tien meter lange kabel, nit 64 staaldraden bestaande en eene gezamenlijke doorsnee hebbende van 22 millimeter, waarlangs de „feeën1* alch plegen te bewegen, aan de uiteinden gedeeltelijk was door- gevijld. Er is te Parijs opnieuw sprake van ge heimzinnige verdwijningen, ditmaal van den heer Bitard, kapitein der genie en aide-de-camp van ge neraal De Yillenoisy, Den 23sten Mei 1. 1. ging de kapitein des namiddags te 3 uren uit om, gelijk hij zijne vrouw zeide, een boodschap te doen voor zijn vader, en sedert heeft men niets meer van hem ge hoor d. Hij is ef was 38 jaar oud. Tasschen eene bekoorlijke 29-jarige weduwe, mevrouw Petersen, te Metz, en den lsten luitenant van het 9de regiment dragonders, Manoweki- Manow, bestond oen intieme betrekking, die echter in den laatsten tijd eemgszins bekoeld scheen. Op zekeren morgen, nadat de officier zieh Daar de weduwe had begeven, schijnt er een hevig geschil te zijn ontstaan, waarna Manowski van onder zijn mantel eeu eavaleriepistool te voorschijn haalde en dat op de dame afschoot, waarop hij zich zelf met een tweede schot de hersenpan verbrijzelde. De officier gaf terstond* den geest; de weduwe zal nog in het leven blijven, ofschoon de kogel, door den mond binnengedrongen, het kaakbeen verpletterde en door het oor weder nitkwam. Gelukkig was op dat tijdstip hot zevenjarig zoontje der wed. afwezig. Drie jongelieden van fatsoenlijken huize te Rouaan, die zich met een bootje naar Dieppe- daele begaven, hadden het ongeluk met het vaar tuigje om te slaan. Allen vonden zij hun dood in de Seine. Drie werklieden, die in een fabriek te Yilvorde een 9500 kilo zwaren generator opheschcn, konden dat gewicht eindelijk niet meer tegenhou den, zoodat het metalen voorwerp mot een gewel digen slag neerstortte. Hoewel geen hunner er onder geraakte, werden zo toch allen ernstig verwond. Zekere Boldour, die, wegens oplichterij tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld, dien tijd voor rekening van den staat België te Mons doorbracht, heeft zich van 13,000 fr. weten meester te maken, toebehoorende aan.zijn ge vangenbewaarder. Toen hij namelijk vernomen had dat deze in de Belgische tentoonstellingsloterij van 1880 een prijs van 25,000 fr. had getrokken, waar van hij 12,000 fr. bij een notaris had geplaatst en de overige 13,000 op do bekende ouderwetsche wijze in een kous bewaarde, hield hij hem een zoo wel sprekend betoog over de beste methode om ook dio laatste som op voordeelige manier uit te zetten, dat de bewaarder hem eindelijk vergunde daarover aan een maatschappij te Parijs te schrijven, waar het geld dan ook op naam van zekeren D. werd geplaatst. Spoedig was nu de tijd vau het ontslag van Bol dour aangebroken, en het eerste gebruik dat hij van de herkregen vrijheid maakte, bestond hierin dat hij zich bij genoemde maatschappij als D. aan meldde en de 13,000 fr. in ontvangst nam, waarvan hij nu op zijn gemak in Luxemburg ging leven als graaf d'Arèna. Daar werd hij op aanklacht vau den gevangenbewaarder echter spoedig in hechtenis ge nomen, in het bezit van 10,000 fr. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Mei. Het Bat. Hbl. verneemt dat bij de opnamo van de kas en administratie van de administrateurs der tinmijnen op Banka door den inspecteur van finan ciën bij twee een tekort is ontdekt, respectievelijk van p. m. f 48,000 en f 8000. Bedoelde adminis trateurs zijn onder nadere goedkeuring der regee ring door den resident van Banka in de verdere uitoefening hunner functiën geschorst. Behalve boven genoemde tekorten is eenige maanden geleden ook nog bij een ander administrateur een belangrijk tekort ontdekt. Een brutale diefstal met braak heeft plaats gehad bij de firma G. Kolff Co. aan de Groote Rivier alhier. De dieven hebben namelijk in den muur naast de deur, welke uitkomt op Pasar Pisang, een gat ge maakt, waardoor jniet een persoon naar binnen kon komen, die verder de aaastbijzijnde deur van binnen heeft geopend. Bij onderzoek bleek dat er een brandkast werd vermist, waarin verschillende gelds waardige papieren geborgen' waren, ter waarde van p. m. f 4000, bovendien een .trommel, toebehoorende aan een der mandoers, waarin zich f 260 aan con tanten bevonden en welke was" geborgen achter een hoop boeken, zoodat men moet vooronderstellen dat do dievétf geheel bekend zijn geweeot met de loka liteit der toko, 3chout Witte, van den „diefstal onder richt, was spoedig ter plaatse aanwezig om een onderzoek ïn te stelten. Intusscheu heeft de bestolene, misschien om der politie te hulp te komen, eene belooning van f 300 uitgeloofd voor den ontdekker van den dief of de dieven. Voor het examen van zes adjunct-commiezen bij den post- en telegraafdienst, dingende naar den rang van commies 3do klasse bij dien tak van dienst, zijn geslaagd de heeren P. N. Wenzel, M. A. Loderichs, W. N. Jansen, F. A. Mühlnickel en E. L. Mossel. In de plaats van den tot gouvernements-secre- taris benoemden referendaris Van der Weide zal naar het „Bat. Hbl." verneemt, als ambtenaar bij het Kabinet van den gouverneur-generaal te Bui tenzorg worden aangewezen de referendaris ter al- gemeene secretaire, baron Sweerts de Landas Wyborgh. Volgens de „Locomotief" zijn thans naar de Atjeher8 overgeloopen vier EuropeanenCohen, Mi- chaud, Petit en Renau. Door den gouverneur-generaal vaa Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den onderopz., 1ste kl. bij dendienstder staatsspoorwegen op Java C. A. Phaff. Zes maanden verlof naar Nederland, bniten bezwaar van den lande, wegens dringende familiebelangen, aan den ing. 3de kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken, A. C. Nieuwenhnijs. Ontslagen: De lioofdiDg. bij het mijnwezen in Ned.-Indië J. H. Meuten. Ingetrokken: De benoeming van den klerk bij den ont vanger der in- en nitvoerr. en acc. te Soerabaia YV. H. Van Capelle, tot boekhouder 3de kl. bij genoemde middelen. Benoemd: Tot boekhouder 3de kl. bij de in- en nitvoerr. en acc., J. Dronkers; tot lsten comm. ter alg. secretarie, H. C. A. Muller; tot comm. late kl. bij den post- en telegraafd. F. II. Hoedt; bij het dep. van financien: tot lsten comm. G. C. Ph. d'Arnaud Gexkens; tot 3den comm. F. Praijs Van der Hoeven. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan den gewe zen off. v. gez. 2de kl. J. R. Doeff van eeu akte van toelating tot de uitoefening der genees-, heel- en verlosk. praktijk in Ncd.-Indic. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den omg. rechter in de late afd. op Java en Madora mr. H. K. Havioga Oortwijn en aan den comm. 2de kl. bij den post- en telegraafdienst H. F. Versteegh. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Soerabaia E. O'Brien, de verif. 2de kl. bij die middelen J. Lavalette, de hoofdopz. bij genoemde middelen te Babalan (Saraarang) J. G Schornack, de klerk op hetboreel van den ads.-res. van Deli (Oostkust van Sumatra) L. C. D. "Brann; de contr. 1ste kl. bij het binBenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura J. Marbos. Benoemd: Tot hoofdcomm. op het res.-kantoor te Batavia, J. "YV. D. Alixtot cipier bij 's lands gevangenis te Padang (Sumatra's Westkast), J. K. Loos. Departement van Oorlog. V erleend: Een 2-jarig verlof Daar Europa, w. ziekte, aan den luit -kol. van den gen. staf A. R. YV. Gey van Pittius, aan den loit.-kol. der inf. L. YV. C. Gerlach en aan den ind. 2de kl. bij de mil. adm. P. F. Kraal. Ontslagen: Eervol als mil. coram, in de res. Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de luit.-kol. der inf. A. J. H. Lubeck. Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de off. van gez. 1ste kl. P. Adriani. Benoemd: Tot mil. comm. in dc res. Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de loit.-kol. der inf. C. C. Prager. Overgeplaatst: mil. geneesk. dienst, bij den geneesk. dienst in de 3de mil. afd. op Java, de dirig. off. van gez. 1ste kl. I. A. Einthovenbij den geneesk. dienst van Atjek en onder- hoorigbeden, de dirig. off. van gez. 2de kl. I. H.VanWoelde- ren; inf.: bij het 1ste bat., de 2de lnit. C. J. Yran Dort; genie: bij de werken te GomboDg, de kapt. H. J. C. YV. Lutjens, bij de werken in Atjeh cn ondcrhoorighedeD, de maj. A. J. J. Staal. Door den comm. van het leger en chef van het Dep. van oorlog in Ned.-Indic zijn geplaatst: inf.: bij het 4de depot bat. de 1ste lnit. I. C. P. Brack; art.: bij de 3de comp. de 2de lnit. J. G. Van KooteD, en bij dc 5de comp. de 2de lnit. J. J. Van Leeuwen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. Jhr. H. L. Van der YVijck met jonkvr. N. Van Panhuys, SamaraDg. D. Cheriox met A. 1'. J. Van Dom melen, Oengaran. BEVALLEN. J. YV. Goedhart geb. Van der Geugten, D., SamaraBg. J. J. Arnold geb. v. Trappe, ZGoendaog. E. C. Sckwalm geb. Schuit, D., Soerabaia. S. J. S. Pafkos geb. Barkey, Z., Pangkadjcne. H. A. F. Yran Nouhnya geb. Leyssius, D., Tjibongan. OVERLEDEN. C. YV. Engelberts, 24 j., Medan. 't Zoontje van Deye, 1G d., Kendal. J. J. Offerman, Ambarawa. J. H. Schnltze, Salatiga. F. YV. Michel, 41 j Samarang. J. Van DaaleD, Pesantren. P. Van Daalen, id. buitenland. Frankrijk. In de Kamer heeft de minister Goblet, antwoor dende op de interpellatie betreffende gewelddadig heden van politie-agenten tegen studenten in het Quartier Latin, gisteren gezegd dat hij den prefect van politie mot zijne verantwoordelijkheid dekt. Hij laakte de studenten wegens geweld, gepleegd aan lieden, tegen welke eene wet in voorbereiding is. (Toejuichingen.) Daarna werd de eenvoudige orde van den dag, door de regeering omtrent de inter pellatie gevraagd, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. In de zaak van de hertogin De Chaulnes heeft het gerechtshof de beslissing van den familieraad goedgekeurd, die de voogdij over do kinderen aan de moeder ontneemt, en deze in de kosten veroor deeld met bekrachtiging van alle tegen haar aan gevoerde grieven. Groot-Britanniê. In het Lagerhuis heeft de minister Dilke gister avond gezegd dat behalve de Porte, die zonder te weigeren om aan de Conferentie deel te nemen, haar onnoodig acht, alle de mogendheden zich voor het denkbeeld van een Conferentie verklaard, maar nog niet formeel op de nitnoodiging geantwoord hebben. De Porte is, zeide hij, nooit, ook niet in 1876, vóór de verzending der nitnoodigingen, ge raadpleegd geworden. De instructiën van Derwisch- pacha gaan uit van den voor de Conferentie voor- geetelden grondslag. Telegrammen. POSEN, 5 Juni. De „Dziennik Poznanski" meldt nit MoBkou van 31 Mei dat door de politie aldaar een mijn is ontdekt, tusschon twee straten gelegd. CAIRO, 6 Juni. Volgens geloofwaarigde berichte* uit Konstantinopel heeft de Duitsche zaakgelastigde, na een audiëntie heden bij den sultan, aan lord Doffer in medegedeeld dat de sultan zich verbonden had Tewfik-pacha eerlijk en krachtdadig te onder steunen. Ten einde echter de tegenwerpingen van de Porte niet buiten rekening te lateD, stelt lord Dufferin voor dat de conferentie niet bijeen kome vóór den afloop der zending van Derwisch-pacha. WEENEN, 7 Juni. De „Presse" en de „Neue freie Presse" melden dat graaf Von Khevenhüller,. gezant van Oostonrijk-Hongarije bij den koning van Servië, tot burgerlijk gouverneur van Bosnië is benoemd. ST.-PETERSBURG, 7 Juni. De „Golos" meldt dat het Beurscomité te "Warschau zich tot den mi nister van financiën gewend heeft, met verzoek om intrekking, voor den duur der tentoonstelling te Moskou, van alle bepalingen die het verbljjf der Joden aldaar belemmeren. LONDEN, 7 Juni. De „Times" meldt uit Kon stantinopel van gisteren dat markies De Noailles aan Saïd-paclia, in antwoord op de laatst ontvangen Turksche circulaire, heeft te kennen gegeven dat de Fransche regeering door de argumenten der Porte niet overtuigd is geworden en dus volhardt bij haren wensch dat de Conferentie onmiddellijk bijeenkome. LEIDEN, 7 Juni. Niettegenstaande het min gunstige weder werd het eerste der acht zomerconcerten, dit jaar voor do 44ste maal door de kapel der grenadiers op „Zomerzorg" alhier te geven, door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Die ruime opkomst der intee- kenaars met hunne familiën bewees ook nu hoe gretig deze gelegenheid wordt aangegrepen om goede, degelijke karmoniemuziek te hooren. Met het oog op den gunstigen indruk, dien het corp3 van den heer Völlmar hier vroeger steeds achterliet, is dit trouwens ook niet te verwonderen. Hot heeft er zelfs recht op. Dit concert, stelde wederom rijkelijk in staat de muzikale krachten, waarover de koninklijke militaire kapel, al wordt dat hier slechts gedeeltelijk verte genwoordigd, te beschikken heeft en de wijze waarop het programma, dat onder veel bescheidenheid tevens veel nieuws en schoons aanbood, werd uitgevoerd, te waardeeren. In den vooravond werd, ondanks het zachte regentje, bovendien hot muzikaal genot niet weinig verhoogd door do fraaie omgeving, welke zeker mede geen geringe aanleiding voor zeer velen was om, lang vóór de uitvoering met het Volkslied zou worden geopend, zich een goede plaats hetzij onder de veranda hetzij in den tuin uit te kiezen. Niet ten onrechte mogen onze stadgenooten den heer Couvée dan ook dank weten voor diens bijzondere zorgen aan Flora's kinderen besteed en de verscheidenheid die hij steeds in den tuin weet aan te brengen. Bij het vallen van den avond bleek welke ver beteringen er ook weder in de verlichting daar van waren aangebracht, terwijl aan het eind van den vijver de traditioneele lampions werden ont stoken, welke opnieuw het eigenaardig effect aanboden, In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 124 kinderen, als61 zoons en 63 dochters, waaronder begrepen één tweelinggeboorte; overleden 81 personen, waaronder 7 elders woon achtig, als: 13 mannen, 20 vrouwen, 29 zoons en 19 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 4 gehnwd 53 paren. De oud-burgemeester der residentie, jhr. mr. Gevers Deynoot, heeft een onrustigen nacht door gebracht. De lijder was heden weder voortdurend buiten kennis. Heden werd aan het departement van water-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2