6839. Maandag 5 Juni. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Frtac® per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. GS- e ma ia d NIeu-w Deze week zijn aan de zwem- en badin richting „Rhynzigt" genomen*. 936 baden door heeren en 83 door dames. Ondanks de koele winden behield liet water eene gemiddelde temperatuur van 19° Celsius. Ook al Hollandsch. - In Leiden ziefcmen aangeplakt Geen twy fel meer Salva gaat et aan bieden zyne eerste voorstellingen op de kermis. De affiche van de dag zal u de namen van de beesten, en het werlwaardig werk van de temmer gev8n. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd het vonnis door den krijgsraad in het 1ste mil. arr. standplaats 's-Gravenhage gewezen in zake tegen H. B., 21 jaren, geb. te Amsterdam, vrij willig huzaar, laatst in garnizoen te Leiden, waarbij deze is schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte bin nen vier weken en veroordeeld tot eene militaire detentie van vier maandeD, met last dat B. na zijn ontslag uit die detentie, zal geplaatst worden in een klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstocht onderworpen. Door mejuffrouw Yan Vollenhoven te Leidscbendam is ten behoeve der Russische Joden eene som van f 55 gecollecteerd, die bij den heer Berenstein, opperabbijn te 's-Hage, is gestort. Door de politie te Rotterdam is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht een man, die in do biechtkamor der R.-K. kerk aan de Leeuwenstraat een biechtbankje, twee koperen gasarnion, daartoe van den muur genomen, en een Christusbeeld had ontvreemd, terwijl hij het kruis hout, na van het beeld ontdaan te zijn, in vier stukken brak. Biechtbankje en de beide koperen gasarmen werden door twee uitdragers voor f 1.25 cn f 1.10 gekocht, terwijl het beeld, na tevergeefs to koop te zijn aangeboden, op straat werd gegooid en aldaar gevonden. Prof. Oudemans deelt in het Utr. Dag blad mede dat de komeet van "Wells Donderdag avond, niettegenstaande zij door hare nabijheid tot de zou in de schemering stond en niettegenstaande do voile maan, reeds vóór 10 uren voor hetbloote oog zeer goed zichtbaar was. Zij gaat te 11 u. 45 m. in hare zoogenaamde onderste culminatie door den meridiaan en staat dus te 10 u. eenige graden westelijk van het noorden, niet hoog boven den horizon, rechts van de heldere ster Capella, die zich gemakkelijk laat onderkennen, en op een af stand van die ster, ongeveer gelijk aan een derde gedeelte van den afstand van diezelfde Capella tot de naaste heldere ster rechts (a van Perseus). Blijft de lucht helder, dan zal de komeet ook de vol gende week zich dagelijks helderder vertoonen, en zal de maan ook, door hare latere opkomst, alle dag minder hinderen. Maar de komeet staat laag bij den horizon; een tamelijk vrij uitzicht op het noordwesten is dus een veroischte om baar te zien; een tooneelkijker zal bij het zoeken altijd goede diensten bewijzen. Als een zeldzaamheid deelt men aan de „Góudsche Crt." mede dat de hond van den heer v. Y. to Gouda verleden week zestien levende jongen ter wereld gebracht heeft. In eene der lagere scholen te Wilder- vank - zoo schrijft men - gaf onlangs een gooche laar eenige vertooningen van zijn kunst. Zooals in dergelijke gevallen altijd gebeurt, willen de school knapen sommige dier kunsten nadoen en halen zich daardoor veelal nadeolige gevolgen op den hals, zoodat die vertooningen dan ook ten sterkste in de scholen dienen vermeden te worden. Een geval als thans te Wildervank zich heeft voorgedaan zal dan ook wel oorzaak zijn dat geen goochelaar daar weer in de scholen zal worden toegelaten. Onder de kun sten was er een, die de jongens meenden ook wel te kunnen doen. Een gulden legde de man op zijn voet en met een wip wierp bij het geldstuk zich in den mond. Werkelijk golukte hot ook aan een knaap, dit kunstje na te doen, doch de gulden kwam te ver en kon niet terug. Twee doctoren behandelen nu den knaap om hem van dat lastige voorwerp te verlossen, doch reeds twee dagen zijn verloopen en nog is het niet uit de maag verwijderd. Men vreest thans het ergste. Zekere W. hoeft te Grave zijne vrouw verschilllende verwondingen met een mes toege bracht; ook zijne moeder en zijn kind trachtte hij te treffen. De dader is gearresteerd. Misbruik van sterken drank was weder de oorzaakreeds vroeger moet de man voor een dergelijk feit gevangenis straf hebben ondergaan. De vrouw is in het gast huis opgenomen. Een grappenmaker te Avignon heeft zich de volgende wel wat al te ver gaande aardig heid veroorloofd. Yernomen hebbende, dat de pre fect een diner zou aanbieden aan den minister van landbouw en eenige autoriteiten, wist hij een uit- noodiging8kaart machtig te worden en liet daar naar een 300-tal andere vervaardigen, die hij aan verschillende meer of minder hooggeplaatste per sonen zond. Allen verschenen op het aangeduide tijdstip ter bijwoning van het officiëele diner. Men begrijpt, welke bespottelijke tooneelen er volgden. Een vreemdsoortige teraardebestelling had onlangs te Palmyra in Now-Jersey plaats, zijnde de begrafenis van drie kinderen, die reeds een aan tal jaren te voren overleden waren. Ongeveer 20 jaren geleden overleed een kind van Henry Coy, en de vader, niet wenscliende het te doen begraven, liet een bronzen kist maken en legde het stoffelijk overschot daarin, waarna de kist gesloten en in Coy's huiskamer als een meubelstuk werd bijgezet. Een jaar later overleden nog twee kinderen van Coy en ook deze worden evenals het eerstgemelde in de kamer bewaard. In al zijne reizen van de eene plaats naar de andere nam Coy de lijken mede en vestigde zich eindelijk te Palmyra, waar hij in 61- jarigen ouderdom overleed. Hij was een zonderling in den ruimsten zin des woords, leefde afgescheiden van de wereld en schepto in niets anders vermaak dan in de onmiddellijke nabijheid te zijn van zijne afgestorvene kinderen. De nalatenschap van den Engelschen baron James De Rothschild, die den 25sten Oc tober des vorigen jaars kwam te overlijden, is ge bleken ongeveer acht millioen gulden te bedragen. Daar do overledene geen testament heeft nagelaten, komt het. geheele vermogen aan zijne weduwe. Een brigadier van de douanen te Mon- chin, die zijne vrouw op ontrouw met een douaan betrapte, heeft den laatste op de plaats zelve dood geschoten en hem daarna in blinde woede nog met de kolf van zijn geweer het hoofd verbrijzeld. Rachel Phillips, wonende te Londen, was uit hare huiskamer gegaan, waar zij haar vier jarig dochtertje Hannah achterliet. Op den schoor steen stond een flesch met brandewijn. Toen ze een kwartier later terugkwam, lag de kleine bewuste loos op den grond, met de flesch naast zich. Ze snelde met hot kind naar het hospitaal; drie uren later was het kind een lijk. De kleine had zoowat 4 ons brandewijn gebruikt. Bij de stierengevechten te Arles iseen toeschouwer, die zich niet tijdig genoeg uit de voeten maakte, door een woedenden stier gedood. De pret werd daarop eeDige oogenblikken gestaakt, maar het publiek drong aan op voortzetting en aldus ge schiedde. Yolgens een ander bericht was de onge lukkige, die het leven verloor, Louis Bony (60 jaren oud), bij ongeluk over het bek gevallen. Hij werd toen door een dor woedende dieren, na in de zijde te zijn gestooten, opgenomen, nedergesmakt en zoozeer met de horens doorboord, dat de ingewanden te voorschijn kwamen. Eindelijk slaagde men er in den stier te verjagen, doch te laat. Tu8schen de Fransche en Italiaansche werklieden, die in de suikerraffinaderijen van Parijs werkzaam zijn en die reeds lang op een gespannen voet leefden, is het tot een uitbarsting gekomen. De Italiaansche werklieden zijn zeer gehaat omdat zij voor minder loon werken dan de Fransche en toen nu na een gevechtje van weinig belang, eenige Fransche werklieden in hechtenis werden genomen, keerde zich de haat der geheele fabrieksbevolking tegen de Italianen, die men als de oorzaak van al het kwaad beschouwde. In de schafturen werden de Italianen door een grooten hoop volk, met stokken en steenen gewapend, buiten de poort der fabriek opgewacht en de politie slaagde er niet dan na de grootste inspanning in, de orde te handhaven en botsingen te voorkomen. In hunne pogingen om dade lijk wraak te nemen verijdeld, hebben de Fransche werklieden besloten om zoolang het werk te sta ken tot al de Italianen uit do verschillende suiker raffinaderijen zullen zijn weggestuurd. Een der werk plaatsen is reeds gesloten en een andere wordt voortdurend door gewapende macht bewaakt. Als een bijzonderheid uit het dierenrijk wordt het volgende medegedeeld. Een inwoonster van Chaignes had een kip op eendeneieren te broeden gezet. Toen het broedsel uitkwam, groote verbazing bij de stiefmoeder, dat do in onwetendheid door haar aangenomen kinderen ondanks haar geklok te water gingen. Dat is eens, dacht onze kip, nu opgepast voor de tweede maal. Toen men haar andermaal de eieren van haar zwem vliezige natuurgenooten wilde laten uitbroeden, pikte zij in do grootste woede al de eendeneieren stuk. Daarna vertrouwde men gewone kippeneieren aan haar moederlijke zorgen toe, en met de grootste trouw bracht zij het broed sel tot volkomenheid; zij had de eieren loeren onder scheiden. De bereden politie van Palermo heeft eindelijk de bandieten in handen gekregen, die on langs den oud-burgemeester Notarbartolo oplichtten en zwaar losgeld ontvingen voor zijne vrijlating. Men had bericht gekregen, dat de booswichten eene schuilplaats hadden gevonden in eene hoeve op vijf kilometers afstand van Palermo, welke daarop met twaalf man omsingeld werd. Toen de majoor Ilardï, onder wiens bevelen het twaalftal stond, voorwaarts trad om met de bandieten onderhandelingen aan te knoopen, werd hij met een kogelregen begroet en bleef op de plaats dood. Een levendig vuur werd daarop van weerskanten een uur lang onderhouden totdat do agenten door eenige „bersaglieri" ver sterkt werden en de roovers zich overgaven. Men vond een grooten voorraad munitie en eene som van 3000 lira's, meest in goudgeld, in hun bezit. - Majoor Ilardi was een zeer bekwaam officier en aide- de-camp van generaal Pallavicini. Zijn rampspoedig uiteinde heeft groot opzien gebaard. Men vroeg een advocaat, welkede las tigste cliënten waren. Na eenige aarzeling - de vraag werd door een dame gedaan - antwoordde hijeen jongedame die trouwen wil, een gehuwde vrouw, die scheiden wil, en een oude jongejuffrouw die niet weet wat ze eigenlijk wil. Uit Chicago komt het bericht, datmeer dan 1000 strike-makende werklieden den trein met vijandelijke werklieden aanvielende werklieden verwondden den in den trein zich bevindenden opper rechter van Chicago doodelijk.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1