LEIDSCH DAGBLAD. 6840. Dinsdag 6 Juni. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0,05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Tan 18 regelf 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. De abonnés op het Leidsch Dagblad buiten Leiden die een spoorwegbiljetje wensehen te ontvangen, kunnen dat ten onzen Bureele doen afhalen. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van H. Ch. J. GERRITSEN, koopman, •wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het weder in werking brengen van de stoommachinegeplaatst in het perceel in de Looierstaat No. 27, ter vervaardiging van margarineboter; Gelet op de artt. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 19den Juni a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op art. 5 der Wet van den 2Ssten Juni 1881; (Staatsblad no. 85) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz., Brengen ter algmeene kennis dat door: J. MEENDERMAN, huisvrouw van J. G. SCHENK, wo nende in de Koppenhinksteeg No. 13, en A. S. KUITERS, huisvrouw van W. P. VAN DER DRIFT, wonende aan de Voldersgracht No. 22, verzoekschriften zijn ingediend tot verkoop van sterken drank in het klein, respectievelijk in de perceelen Ouden Rijn No. 60 en Kraaierstraat No. 81. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Juni. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in April, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 29.5, Arnhem 17.4, Dordrecht 38.1, Den Haag 25.9, Groningen 27.4, Haarlem 25.2, Den Bosch 30.3, Leeuwarden 18.8, Leiden 30.3, Maastricht 26.1, Rotterdam 27.6, Utrecht 26.3. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 30, 15.00, 3.40 en 1.55; de laagste 30, 15.00, ƒ3.00 en 1.50. Yoor het beroep naar Oosterend is door ds. P. Bartstra, te "Wassenaar, bedankt. De afdeeling Noordwijk en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft be sloten op Donderdag 28 September a. s. op het „Doelenveld" te Noordwijk te houden een tentoon stelling van paarden, rundvee, wolvee en varkens. Uit het verslag, gedaan in de laatstgehouden vergadering van het departement Alphen-Oudshoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, blijkt dat de Spaarbank van dat dep. op 1 Jan. 11. 862 deel nemers telde, tegen 811 op 1 Jan. 1881. In den loop van het jaar 1881 werd ingebracht 38,150.89 en uitgehaald 32,934.874. De bank was op 31 Dec. aan de deelhebbers verschuldigd 212,500.97^. De waarde voorhanden op 31 Dec. bedroeg ƒ268,014.78. Hot reservefonds bedroeg 47,704.904. Bij gelegenheid dat den heer K. N. Henge- veld te Hazerswoude het voorrecht ten deel viel zijn 25-jarige ambtsbediening als notaris te mogen vieren, werd hem namens eenige belangstellenden zoo van daar als elders, een geschenk aangeboden, bestaande uit een zilveren presenteerblad en twee schenkkannen, uit de fabriek van de heereu Van Kempen te Voorschoten. Als opvolger van jhr. mr. P. G. A. Gevers Deynoot voor burgemeester van Den Haag, wordt genoemd mr. J. G. Patijn, wiens voorouders in de 17de eu 18de eeuw herhaaldelijk magistraatsper sonen der residentie zijn geweest. Dr. J. E. De Vrij, door den Koning tot rid der der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd, zal morgen 6 Juni den dag herdenken, waarop hij vijf tig jaren geleden het diploma van apotheker ver wierf. Dit is het uitgangspunt geweest van een loopbaan, die hem beroemd heeft gemaakt. Dat jubiló zal niet onherdacht voorbijgaannamens meer dan 322 apothekers hier te lande zal den waar- digen 70-jarigen grijsaard een souvenir in zilver worden aangeboden. De aanbieding zal te 's-Hage plaats hebben morgenmiddag te 12 uren in het ge bouw voor K. en W. Ook zijne vele vrienden zullen van de gelegenheid gebruik maken om hem dien dag blijken van sympathie te geven. Het examen van leerling-consul, dat dezer dagen te 's-Hage gehouden werd, is met good ge volg afgelegd door de heerenW. L. Bosschart en H. Spakler te Amsterdam, J. Metz te Rotterdam en J. A. De Vicq te 's-Gravenhage. Op den verjaardag van het overlijden van wijlen koningin Sophia der Nederlanden heeft prins Alexander weder den vorstelyken grafkelder te Delft bezocht en een prachtigen krans op de lijkkist neergelegd. Te Rotterdam is in het academiegebouw ge opend een tentoonstelling van schilderijen en kunst werken. Het aantal inzendingen bedraagt 476, waar onder 113 nummers uit Den Haag. De tentoonstel ling beslaat zes zalende deelneming is veel grooter dan vóór drie jaar. De eeroprijs, de hoogste onderscheiding bij den wedstrijd te Bochum uitgeloofd, is behaald door de Liedertafel „Zanglust" te Amsterdam. Het is eon omvangrijke zilveren drinkbeker met gou den versiersels. Naar men verneemt, is de bouw van het centraal station te Amsterdam aan den minsten in schrijver, de firma Philip Holzmann en Co. te Frank fort, gegund. Men schrijft ons uit Nijmegen: Zooals men weet, ligt Nijmegen tegen de hellin gen van eenige heuvels aan, welke ten zuiden en zuidoosten der stad een plateau vormen. Van hieruit heeft men een prachtig uitzicht over do breede Waal en de bloeiende Betuwe, een uitzicht dat aangrijpt door zijne grootschheid en zijne liefelijk heid tevens. Op dit plateau heeft de architect Bert Brouwer, die het gemeentebestuur ook in andere opzichten zoo krachtig gesteund heeft om onze stad hare tegonwoordige fraaie physionomie te bezorgen, een uitgestrekte renbaan laten aanleggen, waarop Donderdag den 15den Juni groote wedrennen zullen plaats hebben, die een groot aantal bezoekers zullen lokken zoowel uit Nederland als uit Duitschland. En we moeten erkennen dat er zeer veel ge noeglijks in ligt op dien dag Nijmegen te bezoeken. Afgescheiden van het natuurschoon dat men daar kan genieten, is men zeker in de Nijmegenaars gulle, hartelijke gastheeren te vinden. De renbaan zelve ligt in de onmiddellijke nabijheid van het station; de nieuwe, ruime buitensociëteit „de Ver- eeniging" met zijn schaduwrijken tuin paalt er aan, de stad zelve ligt weer vlak bij deze, zoodat men nooit verlegen behoeft te zijn om een antwoord op do vraag: „waar zal ik me eens wat kunnen res- taureeren?" De gemakkelijk ingerichte tribune en het middelterrein der renbaan bevatten ruimte ge noeg voor 50,000 bezoekers en te oordeelen naar de ingeschreven paarden, zullen onze Nederlandsche sportsmen ten volle hun hart kunnen ophalen aan het genot de edelste dieren met elkaar te zien wedijveren in vlugheid en kracht. Geen wonder dat de ingezetenen zeiven druk in de weer zijn hunne stad feestelijk te tooien om ook op die wijze hunnen gasten een vroolijk, hartelijk „welkom" toe te roepen. Zij steunen daarom de com missie, die zich tot dat doel gevormd heeft, op de meest onbekrompen wijze en zeker is 't dat geen uwer lezers het zich beklagen zal, al9 hij den 15den Juni een uitstap maakt naar deze stad, die door hare tegenwoordige spoorwegverbinding en hare vele stoombootdiensten in een paar uur uit noord en zuid te bereiken is. Wie sedert eenige jaren deze stad niet bezocht heeft, zal bij aankomst verstomd staan over de groote en grootsche verandering die zij ondergaan heeft. Het gemeentebestuur heeft op koninklijko wijze gebruik gemaakt van de vrijgekochte vesting- gronden en de stad omgeven met een gordel van ruime straten en breede, fraai beplante singels en pleinen, terwijl men nog dagelijks een groot aantal werklieden aan de westzijde der stad bezig ziet met den aanleg van het Kronenburgerpark, waar op schitterende wijze party is getrokken van het tor- rein, dat met zijne heuvels en dalen hier gelegen heid geeft tot deu aanleg van een park dat belooft een jnweel te worden. Klikspaans Studententypen zijn nn meer dan eene vierde eeuw oud en nog zijn ze niet verouderd. Of zij het lot zullen deelen van Don Quijote, Ro binson Crusoe en enkele andere onsterfelijke wer ken, weten wij niet, maar zij zjjn op den weg die er heen leidt en het tegenwoordig geslacht leest ze met hetzelfde genot als zijne vaderen. Dc mee slepende wijze, waarop het studentenleven is ge schetst, de gloed en de humor, de karakterteeke- ning, de kleine gebeurtenissen uit het leven dor studeerende jongelingschap zijn zoo aantrekkelijk, dat men altijd weder met zeker enthusiasme ze opslaat. Die eerste uitgave bevatte teekeningen van een talentvol kunstenaar, die zich onder den goed gekozen pseudonym O. Veralby verborg. Toen werd er naar gegist wie O. Veralby wezen mocht; thans weet men het en zoo men het niet wist, het werk zou den meester verraden. Van die geestig gedachte, wel geteekende aanschouwelijke beelden uit Klikspaans typen, door Alexander Verhuell, is thans weder een groep verschenen bij den uitgever Gouda Qnint, onder den titel: „Eerste en Laatste Studentenschetsen." Flanor en Bivalva, de Quaden enz. worden on6 weder voor onze oogen gebracht en van harte noemen wij hen welkom, nn ze voor de tweede maal in het leven treden, schooner nog dan de eerste maal. (Arnh. Cri.) Het stoomschip „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisternamiddag te Helvoet; de „"W. A. Scholten," is Zaterdag-morgen to Nieuw- York aangekomen; de „Koningin Emma," van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde gisterochtend Dungeness; de „Voorwaarts," 25 Maart van Bata via vertrokken, is gisteren te IJmuiden aangeko men; de „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; en de „Nemesis" vai Nieuw-York ook naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van oor log op 8 Juni a. s. zal niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Toen gisteravond tegen zeven uren een jeugdig meisje buiten de voormalige Koepoort, op den Zoeterwoudschen weg, bezig was bloemen te plukken aan een sloot, gleed zij door den schuinen kant uit en kwam in het water te recht. Een vrouw, die op dat oogenblik aldaar passeerde, mocht erin slagen de jeugdige drenkelinge uit haren benarden toestand te verlossen. Een onzer lezers uit de residentie, waar de alhier verwacht wordende dierentemmer Salva gedurende de kermis veel lauweren en geld mocht inoogsten, heeft de beleefdheid ons bij voor baat den catalogus toe te zenden, gotiteld: „Groot diergaarde. - Gedirïgeert door M. Eugene Salva. Uit .leggingen van deze wilde beesten."

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1