Gen. worden gesteld, wordt van gouvernements- wege toegekend: a. eene gratificatie voor nitrns- ting ten bedrage van f 1000; b. vrije overtocht naar Batavia per stoomschip in de eerste klasse, casn qno ook voor hun wettig gezin. In de gisteren gehouden vergadering der Ned.- Indische Handelsbank is het dividend over 1881 vastgesteld op f 16.60 per aandeel. Tot commis sarissen werd herkozen jhr. mr. Roëll en gekozen de heeren H. Luden, mr. C. A. Henny en H. G. Derx, de beide laatsten te Batavia. De directeur A. R. J. Cramerus werd als zoodanig herkozen. Ter gedachtenis eener onlangs in de provincie Overijsel overleden jeugdige weezenvriendin ontving de weezen-inrichting te Neerbosch de vorige week de belangrijke gift van 13 stuks buitenlandsche effecten, vertegenwoordigende eene waarde van ruim f 10,000. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde Donderdag-avond te Port Saïd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. INGEZONDEN. „Neen, zoo'n feest is er te Noordwijk eog nooit gevierd!" Dat was, Mijnheer de Redacteur, Vrijdag ochtend de atgemeene roep. - Of 't waar zijn zou - Zie eens, er zijn van die zaken welke door ieder worden aangenomen all waarheid en waarvan niemand tooh het bewijs aou kunnen leveren, zoo het ge vraagd werd. - Nu, zoo gaat het ook met het feest dat ik thans op het oog heb. - Als feitelijk vast staande kan intusschen worden aangenomen dat de avond van jl. Donderdag 25 Mei voor de geheele gemeente Noordwijk een feestavond is geweest. - En geen wonder ook; ieder toch, die onzen burge meester en zijne eehtgenoote, den heer en mevrouw Pieké—Jongkindt Coninck, kent, zal begrijpen dat de gemeente steedz deelneemt wanneer leed of smart deze echtelijke woning bezoekt en ook gaarne hare belangstelling toont als or vreugde en blijd schap heerschen. Was gedurende het 16-tal jaren dat de heer Pické aan het hoofd van het bestnur der gemeente stond, zijne woning menigmaal een tooneel van ziekte en smart, ja vond zelfs een geacht familielid daar zijne stervenssponde, thans klonkon de lieflijke accoorden van Grentzins' corps door den met smaak verlichten tuin. - Er was groot feest: - Het alge meen geacht en geëerd echtpaar vierde zijn zilveren huwelijksfeest! Hot sprak van zelf dat de gemeente hare belangstelling wilde toonende verstandhouding tusschen burgemeester en ingezetenen dezer gemeente kon niet anders doen vermoeden. Van nagenoeg elke woning wapperde reeds vroeg in den morgen de vaderlsndsche driekleur; - ik zeg „nagenoeg" - een enkelen mal-contont vindt men altoos, al was het alleen maar om dat ras te representeereu. De woning van de jubilarissen was op de smaakvolste wijze met groen en bloemen ver sierd en 's avonds schitterend verlicht. Eere daarvoor aan de jongelingschap, die er het initiatief toe nam, en vooral ook aan hem naar wiens plan en onder wiens leiding de werkzaamheden verricht werden. - In één woord, ook de gemeente vierde feest! Talrijk waren de geschenken den jubilarissen aangeboden, doch ik houd mij overtuigd dat geen hun zóó aangenaam zal zijn en blijven dan dat, het welk werd aangekocht door de gezamenlijke inge zetenen der gemeente. Hier geen afgedwongen giften, geen „ik kan er niet goed buiten", - maar vrijwillig en gaarne schonk men iets om van zijne belangstelling te doen blijken in het feest van een echtpaar dat steeds weent met de weenenden en zich verblijdt met de blijden. Het zon mij te ver voeren zoo ik u eene vol ledige lijst wilde geven van alle gesohenken, het zij n genoeg wanneer ik zegze waren vele, velerlei en prachtig! De tocht in open rijtuig door de dorpen gemaakt, was een ware zegetocht; met hetongedwongenst enthousiasme werd het echtpaar toegejuicht, en aan meer dan één oog zagen we een traan ontspringen, nu men hen in feestvreugde zag die zoo dikwijls door woord en daad veler tranen gedroogd hadden. Des avonds verdrong men zich letterlijk in den voor ieder opengestelden tuin van den heer Pické, rijk en arm, aanzienlijk en gering, allen zag men daór vereenigd: aan de uitnoodiging van het zilveren paar had ieder gaarne voldaan; er werd feest gevierd op grooto sohaal! Het „leven Bruid en Bruidegom" herbaalde zich nog dikwjjls toen reeds het middernachtsuur het einde van den feestdag had aangekondigd. Ik eindig deze flauwe 6chets van het prachtige feest met de beste wenscben voor het welzijn van het hooggeachte echtpaardat zij leven Telegrammen. MADRID, 2 Juni. Uruguay weigert de voldoe ning, die door Spanje gevraagd wordt wegens den moord, door hooggeplaatste personen op een Spaansch onderdaan gepleegd. Als de Republiek in hare hou ding volhardt, worden alle betrekkingen afgebroken. CAIRO, 2 Juni. Arabi-bey beeft eene circulaire aan de consuls-generaal gezonden, waarin hij de verzekering herhaalt dat den Europeanen volstrekt geen gevaar dreigt. BUCHAREST, 2 Juni. Daar Rumenië en Bul garije het voorstel van Beieren betreffende de scheepvaart op den Dcnau niet hebben aangeno men, kan het als definitief verworpen beschouwd worden. ROME, 2 Juni. Garibaldi is plotseling opnieuw ernstig ziek geworden. Engelsche bankiers betaalden opnieuw zes millioen pond sterling in rekening op de Italiaan- sche metaliek-leening. MOSKOU, 1 Juni. Hedennamiddag te halféén werd de nationale tentoonstelling alhier geopend. CAIRO, 2 Juni ('s avonds). Bij den khedive is uit Konstantinopel van den grootvizier een depeche ontvangen, meldende dat Derwisch-pacha als com missaris van den sultan zich aan boord van het jacht „Iszedin" begeven heeft en morgen naar Egypte zal vertrekken. PARIJS, 2 Juni. Het votum van vertrouwen, gisteren door de Kamer van Afgevaardigden aan het kabinet De Freycinet geschonken met betrek king tot zijne Egyptische politiek, heeft voor den premier en zijne ambtgenooten te meer waarde, dewijl aan de aanneming van de motie-Sadi-Carnot, met 298 tegen 70 stemmen, is voorafgegaan de ver werping, met 323 tegen 176 stemmen, van de mo tie-Clémenceau, welke eenvoudig overgang tot de orde van den dag ten doel had. De meerderheid van het Parlement wil dus geen kabinetscrisis; Gambetta echter zou ze misschien wel verlangd hebben, althans zijne opmerking in den loop van het debat doet het vermoeden. Hij kwam nl. op tegen een verklaring door hem zeiven den minister-president in den mond gelogd. Volgens zijn beweren zou Do Freycinet gezegd hebben, „dat onder welke omstandigheden ook, Frankrijk nooit zou tusschen beide komen", en in zijne verontwaardiging hierover bracht hij de woor den van Berryor in herinnering: „spreek niet zoo over Frankrijk!" De Freycinet, op zijne beurt verontwaardigd over het verdraaien van hetgeen hij gezegd had, ant woordde: „Ik heb gezegd en blijf er bij dat de tegenwoordige regeering zich niet zal belasten met de taak, alleen en door geweld het Egyptische vraagstuk op te lossen. Neemt Frankrijk deel aan de conferentie, dan zal het ook verrichten wat het krachtens hare besluiten doeD moet." KONSTANTINOPEL, 3 Juni. De Porte heeft ter kennis van de ambassadeurs gebracht, dat Der wisch-pacha en Lebib-bey heden, van volledige vol macht voorzien, naar Egypte zullen vertrekken. LONDEN, 3 Juni. De „Times" meldt dat het comité van de houders van Spaansche fondsen het voorstel van den Spaanschen minister van financiën, betreffende do premie voor het toetreden binnen twee maanden bij de conversie, heeft aangenomen. ROME, 3 Juni. De regeering heeft van het eiland Caprera bericht ontvangen dat Garibaldi gisteravond te zes uren overleden is. LEIDEN, 3 Juni. Hedennamiddag te halfdrie had in de Senaats kamer der Universiteit alhier een hoogst merkwaar dige plechtigheid plaats. Aan den hoogleeraar dr. P. J. Yeth werd door het Curatorium der Thorbecke- stichtïng onder het eere-voorzitterschap van den rector magnificus dr. M. J. De Goeje en in tegen woordigheid van vele hoogleeraren en belangstel lenden de eerste medaille dier stichting uitgereikt en wel om de groote verdiensten van zijn belang rijk werk over Java. Mr. S. Vissering hield daarbij als voorzitter van het Curatorium eene rede, waarin o. a. de vele verdiensten van dr. Veth werden uiteengezet. Na afloop daarvan werd de bekroonde door den rector magnificus toe gesproken en gelukgowen8cht. Prof. Veth betuigde ten slotte zijn hartelijken dank voor de hem toege kende onderscheiding. De inrichting voor Doofstommen-onderwijs te Rotterdam heeft te Leiden slechts 8 leden. Dat is te weinig. Het nut door haar gesticht is zoo groot, dat zij aanspraak heeft op de meest algemeene ondersteuning. Er zijn mogelijk geen ongelukkiger kinderen dan die door het gemis van gehoor en spraakvermogen geen gebruik kunnen maken van de hulpmiddelen voor onderwijs en ontwikkeling en daardoor ongeschikt worden voor eiken maat- schappelijken werkkring. De Rotterdamsche inrichting heeft zich dieonge- lukkigen aangetrokken, zooals ook reeds vroeger te Groningen de welbekende stichting van Guyot voor hetzelfde doel was opgericht. Maar te Rotter dam heeft men het eerst het stelsel in toepassing gebracht om de doofstommen te leeren spreken en hen wat door anderen gezegd wordt van de lippen te leeren afzien. De hoogere waarde van deze methode boven die van de vingerspraak is thans algemeen erkend. Daardoor toch wordt de doof stomme eerst werkelijk geschikt om aan het gewoon maatschappelijk leven deel te nemen. Toen de verdienstelijke directeur-hoofdonderwijzer David Hirsch op 8 Mei 1881 zijn 50-jarig jubileum als doofstommen-onderwijzer mocht vieren, had de Rotterdamsche inrichting, die sinds 1853 onder zijne leiding staat, reeds 260 leerlingen met min of meer voltooide opvoeding ontslagen. In die jaren had haar werkkring zich voortdurend uitgebreid. In 1881 klom het aantal van hare kweekelingen tot 149. Die kweokelingen zijn afkomstig uit allo deelen van het land en behooren tot de meest verschillende kerk genootschappen. Uit Leiden zijn er thans twee en bovendien is weder voor een derde plaatsing aan gevraagd, die waarschijnlijk met den aanvang van den nieuwen cursus zal worden opgenomen. Op verzoek van het bestuur der inrichting hebben zich thans mr. C. H. P. Klaverwijdon, dr. L. W. E. Rauwenhoff en dr. T. Zaayer belast met het correspon dentschap voor Leiden, die nu hunne stadgenooten uit- noodigen tot krachtige medewerking aan een zaak, die zoozeer de algemeene belangstelling verdient. Eerst daags zullen zij een lijst ter inschrijving voor het lidmaatschap of ter inteekening voor eenige jaar- lijksche bijdrage laten rondgaan en met hen ver trouwen wij dat zich velen bereid zullen verklaren om een inrichting te steunen, die voor zoovele onge- lukkigen in het land tot zegen verstrekt en die buitenslands den roem van Nederland verhoogt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden W. F. v. d. B., uit Leiden, wegens diefstal van geld, gepleegd met behulp van een valschen sleutel, veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting; terwijl dezelfde straf benevens twee boeten van f 50 werd opgelegd aan L. D. v. P., uit 's-Hage, ter zake van valschheid in geschrifte en het desbe- wuBt gebruik maken van het valsche stuk. Het stoffelijk overschot van don prosident van don hoogen raad, mr. C. H. Gockinga, zal Dinsdag a. s. te elf uren worden ter aarde besteld. Naar wij vernemen, heeft de commanditaire vennootschap „deelectrische verlichting-maatschappij "Wisse, Piccaluga en Co." te 's-Gravenhage, zich heden opgelost in eene naamlooze vennoótschap, genaamd: „Nederlandsche maatschappij voor elec- triciteit", tot een kapitaal van een millioen gulden, te storten in tien serieën, elk van f 100,000. - Twee serieën zijp onmiddellijk volgeteekend, en in de derde serie is reeds tot een aanzienlijk bedrag ingeschreven. Hot Nederl. schip „Twee Gebroeders" is, vol gens telegrafisch bericht, heden van Harlingen te Riga aangekomen; de „Jersey City", van Amster dam naar Batavia, via Londen, is 31 Mei te Pauillac aangekomen en zal vermoedelijk heden de reis voort zetten; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. Bij den brand in de Daniël-Stalpertstraat te Amsterdam, Woensdag jl., heeft Willem Salomons een oude vrouw uit de derde verdioping van een anders wissen dood gered. Hij zelf bekwam bij zijn mensch- lievend hulpbetoon lichte brandwonden. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zoinerzorg.Dinsdag 6 Jnni 18S2, 's avonds te halfzeves, onder directie van den heer J. H. Völlmar. late afd.: N®. 1. Marsch uit »La filie dn Tambour-Major", opera van Offenbach, Völl mar; 2. Ouverture „La fete champêtre", Labory; 3. Arie a. d. Oper „Die Kreuzfahrer", Benedict; 4. „Fraaenhnldigung", Wal- zer, Herrmann; 5. Fantaisie nit „Les Martyrs", op«ra va* Donizetti, Dunkier. - 2de afd.: N°. 0. Ouverture „Rosamnnda", Schubert; 7. „Souveuir de Mendelssobn", Liederfantaisie, Dnnk- ler; 8. a. „Marche fanèbre d'une Marionnette", Gounod; b, „Polnische National Tanze" für Pianoforto N°. 1 (arr. Völlmar)p Soharwenka9. Fantaisie uit „Moïse", opera van Rossini, Bender 10. „Die laatige Marketenderin", Polka, Zikoff.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2