LEIDSCH DAGBLAD. IV. 6833. Zaterdag 27 Mei. A°. 18&2. Avond-editie. Adres aan den Gemeenteraad. PRIJS DEZER COUBAJT: Toot Leideo per 8 maanden1.10. Franeo per post.t 1.40. Atzond»rRjke Nommers.s 0.05. De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS SER ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letter» naar plaatsruimte, Voor het incassee- reo buiten da stad wordt 0.10 berekend. Tot heden hebben 675 ingezetenen door hunne handteekening adhaesie geschonken aan bovengenoemd adres in zake de bebou wing der Ruïne met een Gymnasium en «en Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Indien nog meer stadgenooten van hunne instemming wenschen te doen blijken, zal het ons aangenaam zijn deze zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen. Het adres ligt telken dage ook aan ons Bureel nog ter teekening. Ofllciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de Rijnstraatsbrug en de Singelbrug over den Nieuwen Rijn bij het Broederpadop Zondag 28 Mei a. s. wederom voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal zijn opengesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Mei 1882. E. KIST Secretaris. LEIDM, 20 nel. De heer J. S. Gr. Disse alhier is benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus voor jongens te Rot terdam. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten, aan de kerkeraden der gemeonton te Steenbergen on te Bergen-op-Zoom op hun verzoek, om alle kerkeraden uit te noodi- gen tot het inzamelen van liefdegaven voor de ver volgde Joden in Rusland, te antwoorden dat zij geene termen heeft gevonden om te dier zake eene aanschrijving te richten aan de gemeenten der Ned. Herv. Kerk, en dat te minder, nu op vele plaatsen het initiatief, door particulieren genomen, zich krach tig doet gelden, een initiatief, waarin de Synodale Commissie zich verheugt en dat, wordt haar wensch vervuld, door de leden der Herv. Kerk in Neder land krachtig zal worden gesteund. Door ingelanden van den polder Rijneveld is do heer B. Erkelens te Alphen met bijna algemeene stommen tot dijkgraaf herkozen. Ten behoeve der weduwe L. Straver te Wad dingsveen, wier man aan het Seinpostduim te Sche- veniDgen het leven verloor, is door de kleermakers- veroeniging te 's-Gravenhage eene som van f 264.36 overgemaakt, als opbrengst eener tooneel voorstelling. De Westlandsche stoomtramweg Loosduinen- Den Haag, die geëxploiteerd zal worden door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, zal waarschijnlijk S Juni a. s. geopend worden. In Loosduinen zullen dan verschillende feestelijkheden plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sep tember a. s. de betrekking van leeraar in de gym nastiek aan de Rijks hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Leeuwarden te vervullen is. Jaarwedde f 800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Juni a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. In de plaats van den hoogleeraar Brill znl- len aan de Utrechtsche universiteit twee professo ren benoemd worden. Naar het Yad. verneemt, zal aan dr. Gallóe, thans lector, het hoogleeraarschap worden opgedragen. Yoor de tweede plaats zouden zeer in aanmerking komen dr. J. Ten Brink, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-Hage, en mr. Moltzer, thans hoogleeraar te Groningen. Yolgens de N. R. Crt. heeft de Handels- vereeniging het aanbod van den gemeenteraad tot aankoop van gronden op Feyenoord, op do bekende voorwaarden, aangenomen. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is in gekomen een aanbeveling voor de betrekking van gemeente-ontvanger aldaar. Daarop zijn geplaatst de heeren Niehot, controleur te Rotterdam, en Yan Bienema, rijksontvanger te Delft. Yan do tramweg maatschappij kwam het verzoek in om vergunning tot opening van een goederendienst van Rotterdam op Schiedam. Mr. J. W. Lasonder, advocaat en procureur te Middelburg, en tevens leeraar aan de H.-B. school aldaar, zal zich eerlang, waarschijnlijk over drie of vier maanden, in de Transvaal gaan vestigen. Brood-, koek- en banketbakkers zullen een bondsvergadering houden op Dinsdag 13 Juni in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Men zal er o. a. bespreken het houden van een tentoonstelling van hulpmiddelen der brood-, koek- en banketbakkerij, te Amsterdam in 1883, en het invoeren van werkboekjes. De vice-admiraal R. L. De Haes, directeur en commandant der marine te Willemsoord, vergezeld van den dirigeerenden officier van gezondheid lste klasse J. D. Sachse, chef van het marine-hospitaal, hield gisteren een inspectie over den zeilschoener „Archus", onder bevel van den luit. ter zee 2de klasse jhr. H. M. Speelman. Genoemd vaartuig zou daarna de haven van het Nienwediep verlaten, ter opvolging zijner bestemming: bescherming der visschersvloot. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis" - deel uitmakende van de oefenings divisie onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buiten gewonen dienst, don kapitein ter zee F. H. P. Yan Alphen - den 24sten dezer van Konstantinopel naar Chanak vertrokken, om met de aldaar vertoevende schroefstoonrschepen „Leeuwarden" en „Marnix", onverwijld de reis naar Smyrna te vervolgeD. Het stoomschip „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken, met de mail voor Nederland en 60 passagiers. Z. M. heeft pensioen toegekend aan: G. Yan der Yoort, kapt. bij het éde reg. inf., f 1539; L. A. Collard, 2den luit. bij het 7de reg. inf., opzijn aanvrage, f 800; den lsten luit. J. A. C. De Her- toghe Huber Van Manen, van hot 2de reg. vest.- art., f 516 's jaars; - bij het wapen der inf. be noemd: bij het lste reg., tot lsten luit., den 2den luit. J. H. N. Bernelot Moens, van het corps; bij het 3de reg., tot lsten luit., den 2den luit. J. M. J. Jonker, van het 2de reg.; bij het éde reg., tot kapt., den lsten luit. C. W. Yan Suchtelen, van het reg. gren. en jagers, gedet. bij het leger in Ned.-Indië; bij het 7de reg., tot kapt., den lsten luit. C. J. H. Wieling, van het éde reg.; - met 1 Juli a. s. aan W. Yan Esveld, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als commies ter directie van de rijkspostspaarbank te Amsterdam- bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht be noemd tot off. van gez. 2de kl. de artsenJ. H. P. Walraven, geb. te Alkmaar; en U. Riedel, geb. te Leeuwarden; - met 15 Juni a. s. G. Blokhuis Jzn., telegrafist lste kl., benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren; - den kapt. der inf. H. B. De Blij, op zijn verzoek, eervol ontslagen van de waarneming der betrekking van commandant der schutterij te Harderwijk, onder dankbetuiging voor de dionsten door hem in die betrekking be wezen, en tot kapt.-comm. dier schutterij benoemd den gep. kapt. der inf. A. Grevers- met 1 Juni a. s. in het college voor de zeevisscherijen benoemd tot lid S. Hoekstra te Harlingen, on herbenoemd tot leden jhr. E. De Wendt Alberda Yan Ekenatein, B. J. Verschoor Yan Nisse, J. R. Boerlage enl. 1. Slis; benoemd tot burgemeester van Gouda mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn. Gemengd Nieuwa. Onder de meest bekende en moest be zochte nitspanningsplaatsen behoort ook voor de Leidenaars „de Wijkerbrug". Wat er ook verdwijnt on verandert, die uitnemend gelegen en fraai aan gelegde tuin blijft niet alleen, maar breidt zich steeds meer uit en niet enkel de Hagenaars trek ken jaar in jaar uit, als zij eens naar bniten gaan, naar hem toe om onder het prachtig geboomte eenige uren aangenaam door te brengen. Yoor par tijen, ook voor kinderen, is do Wijkerbrug een uDieke gelegenheidverschillende zalen zijn er toch voor de ontvangst van allerlei gezelschappen steeds gereed en de eigenaar, de heer Yan Lommei, zorgt altijd, dat zijn hotel-restaurant, ook wat de restauratie betreft, zijn goeden naam eer aandoet. Zekere K. werkzaam aan het in aan bouw zijnd schoolgebouw buiten de voormalige Koepoort, had hedennamiddag omstreeks halfdrie hot ongeluk van den steiger op een kozijn te vallen, waardoor hij inwendig werd gekneusd. De aldaar aanwezige personen brachten hem dadelijk in de school, waar de ongelukkige uit zijn bewusteloozen toestand werd gebracht. Om halfvijf werd hij per vigilante naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Gisternamiddag geraakte een met een paard bespannen rijtuig te Zoeterwonde nabij het dorp te water, doordien het dier schrikte van eenig weggegraven grond voor het stellen van een hek bij eene landbouwerswoning. De bestuurder van het beest, zekere De Groot, van Stompwijk, bene vens diens vrouw en kind, welke in het rijtuig waren gezeten, werden spoedig op het droge ge holpen en kwamen er met den schrik en een nat pak af. Ook paard en rijtuig werden uit het water gehaald, zoodat zijne gebruikers, nadat ze zich van den schrik hersteld hadden, hunnen weg weder konden vervolgen. Jan Frederik Balvoort te Voorschoten heeft de eerste nieuwe aardappels onder die gemeente gerooid en ze aan jonkheer SteeDgracht Yan Duiven voorde aldaar gezonden. Johannes Hennik, nummer ver wisselaar uit de gemeente Warmond, der lichting 1879, laatst gewoond hebbende in de Lijnbaan te 's-Hage en wiens tegenwoordig verblijf onbekend is, wordt ver zocht zich aan te melden ter Gemeente-Secretarie lste afd. te 's-Hage. Een paard van den heer J. v.Y. te Haar lemmermeer is door den bliksem gedood. - Van eene vrouw aan den Ringdijk zijn door den bliksem de kleeren aan de zijde der heup verbrand. Zij zelve heeft echter geen letsel bekomen. - Ook sloeg de bliksem in een aschhok aan hot dorp te Waddings veen, vernielde een paar balken en eenige dakpannen, doch veroorzaakte geen brand. De persoon, even buiten de kom der gemeente Noordwijkerhout onder Voorhout dooreen on weerslag doodeljjk getroffeD, heet C. Yan der Klaauw en laat een zwakke vrouw na met twee min derjarige kinderen. Het stedelijk bestuur der hofstad heeft zich laten vermurwen en zijne toestemming gegeven tot eene tweede opvoering van Sardou's „Divorgons". Namens den burgemeester is door den commissaris van politie te Scheveningen onder de 5 wedjiwen van de opvarenden der verongelukte schuit „Onbestendig" vordoold de som van f 1085.é0, als opbrengst van „Bukley's" geschrift. Een vrouw ontving voor haar en hare 6 kinderen ruim ƒ300. Aan de Prins-Hendrikkade te Am sterdam is een meisje, dat onder het touwtje sprin gen struikelde, door den tram overreden; het kind verloor een arm.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1