doen? Mr. Van Bemmelen geeft den raad, ze bij foet kroondomein te voegen, opdat den Koning - in plaats van een som geld, een soort van bezoldigi DSi uit do opbrengst der belastingen te ontvangen, wat veeleer bij een president eener republiek past en waarvan hij in tijd van nood zedelijk kon genoopt worden afstand te doen - een waardiger bron van inkomsten worde verschaft, nl. in grondbezit. Aan het Utr. Dbl. wordt bericht dat do „Hollandsche gasfabriek" te Amsterdam 300,000 geboden heeft voor de vernieuwing van hare con- cessio omtrent de gemeentelijke verlichting aldaar. Bij den boekhandelaar M. M. Couvée, te 'a-Gravenhage, is de „Hulde aan Burgemeester Gevers Deynoot," van den Heer Sorvaas Yan Rooyen, uitgegeven, zoowel op papier als op per kament. Do uitvoering is van de lithographen-firma Wed. E. Spanier Zoon, aldaar. Yan Curagao wordt geschreven dat met de verbreeding en uitdieping van den mond der Anna- baai een begin is gemaakt. Nu deze werkzaamheden zijn begonnen, koestert men er de hoogste verwach tingen van. Door den minister van koloniën zijn de onder wijzers W. J. Gerards, B. G. Hoogewind, G. M. Ter Horst en L. C. Yan de Wocstijne gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 8 en die van marine op Vrijdag 9 Juni a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft, te rekenen van 1 April 1882, aan W. D. Cranenburgh, gewezen hoofdcommies bij het departement van waterstaat, een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1770 'sjaars; - benoemd tot adjunct-commiezen bij het departement van justitie J. L. Leyendekker, R. W. H. M. Hnstiox en J. Th. E. Canneel, allon lste klerk bij dat departement. O- 23a e Hl d. PT e Til VT So Nog ander Hollandsch, misschien door een buitenlander geschreven, leest men voor het raam van eene in de Nieuwsteeg te huur staande woning te Bevraagge bij P. H. S Koepergragt N 7 In de vorige week zijn inZuid-HolIand do volgende gevallen van pokken voorgekomen: Barwoutswaarder 3, Gouda 3, Woerden 2, Rot terdam 1. Toen J. W., gepensioneerd onderofficier van het O.-I. leger, te Delft twist kreeg met zijne buurvrouw, bracht deze laatste - evonmin als haar buurman heel handelbaar uitgevallen, - hem met een mos een snede over den rechterpols toe. In plaats zich te laten verbinden, ging W., die reeds een goede hoeveelheid spiritus had gebruikt, zich nog meer bedrinken en werd ten laatsto in kenue- lijken staat door de politie gearresteerd. Op het bureau nam men, voor men den man zijn roes liet uitslapen, de voorzorg zijne wond door den heer Waszink te laten verbinden. Gistermorgen had op de Maas bij hot Rijnspoorstation, vlak vóór het Boeregat te Rotter dam een ongeluk plaats, dat leelijk had kunnen aftoopen. Een zandaak maakte zeil, toen plotseling een pleizierboot met sloeproeiers aankwam, die door den wind Diet moer kon gewend worden en recht tegen de zandaak kwam. De pleizierboot mot zeven man er in zonk onmiddellijk, doch juist kwam een schipper met een bootje van Krimpen af roeien, die de heeren redde en hun bootje op sleeptouw nam om het in de Nieuwe Haven bij de kazerne te brengen. Uit oen winkel te Haarlem is door middel van insluiping ontvreemd een armbus met hangslot, bestemd voor giften tot ondersteuning der vervolgde Israëlieten in Rusland. Do gedienstige geesten. -In Haar lem vonden een paar personen een knap gekleed man in beschonken toestand op de straat liggen. Een hunner zei tot hem: „Kom aan, sta op, dan zullen we je te huis brengen, waar woont ge?" rIn.in.Deventer", was het antwoord. Te Soerendonk is hot lijk gevonden van den sedert eenige dagen aldaar vermisten 61- jarigen landbouwer Chr. Yan Mierlo. Men vermoedt dat de man, die in de laatste dagen mijmerende was, zich het leven heeft benomen. In de gevangenis te Rotterdam heeft do arbeider W. Haak, die wegens het stelen van kippen tot celstraf veroordeeld was, zich door op hanging van hot leven beroofd. In de Maas onder Kralingenzijntwoe jongens van het opleidings vaar tuig „Anna Paulowna", die waren gaan zwemmen, verdronken. Tegen den 81-jarigen A. Radder te Zevenhuizen is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Een felle brand heeft onder de ge meente Rozendaal eene kapitale boerenwoning met aanhoorige stalling, achterhuis en buiten schuur van de erven Haast in de asch gelegd. Yan het vee zijn een kalf en twee varkens in de vlammen omgekomen. Aan roerend goed on effecten is voor ruim f 10,000 verbrand. De gebouwen waren ver zekerd bij de Bataafsche Brandwaarborg-Maatschappij te 's-Gravenhage; van het roerend goed was niets verzekerd. De oorzaak van den brand is niet hekend. In do „Landbouwkroniek" der N. Gron. Crt. wordt de aandacht gevestigd op een eenvoudig middel om de nadeeligo gevolgen van het wonen in de nabijheid van moerassig land weg te nemen. Men planto laurierboomen, die overvloedig ozon van zich afgeven, on zonnebloemen, die de vochtige dampen opslurpen. Als die twee, zegt het blad, zelfs op beperkte schaal, bij het huis geplant worden, zal men ondervinden dat zij spoedig de droogheid en gezondheid van den dampkring be vorderen, en al wordt rheumatiek ook niet geheel en al eene herinnering van het verleden, zij zal toch grootendeels gelenigd zijn. Weinig menschen kennen don heilzamen, kwade dampen werenden invloed van de zonnebloem. Een zeer oppassendschnjnwerker te Arnhem, een paar dagen vermist, is eergisteren nabij de Spoorbrug opgevischt; hij schijnt dooreen noodlottig toeval te water geraakt. Ook het lijk van den smid, dio een paar dagen geleden bij Onöor- langs verdronk, word torzelfder tijd en plaatse uit de rivier opgehaald. Men schrijft uit de Betuwe dat de verkoopiDgen van het kersengewas in vollen gang zijn. Aangezien de opbrengst daarvan niet ruim is, zijn de prijzen hoog. De nog onrijpe kruisbessen worden voor Engolsche rekening opgekocht tegen gemiddeld f 8 voor do 60 kilogram. De oogst daar van is ook dit jaar weer zeer voordoelig en trekt gaandeweg meer grondeigenaars, die tot de teelt daarvan overgaan. Op do spoorlijn Go ld er mal senTiel onder de gemeente "Wadcnoyen is de machinist v. L. onder de werklocomoticf gevallen, met het treurig gevolg dat zijn rechtervoet werd afgesneden en hot linkorbeen deerlijk verminkt. Door de Pruisische kommiezenbij Dinx- perloo werden 3 vaten margarine aangehaald. Zij werden geborgen in het kantoor, dat door den ont vanger bewoond wordt, maar zij werden in den nacht daaropvolgende weggehaald of liever gestolen. Elk vat weegt 500 kilo. Do justitie doet onderzoek. In de jongste weken zijn in de noorde lijke provinciën voor Fransche rekening ruim 6000' paarden van inferieure soort opgekocht en verzon den; men zegt voor het Fransche leger. Yolgens een Berlijnsch dagblad hoeft daar zekere heer Zchwarzkoff eene nieuwe en ver schrikkelijke soort van onderzeesche torpedo-batterij vervaardigd, die binnenkort te Kiel zal beproefd worden. Die batterij bestaat uit drijvende ijzeren bakken, elk gewapend met zes visch-torpedo's. In vier of zes vademen water zullen deze bakken ge ankerd worden, en de batterijen zullen van den wal, door middel van electriciteit, aangestoken worden. De onlusten en werkstakingen in de suikerraffinaderijen te Parijs hebben opgehouden. De patroons hebben het loon met 5 centimes per uur verhoogd en niettegenstaande het hevige protest der Fransche werklieden zijn de Italianen in dienst gebleven. Do wedren voor den Grand Prix de Pa ris had eergisteren plaats. Deze prijs, die ruim 140,000 fr. bedraagt, was 9-maal gewounen door Fransche, 7-maal door Engelscho paarden, 1-maal door een Hongaar ach, 1-maal door een Amerikaansch paard. Ditmaal was overwinnaar het Engelsche paard „Bruce" van den heer Rymill. „Fenelon" van den hertog Yan Hamilton, kwam het tweede, „Alhambra", van graaf Lagrange, het derde. Gordon Bennett, de directeur van de „New-York Herald", heefc 50,000 dollars gezonden aan de weduwe van den gestorven Noordpool-rei- ziger Delong. Y rij dag is bij Bochum wederom eene vrouw vermoord, onder dezelfde gruwelijke omstan digheden als de vorige. Dit is nn het negende ge val in drie jaren in denzelfden omtrok. De bevol king is in de hoogste mate ontroerdde angst der vrouwen en de verbittering der mannen zijn niet te beschrijven. De ho ogb9jaardo prins Karei van Prui sen heeft Zaterdag-avond te Kassei het ongeluk gehad, bij het opstaan van tafel zijn been te bre ken. Prof. Langenbeck is uit Berlijn derwaarts vertrokken, om hem het verband aan te leggen. De werkstaking der ijzerwerkers enz. in de Yereenigde Staten heeft zich verleden week steeds nitgebroid en de Philadelphiasche berichtgever der „Times" schat dat in den omtrek van Pittsburg alleen omstreeks 100,000 werklieden van allerlei aard dientengevolge buiten verdiensten zijn. Met geriDge uitzonderingen staat in de geheele ijzer voortbrengende stroek ten westen der Alleghamv- bergen tot de Mississippi-vallei de arbeid stil. De eigenlijke werkstakers tellen ongeveer 60,000 man, zegt bovenbedoelde berichtgever, en de personen van verwante beroepen, die door hen alzoo tot werkeloosheid gedoemd worden, 25,000. Te Chicago schijnt voor sommige fabrieken nog uitzicht op eene schikking te bestaan. Slechts zeven fabrieken te Cleveland, Wheeling, Pittsburg enz. hebben de geëischte loonsverhooging toegestaan. De eigenaars der overige 60 fabrieken zijn onwrikbaar. Aan den Pennsylvaanschen spoorweg zijn wegens het ver minderd vervoer verleden Donderdag te Pittsburg en oostwaarts 1400 en ten westen dier stad 300 be ambten ontslagen, die echter zonder moeite als landbouwers werk hebben gevonden. Uit alles maakt men op dat de werkstaking van langen duur zal wezen, en de fabrikanten maken gretig van de ge legenheid gebruik om de overladen ijzermarkt te ontlasten. Algemeen wordt de werkstaking, welke ook de Beurs drukt, betreurd. Yoor ongeregeldheden schijnt men over het geheel niet bevreesd te zijn. BUITENLAND. Uit Konstantinopel is bericht ontvangen dat do Porto eene circulaire heeft verzonden, waarin zij het plan eener conferentie verwerpt. De rechterzijde dor Kamer protosteerde gis teren tevergeefs tegen de goedkouring van het proces-verbaal, welke zij een overrompeling noemde. De meeste leden verlieten de zaal. De heer Pelletan wees op do ongehoorde feiten, die to Clermont zijn voorgekomen, en verlangde dat de regeering daar tegen maatregelen nemen zou. De regeering' ant woordde dat zij eene wet ontwerpt, strekkende om mis bruiken in de krankzinnigengestichten tegen te gaan. Daarna heeft do Kamer het debat over de hervor ming der rechterlijke macht voortgezet. De Parijsche gemeenteraad heeft 100,000 fr. toegestaan voor de feesten van 13 Jnli bij de in wijding van het raadhuis. Yoor het standbeeld van Barbès is 500 fr. beschikbaar gesteld. Groot-Britaimië. In het Hoogerhuis hoeft lord Granville gister avond gezegd dat de sultan een conferentie on- noodig achtte, maar het voorstel te dier zake nog niet heeft verworpen. In het Lagerhuis verklaarde sir Ch. Dilke dat de regeering niet afwijkt van hare vroegere ver klaringen betreffende hare politiek ten opzichte van Egypte, dat de sultan strenge bevelen heeft ge geven tot staking van het opwerpen van aarden werken, alsmede dat het bericht als zou lord Duf- forin uit Konstantinopel getelegraphoerd hebben dat eene verdaging der conferentie wenschelijk is, on gegrond is. Namons de regeering is tegen het socialistische blad de „Freiheit" Weder esne vervolging ingesteld, ditmaal wegens een artikel in het tweede nommer van deze maand, en wel op grond dat daarin voor komt: lo. laster; 2o. ophitsing tot moord; 3o. de aankondiging dat de revolutiepartij besloten heeft, het blad onveranderd in denzelfden hevigen toon voort te zetten. De letterzetter Schwelm is gearres teerd. Hij verscheen gistermiddag voor den rech ter van politie te Bowstreet. De zaak is verdaagd. Telegrammeu. ALEXANDRIE, 5 Juni. Men gelooft dat do be velen van den sultan tot liGt staken van den aan leg van fortificatiën alhier te laat zijn gekomen, daar de aanleg der werken en de wapening der

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2