LEIDSC'H DAGBLAD. N°. 6885. Woensdag 31 Hei. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCe DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden.....1.10. Franco per postB 1.40. Afïoaderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEK ADVERTENTIE!»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassee- ren buiten d« stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's te Sassenheim, Lisse en Hillegom wordt kennis gegeven dat het L. D. daar géregeld 's avonds tusschen zeven uren en halftien zal worden rond gebracht. DE UITGEVER. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, Zon- en Feestdagen uit gezonden d, des voormiddags van 9 tot 12 uren, de Pas poorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1877, en voor de zeerailiciens der lichting van 1878, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmèlde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Mei 1882. DE KANTER. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEÏDEN, Gezien het adres van J. J. ABSPOEL, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden en metten van varkens, in het perceel in de Hoefstraat No. 10; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners \an de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatica de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lsten Juni i aanst., 's voormiddags te uren; zullende de belangheb- benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. De L irgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hern op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld vier op den 26sten Mei jl. •executoir verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienst 1881/82, Nos. 15, 16, 17 en 18, en her innert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. L e i d e n, De Burgemeester voornoemd, 30 Mei 1882. DE KANTER. ÏLEI2ÏEW, 3 ft Mei. Heden had ten raadhuizo alhier de openbare aan besteding plaats van het maken van eone overdekte speelplaats bij de bewaarschool op don hoek van do Groenesteeg en de Kaarsemakerstraat, waarvan als laagste inschrijver aannemer is geworden de heer M. N. Langezaal alhier voor de de som van 1316.80. De hoogste inschrijving bedroeg 1648. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van hot stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 3don Juni a. s., des middags te twaalf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens te halftien bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 32, 17.00, f 3.50 en 1.65; de laagste 31, 17.00, ƒ3.10 on 1.60. Tot lid van het bestuur van den Weypoort- schen polder onder Bodegraven is herkozen de heer W. Boer. De Algemeene Synodale Commissie heeft, ver mits de heeren Bruna, Verhoeff en Crommelin niet herkiesbaar waren, benoemd tot leden der spoed- commissie de heeren Steenberg, van Amsterdam, en Bergsma, van Leeuwarden, en tot gecommitteer den voor het toezicht op de administratie van den quaestor-generaal de heeren Steenberg en Yon Roe kon, van Haarlem, terwijl tot secundi van laatst genoemden werden aangewezen de heeren Douwes Van Leens en Bergsma. Men leest in „de Standaard"„Uit heden.(Za- terdag) onder dagteekening van den lldon April, door ons uit Pretoria ontvangen berichteD, blijkt dat noch de brieven noch het telegram van de Ned. Zuid-Afrikaansche Yereeniging daar ter plaatse waren aangekomen. Er blijft dus, helaasgeen twij fel over, of de postlijn naar Pretoria is, evenals de telegraafdraad, voor Hollandsche expeditie on veilig." Yoor het propaedentisch examen in de theo logie zijn aan de „Yrije Universiteit" door de lite rarische faculteit de navolgende eischen vastgesteld. Ia den regol 2-jarige studie. In staat te zijn, voor gelegde stukken uit de historische boeken des Ouden Yerbonds „ad aperturam" te lezenlezing van eenige zelfgekozen dichterlijke en profetische stukken; Hebreenwsche antiquiteiten, Hebreeuwsche gram matica en syntaxis naar den omvang van Gesenras; blijken gevon dat het college over de Semitische dialecten één jaar met vrncht is bijgewoond; voor het Grieksch de behandeling van vier op het col lege behandelde geschriften of van vier andere in moeilijkheid en omvang daarmee gelijk staande; voor het Latijn dito; voor het Nederlandsch stijl leer de oorsprong en geschiedenis der Nedcrl. taal; de Nederl. letterkunde van de Hervorming tot op onzen tijd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. a. s. de betrekking van leereor in de scheikunde, aard- en delfstof kunde aan de rijks hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus te Gouda te ver vullen is. Jaarwedde 1800. Zij, die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 15 Juni a. s. met franco brieven aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravonhage. Aan do in Sept. a. 8. te openen rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Bergen-op- Zoom zijn leeraren noodig voor de vakken, ver meld in art. 16 dor wet van 2 Mei 1863 tot regeling van het middelbaar onderwijs, met uitzondering van de Eran8che taal. Zij, die met het onderwijs ineen of meer dior vakken wenschen belast te worden, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Juni a. s. met overlegging der vereischte bewijsstukken, aan te melden bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's-Hage. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is van Burg. en Ws. ingekomen een voorstel, strekkende tot lo. het bouwen van eene nieuwe Beurs op een aangeplempt terrein van het Damrak, met onteige ning van perceelen aan de westzijde derWarmoes- straat; 2o. het verkoopen van een gedeelte van het door demping verkregen terrein ter bebouwing met eene passage; 3o. het heffen van eene belasting op het gebruik der groote Koopmansbeurs. Yóór eenigo dagen is to Oirschot overleden de heer M. G. Tetar Yan Elven, oud-directeur der Kon. Academie van Beeldende Kunsten te Amster dam en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het schriftelijk werk van de eindexa mens der hoogere burgerscholen dit jaar zal worden gemaakt van 26 Juni tot 4 Juli. Uit Het Nieuws v. d. Dag is hot bericht overgenomen, dat don 25sten dezer voor het eerst het groot mathesis-oxamen met goed gevolg afge legd werd door eene jonge dame. Dat bericht was onjuist. Do eerste jonge dame, die genoemd examen deed, was mej. E. C. M. Yan der Yen uit Haarlem, op 2 Maart jl. De Yereeniging „Liefdadigheid naar vermo gen" heeft tot dusver reeds toezegging van ƒ8000 aan jaarlijkscho bijdragen ontvangen voor haar plan ter bestrijding van de bedelarij to Amsterdam. Bij resolutie van den minister van financiën is benoemd tot voorzitter dor commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen in het schattings-district Am sterdam, de heer Herman F. Bultman, grondeigenaar te Haarlemmermeer, en in het schattings-district 's-Gravonhage de heer C. L. J. Bos, burgemeester der gemeente Zegwaard, te Zoetermeer. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Batavia; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nienw-York, passeerde Zondag-avond Dover; de „Schiedam" is Zondag te Nieuw-York aangekomen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Yan Alphen, in den namid dag van 26 dezer te Smyrna aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Korten tijd geleden is hier ter stede op gericht eene nieuwo gymnastiek- en scherravereeni- ging, onder den naam „Indhra," naar de Indische jongelui, die daartoe den eersten stoot hadden ge geven. Leden er van zijn leerlingen van het gymnasihra en de hoogere burgerschool, die Zaterdag-avond in de Stadszaal voor genoodigden eene openbare uitvoering gaven, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De verschil lende werkzaamheden getuigden voor het onderwijs van den heer Groenewoud. De leden wedijverden in vlugheid, spierkracht, sierlijkheid van houding enz. en werden telkens toegejuicht. Ook een fraaie krans werd hun vereerd. Een geanimeerd bal be sloot de uitvoering. Buiten de voormalige Hoogewoerds- poort, aan de "Wetering, had J. N. gisteren het ongeluk in hot water te vallen. Spoedig aange brachte hulp door Piet Segaar, die hem nasprong, hiolp den drenkeling behouden op het droge, waar door hij zoker van een wissen dood gered werd. In zegepraal brachten ooggetuigen enz. hem naar de ouderlijke woniüg. Aan het Rapenburg geraakte de 13-jarige J. O. met een vélocipède te water. Spoedig werd hij echter weer op het droge gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is de geheole vloot, bestaande uit 57 bomschepen, aangekomen, welke besomden van 30 tot 208 in 5 a 6 dagen. Een schuit, bij Borchem gevischt, be8omdo 170 in 16 dagen. Er werd besteed voor tarbot 2.50 a 8, tong 0.15 a 0.50 en bunschol 0.40 a 0.80 per stuk; bin nenlekschol 4 a 5.50, bnitenlek-droog8chol 8 a 9.50, scharren 3 a 4.50 en garnalen 1 a 2 per mand. Eenige schuiten worden gereed gemaakt om de volgende week op de haring- visscherij nit te gaan. De thans te Boskoop afgeloopen han del in boomen en planten was het geheele voorjaar zeer levendig en de prijzen hielden zich goed staande. Duizenden conifeeren, rhododendrons en vele an dere soorten van planten werden naar het buiten land verzonden. De kweekerijen breiden zich nog steeds uit en beslaan thans stellig meer dan 400 hectaren. De aardbeziën-pollen ontwikkelen zich, bij dit groeizame weder, zeer voordeelig en beloven een goede opbrengst. Een man uit Kampen, die metdestoom- boot „Deventer Pacquet," uit Amsterdam 's avonds te 11 uren was vertrokken, is Zaterdag-nacht in

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1