LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 8 Juni. Avond-editie. j\°. 6842. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden.....1.10. Franco per post.1.40. A£zond«rt\jke Nommers.a 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1fl regels L05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het iscassee* ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. OfHciëele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den 6den Juni jl. in vorderbaar verklaard kohier van het Patentrecht, 4de kwartaal, dienst 1881/82, en herinnert voorts den belang hebbenden aan hunne verplichting om |hunnen aanslag op den bij dë wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Juni 1882. DE KANTER. LEIDEN, 7 Jani. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag don lOden Juni a. s., des morgens tu zeven uren. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Volgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rjjnl. stoomtram aangeboden tot f 180; do aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80ya pet.de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102,/j pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leidon gevraagd tot 108 pet.; de aand. Leidsche Duinwaterraaat8chappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. De door ons per Engelscbe mail ontvan gen Indische bladen loopen van 27 April tot en met 1 Mei. Bij koninklijk besluit is bepaald dat tot het houden van praktische oefeningen in den loop van den zomer, gedurende hoogstens een 30-tal dagen, het kamp bij Milligen zullen betrekken: lo. het 4de reg. infanterie; 2o. de 5de en de 6de battery van het 2de en de 5de en 6de batterij van het derde reg. veld-artillerio. De drie veldbataljons van het 7de reg. inf., in garnizoen te Amsterdam, betrek ken eveneens in den loop van dezen zomer, beur telings, elk gedurende hoogstens 15 dagen, een kamp op de heide bij Laren. - Tot uitvoering van dat besluit beeft de minister van oorlog vastgesteld dat in beide bij dat besluit genoemde kampen, door de troepen al die detail-oefeningen worden gehouden, waartoe in hunne garnizoenen wegens do beperkt heid der oofenings-terreinen de gelegenheid ont breekt om ze met vrucht op eenigszins uitge breide schaal te doen plaats hebben. De oefeningen worden zoowel des voor- als des namiddags go- houden, en daarbij moet aan do bataljonscomman danten zooveel mogelyk de gelegenheid worden gegeven om hunne bataljons zelfstandig te oefenen. De oefeningen der infanterie en der artillerie in de legerplaats bij Milligen worden afgescheiden van elkander gehouden. Alleen in de laatste week van het verblijf der troepen in de legerplaats, zullen eenige malen gecombineerde oefeningen kunnen plaats hebbeD, waaromtrent de commandeerende officieren van de aldaar aanwezige troepen met elkander in overleg treden. Het kamp bij Milligen wordt door het 4de reg. inf. betrokken op 1 Augustus en door de batterijen vold-art. op den lOden dierzolfde maand. Het bevel over de vier kampeerende batterijen wordt opgedragen aan den luit.-kol. J. W. J. Zeegers Rijser, commandant van de 2de afd. van het 2de reg. veld-artillerie. Met den administratieven dienst in hot kamp wordt belast de kapt.-intendant S. Yan don Bent, aan wien wordt toegevoegd de 1ste luit. der inf. C. M. A. Douglas, gedetacheerd bij de 2de afd. der krijgsschool. - Het kamp bij Laren wordt door het derde bataljon van het 7de reg. infanterie betrokken, van 2 tot 12 Augustus a. s. De miliciens van de lichting 1879 van dit bataljon moeten aldaar den 5den Augustus aankomen. Het lste bataljon kampeert van 12 Augustus tot den aanvang der groote manoeuvres van de lste divisie infanterie. Het 2de bat. wordt na afloop van evenbedoelde manoeuvres naar bet kamp gezonden, en kampeert aldaar tot den 12den September. De miliciens der lichting 1879 van dit bataljon keeren den 9den September naar Amsterdam terug. De marsch van de bataljons naar de legerplaats en van daar naar hun garnizoen geschiedt te voet. Naar aanleiding van den dood Tan den presi dent van den Hoogen Raad herinnert deHaagsche correspondent van de Zutf. Crt. hoe door den mi nister van justitie Smidt tot vice-president benoemd werd onze vroegere stadgenoot de heer Coninck Liefsting. daarbij de oudere leden voorbijgaande. Thans zou de heer Liefsting het eerst in aanmer king komen voor de betrekking van president, ten zij de heer Modderman het voorbeeld van den heer Smidt volgde en op zijne beurt den vice-president Door de heeren H. M. Dibbetz en H. G. Yan Sillevoldt, civiel-ingenieur alhier, is concessie gevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Breskens over Schoondijke naar Sluis en Aarden- burg en van Schoondijke over IJzendijke en Wa tervliet, met een tak naar Hoofdplaat. Gemelde hee ren hebben aan de betrokken gemeentebesturen verzocht eene rentegarantie te willen verleenen van 4 pet. van het aanlegkapitaal en te willen bijdra gen in de onkosten, aan de voorloopige opnemin gen verbonden. In den Raad van IJzendijke is be sloten om bet verzoek toe te staan, wanneer de overige gemeenten daartoe ook het hare willen bij dragen. Yoor het beroep naar Benthuizen, Bruinisse, Buitenpost en Warns is door M. H. Bolkestein, candidaat, bedankt. De gemeenteraad Yan 's-Gravenhage heeft gisteren eene wijziging gebracht in de bepalingen omtrent den leeftijd van toelating tot do Hoogero Burgerschool (meisjes en jongens) aldaar, ten gevolge waarvan geen kind beneden den ouderdom van elf jaren aan de lessen in de laagste klassen zal kun nen deelnemen. Yoor de boogere klasse werd de leeftijd vastgesteld op één jaar meer dan dien be paald voor de voorgaande. Deze maatregel, die reeds bij het aanstaande examen zal worden ingevoerd, berust op de onder vinding ook opgedaan door het raadslid profes sor Evers blijkens zijne mededeelingen omtrent de nadeeligo gevolgen van te groote ontwikkeling van jeugdige hersenen dat jongelieden van jeug diger leeftijd bewezen hebben do noodige physieke kracht te missen om het inspannend middelbaar onderwijs met vrucht te kunnen volgen. De Raad heeft, in afwijking met het gevoelen van B. en Ws., geen bezwaar gezien het verzoek van het voormalige medelid mr. Eyssell in te wil ligen om zich tot Gedeputeerde Staten te wenden met een adres houdende verzoek tot mededeeling van het ontwerp-grensregeling tusschen Den Haag en de gemeente Wassenaar. Ds. S. Essenius Greeff herdenkt heden den dag waarop hij vóór 25 jaren het ambt als predi kant aanvaardde, waarvan hij bijna 16 jaren te Dordrecht als zoodanig optrad. Curatoren van het gymnasium te Groningen hebben bekend gemaakt dat er voor den te benoemen leeraar in het Engelsch aan hunne inrichting uit zicht bestaat om óók aan de nieuwe hoogero burger school te worden aangesteld, op eene jaarwedde van f 1000. Op de gisteren te Amsterdam gehouden jaar vergadering van leden der „Maatschappij van Wel dadigheid" werd het verslag over 1881 uitgebracht, waaruit bleek dat do landbouw zeer gunstige resul taten had opgeleverd; de winst daarvan bedroeg f' 9446.42; de veehoudiDg gaf een verlies vaa f 4539.78. De toestand van den veestapel was gunstig; die van de houtteelt niet ongunstig; de turfgraverij en de fabriekmatige arbeid leverden verlies op. Door den heer W. Sepp te Leiden was te Wilhelmina?8 oord een fabriek gesticht voor het ver duurzamen van levensmiddelen. De bevolking der koloniën van de Maatschappij bedroeg 1787 zielen. Voor de vrijboeren was het jaar 1881 gunstig. Ongeveer 500 kinderen genoten onderwijs op vijf rijksscholen. Het getal leden der Maatschappij be draagt 4731 tegen 4911 in 1880. Als commissaris werd de heer C. W. graaf Yan Limburg Stirum herkozen. Hot stoomschip „Zaid-Holland", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde Maandag-avond te Southampton; de „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den 2den luit. jhr. D. Barchman WuytierB, van het lste reg. inf., gedetacheerd bij bet koloniaal werfdepot, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuws. Naar de Amsterd. Crt. verneemt, zou iemand op zijn sterfbed bekend hebben de moor denaar te zijn geweest van den telegrafist Kets, die eenige jaren geleden op de Brouwersgracht te Amsterdam dood in zijne kamer is gevonden. Gelijk men zich herinneren zal, deden de omstandigheden destijds aan zelfmoord denken, dooh de vrienden van den heer Kets verklaarden eenparig, dat er hoegenaamd geene aanleiding tot zelfmoord be staan had. De dag, waarop de verbranding van het lijk van Garibaldi zal plaats hebben, is nog niet bepaald. Een oude dokter van het vrijwilligercorps, Prandina, zal de crematie-operatie leiden. De ge meenteraad van Rome heoft het hart van den doode gevraagd om het in het Pantheon te bewaren. Te Palermo zal een ruiterstandbeeld van Garibaldi worden opgericht. Een kunstenmaker, Dare genaamd, zou te Londen een voorstelling geven, hierin bestaande dat hij geblinddoekt en van het hoofd tot de voeten in een zak gebonden over een gespannen koord zou loopen, eerst voor*- en dan achteruit. Het koord wa3 op een hoogte van 30 voet gespannen van het ge bouw der „Times" naar het magazijn van Browne aan de overzijde van Bridgestreet. De eerste toer ging goed, maar toen de acrobaat met geblinddoekte oogen den gevaarlijken tocht zou ondernemen, kan telde de op hot dak bevestigde staak, waarmee het koord was gespannen, zoodat dit zijn spanning ver loor en de 28-jarige kunstenaar naar beneden stortte en met het hoofd op het plaveisel neder- kwam. Weinige oogenblikken later gaf de ongeluk kige den geest. Een val, drie jaren vroeger te Hollister in Californië gedaan, ten gevolge waarvan de man zes dagen tusschen leven en dood zweefde, was niet in staat geweest hem van zijne gevaarlijke broodwinning te doen afzien. Weder heeft in den Chatelet-Schouw- bnrg te Parijs een dergelijke lage aanslag plaats gehad als vóór oonigen tijd gemeld werd. Het eerste ballot van de féerie der „Duizend en één Nachten" liep ten einde en de „zwevonde feeën" voerden bare laatste bewegingen uit, toen twee van haar van eene hoogte, van drie meter op het tooneel stortten of liey^r, gestort zouden zijn, indien zij niet door een veiligbeidskoord halverwege waren tegengehouden. Bij onderzoek bleek dat de zeven-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1