11,382 personen, tusschen Haarlem en Zandvoort ruim 13,500 en door de Amsterdamsche Omnibus- maatschappij ongeveer 90,000 personen. Gistermiddag werd de Kralingsche poli tie in kennis gesteld dat er een man in de Oude Plantage, gemeente Rotterdam, lag met half afge sneden polsen. De politie, vergezeld van dr. W. Frets, verstrekte den ongelukkige hulp, die toon door tusschenkomst van den heer Hammes per vigilante werd overgebracht naar het ziekenhuis te Rotterdam. Hij moet heeten H. S., wonen op de Kruiskade te Rotterdam en hij verkeert niet buiten levensgevaar. Het hof te Arnhem heeft Nijland te Wijhe, beschuldigd van poging tot moord, vrijge- sproken. Eene hulpbehoevende 70-jarige vrouw te Arnhem ging eergisteravond naar bed. De onder lagen van hare bedstede schijnen daarbij uitgezakt te zijn en zij is met het hoofd naar beneden en de beenen omhoog in het daaronder gelegen keldertje gegleden. Niet in staat om hnlp te roepen, vonden do buren haar den volgenden morgen in dien toe stand en bleek het, na geneeskundig onderzoek, dat de vronw ten gevolge van verstikking het loven had verloren. - Te dier stede is een vervolging ingesteld tegen eon persoon, die een vink de oogen had uitgebrand, opdat het beestje fraaier en onge stoorder zou zingen. Albert Young, de 1 7-jarige jongeling die onlangs aan air Henry Pousonby, particulier secretaris van koningin Victoria, een brief schreef, waarin de vorstin en eenige leden van hare familie met moord bedreigd werdeD, is j. 1. Yrijdag tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld geworden. Hoe wel de jury bij de schuldigverklaring den rechter aanbeval verzachtende omstandigheden in aanmer king te nemen, geschiedde dit niet. In het bekende „Quartier Latin" te Parijs hebben sedert eenigen tijd oploopen plaats gehad, welke in den nacht van 27 op 28 dezer ernstiger dan tot dusver geweest zijn en tot bot singen met de politie en tot een aantal inhechte nisnemingen geleid hebben. Twee vrouwen zijn bij do straatgevechten zwaar gekwetst, van welke eene een politie-agent een gevaarlijken messteek had toegebracht. Elf andere agenten zijn door flesschen, glazen en stoelen gewond en meer dan tachtig per sonen hebben kwetsuren van minder beteekenis op gedaan. Te Leadville, Colorado en Tombstone (Arizona) hebben branden gewoed, die een schade van bijna 1 millioen dollars veroorzaakten. Van Rijsselberghe had zijne uitvinding, waardoor het mogelijk is de gewone telegraafdra den tot telephoongeleidingen te gebruiken, aan de Belgische regeering aangeboden, maar deze bad zijn aanbod niet aangenomen. Van Rijsselberghe heeft die nu voor een millioen fr. aan de Fransche regee ring verkocht. De weduwe van zekeren bouw-inspec- teur "Weiss te Dessau heeft haar vermogen van 50,000 mark vermaakt aan keizer Wilhelm. KOLONIËN. BATAVIA, 26 April. Vervolg Volgens bij het hoofdagentschap der N.-Ind. stoom vaartmaatschappij alhier ontvangen telegraphisch bericht is het stoomschip dier maatschappij, de „Banda," op zijn jongste reis naar Nieuw-Guinea, den 20sten Maart j. 1. door een orkaan beloopen. Het schip werd op zijde geworpen en is 15 minu ten later, 4 Eng. mijlen noordwest van Schoor steeneiland, gezonken. Vijf personen der inlandsche bemanning zijn 10 April met vïsschersprauwen te Bima aangebracht en hebben verklaard dat de kapitein, de eenige Europeesche passagier, de 3de machinist, een Arabier en 10 man der equipage getracht hebben zich te redden met een sloep, die echter kort na het zinken van de Banda is omge slagen. De agent der maatschappij te Bima is on middellijk na het vernemen van de ramp met 10 prauwen tot adsistentie naar de plaats des onheils gegaan, terwijl kapitein Lindemann, van den stoo- mer „G.-G.'Loudon," de eilanden in straat Sappie en de Z.-W. kust van Comodo onder-zocht heeft. Dit onderzoek heeft echter geen gunstig resultaat ge had, zoodat slechts de 5 bovenbedoelde personen ais gered kunnen worden beschouwd. De gouver neur van Celebes en onderhoorigheden heeft op verzoek van kapitein Lindemann, na overleg met den stations-commandant to Macassar, een oorlog schip gezonden, om den uitslag te vernemen van de pogingen door den agent der maatschappij aan gewend en c. q. om nog een nader onderzoek te bewerkstelligen. Door den goaverncnr-generaal van Ned.-ïndië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot ads.-resid. van Dj'oc- waoa H. L. Ch. Te Mecbelen; tot eccret. en magistraat in de resid. J5anka, tevens vendameester te Mnntok, jhr. W. J. Th. Hora Siccama; tot raadsheer in het hoog gerechtshof van Nederl. Indië te Batavia, mr. J. Hulshoff Pol; tot eersten gouv.-secret. A. Sol; tot gonv.-secret. P. v. d. Weide; tot vice-prc3. van het hoog gerechtshof van Nederl.-Indië, mr. B. De Groot; tot onderw. 2de kl, hij het openh. lager onderwijs voor Europeanen, P. Van Voldrop; tot boekh. 3de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Soerahaia, W. H. Van Capelle; by het hinnenl. bestuur op Java en Madura tot contr. 1ste kl. J. W. Mesman tot id. 2de kl. A. C. Andreas; op de bezittingen buiten Java en Madura: tot oontr. 2de kl. H. B. Van der Kolk cn Tb Gebhard; tot adsp.-contr. J. A. Kroesen en G Sieburgb; bij den algem. dieDst en den aanleg van Staatsspoorwegen op Java: tot opz. 1ste kl. W. Th. Van Gol; tot id. 2de kl. K. Keyser, H. E. B Willemsen en L. E. Jacobs. Bij de Staatsspoorwegen op Javatot 2den commies II. G. Scboltcn; bij den aanleg der lijn SoerakartaBlitarSidhoardjo: tot 2den commies J. A. M. Scholten en H. E. Wagenanrtot tijdelijk opz. 3de kl O. Schanrmans eD J. Van der Valk; bij id. PassaroeanProbolingo: tot tijd. opz. 2de kl. H. L A. Maks; tot ondercommies 3de kl. Ch. F. Eramels; bij den dienst der exploitatie van de Oosterlijnentot 3deo commies W. J. J. Hoffman M. Th. Croon; bij id. van do Westerlijoentot 2den commies C. G. Gillen en I. I G. Froyen; tot 3den id. H. A. Verborgt; tot tijdelijk ondercommies 1ste kl. F Abrahamsz en A. W. Gallé en id. 2de J. C. Lamaison, H. G. De Groot en G. v. d. Kieft; tot id. 3de kl. L. A. M. Tweeier; tot stations chef 3do kl. P. Bnrgemeestre; tot tijdelijk opz. 2de kl. P. J. Rave- schet; tot id. 3de kl. Van Heppe; tot ads.-resid. van Banjermassing en Ommelanden H. G. Maks -, tot raadsheer in het. hoog gerechts hof van Nederl.-Indië, mr. M.«C. Piepers. Ontslagen: Eervol, wegens ziekto, de commies 3de kl. bij den p09t- en telegraafdienst, F. B. Lucardie, idem nit 'a lands dienst de onderwijzeres der 2de kl. M. Gretser, de hulponderw. H. A. M. Van Tes, beiden bij het openh. lager onderwijs voor Enropeanen cd met dezen gelijkgesteld en in Ned-Indic; de con troleur der Jste kl. bij het bitmenl. be-tunr op Java en Madnra C. F. Deibert en de klerk op het boreel van den gouv. van Sumatra's Westkust W. M. Krijsman, eerstgenoemde w. ziekte; eervol uit zijne betrekking de tijdelijke onderopz. 2de kl. J. C. Fanlhabar; idem de tijdelijke teekenaar 1 ste kl. D. C. W. Noordijk; eervol uit zijDe betrekking de raadsheer in het hoog gerechtshof van Ned.-Indie mr. D J. M. Ph. Maller; eervol uit '6 lands dienst w. ziekte, de hnlpoDdcrwyzeres bij het op. lag. onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned.- lndie F. Verver. Departement van Oorlog. V e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned - Indic, aan den kapt. der inf. Buyske, id. naar id., w. vijftien jaren id., aan den off van gez. der 1ste kl. Coster w. twaalf jaren iu id. aan den kapt. der inf. Manrenbrechcr. V ergund: Aan den van het Ned. leger bij dat van Ned.-Indic ged. sedert tot lsteu luit. bevorderden 2den lait. der inf. Lede- ging, op zijn verzoek na 1 Mei 1S82 naar Nederland terug te keeren; aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indic geJetacheerden, sedert tot lsten lait. bevorderden 2deu luit. der tnf. L. M. Dc Boer na 15 Juni a. s. naar Ned. terng te kee ren id. den lsteu lait. der inf. W. J. F. Brouwers om by laatstgenoemd leger ged. te blijven, in afwachting dat door den Koning zal zijn beschikt op een door hem gedaan verzoek, om die detacheering voor den tijd van twee jaren te verlengen. Ontslagen: Op verzoek nit Zr. Ms. milit. dieost te tijd. off. vaD gez. 2de kl L. Weiss. Bevorderd: Tot kapt.-kwartierm. bij de milit. adm. de l9te luits.-kwarlierm. J. J. Kluyskens en T. Kiev, thans met verlof in Ned. Bij den mil. geneeskundigen dienst: Tot dirigeerend off. van gez. der 1ste kl. de dirig. ofl'. van gez. der 2de kl. H. D. Rnskes; tot dirig. off. van gez. der 3do kl. de off. van gez. der lste J. Gaslings. Departement van Marine. Benoemd: Tot lsten stuurman bij de gonv.-marine, de 2de stuurman bij dien dienst J)e Jongh. BUITENLAND. Frankrijk. De ministerraad heeft gisteravond op hetElysée eene zitting gehouden, welke van tien tot één uur namiddernacht duurde. Do heeren Ferry en Goblet, die te dien einde naar Parijs waren teruggekeerd, woonden deze zitting bij. De raad heeft mededee- ling ontvangen van uit Egypte ingekomen depeches. De geruchten betreffende hot zenden vau commis sarissen naar Egypte zijn voorbarig- Tot dusver hebben de heeren Dufferin en De Nouailles den sultan alleen verzocht handelende in Egypte op te treden, ten einde de militaire partij zijn misnoegen kenbaar te maken en den onderkoning te ondersteunen, en zoo doende de in Egypte verspreide meening, dat de sultan Arabi zou ondersteunen, te ontzenuwen. "Waarschijnlijk zal do sultan de zending van een Turk8ch commissaris voorstellen, en zullen de mogend heden dit voorstel aannemen. In de Kamer heeft de heer Baudry d'Asson gisteren de regeering geïnterpelleerd over het lee- ken-onderwijs in de gemeentescholen en gewezen op niet aan de ministers medegedeelde foïten. De minister Ferry wilde antwoorden, maar er was een algemeen geroep: rAntwoord niet!" De minister ging weer zitten en de Kamer ging met groote meerderheid over tot de orde van den dag. Zondag is op de begraafplaats Père-Lachaise te Parijs eene manifestatie gehouden ter eere van de in 1871 gevallen Communards. Een aantal rede voeringen werden, o. a. door Louise Michel, ge houden en er werden kreten aangeheven ter eere van de sociale revolutie en de anarchie. Tusschen de vier- en vijfhonderd personen, namen aan een en ander deel. Rusland. Het aantal uit Rusland gevluchte Joden te Brody is thans 15000; het hof van Lemberg heeft 5 boeren, die zich te Brakovitz aan mishandelingen van Joden sohuldig maakten, tot gevangenisstraf veroordeeld. De gemeenteraad van Nicolajeff heeft besloten de Russische regeering to verzoeken, dat alle in woners der stad collectief aansprakelijk zullen wor den gesteld voor anti-Semieten-uitbarstiDgen. MeH acht dit het beste middel om die te voorkomen. De Deensche dames zullen de keizerin van Rusland bij gelegenheid van de kroning te Moskou een adres aanbieden in een fluweelen „mappe", met zilver ingelegd, met een inscriptie in gouden letters „Zareza Maria 1882" (Keizerin Maria) en eenige strophen van het Deensch volkslied. Esypte. Uit Cairo wordt gemeld dat de agenten van po litie alle klassen der bevolking noodzaken eene pe titie aan den sultan te teekenen, waarin herroeping van het Engelsch-Fransche ultimatum, vertrek der vreemde schepen, terugroeping van den Engelschen consul-generaal Malet en de afzetting van den khe- dive ten gunste van een Egyptischen prins ge vraagd worden. Tot gisteren waren er 4000 on der teekenin gen verkregen, maar een goed deel der onderteekenaars zou het doel der petitie niet begrijpen. Telegrammen. PIETERMARITZBURG, 29 Mei. John Dunn heeft zijne opperhoofden opgeroepen tot eene bijeen komst, doch zij weigerden te verschijnen, maar be paalden een dag, waarop zij den Britschen resident zouden bezoeken, aan wien zij lieten weten dat zij bereid waren zich tot hem te begeven als hij hen iets te zeggen had. In het district van John Dunn werd een groote vergadering van opperhoofden gehouden, om te be raadslagen over hetgeen tegen hem gedaan moet worden. De toestand is zeer hachelijk en eon ver schrikkelijk bloedvergieten is elk oogenblik te ver wachten. De Zoeloes echter aarzelen om een aan- vaDg te maken. CAIRO, 30 Mei. Arabi-pacha heeft, bij hot vernemen dat een Turksch commissaris last zou hebben hem naar Konstantinopel te ontbieden, ver klaard aan dit bevel niet te zullen gehoorzamen. CAIRO, 30 Mei. Het spoorwegmaterieel is on voldoende om de vluchtelingen te vervoeren, en alle mailbooten nemen meer passagiers mede dan het bepaalde getal. ST.-PETERSBURG, 30 Mei. Door den heer Van Gior8, minister van buitenlandsche zaken, is aan den heer ThorntoD, gezant van Engeland, medege deeld dat Rusland, handelende in overeenstemming met Duitschlaud, Oostenrijk en Italië, zijn gezant te Konstantinopel heeft uitgenoodigd de Engelsch- Fransche politiek te ondersteunen. ALEXANDRIE, 31 Mei. Vijf Engolscho pantser schepen hebben Maandag-avond de baai van Suda verlaten. De bevelhebber van dit eskader is van verzegelde instruction voorzien. Deze schepen wor den morgen hier verwacht. LEIDEN, 31 Mei. Een buitengewoon talrijk publiek was heden in het Groot-Auditorium opgekomen om de inaugureel© oratie te hooren, waarmee mr. W. M. d'Ablaing het hoogleeraarschap in het Romeinsch Recht zou aanvaarden. Het wezen van het Recht en het doel der Rechts wetenschap, dit was het onderwerp der doorwrochte redevoering, waarvan wij zelfs niet een beknopt overzicht kunnen geven. De stellingen, gedurende anderhalf uur door Prof. d'Ablaing verkondigd, toch zijn zoo diep ingrijpend en hoogst belangrijk dat eene summiere opgave haar veel van het duidelijke zou doen verliezen. Wij beperken ons dus tot de hoofdstrekking: oene bestrijding der historische school en harer liefde voor het gewoonterecht. Om meer dan eene reden kwam spreker er toe alle rechtscheppende macht bij den Staat te doen berusten, die wel is waar voor sommige punten en onderdeelen die macht kan delegeeren en aan de gewoonte kan overlaten die ondergeschikte regelen te stellen, doch dun was gewoonterecht eerst recht als de wet er naar ver wijst, terwijl volgens de historische school de wet eigenlijk slechts recht is omdat zij gecodificeerd gewoonterecht bevat. Het is de Staat, de eenheid, die verklaart en van bindende kraoht voorziet wat de richtsnoer

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2