LEIDSCH DAGBLAD. ()841. Woensdag 7 Ji&ai, A0. 1882. Avond-editie. Adres aau den Gemeenteraad. PRIJS DEZER COURANT Year Leiden per 8 maandea1.10. Franco per post.1.40. Afiond«rlfjk® Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee» ren buiten de atad wordt 0.10 berekeBd. Lauwheid en een zekere mate van on verschilligheid zijn twee eigenschappen, die hier ter stede meermalen van de zijde van sommige stadgenooten bij publieke zaken waren op te merken. Niet alzoo echter bij den bekenden voor gestelden houw der Ruïne met een Gym nasium en een Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Zoodra het door ons ontworpen adres aan den Gemeenteraad ter hunner kennis was gebracht, veranderde ditmaal die onverschilligheid in een werkelijke be langstelling. Men was er, om zoo te zeggen, door wakker geschud. Yan allerlei rang en stand, van den hooglèeraar tot den eenvoudigen werkman, door personen van de meest uiteenloopende richting, werd het request van handtee- keningen voorzien, waarvan hedenmorgen de eerste lijst door ons aan Burgemeester en Wethouders is ter hand gesteld. Tot heden bevatten de verschillende ter teekening gelegde adressen zeiven 356 na men, terwijl bovendien door 446 personen op de hij ons blad gevoegde biljetten met hunne handteekening adhaesie er aan is geschonken: in het geheel heeft men dus 802 handteekeningen. Opdat anderen, die eveneens tegen de voor gestelde bebouwing zijn, daarvan alsnog zouden kunnen doen biijken, zij medege deeld dat de gelegenheid tot teekening nog tot morgen, Woensdag-avond, openstaat. Daarna zal de indiening van het geheele adres plaats hebben. Ofiiciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegen heid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Bur gerschool toot- iuoisjes wordt opengesteld tot den 27sten Juni a. sM des Maandags en Dinsdags van iedere week. des namiddags van halfdrie tot vier uren, in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd, ter wijl het eerste admissie-examen zal aanvangen op Donder dag den 6den Jute e. k., des voormiddags te negen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS tan LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Heer der Gebuurte No. 19 of No. 1 van Wijk VI de heer JOHANNES THEODORUS TERBURGII, in de plaats van den heer CHRISTIAAN DE KONING, die over leden is. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. G Juni 1882, E. KIST, -Secretaris. LJEtöIUÜÏ, 6 .Faal. Op de Zaterdag 11. te Delft gehouden 47ste ge westelijke vergadering van net Nederl. Onderwijzers Genootschap in Zuid-Holland, is Loiden aangewezen als plaats van bijeenkomst voor de eerstvolgende vergadering. De minister van oorlog heeft bepaald dat de lste luit.-adj. Baron Yan Voorst tot Voorst, van het instructie-bataljon, op zijn verzoek, zal deelne men aan de groote najaars-manoeuvres bij het 4de rog. inf. Den lsten Juli a. s. zal in de gemeente Leiderdorp een tweede school met den Bijbel worden geopend. De lessen zullen vcorloopig in een hulp lokaal gegeven worden. Aan den heer D. P. Regt te Waddingsveen is op diens verzoek eervol ontBlag verleend uit zijne betrekking van eersten onderwijzer aan school B. Gedurende de jaren, welke hij in die gemeente werkzaam was, heeft hij als een waar kindervriend de harten zijner leerlingen gewonnen, terwijl ieder, zonder onderscheid, ten volste is overtuigd geweest van zyn uitmuntend onderwijs. Door don mingun- stigon gezondheidstoestand van het hoofd der open bare school te Reeuwijk is hem tegen 15 Juni a. s. door den gemeenteraad aldaar de leiding der werk zaamheden in gemelde school opgedragen. Tot hulponderwijzeres aan de openbare school in het dorp Woubrngge is door den gemeenteraad benoemd mej. A. J. C. Groeneweg, die deze betrek king heeft aangenomen. Ds. P. F. Van der Steen, te Gouderak, heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Heerjansdam c. a. De commissarissen des Konings in de provin ciën Zuid- cn Noord-Holland hebben aan den mi nister van binnenlandsche zaken voorgesteld, den invoer van slachtvee uit België en Duitschland weder toe laten, onder de voorwaarden, waarvan door hen een concept i6 voorgelegd. De minister heeft de commissarissen in do overige provinciën uitgenoodigd, hun gevoelen over die voorwaarden mode te deelen, bepaaldelijk met het oog op de vraag of daardoor ook misbruiken onmogelijk wor den gemaakt. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hoeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat, handel en nij verheid een afdruk van het adres door het hoofd bestuur aan den Koning ingediend, met verzoek tot aansluiting van Nederland aau de in 1881 Ie Bern vastgestelde conventie tot wering dor Phylloxera (druifluis). Op do bijeenkomst van afgevaardigden uit Duitsch land, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Zwitserland en Frankrijk, zegt het hoofdbestuur in zijn bege leidend schrijven, was Nederland niet vertegen woordigd, terwijl van België, dat zich evenmin vroe ger aan de conventie had aangesloten, officieuze vertegenwoordigers, ter aanhooring ter beraadsla gingen van het congres, werden toegelaten. De regeering van laatstgenoemd rijk heeft dien tengevolge het voornemen te kennen gegeven zich nader aan de bedoelde conventie aan te sluiten en zal door eene dergelijke aansluiting kunnen komen in de voordeelen die uit de conventie voortspruiten. Het hoofdbestuur verzoekt bij zijn adres, dat het Zijne Majesteit moge behagen, het noodige te doen verrichten, dat ook Nederland zich bij de conven tie van Bern aansluite, en spreekt den wensch uit dat genoemde ministers hunne medewerking wel in deze willen verleenen. Het eerste verslag van de afdeeling „Neder land" van de Internationale Vereeniging tot ver betering van het lot der blinden, en de plaatselijke comitó's „Amsterdam" en „Leeuwarden" daarvaD, uitgebracht door den algemeonen secretaris, den heer J. H. Meyer, in de jaarlijkscho vergadering van 25 Maart 11., is in druk verschenen. Vooral verdienen de aandacht de statistieke opgaven, welke daarbij gevoegd zijn en die hot bestuur aan de wel willendheid van het departement van binnenlandsche zaken verschuldigd is. Uit deze en later nog daarbij ontvangen opgaven blijktdat 54 volkomen blinde kinderen en 69 half blinde kinderen, tusschen de 412 jaar, van zeer behoeftige ouders, volstrekt geene of eene zeer ge brekkige opleiding ontvangen en ten gevolge van hun gebrek geheel van de weldaden van het open- v baar of bijzonder onderwijs verstoken zijn. De gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem en Utrecht zonden nog geene opgave. Men mag dus gorustelijk aannemendat de „Prins Alexander Stichtiüg" te Bennekom voor hen, die daarvan gebruik willen maken, eene ware weldaad is, daar zij plaats heeft voor 25 blinde kinderen, tusschen 48 jaar, van iedere geloofsbelijdenis. Voorts, dat het „Instituut tot Onderwijs van Blinden" dringende behoefte heeft aan uitbreiding. De ten hoogste 65 al dóór beschikbare plaatnen zijn immers voortdurend bezet, en ofschoon door de bestaren van het Instituut en van do „Prins Alexander Stichting", elkander broederlijk de hand reikende, al het moge lijke wordt gedaan om aan do behoeften tot plaatsing te voldoen, blijkt toch dat hot Instituut daartoe geene voldoende ruimte bezit, en dient derhalve haar edele en met zulk uitnemend gevolg bekroonde werkkring noodzakelijk te worden uitgebreid. Niet minder duidelijk is het dat er volstrekte behoefte bestaat aan eene inrichting midden in het land, waar be hoeftige half-blindou uit den staat van onwetend heid kunnen worden verlost, waarin zij tot nu toe voortleven. Voor den West-Indischen maildienst is nu ingeschreven tot een bedrag van f 773,500. De oprichters wenschen echter nog eeno poging te doen om de directe maandelijksche sioomvaartvorbinding met de "West-Indische koloniën tot stand te brengen. Zij hebben daarom den inschrijvers voorgesteld, de Maatschappij te constitueeren, onder do uitdrukke lijke voorwaarde dat het nu nog ontbrekend kapi taal - ruim f 400,000 - gevonden zal worden door het plaatsen van aandeelen en, zoo noodig, door het sluiten eeuer obligatieleening op voorwaarden, aan de goedkeuring der aandeelhouders te onder werpen. Vóór of op 8 dezer wordt bericht verwacht of de inschrijvers onder deze voorwaarden het aan geboden bedrag al dan niet willen gestand doen. De heer J. De Haas stelt in „de Amster dammer" voor een successierecht te heffen van de adellijke titels, die dan vóór don dood der agnaten niet zouden mogen gevoerd worden. Arme edellieden zouden hierdoor ophouden te bestaan. Do edelman, die later vermogen verwierf, aou door betaling der achterstallige successierechten weder in het bezit van zyn titel kunnen worden gesteld. De schrijver zegt, dat zulk een successierecht in Spanje en, naar hij meent, ook in Engeland bestaat. De her tog van Medina Sidonia betaalde voor zijn titel f 400,000 successierecht. Mr. P. Van Bemmelen, oud-rechter in Neder land en Egypte, heeft een vlugschrift (in de Fran- 8clie taal) gewijd aan de vragen: lo. Aan wien behoort het domein van wijlen prins Frederik der Nederlanden; 2o. Wat zal men er mede doen? - Over de eerste vraag is verschil gerezen. De kroon prins van Denemarken, gehuwd met 's prinsen kleindochter, heeft zelfs een advies gevraagd van de rechtsgeleerde faculteiten der hoogescholen hier te lande. Het. gevolg is geweest dat van alle stappen is afgezien. Daar evenwel hierin geen afstand van recht is gelegen, en dus later de erven weder aanspra ken kunnen doen golden, daar verder de adviezen der faculteiten niet zijn openbaar gemaakt en een, door mr. Wintgon3 in het Haagscho Dagblad uit gebracht, onvoldoende wordt geacht, onderwerpt mr. Van Bemmelen de vraag aan een nader onder zoek. Hij toont aan dat de wet van 1816, die hel domein aan prins Frederik schonk, moet worden verklaard uit het Duitsche vorstenrecht van vroe gere dagen, dat men ook in de Grondwet van 1815 terugvindt bij de regeling der troonsopvolging. Mr. Van Bemmelen acht het boven twijfel verheven dat de domeinen alleen op do mannelijke lijn kon den overerven en dus aan don Staat teruggekeerd/ zijn, nu prins Frederik geen mannelijke lijn heeft nagelaten. Strookt deze opvatting met do vrij algemeen aangenomene, - belangwekkender en nieu wer is de tweede vraag: Wat met die domeinen te

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1