar hedenmorgen om vijf uren naar Hillegom voort te duwen, ook de andere wagens medenemende. Intusschen scheelde het weinig of men had tevens een herhaling gehad van een botsing welke verle den jaar op den Rijnsbnrgschen straatweg tus- Bchen twee machines plaats had en zulke schro-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2