gemeenten Yianen, Lexmond, Hei- en Boeicop, Leerbroek, Meerkerk, Nieuwland, Hoogblokland en Arkel voor belanghebbenden worden nedergelegd. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Botterdam, arriveerde gistermiddag te Mar seille, waar wegens een heerschenden storm niemand kon landen; de „Prins van OraBjo", van Amster dam naar Batavia, is gisteren van Port-Saïd ver trokken do W. A. Scholten" is Woensdag van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokken met de mail voor Nederland en 60 passagiers. Z. M. heeft aan dr. P. Harting, met 19 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voorde door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten, en tot hoogleeraar aan die faculteit aan gemelde Rijks-Universiteit, om onderwijs te geven in de zoölogie, de vergelijkende anatomie en de physiologie, benoemd dr. A. A. W. Hubrecht, con servator bij het Museum van Natuurlijke Historie ©n lector aan de Rjjks Universiteit te Leiden, uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend; - mr. H. L. Drucker, advocaat te Am sterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijk-Universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het Romein- sche recht en zijne geschiedenis. Door den minister van binnenlandsche zaken ie, met 19 Sept. a. s., aan dr. A. A. W. Hubrecht, ten gevolge van zjjne benoeming tot hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, eervol ontslag ver leend als conservator bij 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie der Rijks-universiteit te Leiden, ©n benoemd tot conservator bij dat Museum dr. R. Horst, conservator bij het Zoölogisch Museum ©n adsistent bij de Natuurlijke Historie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, uit welke betrek kingen hij op bovengenoemd tijdstip eervol wordt ontslagen. Gemengd Nieuws, Alhoewel er te Katwijk reeds eenige zeebaden zijn genomen, zal aanstaanden Maandag ©p voorstel van dr. K. Planten ga het badseizoen officieel worden geopend. Bij die gelegenheid zal door de pachters van het „Badhotel" en het „Pavil joen", de heeren Vlaanderen en Duyser, den bezoe kers een groot militair concert worden aangeboden. Ook het lijk van den tweeden jong en van het opleidingsvaartuig „Anna Paulowna" is uit de Maas opgevischt. Aan het strand te Schiermonnikoog is aangespoeld een lijk zonder hoofd en in vergevorder den staat van ontbinding. Drie vette koeien van den heer A. W. v. d. Sluis te Appelscha zijn, volgens verklaring van den veearts, door zonnesteek gedood. Het zoontje van den timmerman Bek kering te Wildervank, dat de vorige week een gulden doorslikte, is daarvan weder gelukkig verlost. Onder de 38 sollicitanten voor ge meente-secretaris te Lockem bevindt zich ook een luitenant-kolonel Uit Vlaardingen zijn de lste en 2de haringjager tor haringvisscherij vertrokken, terwijl in de laatste dagen ook een 20tal loggers van daar ©n Maassluis ter haringvisscherij in zee geloopen zijn, alle met gunstigen wind, zoodat het eerste Hollandscho zeebanket dit jaar reeds vroeg binnen verwacht kan worden, wellicht reeds tegeu het einde der volgende] week. De 3de, 4de en 5de jager zullen den Ssten en 12den dezer naar de visscherij vertrekken. W. G., stationschef teNunspeet,isdoor do correctioneele kamer der rechtbank te Zwolle veroordeeld tot een cell. gev. van 8 dagen, wegens het niet in acht nemen der reglementen, tenge volge waarvan in September 1881 een veetrein is geloopen tegen een ledigen goederen-waggou. Te Kralingen zijn bij het afbreken van een huis vier werklieden onder den onverwachts neerstortenden voorgevel bedolven. Twee hunner zijn zoodanig gekwetst dat zij in levensgevaar ver- keeren. De beide anderen zijn licht gewond. Te Giethoorn namen een paar ouders hun kind van een half jaar bij zich in bed. Toen zij den volgenden ochtend ontwaakten, was het kind dood. Waarschijnlijk hadden zij hot doodge- ïegen. Te Brussel zijn gearresteerd de 45-ja- rige Watson en de 54-jarige Fulton, beiden vroeger scheepskapitein, benevens de 26-jarige Clara Moo- leson, die een kistje bij zich hadden, waarin, naar men zegt, voor bijna oen millioen aan bankbiljetten waren. Men denkt dat zij de daders zijn van den diefstal in het postkantoor te Parijs; het drietal is naar Parijs overgebracht. Volgens de „Fracasca" is Garibaldi be zweken aan eene verlamming van het strottenhoofd en moet hij veel geleden hebben. In de laatste da gen werd hem kunstmatig bouillon toegediend. B ij S a i n t-G ermain heeft men uit de Seine het lijk opgehaald van een maneen looden platgemaakte buis was viermalen om den hals gé- slagen, onder de linkerknie doorgehaald, die tegen de borst was aangedrukt, vervolgens weer om den hals geslagen en toen aan het rechterbeen beves tigd. Met een servet was de mond gesloten, terwijl door de lippen heen een groote speld was gestoken. Het lijk droeg verder sporen van mishandeling; er waren zeven wonden aan het hoofd, zes aan het lijf; vijf daarvan waren voldoende om den dood te veroorzaken. Het slachtoffer stierf kort nadat hij had gegeten, want men vond in zijn maag nog onverteerd voedsel, maar hij leefde nog toen hij in het water werd geworpen. Voor het hof van assises van de Seine verscheen de 20-jarige Arthémise Bazin, werkster te Ivry. Zij had in Febr. 's avonds in een afgelegen straat het hoofd van een zeer jong kind tegen een paal verbrijzeld, het lijkje met een keukenmes in dertig stukken gesneden, die in een mandje gelegd en dat begraven. Het hof veroordeelde haar slechts tot vijf jaren dwangarbeid. Het blijkt dat de aanvoerder der bende, welke onlangs den oud-burgbmeester Notarbartolo bij Palermo oplichtte, Giuseppe Rini genaamd, afwezig was toen de bandieten in de hoeve, waarin zij zich schuilhielden, overrompeld werden. Vóór eenige dagen is hij in een gevecht met eenige kara- biniers, die hem naspoorden, doodgeschoten. Op dit oogenblik is nog slechts één van de bende op vrije voeten. - De minister van binnenlandsche zaken heeft 5000 lira's gezonden aan de weduwe van den majoor Ilardi, die zoo verraderlijk door de boos wichten vermoord werd, en voorts een wetsontwerp ingediend om een bijzonder pensioen aan het gezin van den ongelukkigen officier toe te kennen. Bij de cloture te Bordeaux was Fanny Laville-Ferminet de koningin van den avond, zegt de „Gironde" en do andere bladen bevestigen dit. De dames van het koor moesten do behulpzame hand bieden om de kransen en bloemen op te rapen. De zangeres werd na de aria uit „Ernani" viermalen teruggeroepen en evenveel malen na het duo uit „Los Huguenots". Ziehier een opgave van hare tro peeën op den avond van 1 Juni: 6 kolossale kransen, 5 mandjes met kunstbloemen, 15 bouquetten, 5 bou- quetten van kunstbloemen. Verder een gouden ster, een groote gouden medaille, waarop aan den eenen kant gegraveerd was „A la grande tragédienne lyrique Fanny Laville-Ferminet" en aan den anderen kant de rollen, die zij te Bordeaux had vervuld, en boven dien een fraaie zilveren medaille met toepasselijke inscriptie. Zekere Howard, bediende aan het kan toor van den heer E. in de Malokoffstraat te Parijs, is in hechtenis genomen wegens vorduistering van gelden, tot een bedrag van 600,000 fr. Sedert 1873 heeft deze man het geld van zijn patroon met Beursspeculatiën verspeeld. De „Etoile Beige" bevatte dezer dagen een uitnoodiging aan fabrikanten om prijsopgaaf van benoodigdheden voor uniformen enz. ten dienste eener vereeniging van ongeveer 400 Hollandsche officieren buitenland. Frankrljh. De Kamer heeft met 479 tegen 6 stemmen een voorstel spoed vereischend verklaard, strekkende om afgevaardigden, die deel uitmaken van besturen van financiëele vereenigingen, vervallen te verklaren van hun mandaat. In de „couloirs" wordt verzekerd dat msgr Czachi, de pauselijke nuncius [die nog steeds zeer lijdende is], definitief zal worden teruggeroepen en de Fransche gezant bij het Vaticaan, Desprez, zijn pensioen zal nemen. De „Citoyen" heeft den minister van binnen landsche zaken verzocht een nationale loterij te mogen organiseoren ten bedrage van 1 millioen fr., ten behoeve van werkstakers. Verleden Dinsdag is de jaarlijksche vergade ring der aandeelhouders van het Suez-Kanaal ge houden. De heer De Lesseps zat voor en consta teerde in zijn verslag, dat de ontvangsten verleden jaar 54,676,000 fr. hadden bedragen en de uit gaven van allerlei aard, rentebetaling en aflossing daarbij gerekend, 28,699,000 fr. De netto-opbrengst, na aftrek van 5 pet. voor de reservekas, beloopt 24,678,000 fr., waarvan 17,521,000 fr. voor de aan deelhouders, die een dividend ontvangen van 43 fr. 80 c. per aandeel. In het afgeloopen jaar kwamen 2727 schepen, te zamen van 5,794,000 ton, door het Kanaal, tegen 2026 van 4,344,000 ton in 1880 en 1477 van 3,236,000 ton in 1879. De scheepvaart-ontvangsten bedroegen in deze drie jaren respect. 29,686,000, 39,840,000 en 51,274,000 fr. Italië. Op Caprera, in tegenwoordigheid van alle offi- ciëele vertegenwoordigers - waaronder prins Thomas, hertog van Genua, als die des konings - zal de verbranding van Garibaldi's lijk plaats hebben of heeft ze gisteren reeds plaats gehad. Ziehier den dd. 27 Sept. 1877 door Garibaldi over deze aan gelegenheid aan dr. Prandina geschreven brief: „Zeer waarde Prandina! Gij neemt dan op u, mijn lichaam te verbrandenik ben er u dankbaar voor. Aan den weg, welke van mijn huis noord waarts naar de kust leidt, is op een afstand van 1300 schreden links eene holte in den grond, afge sloten door een muur. In dien hoek zult gij een stapel oprichten tot eene hoogte van twee meter van acacia-, linden-, myrthe- en ander geurig hout. Op den stapel zult gij een ijzeren onderstel plaatsen en daarop de onbedekte baar met mijn overschot, gekleed in het roode hemd. Eene hand* vol asch moet in eene of andere urn bewaard en deze moet geplaatst worden in het kleine graf dat de asch van mijne dochters Rosa en Annita bevat. - Steeds de uwe, G. Garibaldi." Groot-Britanni^ In het Lagerhuis heeft sir C. Dilko gisteren ver klaard dat de admiraliteit voldoende over de ver sterkingen van Alexandrië is ingelicht om niet de minste bezorgdheid te gevoelen. In Ierland werden in Mei 396 agrarische mis drijven gepleegd; daarvan waren 2 moorden. De meeste misdrijven (122) vielen voor in Munster, 119 in Connaught, 99 in Leinster, 56 in Ulster. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 8 Juni. Saïd-pacha heeft gisteren geantwoord op de verklaringen van lord Dufferin en markies De Noailles, en zich hierbij bepaald tot een herhaling van de beweegredenen welke de Porte hebben doen besluiten een commis saris naar Egypte te zenden. De Porte is, zoo ver klaart do minister, overtuigd dat Derwisch volkomen zal slagen in zjjne zending. - Er is geen grond om te veronderstellen dat de Porte van haar besluit met betrekking tot de conferentie zal terugkomen. DUBLIN, 8 Juni. De grondeigenaar "Walter Bourke, wonende te Rakasane, in het graafschap Galway, werd heden met een geweerschot gedood, toen hij uit de stad Gort terugkeerde. De dragon der, welke hem begeleidde, is ook gedood. Nog niemand is in hechtenis genomen. Bourke had reeds lang het misnoegen der pachters opgewekt. CAIRO, 8 Juni ('s avonds). Derwisch-pacha en zijn gevolg zijn heden hier aangekomen en hebben den khedive bezocht. De aan Derwisch-pacha ver leende audiëntie duurde drie kwartier. Daarna wer den Arabi-pacha en andore officieren door Derwisch ontvangen, die, naar men verzekert, hen met koel heid bejegende. Derwisch is overbrenger van brieven van den sultan, waarin als hot doel der hem opge dragen zending worden aangewezen: „herstel der orde en bevestiging van het gezag van den khedive". LEIDEN", O Juni. Door B. en Ws. wordt ter vaststelling aange boden het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. Op de begrooting is ter zake uitge trokken 121,500, terwijl ingevolge het raadsbe sluit op de heffing, deze som wordt vermeerderd met 5°/0 voor kwade posten, d. i. f 6075, zoodat moet geheven worden f 127,575. Vermits het belastbaar in komen thans bedraagt f 5,612,530 (tegen f 5,456,745 in het vorig jaar), is het kohier door hen opgemaakt met eene heffing van 21/* pet. Afwijzend wordt geadviseerd op het verzoek van W. Van der Meer, pachter van de opbrengst der gabelgelden aan het Delftsche Trekpad, om de ver schuldigde pachtsom te verminderen, zijnde die op brengst door hem voor den tijd van 5 jaren, inge gaan 1 Mei 1882, gepacht voor f 2995, daar het B. en Ws. voorkomt dat er voor die vermindering in geenen deele termen bestaan.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2